Prawo.pl
Komisja senacka rozpoznała petycję Naczelnej Rady Adwokackiej i uznała za słuszny jej postulat w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zapewnienia zatrzymanemu prawa do skorzystania z pomocy prawnej z urzędu w przypadku wykonywania czynności procesowych lub dowodowych na etapie zatrzymania. Minister sprawiedliwości jest jednak niechętny takiej zmianie prawa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.12.2022
Prawo karne Prawnicy Policja
Mężczyźni mogą wypłacić lwią część oszczędności zgromadzonych w PPK jeszcze przed przejściem na emeryturę. Jednocześnie przez 5 lat nie odłożą nawet złotówki na starość. Zdaniem prawników, to efekt dziurawego systemu i niepowiązania przepisów z wiekiem emerytalnym. Czy zmieniać przepisy? Opinie są podzielone. Ci, którzy są temu przeciwni, twierdzą, że nic to nie da. Bo kryzys i inflacja nie powstrzyma ludzi przed wypłatami.
Grażyna J. Leśniak
01.12.2022
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy
Zwiększenie do 2,7 mld zł wartości papierów wartościowych, jakie mają w 2023 r. zostać przekazane jednostkom publicznej radiofonii i telewizji w ramach „rekompensaty z tytułu utraconych w roku 2023 wpływów z opłat abonamentowych”, to cel poprawki do przyszłorocznego budżetu, którą zaakceptowała w środę sejmowa Komisja Finansów Publicznych.
Krzysztof Sobczak
30.11.2022
Finanse publiczne
Rządowa tarcza antyinflacyjna będzie częściowo kontynuowana w 2023 roku. Premier obiecuje przynajmniej przez 6 miesięcy utrzymanie zerowego VAT na żywność. Gospodarstwa domowe zapłacą rachunki na gaz z tym podatkiem, ale będą mogły się starać o jego zwrot. Rząd wymyślił sprytny sposób na obejście unijnej dyrektywy - komentują eksperci.
Paweł Rochowicz
30.11.2022
Domowe finanse VAT Prawo europejskie
Sejmowa komisja ds. energii odrzuciła w czwartek większość poprawek, jakie do ustawy zamrażającej ceny gazu w 2023 r. zaproponowała opozycja. Poparto zmiany zgłoszone przez posłów PiS, dotyczące morskiej energetyki wiatrowejWciąż nie wiadomo, jakie ceny za gaz zapłacą indywidualni odbiorcy w przyszłym roku. Rząd odłożył do przyszłego tygodnia prace nad projektem nowej ustawy ustalającej górny pułap cen gazu dla gospodarstw domowych i innych podmiotów wrażliwych. Przedsiębiorstwa obrotu gazem otrzymają rekompensaty. Na razie nie zapowiedziano mechanizmu finansowania tych rekompensat.
Paweł Rochowicz
30.11.2022
Rynek i konsument Finanse
Niezależność organu antymonopolowego jest kluczowym zabezpieczeniem gospodarczych wolności jednostki wobec jego uznaniowej władzy. W Polsce obecnie Prezes UOKiK nie ma takiego statusu, ale prawo unijne wymaga, by był to organ niezależny. Stosowna dyrektywa została przyjęta w 2018 roku, ale projekt ustawy wdrażającej ją do krajowego prawa nie trafił jeszcze do Sejmu.
Krzysztof Sobczak
30.11.2022
Rynek i konsument Ochrona konkurencji
Radość z wydanego z urzędu orzeczenia o uchyleniu tej części wydanego niegdyś rozstrzygnięcia, które stanowiło o zawieszeniu sędziego Igora Tulei i o obniżeniu mu wynagrodzenia, nie jest pełna ponieważ nie jest wciąż załatwiona sprawa bezprawnego uchylenia mu immunitetu – twierdzi Stanisław Zabłocki, sędzia w stanie spoczynku, były prezes Izby Karnej Sądu Najwyższego.
Zabłocki Stanisław
30.11.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Chociaż projekt zmian w Kodeksie pracy wynikających z wdrożenia dwóch dyrektyw unijnych nadal nie został przyjęty, to jego zapisy budzą duże zainteresowanie na rynku pracy. Według ekspertów, szeroka implementacja dyrektywy to z jednej strony nowe, oczekiwane przez pracowników uprawnienia, z drugiej natomiast szereg wyzwań dla firm ich zatrudniających, na które warto się odpowiednio wcześnie przygotować.
Grażyna J. Leśniak
30.11.2022
Prawo pracy Prawo europejskie
Tylko do 30 listopada można złożyć wniosek o dodatek węglowy lub dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania innych źródeł ciepła: oleju opałowego, gazu LPG, drewna kawałkowego lub innej biomasy. Dziś mija też termin złożenia wniosków przez tzw. podmioty wrażliwe. Od 1 grudnia urzędy zaczną przyjmować wnioski o dodatek elektryczny.
Robert Horbaczewski
30.11.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy Węgiel

Pracodawcy zaczynają dostrzegać potencjał osób z niepełnosprawnościami

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy Niepełnosprawność
Drugi kwartał 2022 roku w Polsce zakończył się z prawie 150 tys. nieobsadzonych miejsc pracy – wynika z danych GUS. Problem z deficytem pracowników może być jednym z kluczowych wyzwań pracodawców również w kolejnych latach. Warto więc rozważyć otwarcie organizacji na wykorzystanie kompetencji i potencjału osób z niepełnosprawnościami, z których aż 2,3 mln pozostawało biernymi zawodowo w II kwartale br.
Grażyna J. Leśniak
30.11.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy Niepełnosprawność
Kontakty telefoniczne bez wcześniejszej zgody konsumentów na telemarketing i wprowadzanie przez telemarketerów konsumentów w błąd, znacznie zawyżając kwoty możliwych do pozyskania dotacji oraz nie przekazując istotnych informacji o warunkach ich pozyskania - takie zarzuty Prezes UOKiK stawia w postępowaniu przeciwko Asmanta Call Center oraz osobom zarządzającym tą spółką.
Krzysztof Sobczak
30.11.2022
Rynek i konsument
Jeszcze tylko dziś małe i średnie firmy, samorządy i inne podmioty uprawnione mogą złożyć oświadczenia uprawniające do korzystania z zamrożonych cen energii. Dokument ten składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe informacje. Często nie wiadomo jednak, jak rzetelnie oświadczyć, ile energii zużywa się na cele podstawowe.
Paweł Rochowicz Renata Krupa-Dąbrowska
30.11.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Energetyka
W Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego od 19 do 25 listopada 2022 r. zapadło osiem postanowień stwierdzających, że decyzje o wyłączeniu sędziów od rozpoznania sprawy są orzeczeniami nieistniejącymi. Spór dotyczy ustalania składów tzw. mieszanych - sędziów powołanych przez nową KRS z sędziami powołanymi przed 8 grudnia 2017 roku. Wzajemnemu blokowaniu sprzyja dodatkowo "prezydencki" test niezawisłości sędziego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.11.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Posłowie Solidarnej Polski chcą zmian w Kodeksie Wyborczym, a konkretnie uchylenia przepisu, który zwalnia komitety wyborcze utworzone przez mniejszości narodowe z pięcioprocentowego progu wyborczego. Według autorów projektu utrzymanie takiego przywileju uderza w równość wyborów. A jego zniesienie uderzy praktycznie w mniejszość niemiecką w Polsce.
Monika Sewastianowicz
30.11.2022
Administracja publiczna Wybory
Przepisy nie regulują uprawnień pracowniczych wolontariuszy działających w ramach cywilnych grup poszukiwawczo-ratowniczych. Według RPO, wydaje się uzasadnione, aby i oni mieli prawo do zwolnienia od pracy na czas np. udziału w akcji ratowniczej lub poszukiwawczej i na wypoczynek po akcji. Inny problem dotyczy sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Grażyna J. Leśniak
29.11.2022
Administracja publiczna Prawo pracy

Powstaje migowy słownik prawniczy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Opracowanie pierwszego słownika terminów prawniczych w polskim języku migowym, który odpowiednio spopularyzowany ma zwiększyć bezpieczeństwo prawne osób głuchych i ułatwić prawnikom precyzyjne rozpoznanie potrzeb klientów i świadczenie pomocy prawnej - to cel pracy podjętej przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego i radców prawnych.
Krzysztof Sobczak
29.11.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rząd nie wyklucza, że od stycznia zostanie zniesiony stan zagrożenia epidemicznego. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział we wtorek, że dyskusja na ten temat trwa, a decyzja zostanie podjęta na podstawie między innymi przeglądu prawnego, oceny instytucji międzynarodowych, w tym zajmujących się kontrolą zakażeń.
Katarzyna Nocuń
29.11.2022
Koronawirus a prawo
W wyniku zmian na rynku pracy, firmy coraz częściej pochylają się nad nowymi benefitami, modelami pracy i strategiami zatrudnienia. Z kolei specjaliści poszukują ciekawych możliwości rozwoju, oferujących im większą elastyczność. Na popularności zyskuje model „work from anywhere” zakładający pracę zdalną z dowolnego miejsca na świecie. Początkowo wdrażany na Zachodzie, obecnie testowany jest także przez część polskich pracodawców.
Grażyna J. Leśniak
29.11.2022
Prawo pracy
Stosowanie przez firmę "nadzwyczajnie intensywnych" mechanizmów windykacji należności, w tym z nadzwyczajną intensywnością kontaktowanie się z dłużnikami, wywieranie na nich dużej presji, posuwanie się nawet do gróźb i obelg - za to prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów spółce Profi Credit Polska.
Krzysztof Sobczak
29.11.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Organizacja społeczna może tylko w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę wymagającym udziału społeczeństwa, żądać dopuszczenia do udziału w postępowaniu, a także ubiegać się o zgodę organu administracji architektoniczno-budowlanej na przedstawienie mu poglądu w sprawie. Więcej na ten temat w Legal Alercie.
Martyna Sługocka
29.11.2022
Administracja publiczna Budownictwo
Skoro dzierżawca jak i użytkownik wieczysty nie mogą być właścicielami nieruchomości, to tym bardziej nie mogą zabiegać o nabycie jej przez zasiedzenie. Za posiadaniem zależnym przemawiają także negocjowanie ceny najmu z miastem przez posiadacza zależnego. Opłata podatku od nieruchomości nie przesądza o zmianie charakteru posiadania - stwierdził Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.11.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Zmiana zakresu czynności pracownika może być dokonana przez pracodawcę jednostronnie, jeżeli nie prowadzi do zmiany rodzaju pracy określonej w umowie o pracę. W przypadku, gdy zmienione zadania miałyby obejmować przynajmniej w części inną rodzajowo pracę niż dotychczasowa – wykraczać zatem poza rodzaj pracy – konieczna jest zmiana umowy poprzez wypowiedzenie zmieniające lub porozumienie zmieniające.
Anna Sokołowska Marek Rotkiewicz
29.11.2022
Prawo pracy
Od 1 stycznia Ministerstwo Zdrowia nie będzie już finansować programów leczenia chorych na hemofilię i żyjących z wirusem HIV. Na tej i innych zmianach budżet zaoszczędzi ok 13 mld zł. Narodowy Fundusz Zdrowia, który przejmie programy od resortu, czeka na ostateczny kształt przepisów – a te będą gotowe „za pięć dwunasta”. Pacjenci obawiają się, że przez legislacyjny chaos i pośpiech zostaną pozbawieni ratującego ich życie i zdrowie leczenia.
Katarzyna Nocuń
29.11.2022
Pacjent Finansowanie zdrowia
Nawet w trudniejszych czasach pod względem gospodarczym znajdują się pracodawcy, którzy rozważają wprowadzenie lub restrukturyzację oferowanych pracownikom świadczeń pracowniczych. Jednym z tych świadczeń są nagrody jubileuszowe. Pojawiają się jednak pytania, czy taka nagroda musi zostać zawsze wypłacona w pieniądzu, czy też możliwe jest przyznanie jej w innej postaci np. sztabki złota.
Marcin Wojewódka
29.11.2022
Domowe finanse Prawo pracy
Niejasna kwestia podporządkowania pracowniczego i brak dowodów na świadczenie pracy przemawiały za uznaniem, że jedynym powodem zawarcia umowy było uzyskanie świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Na niekorzyść wpłynął też fakt, że pracodawca nie miał wiedzy o warunkach pracy. Sąd uznał, że sama umowa o pracę i potwierdzenie przelewu wypłaty, to za mało, by uznać, że umowa nie została zawarta dla pozoru.
Dorian Lesner
29.11.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Ustawa zamrażająca ceny gazu ma wprowadzić nowy podatek od nadzwyczajnych zysków wydobywców gazu. W praktyce chodzi głównie o jeden podmiot: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. I choć ustawa powołuje się na unijne rozporządzenie o interwencji na rynku energii, to podatek ma inną konstrukcję, niż wspólnotowy wzorzec.
Paweł Rochowicz
28.11.2022
Finanse
Rolnicy, rodziny z wieloma dziećmi i osobami niepełnosprawnymi, a także działkowcy mogą starać się o wyższy wolumen energii elektrycznej po gwarantowanej, zamrożonej cenie. Wnioski w tej sprawie można składać także przez aplikację mObywatel - przypomina Ministerstwo Cyfryzacji.
Paweł Rochowicz
28.11.2022
Domowe finanse Prawo AI Energetyka
W Polsce trzeba zatrudnić 147 tys. specjalistów IT, żeby udział tego sektora w naszej gospodarce był na tym samym poziomie, co w Unii Europejskiej – wynika z raportu przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny we współpracy z Software Development Association Poland. Obecnie specjaliści IT stanowią ok. 3,5 proc. wszystkich zatrudnionych, przy średniej w UE wynoszącej 4.5 proc. To jeden z niższych wyników w UE.
Grażyna J. Leśniak
28.11.2022
Rynek Prawo pracy
Przychód ze sprzedaży gruntów zaklasyfikowanych do użytków rolnych, stanowiących uprzednio gospodarstwo rolne, podlega zwolnieniu od PIT. Sam fakt bycia rolnikiem i prowadzenie w dalszym ciągu gospodarstwa rolnego to za mało. Konieczna jest weryfikacja charakteru nieruchomości. Potwierdza to wydana niedawno interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Malwina Pasternak-Janik
28.11.2022
Domowe finanse PIT
Interpretacja przepisów przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, stwierdzająca, że możliwość przyznania dodatku węglowego należy rozpatrywać w sytuacji, jeżeli podjęte zostały kroki formalne, prowadzące do nadania odrębnego adresu miejsca zamieszkania jest błędna, bo podjęcie jakichkolwiek „kroków formalnych” w celu nadania adresu lokalowi mieszkalnemu nie ma podstaw prawnych i musi się skończyć odmową nadania adresu.
Łukasz Jaroszewski
28.11.2022
Samorząd terytorialny Dodatek osłonowy Węgiel