Zmiany w ustawie o SN już obowiązują

Wymiar sprawiedliwości

Z dniem 1 stycznia 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Jest ona wykonaniem postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE i umożliwia sędziom SN i NSA, którzy na podstawie poprzedniej wersji ustawy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu.

01.01.2019

Ustawa, która pomoże w ściąganiu alimentów, opublikowana

Prawo cywilne Domowe finanse Prawo pracy

Ustawa, która ma poprawić ściągalność alimentów należnych dzieciom oraz długów alimenciarzy, wejdzie w życie 11 stycznia 2019 roku. Umożliwi m.in. szybszy przepływ informacji o dłużnikach alimentacyjnych pomiędzy służbami i instytucjami, a komornikami sądowymi - wszystko po to, żeby komornik mógł łatwiej ustalić, czy dłużnik alimentacyjny pracuje.

27.12.2018

Prezydent podpisał zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek 17 grudnia nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która wycofuje min. poprzednie przepisy zmuszające do przejścia w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65 lat. Zmiany zostały wprowadzone pod naciskiem Trybunału Sprawiedliwości UE i Komisji Europejskiej, a prezydent zwlekał z ich podpisaniem do ostatniego dnia terminu określonego w Konstytucji.

17.12.2018

Będzie skarga do sądu na postanowienie o przeszukaniu

Prawo karne

Możliwość złożenia przez kontrolowaną osobę do właściwego sądu rejonowego zażalenia na postanowienie o przeszukaniu - to jedna ze zmian wynikających z uchwalonej w piątek przez Sejm nowelę ustawy o policji i kilkunastu innych ustaw, dotyczącą m.in. zakresu czynności podczas przeprowadzania kontroli osobistej.

14.12.2018

Senat też za dostosowaniem ustawy o Sądzie Najwyższym do oczekiwań KE

Wymiar sprawiedliwości

Senat przyjął w piątek późnym wieczorem bez poprawek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczącą powrotu do pełnienia urzędu sędziów SN i NSA, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia. Nowela trafi teraz do prezydenta.

23.11.2018

Kradzież powyżej 500 zł to przestępstwo

Prawo karne

Wartość 500 zł będzie stałym progiem, od którego kradzież przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem. Taką zmianę przewiduje nowelizacja Kodeksu wykroczeń, którą w czwartek przyjął Sejm.

13.09.2018

Ustawa o ochronie danych już opublikowana

W Dzienniku Ustaw, który ukazał się w czwartek po południu, opublikowana została nowa ustawa o ochronie danych osobowych. Obowiązuje ona od 25 mają 20018 r., ponieważ właśnie tego dnia zaczęło...

25.05.2018

Od dziś Straż Marszałkowska ma więcej uprawnień

Wzrost zatrudnienie w Straży Marszałkowskiej o 130 osób, nowe uprawnienia m.in. do użycia przymusu bezpośredniego a także szerszy zakres zadań ochronnych zakłada ustawa o Straży Marszałkowskiej,...

20.05.2018

Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym już obowiązuje

Skarga nadzwyczajna na prawomocne wyroki, odrębna izba dyscyplinarna dla prawników, ławnicy w składach orzekających oraz odesłanie w stan spoczynku sędziów po 65 roku życia - to cześć ze zmian...

03.04.2018

Europejski Nakaz Dochodzeniowy już obowiązuje

Współpraca w zakresie gromadzenia i przekazywania dowodów na terenie UE będzie prostsza niż kiedykolwiek wcześniej. Europejski Nakaz Dochodzeniowy to odpowiedź na nieefektywną, jak dotąd, współpracę...

08.02.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski