Prawo.pl
Lekarze POZ będą mogli w najbardziej oczywistych sytuacjach skierować na testy w kierunku COVID-19 na etapie teleporad, bez osobistego badania. - Wypracowaliśmy rozwiązanie – poinformował w poniedziałek po ponad czterogodzinnych rozmowach z przedstawicielami lekarzy rodzinnych minister zdrowia Adam Niedzielski.
Krzysztof Sobczak
07.09.2020
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Wkrótce zniknie instytucja Rzecznika Finansowego. Większość jego kompetencji ma przejąć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Taka zmiana ma, według przygotowującego projekt ustawy Ministerstwa Finansów - poprawić poziom ochrony konsumentów rynku finansowego, ale eksperci zgodnie uważają, że to krok w złym kierunku.
Jolanta Ojczyk
07.09.2020
Rynek i konsument
Minister Cyfryzacji odpowiedział Rzecznikowi Praw Obywatelskich, że odmowa przepisania do polskiego rejestru stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia, w którym jako rodziców wskazano osoby tej samej płci, nie uniemożliwia nadaniu dziecku numeru PESEL oraz wydania polskiego dokumentu tożsamości.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.09.2020
Administracja publiczna
Redaktor naczelny internetowego dodatku odpowiada za treści tam zamieszczone i to on powinien być adresatem sprostowania, choć wystarczy podać sam tytuł zajmowanego stanowiska - orzekł Sąd Najwyższy uznając jednocześnie, że pod sprostowaniem do artykułu nie musi widnieć własny podpis prostującego, może być podpis pełnomocnika.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.09.2020
Prawo cywilne
Autor protestu wyborczego powinien zawrzeć w nim zarzuty oraz przedstawić dowody. Stawiane zarzuty powinny odnosić się do przesłanek wyszczególnionych w Kodeksie wyborczym. Jeśli do Sądu Najwyższego wpływa protest wyborczy, który tego warunku nie spełnia, to podlega on pozostawieniu bez dalszego biegu – orzekł Sąd Najwyższy.
Aleksandra Partyk
07.09.2020
Administracja publiczna Wybory
Osoby mieszkające w Polsce mają obowiązek meldunkowy – dotyczy obywateli polskich i cudzoziemców. Dokumenty meldunkowe można złożyć w urzędzie - osobiście albo przez pełnomocnika, ale także przez internet.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.09.2020
Administracja publiczna
Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty dwóch rozporządzeń, które zmienią przepisy dotyczące indywidualnego nauczania i indywidualnego obowiązkowego wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2020/2021. Dostępne będą trzy formy: bezpośredni kontakt dziecka z nauczycielem, forma hybrydowa lub zdalna. Decyzja będzie należeć do rodziców, bo to oni będą musieli wystąpić z odpowiednim wnioskiem do dyrektora.
Agnieszka Matłacz
05.09.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Do muzeów wraca zwiedzanie grupowe, dostępne mogą być również szatnie oraz przestrzenie gastronomiczne. Mimo ograniczeń epidemicznych biblioteki powinny działać w zakresie możliwym do realizacji w reżimie sanitarnym, a na uczelniach artystycznych w semestrze zimowym 2020/2021 zalecany jest model kształcenia hybrydowego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaktualizowało również wytyczne dla organizatorów wydarzeń kulturalnych - te zmiany związane są z podziałem na strefy ze względu na ilość zachorowań na danym obszarze.
Agnieszka Matłacz
05.09.2020
Koronawirus a prawo
Akty prawne zakazujące lotów międzynarodowych wprowadzane przez rząd nie są okolicznością nadzwyczajną upoważniającą do wypłaty odszkodowań - uważają prawnicy. Roszczenia linii lotniczych i pasażerów mogłyby pojawić się tylko po ewentualnym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, kwestionującym wprowadzenie regulacji bez odpowiedniego vacatio legis.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.09.2020
Prawo cywilne
Zdarza się, że sądy opiekuńcze wszczynają postępowania z urzędu, gdy uznają, że dobro dziecka może być zagrożone. Aby właściwie mogły realizować swoje zadania, potrzebują często zawiadomień od różnych podmiotów - m.in. lekarzy, szkoły, pomocy społecznej czy prokuratury – wskazują prawnicy.
Aleksandra Partyk
05.09.2020

Fiskus zaczyna pozwalać przedsiębiorcom się uczyć

Domowe finanse PIT Małe i średnie firmy
Ostatnie interpretacje potwierdzają, że organy podatkowe coraz przychylniej patrzą na przedsiębiorców, którzy chcą się uczyć. Skarbówka pozwala na to, by wydatki związane z edukacją, udziałem w szkoleniach, kursach czy studiach zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. Eksperci radzą jednak cały czas zachowywać ostrożność.
Krzysztof Koślicki
05.09.2020
Domowe finanse PIT Małe i średnie firmy
Sformułowanie "osoby, które nie myślą" - ujęte w słowach modlitwy - są emocjonalne, ale nie naruszają czci i godności konkretnych osób - orzekł w piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie, w sporze o ochronę dóbr osobistych Obywatelki RP przeciwko prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Prezes nie musi przepraszać powódki także za słowa o "gorszym sorcie" Polaków, ani wpłacać zadośćuczynienia na cel społeczny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.09.2020
Prawo cywilne

Prawo jazdy trzeba mieć przy sobie tylko do 4 grudnia

Administracja publiczna Nowe technologie
Od 5 grudnia prawo jazdy będzie można mieć w telefonie, nie trzeba będzie go wozić. Minister cyfryzacji podpisał dokumenty, które to umożliwią na podstawie tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Za trzy miesiące będzie więc dostępne w aplikacji mObywatel. Można ją ściągnąć na telefon od razu.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.09.2020
Administracja publiczna Nowe technologie
Jeśli dany turnus rehabilitacyjny będzie można zakwalifikować jako usługę hotelową lub imprezę turystyczną za które można, zgodnie z ustawą, zapłacić bonem turystycznym, płatność ta jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Potwierdza to Ministerstwo Rozwoju.
Robert Horbaczewski
04.09.2020
Domowe finanse PIT Koronawirus a prawo
Żądanie pozwanego o zamianę uprawnień dożywotnika na dożywotnią rentę musi przybrać formę powództwa wzajemnego. Niezależnie od tego, sąd powinien jednak rozwiązać umowę, gdy ma miejsce "przypadek szczególny" - np. wtedy, gdy umowa nigdy nie była wykonywana - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Marek Sondej
04.09.2020
Polacy pobrali ok. 22 proc. przygotowanych dla nich bonów turystycznych o wartości 759 mln zł. Do rządowego programu zapisało się tylko ok. 20 tys. podmiotów turystycznych. To mało, bo rząd szacował, że chętnych do przyjmowania płatności bonem będzie ponad 100 tys. firm.
Jolanta Ojczyk
03.09.2020
Koronawirus a prawo
Ministerstwo Zdrowia wprowadza strategię przed jesiennym sezonem grypowym. Zakłada ona trzy poziomy szpitalnictwa, zmianę taktyki testowania i zachowanie działań prewencyjnych. Zwiększy się liczba punktów drive thru, gdzie będzie można pobrać wymaz do testu, mniej ma być szpitali jednoimiennych. W Sanepidzie powstanie nowy system zgłoszeń.
Katarzyna Kubicka-Żach
03.09.2020
Koronawirus a prawo
Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że aż 30 proc. pacjentów z powodu epidemii COVID-19 miało odwołaną bądź przełożoną wizytę u specjalisty, a 24 proc. - u internisty. Na ograniczenia z dostępem do świadczeń Polacy skarżą się od dawna.
Katarzyna Redmerska
03.09.2020
Pacjent Opieka zdrowotna

UOKiK sprawdza zasady pobierania prowizji przez Allegro

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
UOKiK wszczął kolejne postępowanie w sprawie regulaminu Allegro.Tym razem sprawdza, czy gigant czerpie nieuzasadnione korzyści kosztem sprzedawców. Chodzi o zmiany w regulaminie, które pozwalają pobierać prowizję nie tylko od ceny, ale też kosztów przesyłki opłaconej przez kupującego.
Jolanta Ojczyk
03.09.2020
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Sąd Najwyższy nie dopatrzył się w zalewaniu działki ściekami zanieczyszczenia środowiska znacznych rozmiarów i potwierdził, że oskarżeni słusznie zostali uniewinnieni. Według sądu nieszczelność systemu kanalizacyjnego nie miała wpływu na życie i zdrowie ludzi oraz nie obniżyła istotnie jakości wody, powietrza, gleby i roślin.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.09.2020
Prawo karne Środowisko

Wydatki spadkodawcy na objęcie udziałów w spółce jawnej kosztem podatkowym spadkobiercy

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Spadkobierca, który objął ogół praw i obowiązków w spółce osobowej po zmarłym wspólniku, może obniżyć przychód z tytułu wystąpienia z tej spółki o nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania przypadającą na czas, w którym spadkodawca był wspólnikiem spółki – orzekł WSA w Gliwicach.
Wiesława Moczydłowska
02.09.2020
Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Weszło w życie kolejne rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Zmiany obowiązują od 2 września. Do dotychczasowej listy, która obejmowała 43 państwa, dołączyło Królestwo Hiszpanii. Osoby, które są jeszcze na wakacjach w tym kraju, nie muszą się obawiać, że utkną na miejscu - przepisy przewidują wyjątek od zakazu, który pozwoli organizatorom turystyki na realizację zaplanowanego wcześniej lotu.
Krzysztof Sobczak Agnieszka Matłacz
02.09.2020
Koronawirus a prawo
W Polsce jest za mało rodzin zastępczych, wobec czego małe dzieci, odbierane rodzicom z powodu zagrożenia zdrowia czy życia, trafiają do placówek instytucjonalnych. Pobyty takich dzieci w pogotowiach opiekuńczych i rodzinnych są przedłużane ponad dopuszczalne granice – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.
Grażyna J. Leśniak
02.09.2020
Prawo rodzinne
Domeny internetowe „.pl” to obecnie podstawowe narzędzie biznesowe do promowania, jak i prowadzenia działalności gospodarczej zarówno przez przedsiębiorców, jak i osoby fizyczne. Podmiot pozbawiony domeny internetowej praktycznie nie liczy się na rynku. Dlatego wiele jest sporów prawnych o te domeny - mówią Ireneusz Matusiak i Artur Piechocki,
Krzysztof Sobczak
02.09.2020
Nowe technologie Prawo gospodarcze
Prezydent Andrzej Duda podpisał przepisy, które zagwarantują przyznanie prawa do świadczenia wyrównawczego osobom o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej. Pomoc dostaną także osoby represjonowane z powodów politycznych, których emerytura, renta inwalidzka lub renta z tytułu niezdolności do pracy jest niższa niż 2400 zł.
Krzysztof Koślicki
01.09.2020
Administracja publiczna Finanse

Reforma OFE jeszcze we wrześniu

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Do końca trzeciego kwartału rząd chce przyjąć przepisy, które doprowadzą do przekształcenia powszechnych towarzystw emerytalnych (PTE), zarządzającymi otwartymi funduszami emerytalnymi (OFE), w towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). Po reformie OFE mają stać się specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi (SFIO). Wynika to z wykazu prac rządu.
Krzysztof Koślicki
01.09.2020
Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Z państwowych autostrad znikną szlabany

Ordynacja Domowe finanse Administracja publiczna Finanse
Resort finansów pracuje nad wprowadzeniem nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą. Przejazd odcinkami Konin – Stryków (autostrada A2) i Bielany Wrocławskie – Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy od czwartego kwartału 2021 roku.
Krzysztof Koślicki
01.09.2020
Ordynacja Domowe finanse Administracja publiczna Finanse
Po śmierci jednego z małżonków z ulg mu przysługujących, może skorzystać drugi. Mąż lub żona mogą wybrać: wypełnić PIT indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem. Wspólne rozliczenie przysługuje również w sytuacji, w której jeden z małżonków zmarł po zakończeniu roku podatkowego, ale przed rozliczeniem podatku.
Krzysztof Koślicki
01.09.2020
Domowe finanse PIT
Stowarzyszenie domagało się ukarania grzywną Burmistrza, który przez ponad rok nie przesłał jej...
Aleksandra Partyk
01.09.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Państwo polskie coraz surowsze dla osiadłych cudzoziemców

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Sądy wraz z wojewodami przyjmują, że nawet niepoinformowanie o toczącym się wobec cudzoziemca postępowaniu o wykroczenie skarbowe, jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego. Po kilkunastu latach pobytu rezydentów wydala się z Polski do krajów pochodzenia, nie dając im szans na obronę.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna