Ministerstwo Zdrowia podejmuje kolejne wysiłki, by zachęcić do badan pacjentów 40 plus.  W ubiegłym tygodniu resort poinformował, że skorzystał z nich w ramach programu Profilaktyka 40 Plus minister zdrowia Adam Niedzielski. Z kolei kilka dni wcześniej ministerstwo podpisało list intencyjny z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, aby zachęcić do badań mieszkańców wsi. To dlatego, że mniej jest chętnych do wzięcia udziału w badaniach właśnie na terenach wiejskich.

Z informacji NFZ, które otrzymało Prawo.pl wynika, że od początku programu zrealizowano 797 488  e-skierowań (wypełniono 1 712 267 ankiet).  Uprawnionych do udziału jest natomiast 20 mln osób.

Kalendarz szkoleń online w LEX Ochrona Zdrowia >>>

 

POZ zaangażowane w Profilaktykę 40 Plus

Pomóc miało także zaangażowanie poradni POZ. Od lipca 2022 r. otrzymują one 2,2 tys. zł za skierowanie na badania każdych kolejnych 100 osób. 

Z informacji uzyskanych z Oddziałów Wojewódzkich NFZ, według stanu na dzień 15 listopada 2022 r. wynika jednak, że:

 1. współczynnik korygujący w wysokości 2200 zł naliczono dla 319 podmiotów leczniczych mających zawarte umowy w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie: świadczenia lekarza poz,
 2.  łączna kwota wypłacona na realizację zadania związanego ze zgłaszalnością do programu "Profilaktyka 40 PLUS", wyniosła 385 000 zł.

Powodów takiej sytuacji jest kilka. Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego podkreśla, że POZ otrzymuje 2,2 tys. złotych za każdych 100 pacjentów, których skłoni do wzięcia udziału w badaniu. – Mniejsze POZ mają problem ze spełnieniem tego warunku – mówi. Poza tym – jak zaznacza – Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na korektę programu i większe zaangażowanie przychodni POZ dopiero w lipcu tego roku (program działa od lipca 2021 r.)

WZORY dokumentów w LEX:

 

Czytaj także na Prawo.pl: Do programu Profilaktyka 40 plus można się zapisać przez internet, telefonicznie i... w punkcie pobrań>>

– Oznacza to, że niektóre przychodnie, które zaangażowały się w program od początku jego trwania, nie otrzymały dodatków za pacjentów, których zachęcili do przebadania się w pierwszych miesiącach – zaznacza. – Inni mają problemy techniczne z rozliczeniem – zaznacza.

Niefortunny jego zdaniem był też termin, od kiedy POZ została zachęcona do zaangażowania: 1 lipca, czyli początek wakacji. – Dlatego mam nadzieję, że NFZ i Ministerstwo Zdrowia podejmą decyzję o przedłużeniu tego rozwiązania na kolejny rok – mówi Tomasz Zieliński.

Program Profilaktyka 40 Plus będzie – według ostatnich zapowiedzi resortu – działać do końca 2023 r.  Natomiast dodatki dla zaangażowanych przychodni POZ przewidziano do końca 2022 r.

Nie rozwiązano także jednej z głównych barier skuteczności samego programu. Pacjent, który wykona badania, nie musi się z nimi nigdzie zgłaszać. – Po otrzymaniu wyników powinna się odbyć wizyta lekarska lub choćby pielęgniarska – uważa Tomasz Zieliński.

Czytaj w LEX: Rola koordynatora w przychodni POZ >>>

Sprawdź w LEX: Dokumentacja gabinetu lekarza POZ - przydatne wzory >>>

Wykluczeni mieszkańcy wsi

Zainteresowanie programem mogłoby się zwiększyć, gdyby stawki NFZ zachęcały laboratoria diagnostyczne do zorganizowanych wyjazdów do miejscowości oddalonych od stacji diagnostycznych. – Placówki nie są w stanie zorganizować akcji wyjazdowych w terenie ze względu na niskie koszty badań. Ogólne badanie moczu NFZ refunduje na poziomie 6,69 zł, a w laboratorium ten koszt to około 18 zł – mówi Łukasz Szaniawski, pracownik laboratorium diagnostycznego jednej z warszawskich przychodni.

Wylicza też, że w województwie zachodniopomorskim w powiecie wałeckim nie ma żadnego punktu pobrań. – Podobnie w powiecie choszczyńskim, myśliborskim, drawskim, łobeskim, gryfickim. To prawie połowa województwa i 90 proc. gmin bez dostępu do programu – mówi. - Sam POZ problemu nie rozwiąże. Potrzeba większych nakładów, aby uruchomić akcje wyjazdowe laboratoriów do gmin wiejskich. Przyznanie takich dodatków dla prywatnych podmiotów oraz laboratoriów na równych zasadach jak dla POZ – uważa Łukasz Szaniawski.  

Ceny jednostkowe badania diagnostycznego

 • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym 8,65 zł
 • płytki krwi 6,89 zł
 • stężenie cholesterolu całkowitego 4,53 zł
 • stężenie glukozy we krwi 4,53 zł
 • poziom kreatyniny we krwi 5,09 zł
 • badanie ogólne moczu 6,69 zł
 • poziom kwasu moczowego we krwi 4,59 zł
 • PSA (antygen swoisty dla stercza całkowity) 26,25 zł
 • kontrolny profil lipidowy 21,99 zł
 • krew utajona w kale – metoda immunochemiczna (iFOBT) 15,10 zł
 • AlAT, AspAT, GGTP 14,62 zł
 • wykonanie procedur diagnostycznych wchodzących w skład pakietu badań diagnostycznych wspólnych, o którym mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia 10,93 zł

Aby otrzymać skierowanie trzeba wypełnić ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta lub przez infolinię lub w jednym z punktów pobrań.