Wnioski o świadczenie „500+” przyjmowane są online już od północy. – O godzinie 9 mieliśmy już 100 tys. złożonych wniosków o przyznanie świadczenia. To pokazuje, jak wielkim i ważnym wydarzeniem jest rozszerzenie programu „Rodzina 500+” – podkreśla minister Bożena Borys-Szopa.

 

Gdzie składać wnioski?

– Ci, którzy wniosku jeszcze nie złożyli, mogą zrobić to w każdej chwili za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS. Nowy formularz-wniosek liczy jedynie dwie kartki i jest bardzo prosty do wypełnienia – mówi minister Bożena Borys-Szopa.

Sprawdź w LEX: Procedura przyznawania 500+ od 1 lipca 2019 r. >

Szefowa MRPiPS zachęca do składania wniosków jak najszybciej. Powód jest prosty – im szybciej rodzic złoży wniosek, tym szybciej pieniądze trafią na jego konto. Pierwsze wypłaty możliwe są jeszcze w tym miesiącu.

 

– Przypominam, że tylko złożenie wniosku do końca września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Po tym terminie świadczenie będzie przyznawane i wypłacane z wyrównaniem od miesiąca złożenia wniosku – zaznacza minister Bożena Borys-Szopa.
Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że po rozszerzeniu formuły programu Rodzina 500+ wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci (dzisiaj ze świadczenia wychowawczego korzysta 3,6 mln dzieci – stan na kwiecień 2019 r.). Wśród nich będą teraz także wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

 


Od 1 lipca rusza także proces przyjmowania wniosków na kolejny okres na pozostałe świadczenia dla rodzin takie jak: „Dobry start”, świadczenia rodzinne, świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

Czytaj też: Rusza składanie wniosków o 500 plus i "Dobry start" >>>