Pilotażowy program badania stóp dzieci - jest projekt

Pacjent Opieka zdrowotna

Wady postawy ma około 50-90 proc. dzieci. To między innymi konsekwencja nieleczonych wad kończyn dolnych, w tym nieprawidłowości w budowie stopy. Dlatego Ministerstwo Zdrowia chce uruchomić pilotażowy program badania stóp, który obejmie dzieci w wieku od 5 do 16 lat. Przewiduje to przekazany do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia.

30.08.2022

Organizacje pacjentów: Ustawa refundacyjna służy przede wszystkim NFZ

Pacjent Farmacja

Pacjenci nie są beneficjentami pozytywnych zmian w ustawie refundacyjnej, gdyż jej celem nie jest zapewnienie najniższego poziomu współpłacenia za leki przez pacjentów – uważa Rada Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta (RPP). W ich opinii ustawa refundacyjna nakierowana jest w większości na ograniczenie wydatków na refundację leków ponoszonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

30.08.2022

Najpierw rehabilitacja ręki, a potem nogi - na NFZ w tym samym czasie się nie da

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Jeśli pacjent ma dwa skierowania na rehabilitację, to musi zakończyć zabiegi na pierwsze schorzenie, żeby móc stanąć w kolejce po zabiegi na drugą dolegliwość. To znacznie wydłuża czas oczekiwania na świadczenie rehabilitacyjne, który i tak liczony jest w miesiącach. NFZ potwierdza taki stan rzeczy i nie planuje zmian w tym zakresie.

27.08.2022

Resort zdrowia wydłuża pilotaż rehabilitacji po Covid-19 do końca roku

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Do końca roku wydłużono program pilotażowy rehabilitacji leczniczej, w którym biorą udział pacjenci po przejściu Covid-19. Zakłada to przekazany w piątek do konsultacji społecznych projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia.  Do programu można dołączyć do roku po zakończeniu leczenia. Potrzebne jest skierowanie, na przykład od lekarza rodzinnego.

26.08.2022

Refundację leku można uzależnić od wieku pacjenta - decydują badania i koszty

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Państwo może ograniczać dostęp do refundacji leków ze względu na wiek, jak w przypadku głośnej obecnie, bardzo drogiej terapii genowej SMA i nie łamać przy tym Konstytucji. Co więcej, zgodnie z prawem o dostępie do bezpłatnego leczenia może przesądzić to, ile będzie kosztował rok życia pacjenta zyskany dzięki terapii. To, że z badań wynika, że stosowanie leku jest wskazane, nie wystarcza.

26.08.2022

Minister zdrowia: Granica wieku dla terapii genowej SMA poparta badaniami

Pacjent Farmacja

Określając wiek pacjentów, u których można zastosować terapię lekiem Zolgensma, opieraliśmy się wyłącznie na badaniach klinicznych i wskazaniach lekarzy specjalistów oraz ekspertów w zakresie tego typu terapii – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Odniósł się w ten sposób do opinii Marcina Wiącka (RPO), że wiek pacjenta nie powinien ograniczać dostępu do refundacji leku na SMA.

25.08.2022

Pieniądze ze zbiórki nie pomniejszają odszkodowania zasądzanego pacjentowi

Wymiar sprawiedliwości Pacjent

Fakt przekazania poszkodowanemu pacjentowi jakichkolwiek środków ze zbiórek charytatywnych nie powinno wpływać na obniżenie odpowiedzialności osoby odpowiadającej za naprawnienie szkody – uznał Sąd Najwyższy uwzględniając skargę kasacyjną w sprawie z udziałem Rzecznika Praw Pacjenta.

25.08.2022

Pacjenci ze stomią wydają za dużo - ministerstwo szykuje ograniczenia

Pacjent Finansowanie zdrowia

Ministerstwu Zdrowia nie podoba się to, na co osoby ze stomią wydają publiczne środki, korzystając z nielimitowanego dostępu do wyrobów medycznych. To przywilej osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zakup worków stomijnych jest akceptowany, ale akcesoriów do pielęgnacji stomii – już nie. Według ekspertów brak limitu pokazuje rzeczywiste koszty ponoszone przez pacjentów.

25.08.2022

Certyfikowanie aplikacji medycznych może być przedpolem ich przyszłej refundacji

Pacjent Opieka zdrowotna

Niektóre kraje europejskie wprowadzają systemy oceny aplikacji medycznych, aby w przyszłości umożliwić refundowanie ze środków publicznych tylko tych sprawdzonych i bezpiecznych. Dodatkowo, przyznawane certyfikaty ułatwiają pacjentom wybór aplikacji, która jest wyrobem medycznym, a więc przeszła przez surową ocenę. Podobne działania zapowiedziało ostatnio Ministerstwo Zdrowia.

23.08.2022

Fundusz Medyczny zapłaci za nowoczesny lek na SMA

Pacjent Finansowanie zdrowia

Na wrześniowej liście leków refundowanych znajdzie się najdroższy lek na rdzeniowy zanik mięśni (SMA) - Zolgensma. Będzie dostępny dla dzieci w wieku do 6 miesięcy w ramach programu przesiewowego a terapia będzie finansowana z Funduszu Medycznego - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Wcześniej fundusz nie był wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem.

22.08.2022

Polacy omijają gabinety dentystyczne ze strachu i z braku pieniędzy

Pacjent Opieka zdrowotna

Aż 81 proc. Polaków boi się dentysty. Wielu omija gabinety przez większą część swojego życia. Powodem jest strach m.in. przed bólem – wynika z raportu dentysta.eu. Spora grupa nie chodzi do stomatologa, bo prywatne leczenie jest drogie, a zbyt długo musi czekać na leczenie z publicznych środków. Tymczasem kolejki będą coraz dłuższe, bo gabinetów leczących za pieniądze NFZ ubywa.

20.08.2022

Krótsze szkolenie specjalizacyjne w psychiatrii dzieci i młodzieży

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie

Możliwość odbycia krótszego szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży przewiduje projekt rozporządzenia dotyczącego specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów. Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, zmiana wynika z dużego zapotrzebowania na lekarzy specjalistów, których niedobór okazał się szczególnie kłopotliwy podczas pandemii wirusa SARS-CoV-2.

18.08.2022

Pacjenci bez dostępu do darmowych badań, bo wycena nie odpowiada realiom rynku

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Dostęp do większej liczby bezpłatnych badań pacjenci mają tylko w teorii. Ceny testów i badań diagnostycznych w ciągu ostatnich miesięcy wzrosły i część przychodni musi do nich dopłacać – alarmują lekarze. Dlatego wiele placówek POZ w ogóle nie decyduje się na realizacje świadczeń w ramach budżetu powierzonego. Nie chcą ryzykować, bo jest on na granicy rentowności.

17.08.2022

Będzie program wsparcia opieki długoterminowej i geriatrycznej - rząd przyjął uchwałę

Pacjent Opieka zdrowotna

Siedem miliardów złotych w latach 2022-2029 zostanie wydane na dostosowanie podmiotów leczniczych zajmujących się opieką długoterminową i geriatryczną. We wtorek Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia „Programu inwestycyjnego modernizacji podmiotów leczniczych”. Doposażonych i zmodernizowanych zostanie około 200 podmiotów leczniczych.

16.08.2022

Geriatrzy i łóżka w szpitalach dla seniorów potrzebne od zaraz

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Rząd zaczął dostrzegać, że społeczeństwo się starzeje. Odziały w szpitalach powiatowych mają być przekształcane w miejsca opieki długoterminowej lub oddziały geriatryczne. Potrzeba jest ogromna – mówią dyrektorzy tych placówek. Obawiają się jednak, że opieka nad starszymi będzie się odbywała kosztem innych pacjentów. Głównym wyzwaniem jest jednak zapewnienie kadr, bo geriatrów brakuje.

16.08.2022

Pacjent ma co do zasady prawo do intymności, ale są sytuacje wyjątkowe

Pacjent Opieka zdrowotna

Obecność osób trzecich wymaga zgody pacjenta podczas udzielania mu świadczeń zdrowotnych. Dotyczy to także lekarzy, pielęgniarek, pracowników medycznych, którzy w danej chwili nie zajmują się badaniem czy opieką. Ich obecność jest uzasadniona tylko w wyjątkowych sytuacjach. Zgoda nie jest wymagana natomiast wszędzie tam, gdzie pracują osoby kształcące się w zawodach medycznych.

15.08.2022

Szpital odmówił zapisu pacjenta do kolejki - zrobił to bezprawnie

Pacjent Opieka zdrowotna

Szpital nie może odmówić zapisania pacjenta na rehabilitację w warunkach stacjonarnych, tylko dlatego, że ten nie zarejestrował się na nią w miesiącu, w którym został wypisany ze szpitala. Takie sytuacje jednak się zdarzają, choć nie powinny. Ministerstwo Zdrowia i NFZ jednoznacznie zaznaczają, że takie działanie szpitala jest niezgodne z prawem.

13.08.2022

Jednostki samorządu terytorialnego mają zadania w zakresie ochrony zdrowia

Samorząd terytorialny Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zadania samorządu terytorialnego w zakresie zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej określają zarówno przepisy rangi konstytucyjnej, ale też szeregu innych ustaw. Rodzaje tych zadań zależą od szczebla samorządowego. Te z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej realizuje samorząd gminny.

12.08.2022

NFZ nie nadąża z aneksowaniem umów, przelewy dla przychodni według starych wycen

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Niektóre przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej nie dostały z Narodowego Funduszu Zdrowia przelewów uwzględniających obowiązującą od lipca m.in. wyższą stawkę kapitacyjną. Otrzymują korektę dopiero po wpisaniu do systemu aneksu do umowy z Funduszem. Proces aneksowania trwa, a wynagrodzenia minimalne przychodnie powinny wypłacić pracownikom już z uwzględnieniem podwyżek. NFZ zaznacza, że aneksy rejestruje na bieżąco.

12.08.2022

RPO wytyka luki w stosowaniu przymusu bezpośredniego w szpitalach

Pacjent Opieka zdrowotna Poprawmy prawo

Przedłużanie unieruchomienia lub izolacji w szpitalach psychiatrycznych wymaga opinii innego lekarza psychiatry. Tymczasem na wielu oddziałach nocą dyżuruje tylko jeden taki lekarz - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w piśmie do ministra zdrowia. I zaznacza, że przepisy nie zobowiązują dziś jednoznacznie do wyodrębnienia jednoosobowej sali, w której mogłoby być stosowane unieruchomienie. 

11.08.2022