MS odmawia prac nad nową definicją zgwałcenia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Brak zgody na obcowanie płciowe jest immanentną cechą przestępstwa zgwałcenia - twierdzi resort sprawiedliwości i odmawia realizacji postulatu Rzecznika Praw Obywatelskich, aby za gwałt uznawać relację seksualną bez wyraźnej zgody. I przekonuje, że polskie przepisy co do przestępstw przeciwko wolności seksualnej spełniają standardy międzynarodowe, w tym "nadmiarowej" Konwencji stambulskiej,

25.05.2021

Zmienność prawa bardziej niż pandemia szkodzi postępowaniu egzekucyjnemu

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Zmiany w prawie, które miały chronić dłużników, szkodzą i im i wierzycielom. Krajowa Rada Komornicza apeluje i będzie nadal apelować o ich uchylenie. Chodzi m.in. o zakaz licytacji z nieruchomości i podniesienie kwoty wolnej od egzekucji. Mówił o tym podczas konferencji dotyczącej wyzwań w zakresie elektronizacji postępowania egzekucyjnego dr Rafał Łyszczek, prezes KRK.

25.05.2021

Ważna uchwała NSA: Sąd może sprawdzić cel wszczęcia postępowania

Ordynacja Wymiar sprawiedliwości CIT

Zawiadomienie o wszczęciu postępowania karnego skarbowego jest instrumentem nadużywanym przez organy podatkowe - stwierdza adwokat Mateusz Szynwelski z kancelarii ID Advisory, komentując poniedziałkową uchwałę siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wszczynania postępowań karno skarbowych mających na celu zawieszenie biegu terminu przedawnienia.

25.05.2021

Uchwała NSA: Sądy mogą badać wpływ wszczęcia postępowania karnoskarbowego na bieg terminu przedawnienia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przesądzenie o dopuszczalności badania przez sądy administracyjne wpływu wszczęcia postępowania karnoskarbowego na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego - to przełomowa uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wynika z niej, że sąd administracyjny kontroluje zaskarżoną decyzję w całości, czyli w jej wszystkich aspektach.

25.05.2021

SA: Wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku konieczny przed apelacją

Wymiar sprawiedliwości

Gdy w obecnym stanie prawnym strona wniesie apelację bezpośrednio po wyroku sądu pierwszej instancji, to tak złożone pismo zostanie odrzucone. Ustawodawca przewidział, że przed wniesieniem apelacji należy złożyć wniosek o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia wyroku - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

25.05.2021

Św. Józef, czy pierwszy prezes SN? Ławnicy szukają dla siebie patrona

Wymiar sprawiedliwości

Strażacy mają św. Floriana, policjanci św. Michała Archanioła, a teraz patrona dla ławników Sądu Najwyższego szuka Rada Ławnicza. Dyskusja jest burzliwa, kandydatów co najmniej dwóch - w tym św. Józef. Prawnicy, ale i część ławników, mają jednak wątpliwości czy sąd jest miejscem dla patrona i czy święty, z jakiejkolwiek religii, nie wpłynie na postrzeganie ich bezstronności,

25.05.2021

Prezes Lemańska: Sąd administracyjny rażąco naruszył prawo, a nasza Izba - nie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W naszym odczuciu NSA rażąco naruszył prawa do sądu osób, których nie zawiadomił o rozprawie, zwłaszcza prawa do wysłuchania. Natomiast odpowiedź zawarta w uchwale Izby Kontroli Nadzwyczajnej w pełni realizuje wyrok TSUE z 2019 roku. Wyraźnie wskazaliśmy, że konieczne jest wykazanie przez odwołującego sędziego wpływu ewentualnego braku niezależności KRS na treść uchwały,

25.05.2021

Olsztyn: Juszczyszyn domaga się przywrócenia do orzekania, Nawacki nadal odmawia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się w poniedziałek w Sądzie Rejonowym w Olsztynie z żądaniem przywrócenia go do orzekania. Prezes sądu Maciej Nawacki po raz kolejny odmówił i oświadczył, że dopuści go do pracy wtedy, gdy zostanie uchylona uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o zawieszeniu go w wykonywaniu czynności sędziowskich.

24.05.2021

Nie będzie obowiązku e-odpisu pisma procesowego? Sejmowa komisja za poprawką Senatu

Wymiar sprawiedliwości

W piątek Sejm będzie głosować nad nowelizacją procedury cywilnej wprowadzającą e-licytacje z nieruchomości. W zmianach znalazły się też przepisy dotyczące e-doręczeń, a posłowie rzutem na taśmę wprowadzili dla pełnomocników obowiązek dołączania do pisma procesowego odpisu w formie elektronicznej. Teraz prawdopodobnie się z tego wycofają, komisja sejmowa poparła bowiem poprawkę Senatu.

24.05.2021

Już w czerwcu rusza Legal Hackathon

Wymiar sprawiedliwości LegalTech

W dniach 18-20 czerwca odbędzie się polska edycja corocznego maratonu programowania w branży prawniczej. Wydarzenie, które organizuje Wolters Kluwer Polska, co roku gromadzi pasjonatów nowych technologii i innowacyjności w podejściu do prawa. Główny cel to zaprojektowanie nowoczesnych rozwiązań zarówno dla prawników, jak i dla osób korzystających z usług prawnych.

24.05.2021

Kaczyński: Bzdurą jest twierdzenie, że aborcja jest zakazana

Wymiar sprawiedliwości

Wśród możliwości "dopuszczania aborcji jest furtka w postaci zdrowia psychicznego" - powiedział w wywiadzie dla Wprost.pl Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Pytany był o wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który usunął spośród przesłanek legalnej aborcji wady letalne płodu. Polityk wskazał, że bzdurą jest twierdzenie, iż aborcja w Polsce jest zakazana.

23.05.2021

Sędzia Jeżewska: Sądom bardziej od pandemii szkodzi niepewność prawa

Wymiar sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości z problemami zmaga się od lat. Te ostatnie wręcz go niszczą. Problemem są nie tylko kwestie kadrowe, wzrastające zaległości, których nikt nie nadrobi z dnia na dzień, ale przede wszystkim ciągle zmieniające się przepisy. A chaotyczne zmiany przekładają się na błędy popełniane przez sędziów - mówi sędzia Jolanta Jeżewska

23.05.2021

W niedzielę Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości to święto obchodzone w Europie każdego roku w rocznicę śmierci włoskiego sędziego Giovaniego Falcone, jego żony i ochraniających ich funkcjonariuszy policji, którzy zostali zamordowani 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Dzień ten ma upamiętniać bezkompromisową postawę w dążeniu do sprawiedliwości oraz symbolizuje niezależność i niezłomność sędziów

22.05.2021

Minister Ziobro nie chce przeprosić Beaty Morawiec i kieruje kasację do SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister Sprawiedliwości skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie nakazującego mu w drugiej instancji przeproszenie krakowskiej sędzi Beaty Morawiec za naruszenie jej dóbr osobistych i wpłacenie 12 tys. zł na Fundację Dom Seniora. Chodziło o treść komunikatu opublikowanego przez MS po odwołaniu Morawiec ze stanowiska prezesa sądu.

21.05.2021

TSUE: W Turowie nie wolno wydobywać węgla

Środowisko Wymiar sprawiedliwości Rynek

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Według niego podjęcie takich kroków uzasadniają podnoszone przez Czechy zarzuty. - Decyzja TSUE to droga do dzikiej transformacji energetycznej. Unijny zielony ład na naszych oczach ponosi porażkę – głosi komentarz PGE Polskiej Grupy Energetycznej

21.05.2021

Zmiany w Krajowym Rejestrze Zadłużonych pół roku później

Wymiar sprawiedliwości Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Krajowy Rejestr Zadłużonych zacznie działać na zmienionych zasad nie w lipcu, lecz w grudniu br. Sejmowe komisje poparły poprawkę senacką w tej sprawie, co może sugerować, że tak też zdecyduje Sejm. Ostatecznie zadecydują o tym posłowie na plenarnym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w przyszłym tygodniu, tj. 28 maja.

21.05.2021

Ustawa podpisana - zaostrzone kary dla przemytników dzieł sztuki

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Obrót dziełami sztuki w Polsce ma być bezpieczniejszy - zakłada nowelizacja ustawy o ochronie zabytków, którą podpisał właśnie prezydent. Chodzi w niej o to, żeby kolekcjoner czy instytucja, nie kupowały - nawet w dobrej wierze - skradzionego dzieła sztuki, bo wydadzą pieniądze i nigdy ich nie odzyskają. Ponadto przepisy karne mają przeciwdziałać finansowaniu terroryzmu.

21.05.2021

Sądy jeszcze nie wyszły z COVID-u, a już czeka je kolejna reforma

Wymiar sprawiedliwości

Koronawirus dał się polskim sądom mocno we znaki. Uwypuklił też wieloletnie zaległości, m.in. w informatyzacji. Namacalnymi skutkami są odległe terminy rozpraw. Nawet w sprawach karnych, których jest mniej, nowe wyznaczane są dopiero za kilka miesięcy. Do tego dochodzą ciągłe zmiany w przepisach i nieustające problemy kadrowe. Tymczasem wielkimi krokami zbliża się kolejny etap reformy sądów.

21.05.2021

SA: Zmiana zaskarżonej decyzji przez organ emerytalny to forma uznania powództwa

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Organ emerytalny wydał decyzję dotyczącą policyjnej renty inwalidzkiej. Nie zgodziła się z nią strona, która najpierw wniosła odwołanie, a później apelację. Postępowanie przed sądem stało się jednak zbędne. Z analizy nowo wydanych decyzji wynika, iż żądanie ubezpieczonego zostało uwzględnione w całości - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.

21.05.2021