Prawo.pl
W czasie sezonowych wyprzedaży nie raz słyszy się o nieuczciwych praktykach sprzedawców i celowym zawyżaniu cen w okresach poprzedzających obniżki, tak aby te wyglądały na szczególnie atrakcyjne. Tegoroczne zimowe wyprzedaże to jednak ostatnie, kiedy konsumenci mogą czuć się zagrożeni takimi nieuczciwymi praktykami - pisze radca prawny Aleksandra Zaliwska.
Aleksandra Zaliwska
05.02.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument

WSA: Wyjazd do sanatorium nie obniży opłaty za śmieci

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze
Właściciel nieruchomości twierdził, że nie zawsze przebywał w domu, więc powinien zapłacić mniej za odpady. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wskazał, że sam fakt zamieszkiwania na danej nieruchomości powoduje obowiązek uiszczania opłaty, bez względu na to, czy odpady powstają i w jakiej ilości.
Dorian Lesner
05.02.2022
Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Pandemia wpływa na ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdów

Rynek i konsument Finanse Koronawirus a prawo
Klient, który z wyprzedzeniem wykupi przelot czy imprezę turystyczną, a w dniu wyjazdu będzie objęty kwarantanną, przeważnie utraci wpłacone pieniądze. Chyba że się ubezpieczy. Nie każde towarzystwo jednak ma taką ofertę, i czasem w umowach czają się pułapki. Przy kupnie polisy warto dokładnie sprawdzić, jaki jest poziom zwrotu poniesionych kosztów.
Regina Skibińska
05.02.2022
Rynek i konsument Finanse Koronawirus a prawo

Mieszkanie małżonków podaruje rodzicom bez podatku tylko syn lub córka

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Mieszkanie należące do majątku wspólnego małżonków, może podarować rodzicom bez podatku od spadku i darowizn tylko jedno z nich. Może to zrobić tylko za zgodą drugiego małżonka. Co istotne, wyrażając taką zgodę, drugi z małżonków nie staje się stroną umowy darowizny. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
05.02.2022
Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi obywateli na praktyki instytucji finansowych wobec klientów, którzy wskutek zachorowania na COVID-19 zmagają się z ciężkimi powikłaniami i nie są w stanie realizować w terminie swoich zobowiązań. Tymczasem klientom banków przepisy dają możliwość zabezpieczenia się przed konsekwencjami przedłużającej się choroby, uniemożliwiającej im osobistą wizytę w banku, o czym wie niewiele osób
Renata Krupa-Dąbrowska
04.02.2022
Finanse Koronawirus a prawo
Od 28 stycznia 2022 r. bezpłatny test antygenowy w kierunku Covid-19 bez skierowania może być też przeprowadzony przez pracownika laboratorium albo mobilnego punktu pobrań. To oznacza, że darmowe testy będą dostępne nie tylko w aptekach. I wszystko wskazuje na to, że więcej testów wykona tzw. diagnostyka, która dotychczas robiła bezpłatne testy PCR na podstawie skierowania. NFZ podkreśla, że ciągle zgłaszają się nowe podmioty.
Jolanta Ojczyk
04.02.2022
Pacjent Koronawirus a prawo
Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad nowymi i teoretycznie lepszymi warunkami technicznymi dla budynków. Problem jednak w tym, że nie zawsze usprawnią one budowę, a wręcz przeciwnie - często ją zablokują. Co gorsza, planowane rozwiązania mogą wywindować ceny nowych mieszkań w górę - biją na alarm deweloperzy, architekci oraz eksperci rynku nieruchomości.
Renata Krupa-Dąbrowska
04.02.2022
Budownictwo
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o przetwarzaniu danych dotyczących przelotu pasażera. Regulacja rozkłada w czasie procedurę nakładania kar na linie lotnicze za naruszenie obowiązku przekazywania tych danych straży granicznej. Dotychczas straży granicznej nie zostały przekazane dane z blisko 110 tys. lotów.
Krzysztof Sobczak Grażyna J. Leśniak
03.02.2022
Prezydent podpisał nowelizację ustawy o dokumentach paszportowych. Wprowadzone rozwiązania przewidują w ramach e-usług usprawnienie i uproszczenie procesu ubiegania się o paszport. Powstanie Rejestr Dokumentów Paszportowych, który zastąpi dotychczasową Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych oraz lokalne ewidencje.
Robert Horbaczewski
03.02.2022
Administracja publiczna RODO
Nie wszystko i nie zawsze partia polityczna musi ujawnić. Przykładem są choćby starania Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, aby partie polityczne ujawniły swoje dochody i wydatki. W sprawach przeciwko dwóm największym ugrupowaniom – Platformie Obywatelskiej oraz PiS, stowarzyszenie uzyskało korzystne wyroki. Jednak ostatni prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego zbacza z tej utrwalonej linii.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.02.2022
Finanse Zarządzanie
Nie każdego stać na poniesienie kosztów sądowych. Strony mogą jednak domagać się od sądu, aby uwzględnił ich sytuację finansową i przyznał im stosowne zwolnienie. Rozstrzygnięcie sądu ma charakter ocenny i nierzadko takie wnioski uznawane są za niezasadne. Dlatego warto odpowiednio przygotować się przed ich złożeniem.
Aleksandra Partyk Patrycja Rojek-Socha
03.02.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Prawo w kryzysie - coraz więcej bubli i absurdów

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Prawo unijne Poprawmy prawo
Przygotowaliśmy kolejny raport „Poprawmy prawo”. Wynika z niego, że coraz więcej przepisów wymaga pilnej poprawy. Wiele regulacji jest kuriozalnych – np. źle zaparkowaną hulajnogę trzeba holować jak samochód, a w przepisach nadal żywe są PRL i Milicja Obywatelska. Nie wiadomo jaki jest limit osób na ślubach cywilnych, a od otrzymanych z zagranicy spadków i darowizn trzeba podwójnie zapłacić podatek. Prawo podlega nieustannej inflacji.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Krzysztof Koślicki Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha Renata Krupa-Dąbrowska Robert Horbaczewski Jacek Jasionek
03.02.2022
Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Domowe finanse Doradca podatkowy Prawo pracy Prawo gospodarcze Finanse Prawo unijne Poprawmy prawo
Fundusz Edukacji Finansowej przejdzie spod nadzoru Rady Edukacji Finansowej do dyspozycji Ministra Finansów. Obecnie dysponuje środkami przekraczającymi 100 mln złotych, z których w praktyce nie można korzystać, ze względu na wątpliwości prawne dotyczące dopuszczalności dokonywania wydatków z tego funduszu.
Regina Skibińska
03.02.2022
Finanse
Szykuje się wprowadzenie ograniczeń i wymogów dotyczących działalności lokacyjnej ze środków ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, analogicznych do tych, które od lat są stosowane na rynku funduszy inwestycyjnych otwartych. Proponowane regulacje mają zmniejszyć poziom ryzyka inwestycyjnego.
Regina Skibińska
02.02.2022
Finanse
Po nieistniejącej od wielu lat kościelnej Komisji Majątkowej zostało wiele spraw spornych, które trafiły do sądów. Te jednak nie pracują zbyt szybko i sprawy te utknęły w pierwszej instancji, bez widoków na ich rychłe zakończenie - pisze Marek Jaślikowski, radca Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.
Marek Jaślikowski
02.02.2022
Prawo cywilne Administracja publiczna
Dziś tj. 1 lutego br., organizacje społeczeństwa obywatelskiego oraz osoby nękane pozwami typu za...
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.02.2022
Administracja publiczna
Od 31 stycznia właściciel auta może zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu oraz czasowo wycofać z ruchu uszkodzony samochód osobowy. Takie zmiany wprowadziła ustawa z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. To kolejne ułatwienie dla właścicieli pojazdów wprowadzone przez ministerstwo infrastruktury.
Robert Horbaczewski
01.02.2022
Najpóźniej 28 lutego wszyscy wracamy po feriach do nauki stacjonarnej po to, żeby ją kontynuować do końca roku – powiedział we wtorek w PR24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że analizuje sytuację i będzie dążyć do tego, aby skrócić okres nauki zdalnej, przynajmniej w tych pięciu województwach, które rozpoczęły ferie wcześniej i już te ferie się skończyły.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.02.2022
Szkoła i uczeń

Uszczelnianie zakazu handlu w niedziele, to jak walka z wiatrakami

Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze
Od 1 lutego obowiązują przepisy likwidujące furtkę pozwalającą na handel w niedziele. Pojawiają się już jednak kolejne "patenty" na omijanie prawa. Wystarczy, że pracownik sklepu otrzyma jedną akcję i już stanie się współwłaścicielem sklepu i może sprzedawać. Eksperci nie mają wątpliwości, że tego typu zakazy to droga donikąd. Zabawa w kotka i myszkę.
Renata Krupa-Dąbrowska
01.02.2022
Rynek i konsument Prawo pracy Prawo gospodarcze
Sąd apelacyjny słusznie uznał, że usunięcie wpisów na Facebooku dotyczących Marszu Niepodległości nie naruszyło dóbr osobistych ich autora, nie było też przejawem cenzury i dyskryminacji odbiorców. Taki zarzut można stawiać instytucji publicznej, ale działanie podjęte przez Facebook znajdowało oparcie w umowie, którą użytkownik zawiera z portalem - pisze adwokat Arkadiusz Baran.
Arkadiusz Baran
01.02.2022
Zamiast możliwości weryfikacji certyfikatu szczepionkowego przez pracodawcę, kuriozalny pomysł z odszkodowaniami od nieprzetestowanych pracowników i to nawet, gdy źródłem zakażenia był klient sklepu, czy w przypadku szkół – uczeń albo rodzic.
Monika Sewastianowicz
01.02.2022
Kończymy tegoroczną edycję akcji Poprawmy prawo. Wskazujemy w niej problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Chodzi przede wszystkim o regulacje mające istotny wpływ na wymiar sprawiedliwości, prawników, podatki, pracę, działalność gospodarczą, zdrowie, oświatę, samorząd i administrację. Do akcji zaprosiliśmy także naszych Czytelników. Troje z nich otrzymało cenne nagrody za najlepsze zgłoszenia.
Krzysztof Koślicki
31.01.2022
Poprawmy prawo
Sieci handlowe i duże zakłady mięsne nie odmawiają bez uzasadnionego powodu przyjmowania bezpiecznego dla ludzi mięsa ze zdrowych zwierząt hodowanych w strefach, gdzie występują przypadki ASF. Dwie sieci – Biedronka i Dino – zmieniły swoje praktyki po interwencji prezesa UOKiK.
Renata Krupa-Dąbrowska
31.01.2022
Rynek i konsument
Od wtorku, 1 lutego br., VAT na paliwa spadnie z 23 proc. do 8 proc., na żywność zostanie obniżony do 0 proc., na nawozy do 0 proc., a na prąd i ciepło do 5 proc. Niższe stawki mają obowiązywać do końca lipca. Zmiany wprowadziła tzw. tarcza antyinflacyjna 2.
Krzysztof Sobczak
31.01.2022
Domowe finanse VAT
Czworo nowych sędziów, w tym I prezes Małgorzata Manowska uzupełnia 7-osobowy skład Izby Cywilnej SN, który w poniedziałek rozpatrzy sprawę statusu nowych sędziów, po uzyskaniu odpowiedzi udzielonej przez Trybunał Sprawiedliwości UE na pytania skierowane przez skład, którego część przeszła już w stan spoczynku. Iustitia alarmuje, że to niedopuszczalne.
Krzysztof Sobczak
31.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Najem okazjonalny, który dotyczy wyłącznie lokali mieszkalnych, nie trwa wiecznie. Gdy umowa się zakończy, może się okazać, że pozostały nieuregulowane zobowiązania najemcy wobec wynajmującego. Wówczas wynajmujący w pierwszej kolejności powinien rozliczyć kaucję. Można wykorzystać ją także przy powstaniu szkody w mieniu.
Aleksandra Partyk
31.01.2022
Rynek i konsument Domowe finanse
Polskie przepisy wciąż nie nakładają na organizatorów transportu obowiązku zapewnienia dostępności dla osób z niepełnosprawnościami czy ograniczeniami ruchowymi w taborze komunikacji publicznej - miejskiej, międzymiastowej czy regionalnej. Natomiast taki obowiązek pojawia się przy zakupie taboru ze środków unijnych.
Beata Dązbłaż
31.01.2022
Samorząd terytorialny
Uchwała Sądu Najwyższego dotycząca tzw. polisolokat może mieć zastosowanie w coraz większej liczbie spraw frankowych. Sądy przy jej pomocy mogą uznawać roszczenia banków za przedawnione. Ma to kolosalne znaczenie zwłaszcza dla zaawansowanych, dawno wszczętych spraw. Może ona też ujednolicić orzecznictwo w tych sprawach.
Regina Skibińska
31.01.2022
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości
Usługi programowania od 1 stycznia br. opodatkowane są 12-proc. stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Okazuje się, że usługi zarządzania projektami i usługi wspomagające programistów mogą korzystać z niższej, bo 8,5-proc. stawki. Działalność może polegać na projektowaniu oraz nadzorowaniu procesu tworzenia i wdrażania programów, ale nie na programowaniu.
Wiesława Moczydłowska
31.01.2022
PIT Finanse Polski Ład
Zdaniem adwokatów stawki za pomoc prawną z urzędu są nie tylko niskie, ale i niesprawiedliwe. Dlatego wielu z nich domaga się, by sądy przyznawały im wynagrodzenie zgodnie ze stawkami dla pełnomocników z wyboru. Rzadko się to udaje, więc niektórzy proszą swoje izby o "wypisanie" z listy prawników gotowych na tzw. urzędówki.
Patrycja Rojek-Socha
31.01.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości