Sąd orzeka rozdzielność majątkową, by chronić byt rodziny

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Choć pozwany cierpi na chorobę alkoholową, to stara się pomagać żonie w zarobkowaniu. Nie zaciąga kredytów, małżonkowie razem prowadzą gospodarstwo domowe. Nie można więc uwzględnić żądania powódki i orzec o rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Takie rozstrzygnięcie zależy od wystąpienia „ważnych powodów” – orzekł Sąd Rejonowy w Łowiczu.

18.01.2020

Zażalenia poziome jak puszka Pandory - jest luka w przepisach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie nie zdążyli jeszcze przyzwyczaić się do zażaleń poziomych, a pojawiają się kolejne problemy. Z przepisów nie wynika, który sąd - I czy II instancji - ma rozpoznawać odwołania dotyczące wykonywania kontaktów z dziećmi. Ministerstwo Sprawiedliwości nie chce tego interpretować, bo zasłania się niezawisłością sędziów, a prawnicy mówią wprost: jest luka i trzeba ją usunąć.

17.01.2020

TK też wypowie się o statusie sędziów wyłonionych przez nową KRS     

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Konstytucyjny na 13 lutego zaplanował rozprawę dotyczącą zgodności z konstytucją rozpoznawania wniosków o wyłączenie sędziów, których wyłonił nowy skład Krajowej Rady Sądownictwa. W orzeczeniu odpowie na pytanie skierowane do Trybunału przez sędziego Małgorzatę Bednarek z Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

16.01.2020

SA: Funkcjonalna proteza dla pracownika, który stracił rękę w wypadku to konieczność

Prawo cywilne Prawo pracy BHP

Pracodawca, z którego wyłącznej winy pracownik stał się niepełnosprawny, jest zobowiązany pokryć koszty leczenia (protezy), tak by przywrócić mu sprawność. Oczekiwanie, by poszkodowany zadowolił się tańszą, kosmetyczną protezą nie znajduje uzasadnienia we współczesnych realiach - orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach.

16.01.2020

Kasztelan-Świetlik: Kara dla Volkswagena może pomóc w walce o odszkodowania

Prawo cywilne Rynek i konsument

Prezes UOKiK orzeka o naruszeniu zbiorowych interesów konsumentów, a idąc do sądu cywilnego po odszkodowanie wskazujemy naruszenie indywidualnego interesu. Decyzja prezesa UOKiK może więc pomóc w procesie dowodzenia, że do naruszenia doszło, ale i tak trzeba wykazać, że ponieśliśmy z tego tytułu szkodę - mówi Bernadeta Kasztelan-Świetlik

16.01.2020

Amerykańska gazeta zarzuca Polsce przetrzymywanie dzieł sztuki zagrabionych przez nazistów

Prawo cywilne Administracja publiczna

Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego nie zaprzecza, że w polskich muzeach mogą znajdować się dzieła zagrabione, m.in. w Holandii, przez Niemców podczas drugiej wojny światowej. Deklaruje, że są prowadzone badania co do ich pochodzenia i zastrzega, że do polskich władz nie wpłynęły żadne roszczenia w tej sprawie.

15.01.2020

Sądy czekają na wzory pouczeń, MS wynajmie językoznawców do ich ujednolicenia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Ministerstwo Sprawiedliwości ma czas do sierpnia na opracowanie wzorów pouczeń w sprawach cywilnych. Zamierza wyłonić w tym celu placówkę naukową zajmującą się językoznawstwem, która wspomoże je w pracach - dowiedziało się Prawo.pl. W ocenie sędziów ujednolicone pouczenia potrzebne są już teraz - bo zmienione przepisy sprawiają problemy także prawnikom.

14.01.2020

Szefowa Kancelarii Sejmu stawi się w sądzie, jeśli czas pozwoli

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie zlekceważymy wezwania do sądu w Olsztynie, jeżeli tylko czas i obowiązki służbowe pozwolą, stawię się osobiście w sądzie - powiedziała w poniedziałek szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. I zastrzegła, że jeżeli to nie będzie możliwe, to do Olsztyna pojedzie przedstawiciel Kancelarii Sejmu.

13.01.2020

Odwołanie darowizny możliwe, jeśli zachowanie obdarowanego godzi w normy moralne

Prawo cywilne

W Polsce, tak jak i innych krajach, ustawodawca dopuszcza odwołanie darowizny w wyjątkowych sytuacjach. Skutecznie odwołać można wykonaną już umowę darowizny, jeśli zachowanie obdarowanego jest rażąco niewdzięczne, a więc jeśli uporczywie narusza on normy etyczne - wyjaśnia adwokat dr Szymon Solarski.

11.01.2020

Nie było rynny w sklepie, spółdzielnia odpowiada za wypadek

Prawo cywilne BHP Budownictwo

Z powodu braku rynny spływająca z dachu woda utworzyła kałużę, która zamarzła na chodniku. Poślizgnęła się na niej przechodząca chodnikiem kobieta. Spółdzielnia odpowiada za wypadek, bo budynek nie był wyposażony w wymaganą prawem instalację – stwierdził Sąd Okręgowy w Nowym Sączu.

11.01.2020

Biegły sądowy zapłaci 80 tysięcy złotych za nierzetelną opinię

Prawo cywilne

Biegły sądowy ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za wyrok oparty na jego wadliwej opinii - orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach. To pierwsza taka sprawa w Polsce - wskazują prawnicy. Autorka błędnej opinii ma zapłacić poszkodowanemu 80 tys. złotych odszkodowania. Po tym orzeczeniu przybędzie zapewne spraw przeciwko autorom nierzetelnych ekspertyz. A ustawy o biegłych jak nie było, tak nie ma.

10.01.2020

Sejm uchwalił zmiany w zasadach prowadzenia sporów o własność intelektualną

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sprawami związanymi z ochroną własności intelektualnej mają zajmować się wyodrębnione sądy, z wyspecjalizowanymi sędziami. Pojawią się też nowe instytucje prawne, które ułatwią prowadzenie spraw. W czwartek Sejm uchwalił nowelizację kodeksu postępowania cywilnego. Nowela przewiduje 'przy okazji" zmiany w kodeksie spółek handlowych.

09.01.2020

Dowód jako zastaw wciąż popularny, chociaż bezprawny

Prawo cywilne Rynek i konsument RODO

Zgodnie z prawem nikt nie może wymagać od obywatela pozostawienia dowodu osobistego, ale praktyka zatrzymywania dokumentu tożsamości lub jego kserowania ma nadal miejsce, np. w wypożyczalniach sprzętu narciarskiego. Prezes UODO radzi, by w zastaw nie zostawiać dowodów osobistych ani innych dokumentów potwierdzających tożsamość

09.01.2020

Wspólny majątek małżonków wchodzi do masy upadłości konsumenckiej

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Sąd Najwyższy w swojej uchwale przeciął spory dotyczące traktowania majątku małżonków przy upadłości konsumenckiej. Uznał, że jeśli w chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej małżonka pozostawał on w ustroju wspólności majątkowej, cały majątek wspólny małżonków wchodzi w skład masy upadłości - pisze radca prawny Piotr Zimmerman

08.01.2020

Pozew bezzasadny? Nowa instytucja w procesie cywilnym budzi wątpliwości

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli sąd ustali, że powód dochodzi oczywiście bezzasadnego roszczenia, to może wydać wyrok oddalający powództwo nawet bez doręczenia odpisu pozwu stronie pozwanej. Zasady rozpoznawania apelacji od wyroku wydanego w tym trybie są też specyficzne. Trudno jednak wskazać, które z żądań są oczywiście bezzasadne, a które „po prostu” bezzasadne.

07.01.2020

Korzystne zmiany w postępowaniu upadłościowym jednoosobowych przedsiębiorców

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Upadłości jednoosobowych przedsiębiorców w aktualnym stanie prawnym nie cieszą się popularnością, co zapewne jeszcze bardziej pogłębi otwarcie dostępu dla takich podmiotów do upadłości konsumenckiej - twierdzi radca prawny Konrad Forysiak z Kancelarii Zimmerman i Wspólnicy.

07.01.2020

Przygotowana likwidacja poprawiona w znowelizowanej ustawie

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Od 24 marca br. wejdzie w życie nowelizacja prawa upadłościowego, która wprowadzi m.in. procedurę przygotowanej likwidacji - piszą Bartosz Sierakowski i Norbert Frosztęga z Kancelarii Zimmerman i Wspólnicy. I podkreślają, że jest to odpowiedź ustawodawcy na dostrzeżone w czasie trzyletniej praktyki stosowania tej instytucji postulaty prawników i przedsiębiorców.

03.01.2020

SN: Odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie za okres wynikający z umowy

Prawo cywilne Prawo pracy

Zasądzenie przez sąd drugiej instancji odszkodowania w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia powoda naruszało prawo. Zwłaszcza, że wypowiedzenie umowy o pracę okazało się merytorycznie nieuzasadnione. Należało wziąć pod uwagę również wolę stron umowy o pracę, które zgodnie wydłużyły okres wypowiedzenia do 3 miesięcy - orzekł Sąd Najwyższy.

03.01.2020

W nowym roku nowe sposoby na walkę z zatorami płatniczymi

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Od 1 stycznia dłuższe niż dwumiesięczne terminy płatności można ustalać tylko pomiędzy przedsiębiorstwami o podobnej wielkości. W kontraktach pomiędzy dużymi a małymi firmami będzie obowiązywał sztywny 60-dniowy czas na zapłatę. Firma, która w ciągu trzech kolejnych wybranych miesięcy ma zaległości na poziomie 5 mln złotych naraża się na karę prezesa UOKiK.

03.01.2020

UOKiK: Prawie pół miliona interwencji rzeczników w 2018 roku

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Rynek i konsument

Ponad 475 tys. porad, 52 tys. interwencji u przedsiębiorców, pomoc procesowa w blisko 4 tys. spraw, to efekty pracy rzeczników konsumentów w 2018 r. - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według UOKiK, bardzo wzrosła liczba skarg na usługi turystyczne i związane ze zdrowiem i nadal są w poziomie ochrony w różnych częściach kraju.

02.01.2020