Prawo.pl
Obowiązujące od środy 15 grudnia zmiany w rozporządzeniu covidowym przewidują m.in. wprowadzenie dodatkowego warunku zwolnienia z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny dla osoby prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkującej.
Krzysztof Sobczak
15.12.2021
Koronawirus a prawo
Dziecko będące obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej ma prawo do dowodu lub paszportu na podstawie aktu urodzenia wskazującego dwie matki, wydanego przez inne państwo członkowskie. Nawet jeśli dane państwo nie uznaje rodzicielstwa jednopłciowego - orzekł we wtorek 14 grudnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w odpowiedzi pytanie prejudycjalne sądu z Bułgarii.
Krzysztof Sobczak
15.12.2021
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Prawo upadłościowe nie wyklucza prowadzenia przez upadłego konsumenta działalności gospodarczej. Podobnie jak po ogłoszeniu upadłości konsument może podjąć zatrudnienie przykładowo na podstawie umowy o pracę. Przydałaby się jednak zmiana przepisów tak, aby rozpoczęcie działalności gospodarczej nie naruszało interesów dotychczasowych wierzycieli.
Alicja Sobota Radomir Szaraniec
15.12.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Polska zablokowała we wtorek w Brukseli plan priorytetów legislacyjnych Unii Europejskiej na 2022 rok. Powodem ma być brak akceptacji Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską. Z polskiego stanowiska wynika, że zgadza się z celem obrony praworządności oraz obrony i wzmacniania demokracji w UE, ale jakikolwiek instrument, który ma temu służyć, musi być oparty na zapisach traktatowych.
Patrycja Rojek-Socha
14.12.2021
Prawo unijne

Nie będzie ograniczeń covidowych w komunikacji publicznej

Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Wprowadzając od środy 15 grudnia kolejne obostrzenia covidowe, rząd wycofał się ostatecznie z zapowiadanego limitowania miejsc w komunikacji publicznej. Przewoźnicy od początku argumentowali, że takie ograniczenia to fikcja. W zamian mają być zwiększone kontrole w pojazdach dotyczące obowiązku zasłaniania nosa i ust.
Robert Horbaczewski
14.12.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Wprowadzenie do systemu Ewidencji Wjazdów do Polski informacji o dodatnich wynikach powtórnych testów u dzieci spowodowało automatyczne wydłużenie łącznego czasu ich izolacji do 15 dni. Tymczasem zgodnie z przepisami izolacja kończy się po 10 dniach od daty pierwszego dodatniego wyniku testu - chyba że przedłuży ją lekarz POZ.
Krzysztof Sobczak
14.12.2021
Koronawirus a prawo

Korzystanie z e-Urzędu Skarbowego coraz bardziej popularne

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów chwali się, że popularność e-Urzędu Skarbowego systematycznie rośnie. Z nowego systemu skorzystano już ponad 50,5 milionów razy, złożono również ponad 59 tys. pism ogólnych. Resort udostępnił właśnie nowe funkcje systemu. Są przeznaczone dla pełnomocników i ich mocodawców.
Krzysztof Koślicki
14.12.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
W pierwszej kolejności Komisja Europejska musi zgodzić się na prozumienie w sprawie realizacji przez Polskę Krajowego Planu Odbudowy, a potem polskie władze przedstawią projekt dotyczący likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Taki scenariusz prezentują kolejni przedstawiciele polskiego rządu, w tym premier. Nie wyjaśniają jednak, czy jest na to zgoda Komisji Europejskiej.
Krzysztof Sobczak
14.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

UOKiK: Komercyjne pożyczki to nie "obligacje społeczne"

Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza firmy, które proponując umowy inwestycyjne sugerują klientom, że ich oferta związana jest z funkcjonowaniem Krajowego Funduszu Gwarancyjnego działającego w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego, a także przedstawiają oferty pożyczek inwestycyjnych jako „obligacji społecznych”.
Krzysztof Sobczak
14.12.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse
Rosną kolejki klientów chcących zakończyć jeszcze w tym roku leasing pojazdu i uciec przed nowym obciążeniem podatkowym. Przepisy wchodzące z początkiem 2022 r. sprawią, że pozbycie się wykupionego na własność samochodu przed upływem sześciu lat - będzie oznaczało konieczność zapłaty podatku dochodowego. Wzrośnie prawdopodobnie popularność produktów z wysoką wartością wykupu.
Regina Skibińska
14.12.2021
Rynek i konsument Polski Ład

Zaszczepieni od 15 grudnia nie są wliczani do limitów w sklepach

Koronawirus a prawo Poprawmy prawo Koronawirus szczepienia
Rząd zapewne chciał wyłączyć z limitów w sklepach osoby zaszczepione i nawet informował o tym na swoich oficjalnych stronach. Z obowiązującego do 15 grudnia rozporządzenia o ograniczeniach w związku z epidemią jednak takie wyłączenie nie wynikało. Zgodnie z nim zaszczepieni nie wliczali się do limitów w kinach, siłowniach, kościołach, kasynach, ale w placówkach handlowych i na poczcie owszem. Zmianę w dobrym kierunku wprowadzono dopiero po naszej publikacji.
Jolanta Ojczyk
14.12.2021
Koronawirus a prawo Poprawmy prawo Koronawirus szczepienia

Uściński: Mamy projekt, w przyszłym roku będzie reforma ładu przestrzennego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo
Nie chcemy nikogo zaskakiwać. Planujemy dać czas inwestorom na podjęcie decyzji ,– czy zrealizują inwestycję na podstawie starych warunków zabudowy . Na tę chwilę nie wiemy jeszcze, czy będzie to trzy czy może pięć lat. Ale na pewno nie chcemy, by na przykład za 15 lat inwestor wyciągnął z szuflady stare warunki i zaczął ubiegać się na ich podstawie o pozwolenie na budowę - mówi Piotr Uściński, wiceminister Rozwoju i Technologii.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.12.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo
Ze smutkiem zapoznałem się z punktem porządku obrad dzisiejszego posiedzenia Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, którego celem miało być potępienie przez Radę byłego Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Adama Bodnara za słowa podziękowania wygłoszone w Niemczech podczas odbierania przyzanej mu nagrody - pisze prof. Michał Romanowski.
Michał Romanowski
13.12.2021
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Zmiany zaostrzają niektóre z kar za wykroczenia drogowe, wprowadzają nowe wykroczenia. Przewidziane jest też przyznanie renty osobom bliskim ofiar przestępstw ze skutkiem śmiertelnym i powiązanie wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń.
Robert Horbaczewski
13.12.2021
Prawo karne Policja
Polacy w pandemii, w przypadku wystąpienia objawów zakażenia Covid-19, wolą się leczyć samodzielnie, bez udziału lekarza. Tylko 7 proc. deklaruje wykonanie testu. Do tego tylko jedna na pięć badanych osób natychmiast skontaktowałaby się z lekarzem. Tak wynika z raportu pn. „Jak się leczy Polak w pandemii?”.
Katarzyna Redmerska
13.12.2021
Koronawirus a prawo
Odmowa potwierdzenia obywatelstwa polskiego w przypadku dziecka urodzonego wskutek surogacji w USA, którego prawnym rodzicem w USA został uznany partner związku jednopłciowego posiadający również obywatelstwo polskie, nie stanowiło naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego skarżących - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
13.12.2021
Administracja publiczna

Studniówka dla zaszczepionych - zdecyduje organizator

Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia
Nie zamykamy możliwości przeprowadzenia studniówek, choć są pewne ograniczenia – powiedział wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Organizator może zdecydować o organizacji studniówki tylko dla uczniów danej szkoły, może też uzależnić wejście od przedstawienia certyfikatu zaszczepienia.
Monika Sewastianowicz
13.12.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia
Czy nowe zasady polityki prywatności i przetwarzania danych osobowych wprowadzone przez Apple na urządzeniach z systemem iOS mogą naruszać konkurencję? Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające.
Renata Krupa-Dąbrowska
13.12.2021
Rynek i konsument
Mimo że już od września obowiązują rekomendacje Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczące odwiedzin pacjentów w szpitalach w czasie epidemii COVID-19, to w wielu placówkach wciąż są one zabronione. Pacjenci i ich rodziny skarżą się do Rzecznika Praw Pacjenta, ale ten nie może skutecznie interweniować.
Beata Dązbłaż
13.12.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Lekarz weterynarii nie płacił składek od 2004 r. Izba zareagowała dopiero po piętnastu latach i chciała rozwiązać sprawę ugodowo. Nie udało się, więc doszło do podjęcia uchwały stwierdzającej utratę prawa do wykonywania zawodu. Tak długie tolerowanie zachowania potwierdzającego lekceważący stosunek weterynarza do obowiązków było wadliwe, ale nie miało wpływu na legalność podjętej uchwały.
Dorian Lesner
13.12.2021
Administracja publiczna Zawody medyczne
Decyzja o unieważnieniu umowy o kredyt frankowy tworzy dodatkowe problemy prawne związane z jej rozliczeniem. A szczególne kontrowersje wzbudza możliwość dochodzenia przez banki roszczeń o wynagrodzenie za korzystanie przez kredytobiorców z udostępnionego im kapitału - piszą adwokaci Katarzyna Sawa-Rybaczek oraz Łukasz Czerepak z kancelarii prawniczej Penteris.
Katarzyna Sawa-Rybaczek Łukasz Czerepak
13.12.2021
Kredyty frankowe Nieruchomości
Montaż siedziska w hulajnodze elektrycznej powoduje zmianę podstawowych cech użytkowych pojazdu. Prawo taki pojazd definiuje jako motorower, co ma konsekwencje dla użytkowania. Taki pojazd trzeba zarejestrować, o ile ma homologację, opłacić obowiązkowe ubezpieczenie OC i nie można poruszać się nim po ścieżce rowerowej. Ominięcie tych zasad może skutkować karami.
Robert Horbaczewski
12.12.2021
Prawo karne Administracja publiczna
W środę w samo południe marszałek Sejmu Elżbieta Witek chce rozmawiać z szefami klubów i kół parlamentarnych o ich pomysłach na weryfikację szczepień pracowników. A czy nie prościej byłoby, aby minister zdrowia po prostu wyjął z szuflady i położył na stole projekt, który w tej sprawie ponoć przygotował, by obywatele i pracodawcy, a teraz także posłowie, mogli go zobaczyć. Pod warunkiem, że w ogóle go ma.
Grażyna J. Leśniak
11.12.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia
Pacjenci najczęściej skarżą się do rzecznika praw pacjenta na podstawową opiekę zdrowotną. Niechlubne, w tym przypadku, pierwsze miejsce lekarze rodzinni przejęli po opiece szpitalnej w 2020 roku, pierwszym roku pandemii. Dane z 2021 roku nadal wskazują na to, że właśnie w kontakcie z nimi pacjenci mają problemy. Niektóre placówki naruszają też zbiorowe prawa pacjentów.
Beata Dązbłaż
11.12.2021
Pacjent Opieka zdrowotna

Gdzie dwóch się kłóci... tam prawa dziecka cierpią

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej znowu głośno jest o alienacji rodzicielskiej - tym razem w kontekście rezolucji Parlamentu Europejskiego. Co ważne ten zapis ma chronić kobiety i dzieci pokrzywdzone przemocą, a sięga się po niego jak po zasłonę dymną także w rozgrywkach okołorozwodowych. Tymczasem polską bolączką są nie tylko "alimenciarze", a z roku na rok coraz mocniej rodzice utrudniający kontakt z dzieckiem.
Patrycja Rojek-Socha
11.12.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Jeśli publikacja prasowa nas obraża, możemy walczyć o swoje dobre imię i godność na trzy sposoby: żądać opublikowania sprostowania, wystąpić z pozwem o ochronę dóbr osobistych, a także żądać ukarania za przestępstwo zniesławienia, nawet karą więzienia. Wszystkie te sposoby można wykorzystać równocześnie. Każdy z nich ma swoje dobre i złe strony, każdy też może prowadzić do innych skutków.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.12.2021
Prawo karne Prawo cywilne
W sytuacji, w której energia pochodząca z instalacji fotowoltaicznej umieszczonej na prywatnym domu będzie wykorzystywana chociażby w częściowym zakresie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, zwolnienie z obowiązku składania deklaracji podatkowych na podatek akcyzowy nie będzie miało zastosowania. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa.
Wiesława Moczydłowska
11.12.2021
Domowe finanse Akcyza Rachunkowość
Sąd opiekuńczy może - na podstawie ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego - postanowić o sporządzeniu nowego aktu urodzenia po prawomocnym zaprzeczeniu ojcostwa męża matki. Zainteresowanym w takiej sprawie jest także mężczyzna, którego ojcostwo zostało zaprzeczone. Jeżeli okaże się, że nie jest on uczestnikiem postępowania, sąd wezwie go do udziału w sprawie (art. 510 § 2 k.p.c.).
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.12.2021
Prawo cywilne Prawo rodzinne
W czasach trudnych część ludzi bogaci się, zaś część staje się gospodarczymi bankrutami. Często kryzys wyciąga rękę również po tych, którzy dotychczas radzili sobie średnio, utrzymując się na krawędzi bankructwa, wpadli już wcześniej w pułapkę nawarstwiających się zadłużeń jednak podejmowali starania wyjścia z finansowych tarapatów. W przyszłym roku może być więcej upadłości konsumenckich.
Agnieszka Juchno-Marcjan
11.12.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Zaufanie, bezpieczeństwo i stabilność internetu, w tym m.in. zagadnienia cyberbezpieczeństwa, cyberprzestępczości i przemocy w sieci - to kluczowe wnioski zakończonego w piątek w Katowicach 16. Szczytu Cyfrowego IGF 2021. Jego gospodarz, Organizacja Narodów Zjednoczonych przedstawiła "deklarację katowicką" w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
10.12.2021
Rynek i konsument Nowe technologie