Romanowski: Pomoc pokrzywdzonym przestępstwem wymaga spójnego i efektywnego systemu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Naszym priorytetem jest stworzenie takiego systemu, który będzie gwarantował spójne i sprawne wsparcie dla pokrzywdzonych przestępstwami - psychologiczne, medyczne, prawne, ale też materialne. W tym obszarze zawsze będzie coś do zrobienia, ale co ważne, nawet najlepsze rozwiązania nie wystarczą, jeśli nie będą prawidłowo stosowane - mówi dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

22.02.2022

Dziennikarka chce wiedzieć, czy była inwigilowana. Możliwe pytanie do TSUE

Prawo karne Prokuratura Policja Prawo AI

Mam prawo wiedzieć, czy byłam inwigilowana – uważa Ewa Siedlecka, dziennikarka "Polityki", zaangażowana w obronę praw człowieka, i pozywa polskie władze o naruszenie dóbr osobistych. W pozwie podkreśla, że brak takich gwarancji narusza prawo Unii Europejskiej. Warszawski sąd ma we wtorek 22 lutego rozpatrzyć jej wniosek o skierowanie pytania do trybunału UE.

21.02.2022

Cumowanie łodzi przy mazurskich wyspach będzie karane

Prawo karne Środowisko

Za cumowanie przy wyspach na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich inspektorzy ochrony środowiska będą mogli nakładać mandaty. To jedna ze zmian przewidziana w projekcie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego dotychczasowe przepisy dotyczące uprawnień inspektorów Inspekcji Ochrony Środowiska do nakładania mandatów.

21.02.2022

Król-Całkowska: Minister sprawiedliwości chce pomóc ofiarom błędów lekarskich

Prawo karne Prawo cywilne Zawody medyczne

Działający od niedawna Instytut Ekspertyz Sądowych ma szansę opracować standardy orzecznicze niezbędne w procesach o odszkodowania za błędy w sztuce medycznej. Sceptycznie oceniam natomiast możliwość stworzenia standardów medycznych przez ten instytut  – mówi dr hab. prof. nadzw. Justyna Król-Całkowska z Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

19.02.2022

Restaurator ukarany za znieważenie burmistrza Złotowa

Prawo karne Samorząd terytorialny

Dyskusja publiczna powinna być oparta na rzetelności. Można krytykować władzę publiczną, jeśli krytyka odnosi się do faktów. Należy wskazać przy tym, co zdaniem krytykującego zostało zrobione źle, ale nie można używać przy tym słów wulgarnych, takich jak "debil". A to się zdarzyło w wypadku burmistrza Złotowa obrażonego przez hejtera na facebooku. Sądy skazały atakującego na wysoką karę grzywny.

18.02.2022

W sądach coraz więcej e-rozpraw. I wciąż pytania o prawa stron

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

W styczniu tego roku udział spraw rozpatrywanych w sądach w trybie wideokonferencji wzrósł do ponad 13 proc. Może wydawać się, że to nadal niewiele, ale w 2021 r. było to nieco ponad 7,3 proc., a w 2020 r. poniżej 3 proc. E-rozprawy stają się więc coraz popularniejsze, choć prawnicy coraz częściej podkreślają, że powinny pozostać rozwiązaniem szczególnym, a nie zasadą.

18.02.2022

SN: Demonstracja bez maseczek była legalna

Prawo karne Koronawirus

Po raz kolejny Sąd Najwyższy uniewinnił demonstranta ukaranego grzywną za udział w zgromadzeniu od zarzutu braku maseczki zasłaniającej usta i nos, a także od bezprawnego udziału w zgromadzeniu. Izba Karna uwzględniła kasację Rzecznika Praw Obywatelskich i podkreśliła, że tylko zakłócanie porządku publicznego wymaga ponownego rozpoznania.

17.02.2022

Memy z papieżem zejdą do podziemia

Prawo karne

Ruszyła strona internetowa, która zachęca do zgłaszania przypadków znieważania „wielkich Polaków”. Oczywiście nie wszystkich - konkretnie Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jako że główni zainteresowani do sądu nie pójdą, być może czeka nas wysyp spraw o obrazę uczuć religijnych, o ile prokuratorzy przyjmą interpretacje, że świętych można uznać za obiekt czci religijnej.

17.02.2022

SN: Nawet w czasie mszy nie można przerywać ciszy wyborczej

Prawo karne Wybory

Modlitwa w kościele o pomyślny wynik wyborów i opinie wygłaszane w czasie mszy przez księdza w dniu głosowania są rodzajem niedozwolonej agitacji wyborczej. Sąd Najwyższy w Izbie Karnej oddalił jako oczywiście niezasadną kasację na korzyść duchownego, wniesioną przez Prokuratora Generalnego. Uznał, że sąd w Kętrzynie miał podstawy do takiego orzeczenia.

16.02.2022

Izba Dyscyplinarna wciąż rozważa zasadność kasacji prokuratorów, mimo że ustawa na to nie pozwala

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokuratorzy nadal nie mają możliwości złożenia kasacji w sprawach dyscyplinarnych do Sądu Najwyższego, mimo że według Trybunału Konstytucyjnego ustawodawca popełnił błąd. Jednak stare sprawy deliktowe, popełnione jeszcze przed wejściem w życie ustawy z 2017 r., nadal krążą w Izbie Dyscyplinarnej, gdyż dostrzega się w nich bezwzględne przyczyny odwoławcze.

15.02.2022

Europejski Inspektor Ochrony Danych wzywa do zakazu stosowania Pegasusa

Prawo karne Prokuratura Policja

Używanie Pegasusa może prowadzić do „bezprecedensowego poziomu ingerencji w najbardziej intymne aspekty naszego codziennego życia - ocenia Europejski Inspektor Ochrony Danych (EDPS). I wzywa do wprowadzenia w państwach Unii Europejskiej zakazu korzystania z tego oprogramowania szpiegującego.

15.02.2022

Dr hab. Książek: IKEA mogła zwolnić pracownika za groźby wobec osób LGBT

Prawo karne Prokuratura Prawo pracy

Szefowa HR w sieci handlowej IKEA została uwolniona przez sąd od zarzutu naruszenia praw i dyskryminacji wyznaniowej pracownika, którego zwolniła za komentarze o społeczności LGBT. To słuszny wyrok, ale w jego kontekście warto zwrócić uwagę na zaangażowanie prokuratury w sprawę, które było w tym przypadku zupełnie niepotrzebne, a zarzuty karne bezzasadne.

15.02.2022

Sprawa zniesławienia osób LGBT+ wraca na wokandę

Prawo karne Prawo cywilne

Sąd Okręgowy w Gdańsku ponownie rozpatruje sprawę homofobicznych haseł rozpowszechnianych z ciężarówek jeżdżących po Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. "Homofobusy" to element akcji Fundacji Pro-Prawo do Życia, z którą od 2019 r. walczy stowarzyszenie na rzecz osób LGBT Tolerado.

14.02.2022

SN: Fikcyjny konwój na zagranicznej misji wojskowej wymaga dłuższego śledztwa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Jeśli postępowanie przygotowawcze trwa 13 miesięcy i dotyczy przestępstwa popełnionego przez oficera w czasie misji wojskowej za granicą, to nie można uznać je za przewlekłe. Zwłaszcza że podejrzanych było pięciu, zgromadzenie dowodów wymagało przeprowadzenia eksperymentów w ramach międzynarodowej pomocy prawnej, a obrońca wykazał się pasywnością.

14.02.2022

Zeznania zdalne - trzeba przygotować się do nowoczesnej rozprawy

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

O ile kiedyś konieczność składania zeznań wiązała się najczęściej z osobistym stawiennictwem w sądzie rozpoznającym sprawę, o tyle dziś nie zawsze jest to konieczne. Oczekując na rozprawę odbywającą się za pośrednictwem łączy internetowych, warto dobrze wybrać miejsce, z którego będziemy łączyli się z sądem i postarać się o odseparowanie od innych.

14.02.2022

Prokurator Święczkowski nie odpowie za nazwanie adwokata Giertycha podejrzanym

Prawo karne Prawnicy

W czwartek 10 lutego w Izbie Dyscyplinarnej odbyła się rozprawa w sprawie Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego. Wniósł ją adwokat Romana Giertycha, który zaskarżył uchwałę o odmowie uchylenia immunitetu prokuratorowi, aby był on sądzony za zniesławienie polegające na udzieleniu wywiadu, w którym stwierdził, że Giertych ma status podejrzanego.

10.02.2022

Podczas kontroli kierowca ma trzymać ręce na kierownicy

Prawo karne Administracja publiczna

Kontrolowany kierowca ma zatrzymać pojazd, trzymać ręce na kierownicy, na polecenie kontrolującego wyłączyć silnik, włączyć światła awaryjne, a także umożliwić dokonanie identyfikacji pojazdu. Taki obowiązek potwierdza obowiązujące od 9 lutego br. rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego. Identyczne zasady obowiązują motorowerzystów.

10.02.2022

Sejm za dalszymi pracami nad reformą Kodeksu karnego - projektem zajmą się komisje

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sejm nie zgodził się w środę na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, o co wnioskowała Koalicja Obywatelska. Projekt trafi do dalszych prac w komisjach. Reforma Kodeksu karnego zakłada m.in. podniesienie górnej granicy terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat przy jednoczesnej likwidacji osobnej kary 25 lat więzienia.

09.02.2022

Izba Dyscyplinarna: Nagana dla radcy za pomoc w upadłości spółki, której wcześniej doradzał

Prawo karne Prawnicy

Radca prawny został ukarany za nielojalność wobec swego byłego klienta - spółki, której byt został zagrożony. Niedopuszczalnie etyczne bowiem jest reprezentowanie byłego prokurenta spółki, w której świadczył usługi, w toczącym się postępowaniu upadłościowym - orzekły samorządowe sądy dyscyplinarne, a Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego podzieliła tę ocenę.

09.02.2022

MS chce usprawnić rejestr karny - jest już projekt

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Problemy z Krajowym Rejestrem Karnym pogłębiła pandemia. Choć już wcześniej prawnicy skarżyli się, że informacje w nim zawarte nie zawsze odpowiadają rzeczywistości, a kuratorzy sądowi i sędziowie - że coraz więcej trzeba czekać na kartę karną. To z kolei utrudnia, a nawet uniemożliwia uzyskania łagodniejszego wyroku czy np. dozoru elektronicznego ale też przedłuża procesy.

08.02.2022