Uczestnikami konkursu - w myśl regulaminu - mogą być autorzy publikacji z zakresu ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwem lub wiktymologii lub osoby albo organizacje, które w danym okresie wdrożyły działania mające na celu pomoc ofiarom przestępstw. W tym roku nagrodę i wyróżnienia przyznano jednak tylko w drugiej kategorii, ponieważ wszystkie zgłoszenia do tegorocznej edycji dotyczyły “praktycznych działań związanych z pomocą ofiarom przestępstw”.

Czytaj: Zgłoszenia do Nagrody im. Ewy Bieńkowskiej tylko do niedzieli >>

Znamy 35 nominowanych w Rising Stars Prawnicy - Liderzy jutra 2023 >>

Grupa Granica z I Nagrodą im Ewy Bieńkowskiej

Komisja Konkursowa zgodnie stwierdziła, że wszystkie zgłoszone inicjatywy i działania zasługują na uznanie. - Wszystkie one bowiem służą dobru wspólnemu i mają na celu zapobieganie przemocy i pomaganie jej ofiarom - informują organizatorzy. Postanowiła jednak przyznać:

- nagrodę im. Ewy Bieńkowskiej Grupie Granica

- wyróżnienie Fundacji Projekt Starsi

link do informacji o nagrodzie>>

Grupa Granica pomaga migrantom przymusowym, którzy znaleźli się na terytorium Polski, oraz monitoruje przypadki łamania praw człowieka. Ruch tworzą aktywiści z całej Polski, w tym także mieszkańcy terenów przygranicznych oraz stale powiększająca się grupa organizacji społecznych.

Fundacji Projekt Starsi to ogólnopolska organizacja, której celem jest poprawa jakości życia osób starszych w Polsce.

Patronka Nagrody, zmarła w 2018 roku, Ewa Bieńkowska, doktor habilitowana nauk prawnych, specjalistka w zakresie wiktymologii i mediacji, o prawa ofiar przestępstw walczyła przez całe zawodowe życie niezłomnie i konsekwentnie. Nagradzając tych autorów publikacji, działaczy na rzecz ofiar, którzy kontynuują i rozwijają jej dzieło, mając na uwadze, że ofiara przestępstwa to skrzywdzony i cierpiący człowiek, którego nie można zostawiać bez pomocy i którego należy traktować z godnością i szacunkiem, pragniemy upamiętniać osobę i dorobek Ewy Bieńkowskiej.