20 kwietnia tego roku weszła w życie ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej, która zakłada wprowadzenie nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną. Ma usprawnić udzielanie świadczeń w tym obszarze. W myśl ustawy KSO, każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania, otrzyma opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych. Realizacja etapów leczenia ma przebiegać przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

Od 20 maja w ośrodkach onkologicznych pomagają pacjentom koordynatorzy. MZ zapowiedziało dodatkową pulę pieniędzy – 84,3 mln zł rocznie, na wprowadzenie obowiązkowych koordynatorów w placówkach onkologicznych. 

Czytaj w LEX: Zadania Specjalistycznych Ośrodków Leczenia Onkologicznego (SOLO) poziomów I-III >>

Resort zdrowia w poinformował, że do 31 maja br. do systemu informatycznego Narodowego Funduszu Zdrowia zgłoszono 1390 koordynatorów w 420 placówkach medycznych. Ministerstwo Zdrowia zaznaczyło jednocześnie, że nie jest to ostateczna liczba.

Do końca maja najwięcej koordynatorów zgłoszono w województwie śląskim – 235, a najmniej w lubuskim – 12. W województwie dolnośląskim zgłoszono 118 koordynatorów, w woj. kujawsko-pomorskim – 51, w lubelskim – 66, w łódzkim – 86, w małopolskim – 154. w mazowieckim – 203, w opolskim – 44, w podkarpackim – 23, w podlaskim – 48, w pomorskim – 51, w świętokrzyskim – 85, w warmińsko-mazurskim – 46, w wielkopolskim – 79 i w woj. zachodniopomorskim – 89.

Czytaj też: Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030 >>

 

Koordynator bez jasno określonych kompetencji i zadań

Rolą koordynatorów onkologicznych jest „prowadzenie za rękę” pacjenta przez cały proces leczenia. Tymczasem wciąż nie mają określonych w przepisach kompetencji. Nie sprecyzowano także ich zadań, które według ekspertów - powinny być kompleksowe i obejmować opiekę psychologiczną i wsparcie socjalne pacjenta. Wyzwaniem jest też ustalenie jednolitych standardów, zapewnienie im odpowiednich warunków pracy i szkoleń.

Czytaj w LEX: Finansowanie w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej >>

– Koordynatorzy onkologiczni to nie jest nowy pomysł – przypominała niedawno Joanna Frątczak-Kazana, z Onkofundacji Alivia w rozmowie z Prawo.pl. Zaznaczyła jednocześnie, że w rozporządzeniu nie określono, niestety, kompetencji oraz wymagań, jakie powinna spełniać osoba na tym stanowisku. Nie sprecyzowano też zadań dla osoby pełniącej funkcję koordynatora. Więcej na ten temat: Koordynator onkologiczny jest, ale bez jasno określonych kompetencji i zadań >