Obecnie obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mają płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięć osób. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązek ten dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców. - Do 30 grudnia br. wszyscy płatnicy składek powinni mieć konto na PUE ZUS - przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

- Do 30 grudnia br. wszyscy płatnicy składek - osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej - powinni mieć konto na PUE ZUS. Mogą to zrobić osobiście lub upoważnić kogoś do dostępu do roli płatnika na PUE ZUS. Jeżeli płatnik składek samodzielnie nie założył profilu na PUE ZUS, ale udzielił pełnomocnictwa do swojej roli płatnika np. księgową lub pracownika biura rachunkowego, to znaczy, że płatnik ma już swój profil - mówi rzecznik. 

Sprawdź w LEX: Czy jest możliwe usunięcie adresu zameldowania pracownika w PUE ZUS? >>>

Czytaj w LEX: Platforma Usług Elektronicznych ZUS - komentarz praktyczny >>>

Dokładna instrukcja, jak założyć konto na platformie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest dostępna na stronie Zakładu. Do tej pory właściciele małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników nie mieli obowiązku posiadania indywidualnego konta. Jednak od 1 stycznia 2023 roku będą musieli je mieć wszyscy pracodawcy oraz osoby samozatrudnione.

- Zasada jest taka: płacisz składki do ZUS – musisz mieć w styczniu 2023 roku u nas konto na PUE – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. I wyjaśnia: – Od początku przyszłego roku każdy płatnik składek, nawet ten, który płaci składkę tylko sam za siebie, musi mieć aktywny profil na PUE ZUS, gdyż to właśnie tam będzie przychodziła korespondencja od nas i tylko drogą elektroniczną będzie można przesyłać dokumenty rozliczeniowe do ZUS. 

Czytaj również: ZUS dumny z PUE, ale informacja o kosztach informatyzacji tajna

Jak założyć PUE ZUS

Jak twierdzi ZUS, profil na PUE ZUS nie tylko przyspiesza tempo wymiany korespondencji z Zakładem, ale jest także pomocny przy przekazywaniu dokumentów rozliczeniowych i zgłoszeniowych do ZUS.  Żeby aktywować indywidualne konto na PUE ZUS, należy najpierw założyć profil na PUE, a następnie go „zaufać”, czyli potwierdzić tożsamość zakładającego profil.

- Można to zrobić samodzielnie, czyli założyć konto online i następnie go potwierdzić przy pomocy profilu zaufanego np. w bankowości elektronicznej, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, e-podpisu czy ePUAPu – radzi Kowalska-Matis.

 

 

Rzeczniczka zapewnia, że jeżeli ktoś ma z tym problem, pracownicy ZUS są gotowi na salach obsługi klientów lub podczas e-wizyty pomóc w założeniu profilu i potwierdzeniu tożsamości płatnika. Na miejscu pracownicy Zakładu pokażą też, jak działa PUE ZUS i możliwości, jakie daje osobie prowadzącej firmę.  – Warto też śledzić naszą stronę internetową www.zus.pl a na niej zakładkę Szkolenia i Wydarzenia, ponieważ oddziały ZUS często organizują dyżury telefoniczne lub szkolenia online dotyczące PUE ZUS i tam właśnie zamieszczają o tym informację – dodaje. Najbliższe takie szkolenie online odbędzie się 11 października 2022 r.