Prawo.pl
Polska Izba Książki przedstawiła projekt ustawy o ochronie rynku książki. Chodzi o wprowadzenie zasady, zgodnie z którą przez 12 miesięcy od wydania tytułu będzie obowiązywała jednakowa cena okładkowa. Sklepy natomiast mogłby stosować maksymalnie 5-procentowy rabat.
Krzysztof Koślicki
22.04.2021
Domowe finanse VAT Finanse

Ustawa wydłużająca blokadę handlu państwową ziemią podpisana

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo
O kolejne pięć lat przedłużony będzie okres, na jaki wstrzymana jest sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie przepisy obowiązują do 30 kwietnia 2021 roku, a zgodnie z nową ustawą dotychczasowe zasady mają być przedłużone do 30 kwietnia 2026 r. Ustawa została podpisana przez prezydenta i ma wejść w życie z dniem 30 kwietnia 2021 r..
Krzysztof Sobczak
22.04.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo
Po wykryciu wad płodu kobieta ma być kierowana na konsylium. Teoretycznie – po tym, jak wyrazi na to zgodę. Jednak przepisy projektu ustawy, mającej choć w pewnym stopniu łagodzić skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, nie są w tej kwestii szczególnie precyzyjne, co może rodzić pole do nadużyć.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
22.04.2021
Pacjent Opieka zdrowotna

Mniej wyroków śmierci wykonanych w 2020 roku

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W ubiegłym roku odnotowano 483 egzekucje w 18 krajach, co oznacza spadek o 26 proc. w porównaniu z 657 egzekucjami odnotowanymi w 2019 roku - poinformowała Amnesty International. Organizacja podkreśla, że jest to najmniejsza liczba egzekucji, jaką odnotowała w ciągu ostatniej dekady. Większość egzekucji miała miejsce w Chinach, Iranie, Egipcie, Iraku i Arabii Saudyjskiej.
Krzysztof Sobczak
21.04.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej, w tym kontynuacja unijnych reform dotyczących zwiększenia odporności instytucji finansowych, po kryzysie z lat 2007-2008 - to cel przyjętego w środę przez rząd projektu. Dotyczy to m.in. procedury przymusowej restrukturyzacji banków.
Krzysztof Sobczak
21.04.2021
Rynek i konsument Finanse
Nie wolno będzie używać sztucznej inteligencji do oceny punktowej obywateli przez rządy - to jeden z przedstawionych w środę przez Komisję Europejską elementów regulacji dotyczącej technologii sztucznej inteligencji (AI). Jej wprowadzenie spowoduje, że systemy sztucznej inteligencji, które uznaje się za wyraźne zagrożenie dla bezpieczeństwa, źródeł utrzymania i praw obywateli, zostaną zakazane.
Krzysztof Sobczak
21.04.2021
Rynek i konsument Prawo AI

Ulga na dziecko najpopularniejszym odliczeniem

Domowe finanse PIT Rachunkowość
81 proc. podatników rozliczy w tym roku swój roczny PIT przez internet. Blisko 8 na 10 z nich wesprze w formie jednego procenta wybraną organizację pożytku publicznego. Najpopularniejszym odliczeniem jest cały czas ulga na dziecko. Korzysta z niej 46 proc. respondentów. Takie wnioski wynika z przedstawionego w środę badania KPMG w Polsce.
Krzysztof Koślicki
21.04.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość

Mikrorachunek podatkowy przyjmie kolejne daniny

Ordynacja Rachunkowość Finanse
Lista płatności dokonywanych na mikrorachunek została rozszerzona. Obejmie więcej tytułów niż podatki dochodowe - PIT i CIT i podatek od towarów i usług. Ministerstwo Finansów zmieniło zasady korzystania z mikrorachunków podatkowych. Zmiany obowiązują od 15 kwietnia.
Krzysztof Koślicki
21.04.2021
Ordynacja Rachunkowość Finanse
Sąd Najwyższy pochyli się nad problemem ważności aktu notarialnego sporządzonego w stanie Illinois w USA. Problem w tym, że notariusz w tym stanie nie ma takich uprawnień jak polski. Nie wiadomo też, czy wymagany jest podpis świadka, jak nakazuje prawo amerykańskie. Akt ten dotyczył zniesienia własności i podziału między małżonków nieruchomości, która znajduje się w Polsce.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.04.2021
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W Wlk. Brytanii szczepionka Pfizera jest dopuszczona dla osób od 16 roku życia, zwłaszcza ze schorzeniami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 oraz mieszkających z osobami z grup ryzyka. Podobnie jest w USA. W Polsce, choć do 10 maja wszyscy dorośli otrzymają e-skierowania, to szesnastolatkowie i siedemnastolatkowie wciąż nie. Nikt też nie myśli o planowaniu szczepień dzieci
Jolanta Ojczyk
21.04.2021
Koronawirus szczepienia
Jeśli istnieje ryzyko zmarnowana szczepionki przeciw COVID-19, dawkę może otrzymać każda osoba powyżej 18. roku życia - tak stanowi wydane we wtorek rozporządzenie. W rozporządzeniu przewidziano ponadto dodanie do katalogu podmiotów, które mogą zostać poddane szczepieniu przeciwko COVID-19.
Krzysztof Sobczak
20.04.2021
Koronawirus szczepienia

Informatyzacja postępowań ma usprawnić upadłości konsumenckie 

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Uchwalona we wtorek nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych wprowadza częściową informatyzację postępowań dotyczących upadłości konsumenckiej. Dzięki zamianom ujednolicone zostaną zasady wynikające z ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych oraz późniejszej nowelizacji Prawa upadłościowego.
Krzysztof Sobczak
20.04.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Kluczowe jest ustalenie, czy nadal jesteśmy polskimi rezydentami podatkowymi, a dopiero później analizowanie możliwości uzyskania rezydencji innych państw. Jest bowiem możliwe, że w tym samym czasie dwa państwa uznają nas za rezydenta i będą domagać się podatku – mówi Tomasz Krzywański, adwokat w zespole doradztwa dla klientów indywidualnych kancelarii GWW .
Krzysztof Koślicki
20.04.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość
Depozyty po zmarłych mieszkańcach domów pomocy społecznej to często drobne kwoty, które zalegają w placówkach, gdy nie ma spadkobierców lub gdy nie chcą oni ponieść kosztów sądowych wyższych niż spadek. Ale placówki muszą je płacić - nawet kilkukrotnie większe kwoty, bo to ich obowiązek. Z kłopotu – i uszczuplania funduszy – mogłaby je wybawić zmiana prawa.
Katarzyna Kubicka-Żach
20.04.2021
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Pacjenci, którzy przeszli zakażenie koronawirusem, nie mogą doczekać się rehabilitacji pocovidowej. Ma ruszyć niebawem, ale wielu ekspertów już na starcie nie wróży powodzenia temu programowi. Powody to zbyt niska wycena i wygórowane wymagania kadrowe. A przez brak zróżnicowania stawek dla różnych kategorii chorych, ci w najcięższym stanie mogą być odsyłani z ośrodka do ośrodka.
Beata Lisowska
20.04.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Program czytający dla osób niewidomych i słabowidzących w ramach Narodowego Spisu Powszechnego nie może odczytać części pytań ankiety, jest więc ona dla nich niedostępna – zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Mniejszości narodowe i etniczne też mają problemy – formularz blokuje niepolskie znaki diakrytyczne zawarte w ich danych.
Katarzyna Kubicka-Żach
19.04.2021
Administracja publiczna
Wskaźnik LIBOR stanowi podstawowy element funkcjonowania rynków finansowych. Jest szczególnie istotny dla kredytobiorców posiadających kredyty w walucie innej niż złotówki, z oprocentowaniem liczonym w oparciu właśnie o ten wskaźnik. Problem w tym, że z końcem roku LIBOR zniknie. Co dalej? - analizuje adwokat Małgorzata Motyl.
Małgorzata Motyl
19.04.2021
Compliance Prawo europejskie Kredyty frankowe
Rząd chce, by wnioski o świadczenie "Dobry Start" były składane wyłącznie drogą elektroniczną. Osobom, które nie mają komputera lub nie radzą sobie z internetem, pozostanie skorzystanie z "zusowskiej kafejki internetowej". Według ekspertów to jedynie preludium - zmiany wkrótce mogą objąć 500+. To uderzenie w najbiedniejsze rodziny
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
19.04.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Michał Dworczyk przesłał do konsultacji projekt wytycznych dla szczepień w zakładach pracy. Zgodnie z nimi jednak tylko zakłady zatrudniające ponad 500 pracowników będą mogły zorganizować swoje punkty. Taki zapis budzi obawy pracodawców. Za organizację szczepień, w tym kalendarz, będzie odpowiadał podmiot wykonujący działalność leczniczą, z którym pracodawca podpisze umowę.
Jolanta Ojczyk
19.04.2021
Koronawirus szczepienia
Rząd kończy prace nad projektem, który ma na stałe rozwiązać problem niekorzystnego wyliczania świadczeń osobom przechodzącym na emeryturę w czerwcu. Wiceszef Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed zapewnia, że bez względu na przebieg prac legislacyjnych, nowe rozwiązanie będzie obowiązywało z datą od 1 czerwca tego roku.
Patrycja Rojek-Socha
18.04.2021
Osoby niepełnoletnie mają prawo do demonstrowania swoich poglądów, korzystając z gwarantowanej konstytucyjnie wolności słowa a także udziału w pokojowych zgromadzeniach publicznych. Ograniczenia stosowane przez władze – i egzekwowane przez policję – są niekonstytucyjne, bo nie mają odpowiedniego umocowania w ustawach, a łamią wolności zapisane w konstytucji - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich.
Patrycja Rojek-Socha
17.04.2021
Prawo rodzinne
Jeśli kasacja jest kopią osobistej kasacji obwinionego radcy prawnego, choć podpisana przez adwokata, to nie może być uwzględniona przez sąd. Tym samym Izba Dyscyplinarna utrzymała w mocy orzeczenie sądu dyscyplinarnego o pozbawieniu prawa do wykonywania zawodu radcę, który zorganizował grę hazardową za pieniądze bez wymaganej koncesji.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Były już fotoradary ukryte w kontenerach na śmieci. Są nagrania z nieoznakowanych radiowozów i odcinkowe pomiary prędkości. Teraz policjanci dostali nową broń - drony. Wykorzystują je tam, gdzie kontrole były utrudnione. Jednak eksperci zwracają uwagę, że drony, rejestrując zdarzenia drogowe, mogą też naruszać prawa do wizerunku osób postronnych, na przykład opalającej się topless w ogródku.
Robert Horbaczewski
17.04.2021
Prawo karne Policja RODO
Prawnicy są zgodni, że strony procesu powinny przywiązywać bardzo dużą wagę do dotrzymywania terminów. Złożenie apelacji lub zażalenia nawet dzień po terminie jest bezskuteczne. Gdy strona nie zdąży nadać istotnego dla niej pisma o czasie, może rozważyć złożenie go wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu. Ale taki wniosek nie zawsze będzie uznany.
Aleksandra Partyk
17.04.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Błąd sądu polegał na orzeczeniu wobec oskarżonej kary ograniczenia wolności bez wskazania sposobu, w jaki ta kara winna być wykonywana. A to czyni wydany wyrok niewykonalnym - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej w wyniku kasacji Prokuratora Generalnego na niekorzyść skazanej. I podkreślił, że uchylenie prawomocnego wyroku było konieczne.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.04.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Dochody osiągnięte w 2020 roku rozliczane są z wykorzystaniem ulgi abolicyjnej w pełnej wysokości. Wprowadzony w styczniu 2021 roku limit dotyczy dopiero tegorocznych zarobków. Możliwe jest też całkowite uniknięcie polskiego podatku. Trzeba jednak udowodnić, że nie jest się w Polsce rezydentem podatkowym. Nie jest to wprawdzie proste, ale możliwe.
Krzysztof Koślicki
17.04.2021
Domowe finanse PIT
Nagłe zmiany w harmonogramie szczepień i chaos organizacyjny mogą prowadzić do nieuzasadnionej dyskryminacji i nierówności - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się w tej sprawie do pełnomocnika rządu ds. programu szczepień przeciwko COVID-19, przypominając o zamieszaniu wywołanym 1 kwietnia.
Krzysztof Sobczak
16.04.2021
Koronawirus szczepienia
Rząd w Hadze zamierza wprowadzić obligatoryjną, 5-dniową kwarantannę dla osób przybywających do Holandii z krajów wysokiego ryzyka zakażeniem koronawirusem. Projekt ustawy ustanawiający obowiązek kwarantanny został już przekazany do izby niższej parlamentu. Naruszenie tego obowiązku będzie zagrożone grzywną wysokości 435 euro.
Grażyna J. Leśniak
16.04.2021
Koronawirus a prawo
Sprzeciwiamy się wrogiemu przejęciu urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich przez rządzącą większość parlamentarną. Nie akceptujemy de facto rozstrzygania o naszych prawach i wolnościach przez politycznie zależny trybunał, lekceważenia w jego pracach podstawowych zasad rzetelnego procesu, w tym kwestii niezależności i bezstronności sędziów
Krzysztof Sobczak
16.04.2021
Wymiar sprawiedliwości
Ocena spornych postanowień dotyczących przeliczeń walutowych musi być dokonywana w świetle postanowień unijnych traktatów i aktów przyjętych przez instytucje UE, w tym dyrektyw - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I dodaje, że według prawa unijnego konsument jest w gorszym położeniu niż przedsiębiorca, dlatego sądy mają obowiązek badać abuzywność takich umów.
Krzysztof Sobczak
16.04.2021
Rynek i konsument Kredyty frankowe