Za przemoc w rodzinie "na bruk" - już obowiązują przepisy

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Od 30 listopada zaczyna obowiązywać nowe narzędzie dla policjantów i żandarmów wojskowych. W sytuacji stwierdzenia przemocy w rodzinie będą mogli nakazać sprawcy opuszczenie mieszkania lub zakazać zbliżania się do niego. I to nawet jeśli nie będzie go w domu, wtedy taka informacja - według przepisów - może zostać umieszczona na drzwiach.

30.11.2020

Senat domaga się zaprzestania presji na sądy i sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej "jest przedmiotem niewyobrażalnej w skutkach dewastacji" - stwierdza w przyjętej w czwartek uchwale Senat. I domaga się zaprzestania represji wobec sędziów, poszanowania niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądów. Za uchwałą "w obronie niezawisłości sędziów i niezależności wymiaru sprawiedliwości" zagłosowało 51 senatorów

27.02.2020

Ustawa mająca dyscyplinować sędziów wchodzi w życie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Już obowiązuje ustawa zaostrzająca kary dla sędziów podważających status kolegów powołanych na podstawie rekomendacji nowej KRS oraz m.in. wprowadzająca zmiany w procedurze wyłaniania kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego. Została uchwalona i podpisana przez prezydenta, mimo protestów opozycji i wielu organizacji oraz prośby Komisji Europejskiej o wstrzymanie tych prac.

14.02.2020

Sejm ostatecznie za nowelizacją ustaw sądowych

Wymiar sprawiedliwości

Posłowie zagłosowali przeciwko senackiej uchwale o odrzuceniu noweli ustaw sądowych, które m.in. zaostrzają odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów, ograniczają samorządność sędziowską oraz zmieniają zasady wybierania kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego. Teraz ustawa nowelizująca będzie skierowana do podpisu prezydenta.

23.01.2020

W nowym roku powstaną wydziały egzekucyjne w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Od 1 stycznia zaczynają obowiązywać nowe zasady tworzenia wydziałów egzekucyjnych - to ciąg dalszy dużej reformy dotyczącej komorników. Mają być tworzone w sądach rejonowych, po uwzględnieniu m.in. obciążenia wpływem spraw, właściwej skali etatyzacji i ekonomii postępowania sądowego.

31.12.2019

Za nielegalną adopcję grozi nawet pięć lat więzienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia - tyle od środy grozi rodzicom, którzy zgodzą się na adopcję swojego dziecka, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej i zatajając ten fakt przed sądem orzekającym w postępowaniu o przysposobienie. Tak samo jest w przypadku osób, które zdecydują się na taką adopcje. Z szacunków ekspertów wynika, że rocznie w Polsce, nielegalnie adoptowanych jest nawet kilka tysięcy dzieci.

20.11.2019

Asystent sędziego samodzielnie wyda zarządzenia

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Na mocy wchodzącej właśnie w życie zmiany w prawie asystenci sędziów będą mogli we własnym imieniu wydawać niektóre zarządzenia w sprawach cywilnych. Jeśli zarządzenie dotyczyć będzie wezwania strony do uiszczenia opłaty, to jego kwestionowanie przez strony wymaga złożenia zastrzeżenia do zarządzenia.

08.10.2019

Ustawa o państwowej komisji do spraw pedofilii już obowiązuje

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W czwartek 26 września weszła w życie ustawa o państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Komisja może zostać powołana, a pierwszy raport ze swojej pracy ma opracować w ciągu roku.

27.09.2019

Ustawa, która pozwoli powołać komisję do walki z pedofilią, do Prezydenta

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Parlament uchwalił ustawę o Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15. Komisja będzie mogła wyjaśniać takie zdarzenia, ale dostanie też kontrowersyjne uprawnienie do wpisywania sprawców do rejestru pedofilów.

31.08.2019

Ustawa podpisana - cały skład izby SN potwierdzi ważność wyborów

Wybory

O ważności wyborów prezydenta, do Sejmu, Senatu i do Parlamentu Europejskiego, a także o ważności referendum ogólnokrajowego rozstrzygać będzie cały skład "właściwej izby" Sądu Najwyższego - stanowi podpisana przez prezydenta nowelizacja Kodeksu wyborczego.

07.08.2019

Duża reforma procedury cywilnej 2019 - zmiany już wchodzą w życie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego obejmuje ponad 300 nowych lub zmienianych przepisów. Zmiany mają skrócić czas trwania postępowań przed sądami cywilnymi oraz usprawnić przebieg postępowania. Pierwsze zaczną obowiązywać już po upływie 14 dni od momentu publikacji ustawy w Dzienniku Ustaw.

06.08.2019

Duży pakiet zmian w procedurze karnej 2019

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w zakresie postępowania karnego, wprowadzone nowelizacją uchwaloną przez Sejm w dniu 19 lipca 2019 r., dotyczą szeregu instytucji. Nowelizacja wprowadza wiele rewolucyjnych rozwiązań, które mają na celu usprawnienie postępowania karnego, dostosowanie regulacji procesowych do wyzwań wynikających z rozwoju technologicznego i wyeliminowanie błędów legislacyjnych ustawy.

02.08.2019

Sejm uchwalił kontrowersyjny przepis o potwierdzaniu ważności wyborów

Wymiar sprawiedliwości

O ważności wyborów prezydenta, do Sejmu, Senatu i do Parlamentu Europejskiego, a także o ważności referendum ogólnokrajowego rozstrzygać będzie cały skład "właściwej izby" Sądu Najwyższego - przewiduje uchwalona w środę wieczorem przez Sejm nowelizacja Kodeksu wyborczego.

31.07.2019

Nie będzie zmiany sądu na wniosek prokuratora

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sejm przyjął zmiany w procedurze karnej, które mają uprościć prowadzenie spraw. Chodzi m.in. o odstąpienie od konieczności bezpośredniego przesłuchiwania świadków, którzy nie wniosą do sprawy nic ważnego. Posłowie nie przyjęli natomiast kontrowersyjnej poprawki dotyczącej zmiany sądu na wniosek prokuratora.

19.07.2019

Poprawki Senatu przyjęte - duża nowelizacja procedury cywilnej do podpisu prezydenta

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sejm przyjął w czwartek wieczorem 16 poprawek Senatu do nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Głównym celem reformy przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości ma być ograniczenie przewlekłości postępowań sądowych. Za sugestią Senatu zrezygnowano z kontrowersyjnej kary za nieprawidłowe opłacenie środka zaskarżenia.

04.07.2019

Sejm przyjął poprawki Senatu - zmiany w prawie karnym mogą wejść w życie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sejm przyjął w czwartek wieczorem 41 spośród 42 poprawek Senatu do zmian w kodeksie karnym. Obszerna nowelizacja obejmuje 105 z 363 artykułów tej ustawy. Zaostrza m.in. kary za przestępstwa dotyczące pedofilii, ale przewiduje też surowsze sankcje za wiele innych czynów, ograniczenie możliwości zawieszania kar oraz wprowadza bezwzględne dożywocie.

13.06.2019

Policjant wydalony ze służby bezterminowo zawalczy o oczyszczenie z zarzutów

Policja Prawo pracy

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Policji, która wprowadza całkowite zniesienie terminowego ograniczenia prawa funkcjonariusza do złożenia wniosku o wznowienie postępowania dyscyplinarnego, w przypadku gdy zakończyło się orzeczeniem o wydaleniu ze służby. W razie jego śmierci - takie prawo będą mieli jego najbliżsi.

04.06.2019

Przepisy o informatyzacji postępowań w sądach administracyjnych już obowiązują

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

W piątek 31 maja weszła w życie nowelizacja wprowadzająca informatyzację postępowań przed sądami administracyjnymi. Nowe przepisy przewidują m.in. możliwość wnoszenia pism procesowych nie tylko w postaci papierowej, ale również w formie dokumentu elektronicznego.

31.05.2019

Senat za sądowym ustaleniem ojcostwa lub macierzyństwa po śmierci dziecka

Prawnicy Prawo rodzinne

Ustawa wprowadza zmiany, które zapewniają możliwość ukończenia procesów o zaprzeczenie ojcostwa, o zaprzeczenie macierzyństwa oraz o ustalenie bezskuteczności uznania dziecka wszczętych za życia dziecka. Umożliwia też ustalenie macierzyństwa lub ojcostwa na drodze sądowej po śmierci dziecka.

28.05.2019

Senat trochę poprawił nowelę kodeksu karnego i odesłał do Sejmu

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

43 poprawki wprowadził w piątek wieczorem do ustawy nowelizującej Kodeks karny Senat. Za zmianą zaostrzającą kary za wiele przestępstw, w tym m.in. za pedofilię, zagłosowali senatorowie PiS, a przedstawiciele Platformy Obywatelskiej nie wzięli udziału w głosowaniu. Senackie poprawki musi teraz przyjąć lub odrzucić Sejm.

25.05.2019