Parkowanie „na kopercie” dla osób niepełnosprawnych kosztuje więcej

Prawo karne Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Od 1 stycznia zaparkowanie samochodu bez uprawnienia na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością, tzw. „kopercie”, grozi zapłatą 800 zł. Wzrosła też grzywna za posługiwanie się cudzą kartą parkingową oraz kartą przez osobę nieuprawnioną. Wysoka grzywna będzie też za niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej.

17.01.2022

SN: Sędziowie pokoju nie mogą wymierzać sprawiedliwości

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie pokoju nie mają uprawnień konstytucyjnych do orzekania samodzielnie bez udziału sędziów zawodowych - stwierdza Sąd Najwyższy w opinii, którą I prezes prof. Małgorzata Manowska przesłała do Sejmu w sprawie projektów ustaw - poselskiego i prezydenckiego - o sądach pokoju. Mają one, według tych projektów, tworzyć kolejny szczebel sądownictwa.

17.01.2022

Dwa lata na oddziale zamkniętym szpitala bez podstawy prawnej - RPO interweniuje w sądzie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Niemal przez dwa lata mężczyzna przebywał na oddziale psychiatrii sądowej - choć sąd nie orzekł wobec niego środka zabezpieczającego. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich w ten sposób doszło do bezprawnego pozbawienia go wolności. Dlatego wystąpił do prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku, by sprawdził, czy nadzór penitencjarny funkcjonuje prawidłowo.

15.01.2022

Dowód na orientację seksualną mocno wątpliwy

Prawo karne Prawo cywilne

Prawnicy sceptycznie odnoszą się do możliwości uwzględnienia przez sąd dowodów potwierdzających orientację seksualną - jest to wątpliwe zarówno w postępowaniu administracyjnym, karnym, jak i cywilnym. Choćby dlatego, że zaświadczenie eksperta w tej mierze byłoby sprzeczne z prawem do prywatności.

15.01.2022

Ręka w górę, bo pieszy chce przejść przez zebrę - niekoniecznie

Prawo karne Poprawmy prawo

Nowelizacja przepisów prawa o ruchu drogowym sprzed pół roku znacząco poprawiła bezpieczeństwo pieszych i liczbę wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Czy dodatkowo bezpieczeństwo pieszych przechodzących przez przejście może podnieść obowiązek zasygnalizowania tego manewru przez podniesienie ręki? Eksperci są podzieleni.

15.01.2022

Będzie więcej nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami

Prawo karne Policja

Policyjna flota samochodowa zostanie wzmocniona o 53 pojazdy do prowadzenia kontroli technicznej oraz 100 nieoznakowanych samochodów wyposażonych w wideorejestrator. Zdaniem Komendanta Głównego Policji ma to poprawić bezpieczeństwo na drogach oraz sprawniej eliminować z ruchu pojazdy, które nie spełniają norm technicznych i ekologicznych.

14.01.2022

Dubois i Stępiński: Niedźwiedzia przysługa prokuratury dla prezydenta

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Oskarżając pisarza Jakuba Żulczyka, prokuratura sprawiła prezydentowi typową niedźwiedzią przysługę, której można było uniknąć, bo przed wydaniem postanowienia o przedstawieniu zarzutów wystarczało zastanowić się czy czyn literata wyczerpuje znamiona przestępstwa - komentują wyrok sądu adwokaci Jacek Dubois i Krzysztof Stępiński.

13.01.2022

Nowy Instytut Ekspertyz Medycznych ma poprawić dostępność biegłych

Prawo karne Prawo cywilne Opieka zdrowotna

W Polsce na opinię biegłego w sprawie o błąd medyczny można czekać w nieskończoność, a w najlepszym wypadku kilka miesięcy. Problem ten ma rozwiązać nowo powołany przez ministra sprawiedliwości Instytut Ekspertyz Medycznych. Zdaniem ekspertów to mało prawdopodobne, bo… brakuje standardów świadczeń zdrowotnych, ale też obiektywnych, rzetelnych biegłych medyków.

10.01.2022

Instytut Ekspertyz Medycznych wspomoże sądy i prokuraturę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Powołany przez Ministra Sprawiedliwości Instytut Ekspertyz Medycznych z siedzibą w Łodzi rozpoczął działalność 1 stycznia 2022 roku. Będzie współpracować z organami wymiaru sprawiedliwości i ścigania, prowadząc badania naukowe i opracowując ekspertyzy oraz opinie z zakresu nauk medycznych - zapewnia resort.

05.01.2022

Pełnomocnik zatrzymanego czy obrońca - przepisy ograniczają prawo do obrony

Prawo karne Prawnicy

Adwokaci i radcy prawni od lat apelują, by dostęp do obrońcy był możliwy od momentu zatrzymania. Polskie władze konieczności zmian nie widzą, twierdząc, że obowiązujące przepisy wystarczają. To, że tak nie jest, pokazuje praktyka. Prawnicy alarmują, że do części czynności, mimo upoważnienia do obrony, nie są dopuszczani, bo skoro zatrzymany nie ma zarzutu - to ma... pełnomocnika, a nie obrońcę.

03.01.2022

Strasburg: Deportacja osoby chorej psychicznie z naruszeniem jej praw

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Deportacja do kraju pochodzenia osoby cierpiącej na zaburzenia psychiczne, która przyjechała do pozwanego państwa w dzieciństwie, stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego skarżącego - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. W świetle ustalonej linii orzeczniczej Trybunału, organy państw-stron Konwencji, decydując o wydaleniu cudzoziemca, muszą wziąć pod uwagę wszystkie jego okoliczności osobiste.

02.01.2022

Projekt - pół roku na rozpoznanie wniosku o ekstradycję

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by sądy miały 6 miesięcy na prawomocne rozstrzygnięcie w zakresie wniosku ekstradycyjnego, a na wydanie takiej osoby ma być z kolei 30 dni. Jeśli terminów nie uda się dotrzymać, sądy będą musiały poinformować o przyczynach resort - wynika z projektu rozporządzenia, które trafiło właśnie do opiniowania.

01.01.2022

Dubois i Stępiński: Rząd nie widział Pegasusa, ale o jego działaniu coraz głośniej

Prawo karne Prawnicy Policja

Dziwna amnezja dotknęła premiera, ministrów i polityków partii rządzącej. O systemie Pegasus nie słyszeli i nic nie wiedzą o tym, by był w Polsce. Ale wiele dowodów wskazuje na to, że on jest i do tego jest wykorzystywany przeciwko ludziom opozycji. Tę sprawę kiedyś trzeba będzie wyjaśnić. Teraz służby i prokuratura tego odmawiają, ale wierząc w przysłowia zakładamy, że co się odwlecze, to nie uciecze.

01.01.2022

Gdy ofiara czeka na miłość, oszust na pieniądze

Prawo karne Policja

Lekarz z zagranicy, inżynier z platformy wiertniczej, żołnierz, najlepiej z armii amerykańskiej… zagra na uczuciach, otworzy serce, wyczyści konto i rozpłynie się w cyberprzestrzeni. Tak zwane łowienie rybki czy oszustwa nigeryjskie są wciąż popularne. W czasie pandemii nawet bardziej. A policji na razie pozostaje apelować o rozwagę, bo happy end z książek Harlequina rzadko się zdarza.

01.01.2022

W 2022 roku wyższe mandaty i łatwiej o punkty karne

Prawo karne Administracja publiczna

W 2022 roku wielu kierowców będzie musiało głębiej sięgnąć do kieszeni. Nowelizacja przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw zaostrza część kar za wykroczenia drogowe, nawet kilkukrotnie. Wprowadza też nowe wykroczenia. W opublikowanym w Dzienniku Ustaw nowym taryfikatorze ujętych jest aż 12 wykroczeń, że które kierowca dostanie 15 punktów karnych.

31.12.2021

Sylwestrowe "covid party" - możliwe imprezy do 100 osób, zaszczepieni poza limitem

Prawo karne Prawo gospodarcze Koronawirus

Kluby i dyskoteki do końca stycznia są zamknięte - tyle że z przerwą na Sylwestra. Zgodnie z zapowiedziami rządu, będzie można w reżimie sanitarnym celebrować nadejście Nowego Roku. Na imprezie może tańczyć do stu osób, choć trzeba pamiętać, że limit stosuje się tylko do zaszczepionych. Będą jednak znacznie większe imprezy, jak choćby ta organizowana w Zakopanem przez telewizję publiczną.

31.12.2021

Ministerstwo Zdrowia wraca do kary za "kłamstwo covidowe"

Prawo karne Koronawirus

Sanepid zyska prawo do karania finansowego osób, które oszukają go w trakcie prowadzenia wywiadu epidemicznego. Każdemu, kto nie poda informacji o osobach podejrzanych o zakażenie, będzie grozić od 5 do 30 tys. złotych grzywny. Co więcej, ukarani mogą też zostać członkowie zespołu ratownictwa medycznego, jeśli nie wpiszą do centralnej bazy pozytywnego wyniku testu i danych pacjenta.

30.12.2021

Alkohol, narkotyki - policjanci nadal mają problem z takimi zatrzymaniami

Prawo karne Policja

Ten rok nie zapisał się najlepiej jeśli chodzi o wizerunek medialny policji, a to za sprawą kilku interwencji, które zakończyły się śmiercią zatrzymywanych, czy obezwładnianych. Sprawy łączy to, że chodziło o osoby pod wpływem narkotyków lub alkoholu, jak również - że w ocenie ekspertów - nadal jest problem przy takich zatrzymaniach, a rozwiązać go można szkoleniami, trzymaniem się procedur i doborem środków przymusu bezpośredniego.

30.12.2021

Podwójne mandaty i wyższa składka OC dla pirata drogowego wejdą później

Prawo karne Policja Transport

Podwyższone mandaty dla recydywistów drogowych, wyższe składki OC powiązane z liczbą mandatów i punktów karnych oraz wydłużony dwuletni okres obowiązywania punktów karnych. Choć tzw. ustawa mandatowa wchodzi w życie od 1 stycznia 2022 roku, to te jej elementy zaczną obowiązywać dopiero w drugiej połowie roku. Powodem są kwestie techniczne.

30.12.2021