Prawo.pl
Brakuje sędziów, referaty są coraz większe, do tego dochodzi luka wiekowa i przechodzenie w stan spoczynku - sytuacja w sądach jest na tyle zła, że sędziowie bez owijania w bawełnę informują strony, by nie liczyły na szybkie rozstrzygnięcia. Niechlubny prym wiodą w tym zakresie wydziały cywilne, ale i w pozostałych jest coraz gorzej. Wielu sędziów z niepokojem czeka na szykujące się zmiany dotyczące neosędziów, bo - jak mówią - bez całościowego spojrzenia na kwestie kadrowe, sądy czeka Armagedon.
Patrycja Rojek-Socha Aleksandra Partyk
12.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Sądy krytycznie oceniają rozporządzenie ministra sprawiedliwości, dotyczące przeprowadzenia dowodu na rozprawie zdalnej. Wskazują, że zawarte w nim uregulowania powielają rozwiązania z obowiązującego rozporządzenia z 2010 r., dotyczące przeprowadzenia dowodu na odległość w sprawach cywilnych, a ponadto przewidują szereg czynności, które znacznie obciążą sekretariaty sądowe. Wątpliwości budzi też fakt, że przepisy umożliwiają przesyłanie samego dźwięku.
Patrycja Rojek-Socha
12.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Działania integracyjne, wspieranie adwokatek i aplikantek adwokackich, eksponowanie tych o różnych ścieżkach kariery, wykształceniu specjalistycznym i zainteresowaniach, wymiana doświadczeń, w końcu zachęcania do większego zaangażowania w działalność samorządową - to plany powołanego w październiku Koła Kobiet przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Jego przewodniczącą jest mec. Patrycja Kasica, a wiceprzewodniczącą mec. Dagmara Miler.
Patrycja Rojek-Socha
12.12.2023
Prawnicy
Trybunał Konstytucyjny 11 grudnia uznał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym za niekonstytucyjną. Inicjatorem wniosku był Prezydent RP. Zaskarżył tzw. test niezawisłości sędziego i ten okazał się sprzeczny z Konstytucją. Wadliwe jest również przekazanie spraw dyscyplinarnych i immunitetowych sędziów do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Trybunał rozpoznał sprawę w pełnym składzie.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Od 8 grudnia br. sądy w całym kraju zaczęły wypłacać sędziom, referendarzom i asesorom wyrównania wynagrodzeń w 2023 r. Ich wysokość ustalana była nie na podstawie ustawy ustrojowej, a okołobudżetowej. W listopadzie Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że było to niezgodne z Konstytucją. A ponieważ sądy nie miały wystarczających środków, wnioskowały o ich uruchomienie z rezerwy celowej. Ministerstwo Finansów zdecydowało o tym 30 listopada br.
Patrycja Rojek-Socha
11.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Trybunał Konstytucyjny zgodził się z wnioskiem Prokuratora Generalnego. Nałożenie okresowej kary finansowej lub ryczałtu za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - na polski rząd, jako państwo członkowskie UE, jest niezgodne z polską Konstytucją. Przedstawiciel marszałka Sejmu poprosił o odroczenie rozprawy i czas na zajęcie stanowiska przez nowy parlament, ale TK nie uwzględnił wniosku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
11.12.2023
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Ostatni wyrok frankowy TSUE: Z dużej chmury mały deszcz

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Co nowego wniósł wyrok TSUE z 7 grudnia 2023 r.? W zasadzie nic, po prostu zawraca polskie sądy z błędnej drogi, którą wiele z nich przez ostatnie dwa lata podąża. Chodzi o brak związania konsumenta abuzywnym postanowieniem i bezskuteczność (nieważność) umowy, która bez tego postanowienia nie może obowiązywać od chwili jej zawarcia, a nie od późniejszego zdarzenia - piszą adwokaci: dr Anna Dombska oraz Marcin Szymański.
Anna Dombska Marcin Szymański
11.12.2023
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Przywracając praworządność, podnosząc niewłaściwe powołanie neosędziów trzeba uwzględniać nie tylko interes powoda/pozwanego ale także interes publiczny. Problem powinien być rozwiązany legislacyjnie, by do sądów nie "wróciły" miliony podważonych spraw - przestrzegają prawnicy. Nie mają wątpliwości, że bez pewnych zabezpieczeń, każdy adwokat i radca prawny będzie rozważać taki krok, ze względu na dobro klienta.
Patrycja Rojek-Socha
11.12.2023
Wymiar sprawiedliwości

Przez nieostrą definicję nie wiadomo, kto jest lobbystą

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Ustawa o działalności lobbingowej nie wyjaśnia precyzyjnie, kto jest lobbystą. Przepisy, pod groźbą sankcji, zobowiązują do rejestracji zawodowych lobbystów, ale nie nakładają na nich żadnych dodatkowych zobowiązań, np. przedłożenia sprawozdania z działalności. A ci, którzy zechcą, i tak mogą bardzo łatwo obejść przepisy.
Robert Horbaczewski
11.12.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Premier Morawiecki na koniec urzędowania chce jeszcze zmieniać Prawo restrukturyzacyjne

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie Restrukturyzacja
Wprowadzenie wyraźnego rozróżnienia postępowań restrukturyzacyjnych z zakresu restrukturyzacji zapobiegawczej od postępowania sanacyjnego, będącego postępowaniem o szczególnym charakterze, przewiduje rządowy projekt nowelizacji prawa restrukturyzacyjnego oraz niektórych innych ustaw, który właśnie wpłynął do Sejmu. Projekt stanowi wykonanie unijnej dyrektywy 2019/1023, powszechnie zwanej dyrektywą drugiej szansy.
Grażyna J. Leśniak
09.12.2023
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Prawo europejskie Restrukturyzacja
Prokuratorzy kują żelazo póki gorące i nie odpuszczają w sprawie swoich wynagrodzeń. Rada Główna Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP apeluje do większości sejmowej o przywrócenia praworządności w kształtowaniu wynagrodzeń prokuratorów i sędziów. Chodzi o to, aby były one wyliczane na podstawie ustaw ustrojowych, a nie tak jak było praktykowane od 2021 r. - na podstawie ustawy okołobudżetowej.
Patrycja Rojek-Socha
09.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, rozstrzygnie we wtorek, 12 grudnia br., sprawę przeciwko Polsce wytoczoną przez pięć polskich par tej samej płci, które domagają się prawnego uznania ich związków. Wyrok Trybunału będzie z pewnością pozytywny dla tych par, ale mogą one długo czekać na jego wykonanie, bo rząd niektórych wyroków nie uznaje i odmawia wypłaty zasądzonych odszkodowań.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.12.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Przywrócenie praworządności w wymiarze sprawiedliwości wymaga zdecydowanych działań, a priorytetem powinny być zmiany w tych organach, które są niekonstytucyjne i nadal szkodzą systemowi prawa - uważają uczestnicy konferencji "Wymiar Sprawiedliwości w Polsce, perspektywa na najbliższą przyszłość". Są też tacy, którzy doradzają rozsądek i wskazują, że "naprawa" nie można łamać Konstytucji oraz legitymizować wyższą konieczność narzędzi, które ją naruszają.
Patrycja Rojek-Socha
08.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Trwa nabór prac do pierwszej edycji konkursu organizowanego przez fundację im. Prof. Jerzego Wiszniewskiego. Kapituła wyłoni najwybitniejszą pracę z zakresu prawa znaków towarowych, prawa zwalczania nieuczciwej konkurencji lub prawa antymonopolowego. Autorowi lub autorom konkursowej, zostanie przyznana nagroda 20 000 dolarów.
Monika Sewastianowicz
08.12.2023

KRS: Trybunał w Strasburgu nie decyduje o usuwalności sędziów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Posłowie i senatorowie – nowi członkowie Krajowej Rady Sądownictwa postanowili donieść do prokuratury na uchwałę KRS w sprawie wykonania wyroku Trybunału w Strasburgu Wałęsa przeciwko Polsce. Przewodnicząca KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka (na zdjęciu) tłumaczy, że wydano opinię, która powtórzyła uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa do sądu i sprawiedliwego procesu, co wiąże się z niezawisłością sędziowską.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.12.2023
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Już trzy miesiące obowiązuje nowelizacja kodeksu karnego, która zmieniła m.in. samą dyrektywę wymiaru kary, usuwając z niej cele wychowawcze, a pozostawiając jedynie zapobiegawcze. Tą samą regulacją wprowadzono też możliwość bezwzględnego dożywocia. Prawnicy nie mają wątpliwości, że przepisy wymagają interwencji legislacyjnej, gdyż - jak podkreślają - naruszają Konstytucję i międzynarodowe konwencje. A to z kolei może prowadzić m.in. do problemów z ekstradycją osób poszukiwanych przez Polskę.
Patrycja Rojek-Socha
08.12.2023
Prawo karne Poprawmy prawo

SN: Adwokat ukarany finansowo za kłamstwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Rażąco niewspółmierna kara oznacza nie dającą się zaakceptować dysproporcje między karą wymierzoną, a karą sprawiedliwą czyli wystąpienie dysproporcji w należytej realizacji celów zapobiegawczych i wychowawczych – uważa Sąd Najwyższy. Dlatego uznał, że kara finansowa dla adwokata wprowadzającego w błąd klientkę przez prawie 3 lata - jest słuszna.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.12.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Wokół stosowanych przez lekarzy metod leczenia toczą się spory, ale niekoniecznie w towarzystwach naukowych. Niedawny wniosek Prokuratora Generalnego do Trybunału Konstytucyjnego to ukłon w stronę lekarzy kwestionujących szczepienia. Z kolei Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców broni biznesu medycyny komplementarnej, która może szkodzić. Tymczasem prawo stoi po stronie pacjenta - lekarz ma leczyć zgodnie z medycyną opartą na faktach.
Katarzyna Nocuń
08.12.2023
Zawody medyczne
Sejm zgodził się w czwartek na powołanie komisji śledczej do zbadania legalności wyborów Prezydenta RP w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego, czyli niedoszłych wyborów kopertowych. Za powstaniem komisji głosowali jednogłośnie posłowie, reprezentujący wszystkie kluby i koła w Sejmie.
Robert Horbaczewski
07.12.2023
Samorząd terytorialny Wybory
Źle zaprojektowana, a do tego bez nadzoru i bez kontroli - tak NIK ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to pomogło łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale jedynie doraźnie i trafiało nie tylko do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali. Raport w tej sprawie został przedstawiony podczas czwartkowej konferencji prasowej.
Inga Stawicka
07.12.2023
Prawo gospodarcze
W czwartek, 7 grudnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że sankcja nieważności nieuczciwego zapisu umowy nie może być uzależniona od złożenia przez konsumenta dodatkowego oświadczenia. To sądy krajowe są zobowiązane do stwierdzenia z urzędu, że umowa zawiera nieuczciwy warunek i wyłączenia takich warunków umowy z obrotu. TSUE naprawił błędy Sądu Najwyższego - wskazują prawnicy frankowi. Ci reprezentujący banki uważają inaczej. Dla nich to orzeczenie nie jest przełomowe.
Renata Krupa-Dąbrowska Regina Skibińska
07.12.2023
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w pełnym składzie sędziowskim wydała uchwałę w sprawie ważności referendum ogólnokrajowego, które odbyło się z 15 października br. wraz z wyborami do Sejmu i Senatu. Był to historyczny akt, który wzbudził liczne protesty. Najwięcej wątpliwości wzbudziło informowanie wyborców przez członków obwodowych komisji o możliwości odmowy wzięcia udziału w referendum. SN uznał, że nie była to agitacja polityczna.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.12.2023
Wymiar sprawiedliwości
Prezydent RP Andrzej Duda 6 grudnia 2023 r. wręczył w Pałacu Prezydenckim 76 kolejnych nominacji sędziowskich i asesorskich. Sąd Najwyższy uzupełniono o sześciu sędziów, do Naczelnego Sądu Administracyjnego powołano dwóch. To osoby rekomendowane przez Krajową Radę Sądownictwa, która została uznana przez Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu za upolitycznione ciało, wadliwie powołane przez parlamentarzystów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.12.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Warto zwrócić uwagę na daty wejścia w życie poszczególnych regulacji, bowiem kwestia ta może stanowić problem w przedmiocie prawidłowego wywiązywania się z obowiązków informacyjnych przez akcjonariuszy. W pierwszej kolejności należy zatem pamiętać, iż mimo że regulacja dotycząca systemu telekomunikacyjnego obowiązuje od 1 marca 2024 r., to akcjonariusze mają już możliwość fakultatywnego korzystania z niego - pisze Weronika Koc, młodszy prawnik, Dział Prawa Rynku Kapitałowego Filipiak Babicz Legal.
Weronika Koc
07.12.2023
Spółki Prawo gospodarcze Finanse
Związek Zawodowy Pracowników Prokuratury zwrócił się do przewodniczącego sejmowej komisji, by rozpocząć debatę na temat wynagrodzeń. Należy, zdaniem związkowców, wziąć pod uwagę zapisy umowy koalicyjnej - tj. pracowników prokuratury i sądów, których niskie zarobki „wypychają z zawodu”. - Musimy ten proces „wypychania” zastopować za wszelką cenę – podkreślają.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.12.2023
Prawnicy Prokuratura
To pierwsza taka sprawa o zbrodnie komunistyczne, stawiająca sędziego Sądu Najwyższego przed tym sądem z podejrzeniem udziału w wydaniu postanowienia o tymczasowym aresztowaniu, nie zaś wyroku skazującego. Chodziło o zatwierdzenie aresztu wobec czterech działaczy związku zawodowego „Solidarność” w stanie wojennym, w 1982 roku.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.12.2023
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Od września br. orzekanie przez jednego sędziego w apelacjach stało się normą, a wyjątkiem są np. sprawy, które w I instancji rozpatrywał skład trzech sędziów lub te, w których wartość przedmiotu zaskarżenia przekroczą milion złotych. Jest też oczywiście furtka - o składzie trzyosobowym może też zdecydować prezes sądu, ze względu na zawiłość lub precedensowy charakter. Pełnomocnicy i sędziowie uważają, że to powinno zostać zmienione, bo uderza w prawo do sądu i jednolitość orzecznictwa.
Patrycja Rojek-Socha
07.12.2023
Wymiar sprawiedliwości Poprawmy prawo
Regulamin SN podpisany przez prezydenta. Rozporządzenie ukazało się w Dzienniku Ustaw. Zakłada ono m.in. obniżenie liczby sędziów potrzebnych do przyjęcia uchwały całego sądu z 2/3 do połowy. Rozporządzenie, którego projekt pochodził z Kancelarii Prezydenta nie został zaakceptowany przez Kolegium Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.12.2023
Prawnicy
Wykręcanie rąk, przytrzymywanie na siłę, wyzywanie dzieci, nieuzasadnione karanie małoletnich karami, które w żaden sposób nie wpływały na zmianę zachowań negatywnych - na takie nieprawidłowości w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym Psychiatrycznym dla dzieci i Młodzieży w Zbrosławicach i Kamieńcu oraz w szkole, która działa przy Zakładzie, wskazano w zawiadomieniu do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez personel.
kn/pap
06.12.2023
Pacjent
W ramach stosunku prawnego franczyzy można zauważyć, że faktyczna pozycja stron tego stosunku prawnego bardzo różni się od siebie. Franczyzodawca najczęściej jest podmiotem bardzo silnym kapitałowo, doświadczonym w branży w której działa, znającym większość ryzyk działalności, współpracujący w ramach stosunków prawnych opartych o identyczny model umowy z wieloma kontrahentami. Posiada zatem bogactwo doświadczenia - pisze prof. dr hab. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
06.12.2023
Ochrona konkurencji