Uczestnikami konkursu mogą być autorzy publikacji z zakresu ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwem lub wiktymologii opublikowanych od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 30 czerwca 2023 r. lub osoby albo organizacje, które w tym samym okresie czasu wdrożyły działania mające na celu pomoc ofiarom przestępstw. Konkurs jest skierowany wyłącznie do organizacji oraz pełnoletnich osób fizycznych. Tylko takie podmioty mogą zostać uczestnikami konkursu.

Czytaj: 
Dr Mazowiecka: Nie tylko pieniądze pomagają ofiarom przestępstw  >>

Od poniedziałku Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem>>

Nagrody w dwóch kategoriach i wyróżnienia

Nagrodę będzie można uzyskać w dwóch kategoriach za: 

  • najlepszą publikację z zakresu ochrony praw osób pokrzywdzonych przestępstwem lub wiktymologii;
  • praktyczne działania związane z pomocą ofiarom przestępstw.

Link do informacji o nagrodzie>>

W obu kategoriach będą mogły zostać też przyznane wyróżnienia.

Zgłoszenia publikacji z zakresu ochrony praw pokrzywdzonych lub wiktymologii albo działania mającego na celu pomoc ofiarom przestępstw może dokonać ich autor albo upoważniony przedstawiciel organizacji. Co ważne, publikację lub działanie można zgłosić do konkursu tylko jeden raz, z  oznaczeniem „Nagroda im. Ewy Bieńkowskiej” na adres: Fundacja Pomocy Ofiarom Przestępstw, 01-208 Warszawa, ul. Przyokopowa 33 lub elektronicznie na adres: biuro@fpop.org.pl. 

Link do regulaminu>>

Czytaj w LEX: Przetwarzanie danych osobowych na potrzeby wypowiedzi literackiej, artystycznej lub akademickiej >

Nagroda dla tych, którzy wspierają innych

Patronka Nagrody Ewa Bieńkowska zmarła w 2018 r. Była doktorem hab. nauk prawnych, specjalistką w zakresie wiktymologii i mediacji. Przez całe życie walczyła o prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem - niezłomnie i konsekwentnie.

O uznaniu dla jej osiągnięć świadczy powierzanie jej licznych funkcji i stanowisk tak w kraju, jak i za granicą. Była członkinią Zarządu Głównego Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego, główną specjalistką ds. osób pozbawionych wolności w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, członkinią zarządu Światowego Towarzystwa Wiktymologii, członkinią Zespołu ds. wprowadzenia mediacji w Polsce przy Towarzystwie Penitencjarnym „Patronat”, przewodniczącą Zespołu ds. opracowania Polskiej Karty Praw Ofiary przy Ministrze Sprawiedliwości, członkinią Społecznej Rady ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości, członkinią Rady ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem przy Ministrze Sprawiedliwości, jak również członkinią Zespołu Doradców ds. Ofiar Przestępstw przy Prokuratorze Generalnym.

 


Szczególnie ważny był udział Ewy Bieńkowskiej w kształtowaniu pozycji prawnej pokrzywdzonych przestępstwem na świecie. Jako członkini Światowego Towarzystwa Wiktymologii współpracowała przy tworzeniu projektu Deklaracji o podstawowych zasadach sprawiedliwości dla ofiar przestępstw i nadużyć władzy.

- Nagradzając tych autorów publikacji, działaczy na rzecz ofiar, którzy kontynuują i rozwijają jej dzieło, mając na uwadze, że pokrzywdzony przestępstwem to skrzywdzony i cierpiący człowiek, którego nie można zostawiać bez pomocy i którego należy traktować z godnością i szacunkiem, pragniemy upamiętniać osobę i dorobek Ewy Bieńkowskiej - wskazują organizatorzy konkursu.