Prof. Granat: Tylko polityczna zmiana może zatrzymać paraliż wymiaru sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od sześciu lat mamy system, w którym konstytucja nie jest najwyższym prawem, nie musi być chroniona sądowo, nie muszą być niezależne sądy. Szczególnie martwi mnie, że dorobek Trybunału Konstytucyjnego ulega roztrwonieniu. Nie wiem czy w przyszłości da się ten dorobek waloryzować. Lata pracy kilku generacji sędziów mogą pójść na marne - uważa prof. Mirosław Granat,

21.05.2021

Sejm pracuje nad projektem o zadośćuczynieniu za naruszenie więzi rodzinnej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Najbliższej rodzinie osoby, która np. wskutek wypadku doznała trwałego uszkodzenia ciała, przysługiwać będzie zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - takiej zmiany w Kodeksie cywilnym chce prezydent Andrzej Duda. W czwartek 20 maja br. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu i został on skierowany do prac w komisjach.

20.05.2021

Sędzia Katarzyna Chmura zajmie wolne miejsce w KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Katarzyna Chmura, sędzia Sądu Rejonowego w Malborku została w czwartek wybrana do Krajowej Rady Sądownictwa. Zajmie wolne miejsce sędziowskie w tym organie, które powstało po przejściu w styczniu br. w stan spoczynku przez sędzię Teresę Kurcyusz-Furmanik.

20.05.2021

MS zapowiada kolejne zmiany w sądach

Wymiar sprawiedliwości

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta powiedział w czwartek, że jest gotowy pakiet szeregu rozwiązań dotyczących reorganizacji polskiego sądownictwa. - Te prace są bardzo zaawansowane, czekamy na zgodę polityczną - wyjaśnił. Nie wykluczył, że jeden z tych projektów będzie dotyczył spłaszczenia struktury sądownictwa.

20.05.2021

Luka w prawie - znikająca korespondencja po zakończeniu procesu upadłości

Wymiar sprawiedliwości

Co się dzieje z przesyłkami pocztowymi, kiedy zakończy się postępowanie upadłościowe? Przepisy są niejasne, jedni syndycy informują pocztę o rozpoczęciu i zakończeniu postępowania, inne tylko o rozpoczęciu. Wtedy zainteresowany obywatel może już w ogóle nie dostać swojej poczty.

20.05.2021

Rzecznik TSUE: Delegowanie sędziów do sądów wyższej instancji sprzeczne z prawem UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W przygotowanej dla Trybunału Sprawiedliwości UE opinii rzecznik generalny Michal Bobek stwierdził, że polska praktyka delegowania sędziów do sądów wyższej instancji, które to delegowanie może zostać zakończone w każdym czasie według uznania ministra sprawiedliwości będącego zarazem prokuratorem generalnym, jest sprzeczna z unijnym prawem.

20.05.2021

RPD apeluje o powrót do prac nad ustawą o nieletnich

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Projekt był już gotowy wiosną 2019 r., ale prace opóźniły się m.in. w związku z międzyresortowymi ustaleniami. Miano do niego wrócić po wyborach. Teraz Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka apeluje o wznowienie prac nad regulującą. Przypomnijmy, projekt miał wprowadzić granicę wieku w przypadku przejawów demoralizacji - 10 lat i nowy środek - ośrodki wychowawczo-adaptacyjne.

20.05.2021

Konsument nada pismo procesowe w dowolnej placówce pocztowej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument

Rząd proponuje zmianę w prawie, która umożliwi oddanie pisma procesowego, z zachowaniem terminu, w placówce dowolnego operatora pocztowego świadczącego usługi powszechne. Doprecyzowana ma także zostać regulacja dotycząca wniosku o przyznanie prawa pomocy w postępowaniach sądowych, a także wprowadzony górny pułap opłat w takich sprawach.

19.05.2021

Prezydent zwlekał z powołaniem asesorów, interweniuje RPO

Wymiar sprawiedliwości

97 osób czekało prawie trzy miesiące na wręczenie im przez prezydenta Andrzeja Dudę aktów mianowania na stanowisko asesora sądowego. Problem w tym, że egzamin złożyli jeszcze w grudniu 2020 r., a od lutego przestali dostawać stypendium przysługujące aplikantom. RPO prosi teraz o wyjaśnienia minister Grażynę Ignaczak-Bandych, szefową Kancelarii Prezydenta RP.

19.05.2021

Prawnicy szykują się do mediacji w sprawach frankowych, banki niekoniecznie

Wymiar sprawiedliwości

Wyrok unijnego trybunału z 29 kwietnia otwiera - jak mówią eksperci - drogę do mediacji w sprawach frankowiczów. Takie rozwiązanie jest zresztą na rękę sędziom, którzy już teraz obawiają się kolejnej fali tego typu spraw. Szykują się też do tego pełnomocnicy - NRA planuje nawet stworzenie listy adwokatów-mediatorów od spraw frankowych. Tyle, że samym bankom do ugód wcale się nie spieszy.

19.05.2021

Nowe prawo - wchodzenie na przejście wyzwaniem dla kierowców

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która wejdzie w życie 1 czerwca, ma poprawić bezpieczeństwo pieszych. Oprócz stanu „znajdowania się” pieszego na przejściu, wprowadza drugi - „wchodzenie” na przejście. Kierowcy będą musieli szybko interpretować, kiedy zaczyna się „wchodzenie”. Część ekspertów ma wątpliwości czy przepisy poprawią bezpieczeństwo na drogach.

19.05.2021

TSUE: Zmiany w "dyscyplinarkach" sędziów i prokuratorów nie mogą prowadzić do nacisków

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Zmiany przepisów dotyczących m.in. dochodzeń w sprawach przestępstw popełnionych w ramach systemu sądownictwa, przez funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości, muszą być poparte mocnym, przejrzystym i prawdziwym uzasadnieniem. Istotne są też gwarancje pozwalające na uniknięcie ryzyka wywierania zewnętrznych nacisków - wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE,

18.05.2021

Prezes KRN: Notariusze wychodzą z pandemii obronną ręką

Wymiar sprawiedliwości

Pomimo ograniczeń związanych z pandemią, nie obserwujemy obecnie zahamowania obrotu prawnego w Polsce. Wprost przeciwnie, w niektórych obszarach, jak np. budownictwo mieszkaniowe, widać istotne ożywienie i przyspieszenie, co w tak trudnych czasach powinno wszystkich cieszyć - mówi Lech Borzemski, nowy prezes Krajowej Rady Notarialnej. Jak dodaje, są obszary, w których notariusze mogliby poszerzyć swoje kompetencje.

18.05.2021

SN: Cofnięcie skargi kasacyjnej na analogicznych zasadach jak cofnięcie apelacji

Wymiar sprawiedliwości

Strona, która wniesie skargę kasacyjną może zdecydować o jej cofnięciu. Sąd powinien wówczas umorzyć postępowanie kasacyjne bez dokonywania weryfikacji podjętej czynności. Nie ma też w takiej sytuacji konieczności ustalania, czy druga strona sporu nie sprzeciwia się takiej decyzji – wskazał w postanowieniu Sąd Najwyższy.

18.05.2021

Romanowski: Zmieniamy prawo rodzinne, by chronić dzieci i usprawnić postępowania

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Celem wprowadzenia alimentów natychmiastowych, jak i rodzinnego postępowania informacyjnego przy rozwodach i separacjach, jest ochrona dobra dziecka. Usprawni to rozpatrywanie tych kategorii spraw przez sądy. Chcemy też uregulować kompleksowo postępowanie wykonawcze w sprawach rodzinnych - mówi Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

18.05.2021

RPO: Prewencja tortur nadal problemem dla polskiej policji

Wymiar sprawiedliwości Policja

Ryzyko znęcania się nad osobami zatrzymanymi przez polskich funkcjonariuszy policji jest bardzo duże - wynika z najnowszego raportu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. Eksperci Rzecznika Praw Obywatelskich punktują niedostatki systemu, jak choćby brak dostępu do obrońcy od początku zatrzymania i badań lekarskich wszystkich zatrzymanych.

17.05.2021

Sędzia Adam Strzembosz stanie przed Izbą Dyscyplinarną SN jako świadek

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Świadkiem w sprawie uchylenia immunitetu prezesowi Izby Pracy Józefowi Iwulskiemu powinien być sędzia Adam Strzembosz, były I prezes Sądu Najwyższego - taki wniosek zgłosiła obrona. Na posiedzeniu Izby dyscyplinarnej SN 17 maja br. oddalono wnioski o przekazanie pytań prawnych do TSUE, a także Trybunału Konstytucyjnego. Kolejny termin posiedzenia wyznaczono na 1 lipca br.

17.05.2021

Polska najgorzej w całej UE chroni osoby LGBTI

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Polska drugi rok z rzędu zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA-Europe - międzynarodowym rankingu mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie. Zdobyliśmy jedynie 13 proc. i jesteśmy 43 na 46 krajów w całej Europie. Gorsze od Polski wyniki uzyskało tylko 6 krajów - Białoruś, Monako, Rosja, Armenia, Turcja i Azerbejdżan.

17.05.2021

Najpierw rozmowa, potem rozstanie - MS chce utemperować polskie rozwody

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Rodzinne postępowanie informacyjne ma poprzedzać rozwód i separację par posiadających wspólne małoletnie dzieci. Resort sprawiedliwości w mediacjach widzi bowiem sposób na długoletnie batalie sądowe. Nie są to jednak jedyne zmiany. Jak ustaliło Prawo.pl, oprócz alimentów natychmiastowych, ma zostać określone co powinno zawierać orzeczenie w sprawie kontaktów z dzieckiem - a na to czekają m.in. kuratorzy sądowi.

17.05.2021

Pozbawienie władzy rodzicielskiej? Sąd będzie musiał poinformować prokuraturę

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by w sytuacji gdy toczy się sprawa o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, a istnieje zagrożenie dla dobra dziecka, sądy rodzinne obowiązkowo zawiadamiały prokuraturę. Prawnicy wskazują jednak, że taką możliwość sądy już mają, a bolączką jest brak kompleksowego systemu wsparcia dla krzywdzonego dziecka. Zmiana to też duże obciążenie dla prokuratorów.

15.05.2021