Poinformował o tym na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia. Podkreślił, że od kilku lat obserwowany jest malejący trend wykonywania obowiązkowych szczepień u dzieci, a co za tym idzie coraz mniejsza liczba osób zaszczepionych.

Czytaj także na Prawo.pl: Antyszczepionkowi rodzice mogą spać spokojnie - system ma luki>>

- Ten stan jeszcze nie jest na poziomie, który wskazywałby na to, że mamy duże ryzyko ognisk epidemicznych – podkreślił.

Jak przekazał w oparciu o dane populacyjne z 2022 r. stan zaszczepienia dwulatków przeciw:

  • błonicy, tężcowi i krztuścowi jest na poziomie 94 proc.,
  • polio – 94,1 proc.,
  • WZW typu B – 97,3 proc.,
  • gruźlicy – 97,7 proc.,
  • odrze – 90,9 proc.
 

Obowiązek szczepień jest, ale nie ma zapisanych wprost sankcji

W Polsce szczepienia objęte Narodowym Programem Szczepień Ochronnych są obowiązkowe. Ich wymóg określa ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (art. 5 pkt 1 lit. b oraz art. 17). Jednak ta ustawa nie przewiduje wprost sankcjonowania za odmowę szczepienia.

- Na osoby uchylające się od szczepień może zostać nałożona kara pieniężna. Odbywa się to w ramach procedury administracyjnej, na podstawie art. 26 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Postępowanie wszczyna i nadzoruje powiatowy państwowy inspektor sanitarny – mówi Szymon Cienki, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS).

 

Czytaj też: Odmowa zaszczepienia dziecka i jej konsekwencje prawne >>

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie nakładają kar pieniężnych na rodziców czy opiekunów, którzy odmawiają wykonania obowiązkowych szczepień ochronnych dzieci. Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni jako wierzyciele obowiązku, występują do wojewody z wnioskami o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Wojewoda na podstawie art. 119 i następnych z ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji nakłada na zobowiązanych do zaszczepienia dzieci grzywnę. Wysokość grzywny określa art. 121 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Jej wysokość nie może przekroczyć 10 tys. zł jednorazowo lub 50 tys. zł, gdy nakładana jest wielokrotnie. Grzywnę może na rodziców odmawiających szczepienia nałożyć także wojewoda i także może zrobić to wielokrotnie.

Czytaj też: Egzekucja obowiązku poddania małoletniego dziecka szczepieniu ochronnemu w orzecznictwie sądów administracyjnych >>

Karanie za brak szczepień - będzie mandat

Tymczasem MZ, oprócz działań informacyjno-edukacyjnych (m.in. portal szczepienia.info), planuje uprościć procedurę karania za niezaszczepienie obowiązkowymi szczepionkami dziecka.  Na rodziców byłby nakładany mandat w takiej sytuacji. Trwają także zmiany prawne, które mają uszczelnić system i wprowadzą elektroniczną kartę szczepień.

Krzysztof Saczka, główny inspektor sanitarny poinformował, że w 2022 r. GIS odnotował 6399 osób uchylających się od szczepień. Wystawiono 3150 tytułów wykonawczych. (pap/bd)