Prawo.pl
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w ogłoszonym w poniedziałek wyroku stwierdził, że Polska musi podjąć szybkie działania w celu rozwiązania problemu braku niezależności Krajowej Rady Sądownictwa. Przyjęte przez sędziów Trybunału jednogłośnie Orzeczenie stwierdza też, że na procedurę powoływania sędziów nadmierny wpływ mają władza ustawodawcza i wykonawcza.
Krzysztof Sobczak
08.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Jeśli państwo zaciąga zobowiązania międzynarodowe, to musi je przestrzegać i nie może powoływać się na swoje prawo wewnętrzne, aby usprawiedliwić ich łamanie. Gdyby więc Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności art. 6 Konwencji z ustawą zasadniczą, to z perspektywy ETPCz nie miałoby to większego znaczenia, nadal rozpatrywałby skargi dotyczące naruszeń wynikających z procedowania przez TK w niewłaściwych składach
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.11.2021
Prawnicy
W przypadku sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu kobiety, np. podejrzenia zakażenia dotyczącego jamy macicy, krwotoku itp., zgodne z prawem jest niezwłoczne zakończenie ciąży w oparciu o obowiązujące przepisy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - ogłosiło Ministerstwo Zdrowia. I opublikowało zalecenia w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
07.11.2021
Opieka zdrowotna
Projektowana przez rząd ustawa ma ograniczyć poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania na gruntach pokrytych wodami lub terenach cmentarzy i miejsc zagłady. A wszystkie zabytkowe budowle, prywatne i państwowe mają być oznakowane.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.11.2021
Administracja publiczna
Głosowanie nad uchwałami we wspólnocie mieszkaniowej może odbywać się przy pomocy programu e-kartoteka lub w innej formie online. Natomiast roczne obowiązkowe zebranie musi być typowym tradycyjnym spotkaniem. Ale jest pandemia i przepisy covidowe pozwalają na odstępstwa od tej zasady - stwierdził Sąd Okręgowy w Warszawie.
Renata Krupa-Dąbrowska
06.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo Nieruchomości
W przypadku, gdy pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy nie wyraził zgody na świadczenie zdalne, obowiązkiem podmiotu leczniczego było wykonanie świadczenia z zachowaniem osobistego kontaktu. Prawo to wyartykułowane wprost w treści rozporządzenia Ministra Zdrowia miało jednak w wielu sytuacjach charakter formalny i sztuczny - zauważa dr hab. prof. nadzw. Justyna Król-Całkowska
Józef Kielar
06.11.2021
Opieka zdrowotna
Separacja nie przerywa węzła małżeńskiego. Możliwe jest zatem korzystanie ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Jeśli darowizna przekracza pewien określony w ustawie próg, konieczne jest zgłoszenie jej do urzędu skarbowego. Jest na to pół roku. Specjalnego podejścia wymagają jednak darowizny pieniędzy. Znaczenie ma, czy chodzi o gotówkę czy przelew bankowy.
Krzysztof Koślicki
06.11.2021
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Łąki kwietne popularyzują się i są coraz częściej zakładane nie tylko na miejskich skwerach, ale przy drogach publicznych. Lepiej niż trawniki oczyszczają powietrze, retencjonują wodę i obniżają temperaturę okolicy, są dobrym środowiskiem dla pszczół. Ale coraz częściej pojawiają się głosy, że trzeba ustandaryzować procedury administracyjne związane z ich zakładaniem i usytuowaniem.
Robert Horbaczewski
06.11.2021
Środowisko
Medal Eropejskiej Nagrody Obywatelskiej przyznawanej przez Parlament Europejski został w piątek wręczony prawnikom z Inicjatywy Wolne Sądy. - Stali się wyrzutem sumienia dla całego świata prawniczego a także dla polityków - powiedział w laudacji były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Z powodu pandemii ceremonia wręczenia nagrody za 2020 r. odbyła się dopiero teraz.
Krzysztof Sobczak
05.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Już mamy dwa porządki prawne w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
No to doczekaliśmy się tego, co było przewidywwane, gdy PiS zaczynał swoją "reformę" sądów, czyli funkcjonowanie dwóch porządków prawnych w jednym państwie. Informację o wyroku sądu należy więc już zaczynać czytać nie od jego sentencji, tylko od składu sądu. Bo to może mieć znaczenie dla tego orzeczenia i jego dalszych losów. Już ludzie dowiadują się, że ich wyroki są nieważne, a to dopiero czoło tej fali.
Krzysztof Sobczak
05.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W aferze GetBack S.A. doszło do licznych nieprawidłowości, a wielu obywateli zostało pokrzywdzonych.Tymczasem państwo traktuje ich w sposób niekonsekwentny. Z jednej strony roszczenie przyznane przez państwo daje poszkodowanym prawo do zwrotu utraconych środków. Z drugiej zaś strony – poprzez działania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – uczyniło te roszczenia niewykonalnymi - twierdzi rzecznik praw obywatelskich.
Renata Krupa-Dąbrowska
05.11.2021
Wymiar sprawiedliwości Finanse
Trzyosobowy skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniami w sprawie konstytucyjności m.in. przepisów europejskich w zakresie, w jakim dopuszczają, aby sąd mógł kwestionować skuteczność uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przedstawiającej kandydata na urząd sędziego.
Krzysztof Sobczak
05.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w wykorzystywanym programie TV tylko za zgodą nadawcy

Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze
Obowiązująca od początku listopada nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji stanowi, że programy i inne usługi medialne powinny być, co do zasady, rozpowszechniane bez skrótów, zmian, czy przerw. Ewentualne wprowadzanie modyfikacji w wykorzystywanym materiale telewizyjnym jest możliwe wyłącznie za wyraźną zgodą nadawcy - piszą Katarzyna Racka (fot.) i Weronika Herbet-Homenda.
Katarzyna Racka Weronika Herbet-Homenda
05.11.2021
Prawo cywilne Nowe technologie Prawo gospodarcze
Sytuacja na granicy z Białorusią staje się dla Polski haniebna: zaczyna spełniać znamiona zbrodni przeciwko ludzkości - stwierdza Konferencja Ambasadorów RP. I wzywa władze Polski do przestrzegania fundamentalnych aktów prawa międzynarodowego - w tym prawa unijnego dotyczącego uchodźców.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.11.2021
Prawo karne Administracja publiczna
Podpisana przez prezydenta we wtorek ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej w środę została opublikowana, a w czwartek weszła w życie. Stanowi ona, że na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE powstanie bariera zabezpieczająca przed nielegalną migracją. Zapora ma kosztować łącznie 1 mld 615 mln zł. Według zapowiedzi szefa MSWiA, ogrodzenie ma powstać do połowy przyszłego roku.
Krzysztof Sobczak
04.11.2021
Administracja publiczna

Środki spożywcze z kannabidiolem na granicy legalności

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
Od kilku lat w Polsce wzrasta zainteresowanie suplementami diety pochodzącymi z konopi siewnych, w szczególności tzw. olejkami CBD i innego rodzaju preparatami zawierającymi kannabidiol. Przekłada się to na stale poszerzany asortyment tych produktów na półkach kiosków i w sklepach internetowych. Jest jednak pytanie, czy takie środki spożywcze mogą być legalnie sprzedawane na terytorium Polski.
Veronika Chomicz
04.11.2021
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
W rejestrach ZUS przybywa ubezpieczonych – we wrześniu 2021 roku było ich już 16 830,1 tys. osób – o 11,9 tys. więcej niż w sierpniu. Przybyło też emerytów. Ich liczba we wrześniu wzrosła o 32,5 tys. osób. Zdaniem prawników, może mieć to związek z chęcią otrzymania tzw. 14-tki. Większy wzrost liczby osób kończących karierę zawodową spodziewany jest jednak w lipcu 2022 roku.
Grażyna J. Leśniak
04.11.2021
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Senatowi nie udało się przekonać Sejmu, by z ulgi dla klasy średniej mogli korzystać także zleceniobiorcy i emeryci. Pozostał też problem, który doprowadzi do sytuacji, że przekroczenie limitu przychodów nawet o złotówkę spowoduje konieczność zwrotu całego odliczenia w rocznym PIT. To istotna kwestia – zwłaszcza, że ulgę można będzie odliczać już na etapie zaliczek w trakcie roku.
Krzysztof Koślicki
04.11.2021
Domowe finanse PIT Polski Ład
Korzystający z hulajnóg firmy Logo-Sharing konsumenci nie wiedzieli, że płacąc za przejazd, zgadzali się na subskrypcję. Z ich kont automatycznie były pobierane pieniądze – np. 22,10 zł dziennie. Sprawą zajmuje się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów firmie grozi kara do 10 proc. obrotu.
Krzysztof Sobczak
03.11.2021
Rynek i konsument
Czy to wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przyczynił się do śmierci 30-letniej kobiety? Być może w tej konkretnej sprawie - nie, jednak zdaniem prawników ten wyrok powoduje, że lekarze kierują się czasem strachem, a nie wiedzą medyczną. Konieczne są standardy pokazujące, kiedy życie i zdrowie kobiety jest ważniejsze od życia płodu i zapewnienie lekarzom m.in. możliwości konsultacji z drugim specjalistą.
Jolanta Ojczyk
03.11.2021
Prawo karne Opieka zdrowotna

Zmiany w Polskim Ładzie spowodują chaos w interpretacjach podatkowych

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Podatkowa część Polskiego Ładu czeka już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Większość przepisów wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Wtedy też pojawi się problem z wydawanymi obecnie interpretacjami podatkowymi. Przyjmuje się, że chronią one podatników do czasu zmiany brzmienia przepisów – tymczasem "ład" zmienia większość norm dotyczących PIT i CIT.
Krzysztof Koślicki
03.11.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Dodatek mieszkaniowy przysługujący wyłącznie osobom do 35 roku życia nie stanowi naruszenia zakazu dyskryminacji ze względu na wiek i prawo do poszanowania własności - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału, mnie jest to dyskryminacją ze względu na wiek, gdy odmienne traktowanie jest uzasadnione i proporcjonalne do uprawnionego celu, który ma realizować.
Katarzyna Warecka
03.11.2021
Pomoc społeczna Administracja publiczna
Bank Pocztowy i Plus Bank dołączyły do instytucji prawidłowo rozliczających się z konsumentami, którzy przed terminem spłacili pożyczki - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I przypomniał, że w takiej sytuacji kredytodawca musi zwrócić proporcjonalną część – obliczoną metodą liniową - wszystkich pobranych opłat, w tym m.in. prowizji.
Krzysztof Sobczak
02.11.2021
Rynek i konsument Finanse
Sąd Najwyższy uznał, że obciążenie lokatorów długami dewelopera rażąco narusza porządek prawny państwa. Właściciele lokali zostali pozbawieni możliwości wyłącznego dysponowania swoim prawem. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uwzględniła zatem skargę Prokuratora Generalnego i uchyliła wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku. Przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.11.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo
Od wtorku obowiązuje nowelizacja rozporządzenia dotycząca warunków, jakie muszą spełniać hulajnogi elektryczne. Przewiduje ona m.in., że konstrukcja hulajnogi elektrycznej powinna ograniczać rozwijanie prędkości przekraczającej 20 km/h i zapewniać możliwość skutecznego hamowania.
Krzysztof Sobczak
02.11.2021
Administracja publiczna
Ujawnienie w księdze wieczystej przeniesienia hipoteki w związku ze zbyciem wierzytelności bankowej dokonanym przed nowelizacją ustawy z 2019 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, wymagało zgody właściciela nieruchomości. Ale tylko wtedy, gdy przewidziano ją w oświadczeniu o ustanowieniu hipoteki - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w składzie trzech sędziów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.11.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Najem krótkoterminowy - ma być centralny rejestr, branża chce też licencji

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Nieruchomości
Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce uregulować najem na doby. Na razie ma ogólne założenia, z których wynika, że planuje stworzyć centralny rejestr usług hotelarskich. Dla branży to za mało i domaga się wprowadzenia licencji. Jej numer byłby niezbędny do rejestracji mieszkania na takich platformach rezerwacyjnych, jak Booking czy Airbnb. Dzięki temu ma zniknąć szara strefa i wszyscy płaciliby podatek.
Renata Krupa-Dąbrowska
02.11.2021
Rynek i konsument Małe i średnie firmy Nieruchomości

WSA: Cmentarze komunalne w gestii radnych, rzadko burmistrza

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Potrzeba wprowadzenia regulaminu korzystania z cmentarzy gminnych nie jest z reguły kwestią naglącą. Burmistrz nie może zatem bez powodu wyręczać w tej sprawie rady gminy - podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Dodał, że regulamin jako akt prawa miejscowego należy formalnie ogłosić, a nie tylko podać do wiadomości mieszkańców.
Marek Sondej
02.11.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Nawet o 10 lat może zostać obniżony powszechny wiek emerytalny, gdy w życie wejdzie emerytura stażowa w kształcie zaproponowanym przez „S”. Nie będzie to jednak przywilej dla osób nisko opłacanych i spracowanych, które wymóg minimalnej emerytury spełnią tuż przed 60. rokiem życia. Będzie to raczej skazanie siebie na niższe świadczenie, a w przypadku kobiet – wręcz na ubóstwo w przyszłości.
Grażyna J. Leśniak
02.11.2021
Domowe finanse Emerytury i renty
Za tydzień do Sejmu ma trafić projekt ustawy w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - poinformował wicemarszałek Sejmu i przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki. Dodał, że będzie to całościowa, kolejna próba reformowania wymiaru sprawiedliwości. Tymczasem od środy 3 listopada Komisja Europejska zacznie naliczać Polsce kary za niezawieszenie Izby.
Krzysztof Sobczak
01.11.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie