SN: Upomnienie dla sędziego, który zwlekał z czynnościami nawet trzy lata

Sędziego w stanie spoczynku, który miał kilkanaście wieloletnich zaległości nie należy karać surowiej niż upomnieniem - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej. - Postępowanie dyscyplinarne jest wystarczająco stygmatyzujące dla sędziego, przyznał się on do winy i zrozumiał swoje błędy - dodał SN.

24.10.2019

SN: Klient nie może zwolnić radcy z tajemnicy zawodowej

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Tajemnica radcowska stanowi podstawę zaufania klienta i jest gwarancją praw i wolności. Ta zasada wiąże wszystkich radców, a wola klienta nie ma tu znaczenia i nie może on zwolnić radcy z jej zachowania - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej.

23.10.2019

SN przypomina: Kara za jazdę po pijanemu tak, przepadek auta - nie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd skazał kierowcę za prowadzenie pojazdu po pijanemu i niestosowanie się do orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia pojazdów na półtora roku więzienia oraz orzekł przepadek pojazdu. Wyrok uprawomocnił się, ale Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację w zakresie orzeczonego przepadku auta. I Sąd Najwyższy przyznał mu rację

20.10.2019

SN: Protest kandydata nie wstrzymuje nominacji sędziowskich

Prawo cywilne Prawnicy

W kwestiach ustrojowych, jaką jest stosunek łączący sędziego z państwem, prawo nie przewiduje zabezpieczenia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W środę rozpatrywał zagadnienie dotyczące wstrzymania przekazania uchwały KRS Prezydentowi w sprawie 17 sędziów do pełnienia urzędu w sądzie okręgowym do czasu rozpoznania odwołania.

16.10.2019

SN: Sędzia wybrany do Trybunału, więc nie ma problemu jego powołania do SN

Prawnicy

Rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego przez Sąd Najwyższy musi mieć znaczenie dla wydania orzeczenia w sprawie - orzekło 7 sędziów Izby karnej SN i umorzyło postępowanie, dotyczące prawidłowości wyboru jednego z sędziów tej Izby. Jest to wynik zmian w ustawie o SN, która została uchwalona w grudniu 2017 r.

16.10.2019

Sąd: Poczta nie może wydać stronie listu, jeśli musi go zwrócić do sądu

Wymiar sprawiedliwości

Pozwany odebrał z poczty korespondencję sądową, choć poczta nie miała prawa do tego. Faktycznie bowiem list, jako uznany za skutecznie doręczony przez podwójne awizo, powinien zostać już zwrócony do sądu. Odebranie listu przez pozwanego nie wpłynęło na wydłużenie terminu do wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty – orzekł Sąd Okręgowy w Toruniu.

14.10.2019

SN: Upomnienie dla prokurator, która "zapomniała" o rozpatrzeniu zażalenia

Prawnicy Prokuratura

Prokurator nie możne się tłumaczyć, że nie wiedział, iż ma w referacie niezałatwioną sprawę. Do tego służy informatyczny system informacji prawnej - podkreślił Sąd Najwyższy. - Nierozpatrzenie przez sześć miesięcy zażalenia należy do poważnych deliktów dyscyplinarnych - ocenił sąd.

11.10.2019

SN: Izba Kontroli Nadzwyczajnej bada sprawę osądzoną w Izbie Karnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Oddalenie przez Sąd Najwyższy kasacji w sprawie karnej jest orzeczeniem "w toku postępowania" uprawniającym do rozpoznania skargi nadzwyczajnej w tej sprawie w składzie pięciu sędziów i dwóch ławników - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych z 10 października br.

10.10.2019

SN: Sprzeczne opinie biegłych w sprawie sędzi, która przeklejała ceny

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy, jako sąd dyscyplinarny I instancji rozpatruje sprawę sędzi, która dopuściła się oszustwa w księgarni na 30 zł. Zeznania biegłych psychiatrów i psychologów zdecydują, czy sąd ukarze obwinioną; zastosuje nadzwyczajne złagodzenie kary czy uzna, że deliktu nie popełniono.

10.10.2019

SN: Wiek sędziego i okazanie skruchy ma wpływ na wysokość kary

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie można pozbawiać obwinionego wyższej stawki awansowej tylko dlatego, że ogólnie sędziowie w opinii publicznej w Polsce są oceniani bardzo krytycznie i źle - stwierdził Sąd Najwyższy oddalając odwołanie ministra sprawiedliwości. Minister chciał, by sąd orzekł karę nagany za aroganckie zachowanie sędziego wobec stron.

09.10.2019

WSA: Dopóki nie zapadł skazujący wyrok, aplikant ma nieskazitelny charakter

Prawnicy Strefa aplikanta

Nie każde wniesienie aktu oskarżenia przeciwko aplikantowi powoduje utratę nieskazitelnego charakteru i rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu radcy prawnego - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny i uchylił decyzję ministra sprawiedliwości, która naruszała prawo.

07.10.2019

SN: Kasacja ministra oddalona, błąd notariusza nie zaszkodził państwu

Prawnicy

Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej uznał, że sprawa deliktu etycznego notariusza może być umorzona z powodu znikomej społecznej szkodliwości czynu. Tym naruszeniem prawa było opóźnienie w przesłaniu aktu notarialnego transakcji z cudzoziemcem do ministra spraw wewnętrznych.

25.09.2019

SN: Adwokat zawieszony za nękanie byłej klientki

Prawnicy

Obwiniony adwokat działał z pełną świadomością na niekorzyść swojej byłej klientki. Spowodował odcięcie wody i energii elektrycznej do jej domu. Udzielał pomocy prawnej stronie przeciwnej w tej samej sprawie i dlatego został ukarany zawieszeniem w czynnościach na trzy miesiące i zakaz patronatu na dwa lata - tak orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej.

25.09.2019

SN: Biegli zeznają w sprawie sędziego obwinionego o oszustwo na 30 zł

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego odbyła się 18 września br. rozprawa w sprawie sędzi Sądu Okręgowego w Szczecinie, której postawiono zarzut oszustwa, polegającego na przeklejaniu w sklepie cen na książkach z 14,99 na 4,99 zł. Sędziemu grozi najsurowsza kara - złożenie z urzędu

19.09.2019

SN: Prokurator musi przyjąć mandat, inaczej grozi mu dyscyplinarka

Prawnicy

Zachowanie prokuratora na służbie i w życiu prywatnym powinno być wzorem dla innych, dlatego każde naruszenie prawa przez niego jest zawsze rażące, nawet jeśli popełni czyn nieumyślnie - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej, utrzymując karę nagany w mocy za przekroczenie prędkości i nieprzyjęcie mandatu.

17.09.2019

SN: Prokurator z nerwów wypił pół litra wódki - grozi mu utrata pracy

Prawnicy

Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej w poniedziałek 16 września br. zajął się sprawą prokuratora, który opuścił stanowisko pracy i prowadził auto w stanie nietrzeźwości, co uchybiło godności sprawowanego urzędu. Do pierwszego zarzutu obwiniony się przyznał, do drugiego - nie. SN przesłuchał szczegółowo świadków tych zdarzeń.

16.09.2019

SN w Izbie Dyscyplinarnej złożył sędziego z urzędu po 20 latach nienagannej służby

Prawnicy

Najsurowszą karę orzekł Sąd Najwyższy wobec sędziego, który prowadził auto bezpośrednio po wypiciu alkoholu. Sędzia wykazał lekceważący stosunek do prawa, popełnił delikt umyślny z zamiarem bezpośrednim, więc stracił możliwość orzekania w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej - stwierdził 3-osobowy skład Izby Dyscyplinarnej.

10.09.2019

Strasburg: Zaniedbania policji przyczyniły się do śmierci Olewnika

Prawo karne Policja

Sto tysięcy euro ma zapłacić Polska skarżącym z rodziny w związku z porwaniem i zabójstwem Krzysztofa Olewnika. Tak zdecydował w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Zdaniem Trybunału władze Polski odpowiadają za serię poważnych błędów ze strony policji, które doprowadziły do jego śmierci.

05.09.2019

TSUE: Status mnicha nie blokuje dostępu do zawodu adwokata

Prawnicy

Mnich z kwalifikacjami do wykonywania zawodu adwokata na Cyprze chciał świadczyć usługi w Grecji. Helleńskie prawo zabraniało łączenia tych statusów, a ateńska izba miała wątpliwości co do jego niezależności od władz kościelnych. TSUE orzekł jednak, że odmowa wpisu na listę adwokatów tylko z uwagi na posiadanie statusu mnicha byłaby niezgodna z unijnymi przepisami.

31.08.2019