W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich osoby przebywające w więzieniach, aresztach i pomieszczeniach dla zatrzymanych, ale też nastolatki w schroniskach dla nieletnich, zakładach poprawczych i młodzieżowych ośrodkach wychowawczych - są w grupie wysokiego ryzyka i powinny być szczególnie chronione przed koronawirusem.
Patrycja Rojek-Socha
14.03.2020
Wymiar sprawiedliwości
Podczas składania zeznania podatkowego za 2019 rok podatnicy stają przed wyborem sposobu rozliczenia dochodów osiągniętych w minionym roku. Co do zasady, podatek rozlicza się indywidualnie. Przepisy dają jednak możliwość złożenia wspólnego PIT razem z małżonkiem. Aby skorzystać z tej formy, trzeba spełnić kilka istotnych warunków.
Krzysztof Koślicki
14.03.2020
Domowe finanse PIT
Właśnie zaczęły obowiązywać ograniczenia w pracy sądów. Z wokand zdjęto wszystkie sprawy, poza tymi niecierpiącymi zwłoki. Pozostaje jednak - jak podkreślają adwokaci - problem terminów m.in. na złożenie apelacji czy zażaleń, w dochowaniu których są coraz większe przeszkody. Rozwiązaniem ma być przygotowany właśnie projekt zmian w specustawie dotyczącej koronawirusa.
Patrycja Rojek-Socha
14.03.2020
Prawnicy

Wybory 2020: Prawo wyborcze nie chroni danych

Samorząd terytorialny RODO Wybory
Jest luka w przepisach wyborczych, bo nie wiadomo, kto miałby się zająć porządkowaniem dokumentów po rozwiązaniu komitetu kandydata, ani też czy po rozwiązaniu komitetu nie powinny być usuwane dane publikowane na jego stronach internetowych - uważa Monika Krasińska, dyrektor Departamentu Orzecznictwa i Legislacji w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.03.2020
Samorząd terytorialny RODO Wybory
Pracownicy pomocy społecznej mają być włączeni do kontaktu z potencjalnie chorymi, ale nie ma procedur takiego działania. Nie są przeszkoleni i ich wsparcie dla osób objętych kwarantanną może grozić rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Stykają się z wieloma osobami, również w grupie największego ryzyka.
Katarzyna Kubicka-Żach
14.03.2020
Pomoc społeczna
Oddziaływanie miasteczka rowerowego na działkę sąsiednią powoduje, że właściciel nieruchomości ma prawo zakwestionować zgodność inwestycji z prawem budowlanym - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił decyzję wojewody mazowieckiego. Zdaniem sądu taka inwestycja może oddziaływać na sąsiednią posesję.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
14.03.2020
Środowisko Budownictwo
Samorządowcy z miast są za ograniczeniem przyjmowania interesantów i udziału mieszkańców w sesjach rad - infolinie powinny wskazywać sposoby załatwienia spraw bez przychodzenia do urzędu. Apelują też do rządu o rozstrzygnięcie kwestii terminów płatności podatków lokalnych i terminów administracyjnych.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.03.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Zaciągnięcie przez poszkodowanego zobowiązania do zapłaty czynszu najmu pojazdu zastępczego stanowi szkodę pozostającą w związku przyczynowym z wypadkiem komunikacyjnym - taką uchwałę podjęła Izba Cywilną Sądu Najwyższego 13 marca br. w składzie trzech sędziów. Podkreślono, że cesja wierzytelności zawierająca koszty najmu auta zastępczego nie jest gorszym sposobem zapłaty niż przelanie gotówki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.03.2020
Prawo cywilne
W związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa Ministerstwo Rozwoju informuje, że roczne zebrania sprawozdawcze wspólnot mieszkaniowych mogą zostać przełożone. Nie będzie to rodziło sankcji dla zarządów oraz zarządców wspólnot.
Jolanta Ojczyk
13.03.2020
Budownictwo
Zakończona została kwalifikacja wojskowa w roku 2020. Na mocy zmienionego rozporządzenia tracą ważność wydane przez organy gmin wezwania do stawienia się od 16 marca do 30 kwietnia. Powodem jest ryzyko zarażenia koronawirusem.
Katarzyna Kubicka-Żach
13.03.2020
Administracja publiczna
Zwróciłem się do organizacji kartowych o przyspieszenie prac nad wdrożeniem możliwości płatności bezdotykowych do 100 zł bez PIN – poinformował w piątek Minister finansów Tadeusz Kościński. Obecnie w Polsce transakcji bezgotówkowych do 50 zł nie trzeba potwierdzać kodem PIN, powyżej tej sumy, transakcje trzeba autoryzować wpisując PIN.
Krzysztof Sobczak
13.03.2020
Rynek i konsument Finanse

Skarbówka zamyka urzędy do 27 marca

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Od 13 do 27 marca urzędy skarbowe będą zamknięte. Potwierdziła to w piątek rzeczniczka prasowa szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek. Kontakt z fiskusem będzie możliwy przez telefon i internet. Powodem jest rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Krzysztof Koślicki
13.03.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo

SN: Celowe unieważnienie darowizny ojca na rzecz córki

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze
Sąd może zabronić cofnięcia skargi pauliańskiej powoda ze względu na niejasne powiązania rodzinne i prawdopodobną szkodę spółki, która była wierzycielem. Mimo, że prezes tej spółki zmarł, a jej siedziba i reprezentacja jest trudna do ustalenia. Sąd Najwyższy unieważnił umowę darowizny między córką a ojcem, prezesem spółki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.03.2020
Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze
Cudowne herbatki mające uchronić przed zarażeniem koronawirusem lub proszek, który wyleczy od choroby. Oszuści nie próżnują. Policja przestrzega też przed złodziejami, którzy mogą podszywać się pod służby sanitarne oraz instytucje walczące z epidemią. Bazując na społecznych obawach mogą sprzedawać cudowne lekarstwa lub wykradać dane.
Robert Horbaczewski
13.03.2020
Prawo karne Policja
Rzecznik Finansowy słusznie nałożył na Idea Bank karę w wysokości 100 tys. zł kary za odmowę przekazania mu umowy z Polskim Domem Maklerskim. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny i oddalił skargę banku na decyzję rzecznika, który potrzebował znać treść kontraktu, by interweniować w sporach związanych ze „sprawą GetBack”.
Jolanta Ojczyk
13.03.2020
Prawo gospodarcze Finanse

Zakaz sprzedaży dla Allegro i OLX może przynieść więcej strat, niż korzyści

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Premier Mateusz Morawiecki zakazał Allegro i OLX sprzedaży 53 produktów, w tym żeli i płynów antybakteryjnych, maseczek i rękawic. Zdaniem prawników to nieprzemyślana decyzja, która narusza zasady konkurencji i może zmniejszyć dostęp do tych artykułów, a także skutkować pozwami przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie.
Jolanta Ojczyk
13.03.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Jeśli z powodu przystosowania placówek do walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem planowane zabiegi nie odbędą się, szpital i przychodnia muszą poinformować pacjenta skutecznie o zmianie daty planowanego zabiegu i podać przyczynę - przypomina Rzecznik Praw Pacjenta.
Krzysztof Sobczak
12.03.2020
Opieka zdrowotna
Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, zrzeszająca takie sieci handlowe jak Auchan, Biedronka, Carrefour, E.Leclerc, Kaufland, Lidl, Żab i Tesco zapewnia, iż sklepy wielkopowierzchniowe będą otwarte, a ciągłość produkcji i dostaw będzie nieprzerwana.
Jolanta Ojczyk
12.03.2020
Koronawirus a prawo
Prezydent Andrzej Duda zwrócił się z prośbą do przedstawicieli sektora finansowego o stworzenie warunków do zawieszenia spłacania kredytów na okres co najmniej kilku miesięcy. Po zorganizowanym w tej sprawie spotkaniu stwierdził, że są propozycje wprowadzenia takiego rozwiązania na czas od 3 do 6 miesięcy.
Krzysztof Sobczak
12.03.2020
Rynek i konsument Finanse
Zaplanowane na czwartkowy poranek rozpoczęcie posiedzenie Senatu przesunięto na godz. 15, a być może będzie ono w ogóle odwołane. Poinformował o tym wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS), który nie podał przyczyn, ale zasugerował, że chodzi o względy natury medycznej.
Krzysztof Sobczak
12.03.2020
Administracja publiczna
W piątek, 13 marca Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozstrzygnie, czy pojęcie strat obejmuje także niezaspokojone przez poszkodowanego wymagalne zobowiązanie na rzecz osoby trzeciej. A także, czy zobowiązanie to można przenieść na osobę trzecią w drodze cesji. Kwestia jest bardzo istotna, gdyż dotyczy kosztów najmu samochodu zastępczego po wypadku drogowym.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.03.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument

Prokuratoria wesprze UOKiK w obronie konsumentów

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument
Prokuratoria Generalna będzie w ważnych sprawach zastępcą procesowym w sprawach odwoławczych od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak podał prezes Tomasza Chróstny, Urząd wydaje rocznie ok. 100 decyzji z zakresu praktyk ograniczających konkurencję i naruszających zbiorowe interesy konsumentów.
Krzysztof Sobczak
11.03.2020
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Będą przepisy łagodzące skutki spłaty kredytów

Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse Koronawirus a prawo
Mając na uwadze sytuację obywateli i przedsiębiorców związaną z epidemią koronawirusa, w trybie pilnym zamierzam wyjść z inicjatywą wypracowania rozwiązań łagodzących skutki spłaty zobowiązań kredytowych - poinformował w środę prezydent Andrzej Duda. To bardzo cenna i potrzebna inicjatywa - zareagował przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski.
Krzysztof Sobczak
11.03.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument Domowe finanse Koronawirus a prawo

RPO: Uchwały „anty-LGBT” sprzeczne z prawem europejskim

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo unijne
Uchwały samorządów o przeciwdziałaniu „ideologii LGBT” są sprzeczne z prawem europejskim, naruszają bowiem prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, wolności wypowiedzi oraz zakazu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową - Stwierdza Rzecznik Praw Obywatelskich w swoich skargach do sądów administracyjnych.
Krzysztof Sobczak
11.03.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo unijne
Zamykanie szkół w celu przeciwdziałania epidemii koronawirusa daje rodzicom niektórych dzieci możliwość skorzystania przez 14 dni z zasiłku opiekuńczego - w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Gdy dziecko jest zdrowe i ma więcej niż 8 lat, nie mają jednak prawa do tego świadczenia. Zasiłek przysługuje też na chore dzieci.
Jolanta Ojczyk
11.03.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo
Odmowa wszczęcia postępowania karnego w sprawie mowy nienawiści wymierzonej w dwóch mężczyzn w związku jednopłciowym stanowiła naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego oraz dyskryminację - uznał w niedawnym wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału to skutek bigoterii i dyskryminacji osób nieheteroseksualnych na Litwie.
Katarzyna Warecka
11.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Sąd przed koronawirusem się nie ustrzegnie

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Zarażony koronawirusem prawnik lub uczestnik postępowania może uniknąć obecności w sądzie jedynie na podstawie zaświadczenia lekarza sądowego. Ale ponieważ jest ich mało i dostęp jest trudny, a specustawa nie daje podstaw do zawieszania postępowań, zarażeni ich uczestnicy mogą wirusem podzielić się z sądem, prokuratorem, świadkami i stronami postępowania - piszą adwokaci Przemysław Rosati i Michał Bieniak.
Michał Bieniak Przemysław Rosati
11.03.2020
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Organizator koncertu, meczu lub innej imprezy masowej odwołanej z powodu zagrożenia koronawirusem powinien zwrócić pieniądze za bilety. W razie problemów z ich odzyskaniem pomocą będą służyć rzecznicy konsumentów i prawnicy z bezpłatnej pomocy prawnej, a taki spór swój finał może znaleźć w sądzie.
Agnieszka Matłacz
11.03.2020
Rynek i konsument Koronawirus a prawo
Osoby, które są w związku małżeńskim i mają wspólność majątkową, mogą poprosić skarbówkę o zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych małżonka. Żona ani mąż nie muszą nawet wyrazić zgody, aby tzw. druga połówka zweryfikowała ich rozliczenia podatkowe. Uzyskanie dokumentu kosztuje 21 złotych.
Krzysztof Koślicki
11.03.2020
Ordynacja

Koronawirus nie zawsze uzasadni bezpłatną rezygnację z wycieczki

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Osoby, które chcą zrezygnować z imprezy z biurem podróży z powodu epidemii koronawirusa, mogą mieć problemy, które skończą się sprawą w sądzie. Bezkosztowo mogą odstąpić od umowy tylko wtedy, gdy wycieczka jest do strefy epidemii czy kwarantanny, lub gdy z powodu wirusa zmieniono jej przebieg.
Jolanta Ojczyk
11.03.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski