Prawo.pl
Nieczęsto zdarza się, że wyroki sądów konstytucyjnych stają się jedną z przyczyn masowych protestów lub trafiają na transparenty ruchów obywatelskich. Nieczęsto też takie wyroki są wydawane z naruszeniem prawa i stają się powodem naruszenia konstytucji przez władzę wykonawczą. Tak ubiegłoroczne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji komentują prof. Andrzej Wróbel (fot.) i dr Michał Ziółkowski,
Michał Ziółkowski Andrzej Wróbel
26.08.2021
Prawo karne Opieka zdrowotna

Tysiące spraw dotyczących kredytów frankowych w sądach

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Z informacji Związku Banków Polskich wynika, że po I półroczu br. w sądach było 58 tysięcy spraw dotyczących kredytów denominowanych i indeksowanych do franka szwajcarskiego. Pozwów takich wciąż przybywa, bo tylko przez sześć ostatnich miesięcy wpłynęło do sądów 19,7 tys. takich spraw.
Krzysztof Sobczak
25.08.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Szkoła Głowna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zapowiada odwołanie od kary za wyciek danych osobowych. Rzecznik uczelni podkreśla, że wdrożono już niezbędne zabezpieczenia i zmiany, które nie pozwalają na kopiowanie danych i dostęp spoza terenu uczelni. To pokłosie wycieku, do którego doszło w 2019 r.
Monika Sewastianowicz
25.08.2021
RODO
Do wykazu prac legislacyjnych rządu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie. Zgodnie z zawartą w nim propozycją, nadzór nad Polskim Laboratorium Antydopingowym przejmie minister zdrowia. Ma to zapewnić wymaganą przez międzynarodowe standardy niezależność tej instytucji.
Katarzyna Redmerska
25.08.2021
Rząd w końcu, po 12 latach od zaleceń Unii przyjął Plan dla Chorób Rzadkich. Eksperci nie mają wątpliwości, że zawiera to co najważniejsze, by ponad 2 mln pacjentów mogło liczyć na lepszą opiekę. Wskazują jednak dwa ważne problemy - nie tylko ośrodki eksperckie powinny mieć prawo do robienia badań genetycznych, lekarze rodzinni i specjaliści muszą być szkoleni z diagnozowania takich chorób.
Jolanta Ojczyk
25.08.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Coraz częściej sądy uwzględniają wnioski o zabezpieczenie poprzez wstrzymanie spłaty kredytu. Najwięcej prawomocnych postanowień w przedmiocie wstrzymania spłaty kredytu wydaje się w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Praktyka w tym zakresie nie jest jednolita, ale na decyzję o przyznaniu zabezpieczenia może wpłynąć to, ile kredytu spłacili kredytobiorcy.
Regina Skibińska
25.08.2021
Budownictwo Kredyty frankowe
Darowizna na rzecz żony warta prawie milion złotych miała na celu udaremnienie możliwości zaspokojenia się wierzyciela z udziału w nieruchomości, dlatego skarga pauliańska Skarbu Państwa okazała się skuteczna - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Zwłaszcza, że mąż uzyskał nienależne wynagrodzenie podając się za syndyka masy upadłości spółki należącej do wojewody.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
25.08.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Projekt Polskiego Ładu przewiduje specjalne zachęty podatkowe dla Polaków, którzy zdecydują się wrócić do kraju i tutaj płacić podatek dochodowy. Z preferencji będzie można korzystać aż przez cztery lata. Trzeba jednak pamiętać, że rozliczając PIT w przyszłym roku, trzeba już będzie uwzględnić tegoroczne, istotne ograniczenie stosowania ulgi abolicyjnej.
Krzysztof Koślicki
25.08.2021
PIT Polski Ład
Władze Rzeczpospolitej Polskiej z najwyższą uwagą odnoszą się do sytuacji osób znajdujących się na terytorium Białorusi w pobliżu granicy polsko-białoruskiej. Polska wywiązuje się ze swoich zobowiązań prawno-międzynarodowych. Tak Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało na oświadczenie Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców
Krzysztof Sobczak
24.08.2021
Administracja publiczna
Zniesienie Izby Dyscyplinarnej SN, przekazanie jej właściwości na rzecz dwóch innych izb, zmiana definicji przewinienia dyscyplinarnego oraz niektórych elementów postępowania dyscyplinarnego - to konieczne, zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich zmiany w Sądzie Najwyższym. Jego zdaniem przywrócenie konstytucyjnych i europejskich zasad praworządności powinno objąć również Krajową Radę Sądownictwa.
Krzysztof Sobczak
24.08.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ograniczenia, jeśli będą, to tylko regionalne, zależne od liczby zakażeń i zaszczepionych. Jeśli powiat będzie się kwalifikował do strefy czerwonej, ale będzie miał poziom wyszczepialności powyżej średniej, to będzie strefą żółtą. Decyzja o dopuszczeniu trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 dla osób o obniżonej odporności ma być podjęta w ciągu 2-3 dni.
Jolanta Ojczyk
24.08.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Wykorzystywanie mediów społecznościowych w działalności instytucji finansowych, oprócz niewątpliwych korzyści polegających na docieraniu z przekazem informacyjno-marketingowym do szerszego grona odbiorców przy stosunkowo niewielkich nakładach, jest działalnością kreującą również ryzyka prawne i reputacyjne - uważa Komisja Nadzoru Finasowego.
Krzysztof Sobczak
24.08.2021
Rynek i konsument Finanse
Z niepokojem obserwujemy naruszenie fundamentalnych praw osób pozostających w dramatycznej sytuacji bezdomności, głodu i zimna pomiędzy terytorium bezpiecznej i zasobnej Polski a terytorium autorytarnej Białorusi - stwierdza w oświadczeniu w sprawie uchodźców przetrzymywanych siłą na granicy polsko-białoruskiej Zespół Poznańskiego Centrum Praw Człowieka Instytutu Nauk Prawnych PAN.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.08.2021
Prawnicy Administracja publiczna
Daniel Witko i Agata Bzdyń - prawnicy współpracujący z Helsińską Fundacją Praw Człowieka skierowali do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wniosek o wydanie środków tymczasowych w sprawie grupy cudzoziemców przetrzymywanych na polsko-białoruskiej granicy. Chodzi o odmowę przyjęcia od nich wniosków o ochronę międzynarodową w Polsce.
Krzysztof Sobczak
24.08.2021
Administracja publiczna Prawo unijne
W przygotowanym przez rząd programie sytuacja systemu opieki zdrowotnej została rzetelnie przedstawiona, w pełni odzwierciedlając problemy, z którymi się borykamy. Nie wystarczy jednak monitorowanie zdarzeń niepożądanych, potrzebne jest ustalenie ich przyczyn i wyciąganie wniosków na przyszłość - mówi dr Anna Gawrońska, ekspert d/s ochrony zdrowia
Józef Kielar
24.08.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Do Sejmu trafił projekt zmian w dwóch ustawach, który przewiduje, że cudzoziemiec zatrzymany po nielegalnym przekroczeniu granicy zewnętrznej UE, zarządzeniem komendanta placówki Straży Granicznej będzie zobowiązany do powrotu z terytorium RP i objęty czasowym zakazem wjazdu do Polski i państw Schengen. - To będą przepisy sprzeczne z prawem międzynarodowym
Krzysztof Sobczak
23.08.2021
Administracja publiczna

Ustawa regulująca usługi medialne według unijnych zasad podpisana

Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze
Zapewnienie odbiorcom podstawowych informacji dotyczących dostawców platform wideo, zmiany zasad umieszczania reklam w usługach medialnych, wyeliminowanie treści zabronionych oraz zakaz umieszczania treści nawołujących do przemocy - takie m.in zmiany przewiduje podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii.
Krzysztof Sobczak
23.08.2021
Rynek i konsument Nowe technologie Prawo gospodarcze
Hotele w lipcu odnotowały wyraźną poprawę wyników, zwłaszcza obiekty wypoczynkowe, położone poza miastami – taki wniosek płynie z najnowszej ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego na temat aktualnej sytuacji branży. Z badania IGHP wynika również, że aż 62 proc. pracowników hoteli jest już w pełni zaszczepionych.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.08.2021
Rynek i konsument Koronawirus a prawo
Eliminacja lub zminimalizowanie negatywnego wpływu wybranych inwazyjnych gatunków obcych na rodzimą przyrodę, usługi ekosystemowe, gospodarkę oraz ludzkie zdrowie - to cel ustawy o gatunkach obcych, podpisanej właśnie przez prezydenta. Chodzi też o dostosowanie polskiego prawa do rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie inwazyjnych gatunków obcych.
Krzysztof Sobczak
23.08.2021
Środowisko
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę regulującą status zwierząt w służbach. Reguluje ona status zwierząt w służbach mundurowych podległych MSWiA, w Służbie Więziennej, w Siłach Zbrojnych RP i w Straży Marszałkowskiej. Zapewni m.in. psom i koniom służbowym dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną finansowaną przez państwo.
Krzysztof Sobczak
23.08.2021
Policja
Prezydent podpisał zmiany z 11 sierpnia 2021 r. wprowadzone do ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych, których celem jest stworzenie lepszych ram prawnych dla tworzenia kas zapomogowo-pożyczkowych działania tych instytucji u pracodawców. Sejm 11 sierpnia poparł poprawki zaproponowane przez Senat do tej ustawy.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.08.2021
Finanse
Sędziowie rodzinni uważają, że są szczególnie narażeni na stres i wypalenie zawodowe. Problem w tym, że tych którzy odchodzą, nie ma kto zastąpić. Zdaniem części prawników sytuację pogarsza fakt, że w sprawach rodzinnych i tych dotyczących nieletnich nie mogą orzekać asesorzy. Inni uważają jednak, że jest to zasadne, bo wiedza prawnicza w tym przypadku nie wystarczy, potrzebne są też doświadczenie życiowe, otwartość i umiejętności miękkie.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
23.08.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Policjantom jest łatwiej. Dzięki krajowej mapie zagrożeń bezpieczeństwa wiedzą, gdzie i co mieszkańców boli najbardziej: przekraczanie prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz nieprawidłowe parkowanie. Tylko w policyjnym garnizonie mazowieckim w tym roku odnotowano 10 tysięcy anonimowych zgłoszeń, a większość potwierdziła się.
Robert Horbaczewski
23.08.2021
Prawo karne Policja
Dyrektorzy szpitali, w których obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin pacjentów mogą mieć problemy. Zgodnie z przepisami można bowiem jedynie ograniczyć wizyty najbliższych. Aby placówki wiedziały, jak postępować, a pacjenci - znali swoje prawa, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny pracują nad rekomendacjami w tej sprawie.
Jolanta Ojczyk
23.08.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Ipilimumabum (stosowany w leczeniu czerniaka skóry lub błon śluzowych), Tisagenlecleucelum (stosowany w leczeniu chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną), Mercaptamini bitartras (stosowany w leczeniu chorych na wczesnodziecięcą postać cystynozy nefropatycznej) oraz Trientinum tetrahydrochloridum (stosowany w leczeniu pacjentów z chorobą Wilsona) - takie m.in. leki znalazły w nowej wersji listy leków refundowanych.
Krzysztof Sobczak
21.08.2021
Finansowanie zdrowia Farmacja

Pełnomocnik z urzędu czasem konieczny, ale nie zawsze sąd go wyznaczy

Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prawo do sądu byłoby iluzoryczne, gdyby niektóre ze stron nie mogły skorzystać z pomocy zawodowych pełnomocników w sytuacji, gdy potrzebują takiego wsparcia. W niektórych przypadkach strony nie są w stanie pokryć kosztów związanych z ustanowieniem pełnomocnika z wyboru. Kto może liczyć na uzyskanie pełnomocnika z urzędu?
Aleksandra Partyk
21.08.2021
Prawo karne Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ścisłe powiązanie w rządowym projekcie postępowania karnego i cywilnego przy dochodzeniu renty przyznawanej osobom, względem których na zmarłym, którego śmierć nastąpiła wskutek przestępstwa umyślnego, ciążył ustawowy obowiązek alimentacyjny, może dać ubezpieczycielom furtkę do prób odmowy na etapie postępowania likwidacyjnego wypłat z tytułu renty.
Regina Skibińska
21.08.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Czy warto czekać na frankową uchwałę pełnego składu Izby Cywilnej SN?

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe
Świat kredytobiorców czeka z zapartym tchem na posiedzenie pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego wyznaczone na 2 września 2021 roku. Podczas tego posiedzenia Sąd Najwyższy ma wskazać, w jaki sposób należy orzekać w sprawach frankowych. W tym celu ma odpowiedzieć na sześć pytań zadanych przez Pierwszą Prezes SN.
Anna Diaby-Lipka
21.08.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Roszczenie banku przedawnia się szybciej niż roszczenie konsumenta

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Sąd uznał, że kwota faktycznie wypłaconego kredytu przez bank uległa przedawnieniu, ale równocześnie zasądził na rzecz kredytobiorców całość wpłaconych przez nich rat kapitałowo-odsetkowych. Bank jest zobowiązany, na podstawie tego wyroku, do zwrotu wpłaconych przez frankowicza rat, a sam nie może już dochodzić zwrotu kwoty faktycznie wypłaconego kredytu z uwagi na termin przedawnienia.
Regina Skibińska
21.08.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Opodatkowaniu PIT podlegają zarobki pochodzące z tzw. działów specjalnych produkcji rolnej. Przepisy nie wymieniają tam jednak hodowli węży, boa dusicieli, ani jaszczurek. Oznacza to, że dochody z tego tytułu nie podlegają PIT. Potwierdza to Krajowa Informacja Skarbowa. Przy sprzedaży można także uniknąć VAT. Kupujący czasami będzie musiał jednak zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Krzysztof Koślicki
21.08.2021
Domowe finanse PIT