Strasburg: Trzynastolatka może zdecydować, z kim chce mieszkać

Prawo rodzinne

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że odmowa przekazania trzynastoletniego dziecka pod pieczę ojca dlatego, że dziecko nie chciało z nim zamieszkać, nie stanowiła naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego ojca.

10.01.2019

Sąd: Obelżywe sms-y do małżonka to przestępstwo

Prawo karne Prawo rodzinne

Oskarżony przesyłał żonie i dzieciom wulgarne wiadomości sms. Takie postępowania wyczerpywało znamiona znieważenia. Obok grzywny oskarżony powinien zapłacić żonie także nawiązkę za wyrządzoną jej krzywdę moralną - przyjął Sąd Rejonowy w Grudziądzu.

05.01.2019

Wiceminister od projektu o przemocy w rodzinie podaje się do dymisji

Prawo karne Prawo rodzinne

Ta wersja projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nigdy nie powinna ujrzeć światła dziennego - stwierdziła wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska, w kontekście decyzji premiera o wycofaniu tego projektu. I ogłosiła, że oddaje się do dyspozycji swojej szefowej.

04.01.2019

RPO chce rozmawiać z premierem na temat przemocy w rodzinie

Prawo rodzinne

Adam Bodnar chce przedstawić premierowi rekomendacje Kongresu Praw Obywatelskich dotyczące poprawy systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W Sylwestra upubliczniony został projekt zmian przepisów w tym zakresie autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - część propozycji wzbudziła kontrowersje. Ostatecznie decyzją premiera zwrócono go do poprawy wnioskodawcom.

03.01.2019

Premier wycofuje kontrowersyjny projekt o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Część rozwiązań od razu wzbudziła kontrowersje. M.in. stwierdzenie, by pod pojęciem przemocy domowej rozumieć "powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie". Z kolei wszczęcie procedury "Niebieskiej Karty" miało być uzależnione od zgody ofiary. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że projekt wróci do wnioskodawców

02.01.2019

Prokuratorzy niechętnie zaprzeczają ojcostwu

Prawo rodzinne Prokuratura

Zwiększa się nieznacznie liczba spraw o zaprzeczenie ojcostwa z powództwa prokuratora. Jest to obecnie mniej niż jeden procent wszystkich wniosków wpływających do prokuratury - według szacunków kilkadziesiąt spraw w skali kraju. Jednak są sytuacje życiowe, w których pomoc prokuratora w przeprowadzeniu takiego postępowania jest niezbędna.

15.12.2018

Nowy rzecznik praw dziecka rozpoczął pracę

Prawo rodzinne Szkoła i uczeń

Wybrany na urząd Rzecznika Praw Dziecka Mikołaj Pawlak złożył w piątek ślubowanie w Sejmie i w ten sposób formalnie rozpoczął pięcioletnią kadencję na tym stanowisku. Zastąpi Marka Michalaka, który sprawował ten urząd przez dwie kadencje.

14.12.2018

SA: Dowód z repertorium notariusza niepotrzebny dla weryfikacji ważności testamentu

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Ciężko chora spadkobierczyni sporządziła w hospicjum testament przed notariuszem. Dopiero po jego sporządzeniu odnotowano u niej zaburzenia kontaktu. Pozwany nie miał racji domagając się przeprowadzenia dowodu z repertorium notariusza na okoliczność, w jakich godzinach testament został sporządzony - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

12.12.2018

Ustępujący RPD pisze o potrzebach polskich dzieci do premiera

Prawo rodzinne

Realizacja prawa do nauki, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i przemocy rówieśniczej, wsparcie samotnych rodziców i opracowanie nowego kodeksu rodzinnego - to w ocenie ustępującego Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, najważniejsze wyzwania w zakresie ochrony praw dzieci stojące m.in. przed jego następcą.

06.12.2018

Rafalska: Rząd nie zabiera 500+ rodzicom samotnie wychowującym dzieci

Prawo rodzinne Domowe finanse

- 500+ jest przyznawane przez samorządy zgodnie z obowiązującym prawem. Rząd nic nie zabiera. To podłe kłamstwo mające na celu wywołanie niepokoju wśród rodzin i uderzenie w rząd. Rodziny otrzymują świadczenie bez zakłóceń. Otrzymuje je niemal 2,5 mln rodzin - napisała w środę na Twitterze minister Rafalska, odnosząc się do medialnych doniesień o tym, że MRPiPS poleciło gminom nie wypłacać 500+ rodzicom samotnie wychowującym dzieci, jeśli nie wystąpili o alimenty od drugiego rodzica.

05.12.2018

Rozwód: Mediacja może pomóc przy podziale majątku

Prawo rodzinne Domowe finanse

Sądowy podział majątku często poprzedzony jest długotrwałym i kosztownym procesem wyceny, a tryb notarialny wymaga zgodnego stanowiska. Tymczasem mediacja daje szansę wypracowania rozwiązania satysfakcjonującego obie strony, a przy tym skrócić proces, ograniczając koszty finansowe i psychologiczne - twierdzi radca prawny Przemysław Stasiak.

04.12.2018

Nie ma rozwodu, jest domniemanie ojcostwa

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Skutki życia w związkach nieformalnych bez przeprowadzenia rozwodu bywają trudne do przewidzenia. Może to być konieczność płacenia alimentów byłej żonie, wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa, niekiedy przy udziale prokuratora, a nawet - zmiana akt stanu cywilnego.

01.12.2018

WSA: Ubezwłasnowolniony bez kuratora skargi nie złoży

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Do wojewódzkiego sądu administracyjnego skargę wniosła osoba częściowo ubezwłasnowolniona. Złożonego pisma nie poparł jednak kurator ustanowiony przez sąd do reprezentacji skarżącej. Tego rodzaju skarga nie mogła więc zostać rozpoznana z uwagi na brak zdolności procesowej skarżącej - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

28.11.2018

Mediacje – sztuka dobrych pertraktacji przydatna także przy rozwodzie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W sytuacji rozwodu nie ma trwalszego i lepiej funkcjonującego rozwiązania niż wypracowane wspólnie porozumienie. Sprzyjający temu proces mediacji można rozpocząć w dowolnym momencie i nigdy nie jest on stratą czasu - twierdzi Katarzyna Stryjek, z Zespołu Mediatorów w Centrum Porozumień Prawnych w Gdyni.

27.11.2018

Rozwód, czyli jak przejść przez pole minowe

Prawo rodzinne

Rozwód oznacza silny stres i skrajne emocje. W takich warunkach łatwo o zaognienie konfliktu i przekreślenie szans na porozumienie. Jak podejść do rozwodu, by nie traktować go jak wojny? Dlaczego warto najpierw udać się do mediatora i psychologa, a dopiero potem do prawnika?

06.11.2018

Podział majątku przed rozwodem? Coraz częściej do notariusza

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Coraz więcej par, jeszcze przed rozwodem, korzysta z usług notariusza i dzieli się majątkiem. Chcą szybko i bez orzekania o winie zakończyć małżeństwo. To nowy trend, ale w ocenie notariuszy można by pójść jeszcze dalej i bezproblemowe rozwody rozstrzygać poza sądami.

05.11.2018

NSA: Córki Polaka i jego partnera, urodzone przez surogatkę, są Polkami

Prawo rodzinne

Dzieci urodzone w USA przez matkę zastępczą, w związku dwóch mężczyzn - w tym obywatela Polski - mają również prawo do polskiego obywatelstwa - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Powołał się przy tym na dobro dziecka. Zaznaczył, że nie może być ono dyskryminowane ani ze względu na sposób przyjścia na świat, ani status rodziców.

30.10.2018

Od klapsów do... terroryzmu - badania potwierdzają

Prawo rodzinne

Kary cielesne, w tym także klapsy nie są skuteczną metodą wychowawczą - wynika z badań. Dzieci, które ich doświadczają mają niską samoocenę, częściej stosują przemoc, a jako dorośli ... częściej wrogie postawy wobec świata. Efekt? Są łatwym narybkiem dla grup nacjonalistycznych, a nawet terrorystycznych

27.10.2018