Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia liczby osób, które w 2023 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej oraz liczby osób, które mogą pełnić służbę wojskową w rezerwie w ramach odbywania ćwiczeń wojskowych w przyszłym roku może zostać powołanych na ćwiczenia wojskowe do 200 tys. żołnierzy rezerwy aktywnej i pasywnej. Więcej w tekście: MON ujawniło, ile osób powoła w 2023 r. na ćwiczenia wojskowe i do służby czynnej.

MON zaznacza, że podana liczba 200 tys. rezerwistów w rezerwie pasywnej stanowi górny, nieprzekraczalny limit i nie oznacza bezwzględnej realizacji przedłożonej propozycji. Informacja wywołała jednak sporo zamieszania w społeczeństwie.

Płk Mirosław Bryś, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (CWCR) przypomniał w czwartek na briefingu prasowym, że zaplanowana liczba nie jest rekordowa, identyczna znalazła się także w rozporządzeniach z 2020 i 2021 roku. Do powołań w takiej skali nie doszło z powodu pandemii. Doprecyzował, że powołania na ćwiczenia wojskowe będą dotyczyły głównie osób, którym zostały nadane przydziały mobilizacyjne.

Marciniak Jarosław: Zarządzanie zasobami ludzkimi w służbach mundurowych - Siły Zbrojne RP >

 

 

Rezerwa pasywna to większość

Zgodnie z obowiązującą od 23 kwietnia ustawą o obronie Ojczyzny, pasywną rezerwę tworzą wszystkie osoby, które:

  • przeszły kwalifikację wojskową (czyli mają określoną kategorię zdolności do służby wojskowej), ale nie odbyli czynnej służby wojskowej i nie złożyli przysięgi. Takich osób jest najwięcej.
  • osoby, które mają jakikolwiek kurs wojskowy (np. dwutygodniowy w WOT, lub miesięczny w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej), ale nie złożyły przysięgi wojskowej,
  • osoby, które złożyły przysięgę wojskową, mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej i nie są zainteresowane służbą w wojsku,
  • nie ukończyły 55 rok życia, a w przypadku podoficerów i oficerów - 63 rok życia.

Ustawa przewiduje, że rezerwiści pasywni mogą być powoływani na ćwiczenia wojskowe:

  • jednodniowe,
  • krótkotrwałe do 30 dni bez przerwy,
  • długotrwałe do 90 dni bez przerwy
  • rotacyjne, łącznie do 30 dni, odbywane z przerwami w ciągu danego roku kalendarzowego.

 

Z kolei do rezerwy aktywnej trafiają wszyscy ci, którzy złożyli przysięgę wojskową, nie pełnią innego rodzaju służby, nie ukończyli 55 roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski – 63 roku życia i złożą deklarację, że chcą się w takiej rezerwie znaleźć. Do aktywnej rezerwy mogą więc trafić np. byli żołnierze, emerytowani żołnierze (o ile nie przekroczą limitu wieku), osoby po służbie przygotowawczej, a także byli żołnierze WOT i absolwenci programu przeszkolenia wojskowego „Legia Akademicka”. Służba w rezerwie aktywnej pełniona jest na podstawie powołania na czas nieokreślony. I wiąże się z częstszymi szkoleniami. Żołnierz rezerwy, w przeciwieństwie do rezerwisty pasywnego musi stawić się w koszarach:

  • przez na co najmniej dwa dni w czasie wolnym od pracy raz na kwartał
  • jednorazowo na 14 dni co najmniej raz na trzy lata.

Służba ta może być też pełniona w trybie natychmiastowego stawiennictwa.

Czytaj w LEX: Czy pracodawca jest obowiązany podać na prośbę WKU adres zameldowania pracownika? >

Czytaj w LEX: Ustawa o obronie ojczyzny - obowiązki i uprawnienia pracodawców >

 

Maksymalnie 3 tys. powołanych bez przysięgi wojskowej

Szef CWCR poinformował, że powołując na ćwiczenia osoby z pasywnej rezerwy będą wzywane przede wszystkim osoby, które odbyły służbę wojskową, mają złożoną przysięgę wojskową i mają nadany przydział mobilizacyjny w konkretnej jednostce. Łącznie ćwiczenia będą trwały nie dłużej niż 2 tygodnie. Ćwiczenia mają trwać dwa dni i będą przeprowadzane w weekendy. Osoby takie będą zapoznawać się ze sprzętem wojskowym, a następnie nadany zostanie im przydział mobilizacyjny do konkretnej jednostki wojskowej.

- W niewielkim stopniu sięgamy po potencjał osób, które posiadają pożądane, przydatne kwalifikacje na potrzeby Wojsko Polskie, a nie odbyły wcześniej szkolenia wojskowego. Takie osoby, które są po kwalifikacji wojskowej, mają oznaczoną kategorię zdrowia, nie były na szkoleniu, nie składały przysięgi, nie były w jednostce, będą zapraszane do wojskowych centrów rekrutacji. Tam zostaną uzupełnione dane osobowe tej osoby i zostanie im przedstawiona propozycja odbycia ćwiczenia rezerwy. Osoba, która się zdecyduje, będzie kierowana na ćwiczenie. Będzie ono trwało dwa dni. Co do zasady, będziemy chcieli, żeby to ćwiczenie było realizowane w weekendy - mówił płk Mirosław Bryś.

Czytaj też: Brzozowski Wojciech - Sprzeciw sumienia wobec świadczeń na rzecz obrony >

Takich osób, których dotychczasowy kontakt z armią sprowadzał się jedynie do kwalifikacji wojskowej ma być maksymalnie 3 tys. osób.  Za kwalifikacje, którymi zainteresowana jest armia, przepisy ustawy uznają wykształcenie lub kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania:

  • zawodów medycznych,
  • weterynaryjnych,
  • morskich oraz lotniczych,

a także zawodów:

  • psychologów,
  • rehabilitantów,
  • radiologów,
  • diagnostów laboratoryjnych,
  • informatyków,
  • teleinformatyków,
  • nawigatorów
  • tłumaczy.

Jak dopowiada ppłk Justyna Balik, rzecznik prasowy CWCR kto zostanie powołany będzie zależało od potrzeb konkretnych jednostek.

Przeczytaj także:

 

Wezwanie to nie od razu decyzja

Wezwanie do WCR nie jest jednoznaczne z wydaniem decyzji o powołaniu na ćwiczenie. Dopiero po upewnieniu się że wytypowana osoba spełnia warunki powołania, jest wydawana decyzja o powołaniu na ćwiczenia.

Decyzja o powołaniu na ćwiczenia wojskowe ma formę decyzji administracyjnej od której przysługuje odwołanie na zasadach określonych w Kodeksie Postępowania Administracyjnego. Zainteresowany ma na to 14 dni i odwołanie składa do szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji, który ją wydał. Następnie można odwołać się do organu wyższej instancji, składane za pośrednictwem szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji w terminie czternastu dni od dnia jej doręczenia. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje jednak wykonania decyzji.

- Trzeba wskazać ważne powody osobiste lub zdrowotne. W tym ostatnim przypadku, takie osoby będą kierowane do Rejonowego Komisji Wojskowych - informuje płk Bryś.

Zgodnie jednak z art. 122 ust. pkt.2 ustawy o obronie Ojczyzny skarga do właściwego sądu administracyjnego nie może być wniesiona na decyzje w sprawach m.in w powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych.

Powołani na ćwiczenia wojskowe są obowiązani stawić się do służby w określonym w karcie powołania terminie i miejscu. Stają się oni żołnierzami w czynnej służbie wojskowej z chwilą stawienia się do tej służby w określonym miejscu. W razie niestawienia się powołanego do czynnej służby wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, z wyjątkiem ćwiczeń wojskowych rotacyjnych, starosta (prezydent miasta na prawach powiatu) właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, na wniosek szefa wojskowego centrum rekrutacji, zarządza przymusowe doprowadzenie powołanego przez policję do wskazanej jednostki wojskowej, w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Czytaj w LEX: Zadania i obowiązki JST w ramach obrony Ojczyzny >