MR: Nie będzie zmian w przepisach o umowach najmu w galeriach

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Koronawirus

Ministerstwo Rozwoju nie planuje nowelizacji art. 15ze tarczy antykryzysowej, który zobowiązuje najemców powierzchni w galeriach handlowych do płacenia czynszów w wysokości sprzed wprowadzenia stanu epidemii. Nie oznacza to, że po złożeniu oferty, umowy nie mogą być zmieniane, w tym także w zakresie wysokości czynszu - podkreśla ministerstwo.

08.05.2020

"Wrzutki" do specustaw bez związku z pandemią i niektóre na dłużej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Ustawy antykryzysowe służą rządzącym także do "przemycania" rozwiązań budzących wątpliwości i - co gorsza - mających obowiązywać także po kryzysie. To np. zmiany dotyczące odwoływania prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, sposobu wyboru delegatów do samorządu prokuratorów czy modyfikacja przesłanek powoływania członków komisji ds. pedofilii.

07.05.2020

Trudna sprawa czynszów po częściowym zniesieniu zakazów epidemicznych

Prawo cywilne

Od 4 maja galerie handlowe zostały otwarte dla klientów i dla najemców powierzchni na nowo, zakaz prowadzenia w nich działalności handlowej i usługowej został częściowo zniesiony. Nowego potraktowania wymaga też sprawa czynszów za tę powierzchnię - pisze adwokat Kamil Szmid. I dodaje, że przepisy specustawy koronawirusowej nie są dla najemców jednoznacznie korzystne.

06.05.2020

SN: Nieudowodniona zmowa cenowa na rynku rowerów

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Sąd apelacyjny błędnie uznał, że mogą istnieć pionowe porozumienia ustalające sztywne lub minimalne ceny odsprzedaży, z tej przyczyny, że nie mają zdolności do zakłócania konkurencji - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. I uchylił wyrok sądu II instancji z powodu błędnej wykładni przepisu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

06.05.2020

Chcesz być eco - działaj na rzecz e-rozpraw i e-doręczeń

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Ku zdziwieniu wielu prawników i innych uczestników postępowania cywilnego, odrzucono przepis noweli tarczy antykryzysowej, który dopuszczał komunikację z sądem za pośrednictwem ePUAP. Nadal jednak w to wierzę, bo w ostatnich tygodniach zmienia się to, co było największym hamulcem w informatyzacji sądownictwa – mentalność - pisze dr hab. prof. Uniwersytetu Opolskiego Dariusz Szostek.

05.05.2020

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości – na co uważać, czego unikać

Prawo cywilne Budownictwo

Kupno nieruchomości zwykle nie odbywa się tak szybko jak na przykład auta. Najpierw rezerwujemy mieszkanie, dom, działkę, potem staramy się o finansowanie, zbieramy niezbędne dokumenty, co trwa nawet kilka tygodni. By w tym czasie sprzedawca nie znalazł lepszego kupca warto zawrzeć umowę przedwstępną, i to notarialną.

04.05.2020

Praca zdalna - korzystanie z narzędzi do komunikacji ma też aspekty prawne

Prawo cywilne Prawo AI Prawo gospodarcze

Pandemia COVID-19 sprawiła, że popularność wszelkiego rodzaju narzędzi wspomagających zdalną komunikację wzrosła w niespotykany dotychczas sposób. Wszyscy sięgnęliśmy po narzędzia do czatowania, prowadzenia spotkań i nawiązywania połączeń, nauki i współpracy. Tylko, czy na pewno wiemy, jakie są zasady i warunki korzystania z tych narzędzi?.

04.05.2020

Gudowscy, Katner - ważni sędziowie odchodzą z Sądu Najwyższego

Prawo cywilne Prawnicy

W tym tygodniu w stan spoczynku przeszli sędziowie Sądu Najwyższego Beata Gudowska orzekająca w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz filary Izby Cywilnej - Jacek Gudowski i Wojciech Katner. Są to osoby, które przyczyniły się do ujednolicania orzeczeń w prawie spółek, własności nieruchomości, umów nienazwanych, leasingu czy prawa bankowego.

02.05.2020

Tarcza antykryzysowa 3 wprowadza pakiet rozwiązań antylichwiarskich

Prawo cywilne Domowe finanse Prawo gospodarcze

Rozwiązania zakładające m.in. zakaz egzekucji z nieruchomości przy długu mniejszym niż 1/20 jej wartości oraz surowe kary za żądanie od dłużnika zapłaty kosztów innych niż odsetki w kwocie przekraczającej co najmniej dwukrotnie maksymalną wysokość tych kosztów określoną w ustawie - wprowadza uchwalona w czwartek przez Sejm tzw. tarcza antykryzysowa 3.

30.04.2020

Sąd Apelacyjny „odblokował” pozew grupowy przeciwko mBankowi

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Łodzi ponownie zajmie się pozwem liczącej 1725 osób przeciwko mBankowi. Sąd Apelacyjny uchylił bowiem jego wyrok oddalający powództwo frankowiczów. W uzasadnieniu wskazał, że sąd okręgowy musi rozważyć nieważność zawartych umów. Sąd odrzucił także wniosek o wyłączenie sędziego, który ma kredyt.

30.04.2020

Tarcza antylichwiarska nie zwalcza epidemii, za to godzi w swobodę umów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Ustawa o działaniach osłonowych w związku z SARS-CoV-2, którą 30 kwietnia br. uchwalił Sejm, zawiera pakiet przepisów antylichwiarskich. Zdaniem prawników są one nadmierną i nieuzasadnioną ingerencją w zasadę swobody umów i prawo własności. Co więcej - znalazły się w ustawie na czas epidemii, ale będą obowiązywać także po kryzysie.

30.04.2020

TK: Pozbawienie strony prawa do zwolnienia z kosztów sądowych sprzeczne z konstytucją

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przepis ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, który pozbawia stronę pozwaną prawa do ubiegania się o zwolnienie z kosztów sądowych w elektronicznym postępowaniu upominawczym, jest niezgodny z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny, odpowiadając na pytanie lubelskiego sądu.

29.04.2020

Wynajmujący i najemcy walczą o przetrwanie

Prawo karne Prawo cywilne Koronawirus

W okresie zakazu handlu wzajemne zobowiązania stron umów najmu i innych umów, których przedmiotem jest udostępnienie do używania lokalu w galeriach handlowych wygasają. Jakakolwiek ingerencja wynajmującego w towar zgromadzony w lokalu w tym okresie będzie kwalifikowana jako naruszenie posiadania. Co zatem wolno w okresie „zawieszenia” umowy piszą Piotr Haiduk i Aleksander Orzeł

29.04.2020

Prof. Bosek: Skala ingerencji w stosunki osobiste i gospodarcze jest ogromna

Prawo karne Prawo cywilne Koronawirus

Przy zagrożeniu życia człowieka, jak w czasie epidemii, natychmiastowa wykonalność jest uzasadniona - komentuje ustawę antykryzysową prof. dr hab. Leszek Bosek, sędzia Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Przyznaje jednak, że ustawodawstwo doraźne godzi w niespotykanym dotychczas zakresie w stosunki osobiste i gospodarcze, a nawet ustrojowe

28.04.2020

UOKiK: GetBack wprowadzał w błąd nabywców obligacji 

Prawo cywilne Rynek i konsument

„Bezpieczna inwestycja”, „stabilna sytuacja finansowa firmy”, „ekskluzywna oferta” – takimi zapewnieniami przedstawiciele spółki GetBack wprowadzali konsumentów w błąd - stwierdził prezes UOKiK Tomasz Chróstny i uznał, że spółka dopuszczała się nieuczciwych praktyk rynkowych przy oferowaniu i sprzedaży obligacji korporacyjnych.

27.04.2020

Tarcza nie zawsze korzystna dla turystów i organizatorów turystyki

Prawo cywilne Rynek i konsument Koronawirus

Wybuch pandemii koronawirusa spowodował, że branża organizatorów turystyki praktycznie przestała istnieć. Czy rozwiązania wprowadzone dla niej przez nowelizacje uchwalone w ramach tzw. tarczy antykryzysowej poprawią tę sytuację? - zastanawia się adwokat Paweł Wójcik z kancelarii RWW.legal Rusin Wójcik.

27.04.2020

SN: Błąd w diagnozie to nie przestępstwo, ale można dochodzić odszkodowania

Prawo karne Prawo cywilne

Błąd diagnostyczny nie naraził pacjenta na bezpośredni ciężki uszczerbek poprzez skrócenie życia, ani nie wpłynął na zaawansowanie choroby - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i utrzymał wyrok uniewinniający dla lekarki, która nie rozpoznała nowotworu. Sąd potwierdził jednak, że doszło do błędu medycznego, więc w tej sprawie można dochodzić odpowiedzialności cywilnej.

26.04.2020