Organizatorem konkursu jest Wolters Kluwer Polska, a patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje serwis Prawo.pl. Przypomnijmy: w konkursie Rising Stars - Prawnicy Liderzy jutra biorą udział zarówno prawnicy pracujący w kancelariach, jak i w firmach oraz innych podmiotach (np. w samorządzie terytorialnym czy organizacjach pozarządowych). Kapituła bierze pod uwagę m.in. działalność pro bono, dbanie o jakość stanowienia i stosowania prawa oraz osiągnięcia naukowe i innowacyjność.

- Cieszy nas fakt, że w zgłoszeniach utrzymuje się tendencja prawników pracujących w różnych miejscach i środowiskach, mających bardzo różnorodne doświadczenia i sukcesy – nie tylko, jak w początkach naszego konkursu, w największych kancelariach, ale też we własnych, małych kancelariach, w firmach, na uczelniach, w organizacjach społecznych -  mówi Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska.

Czytaj: Rising Stars 2022 - znamy już młodych prawników - liderów jutra >>

35 nominowanych

W tym roku Kapituła stanęła przed nie lada wyzwaniem. Do konkursu zgłoszonych zostało aż 171 osób. Nominowani to (publikujemy wg kolejności alfabetycznej):

1. Kamil Bąk
2. Magda Biernat-Kopczyńska
3. Marcin Chołuj
4. Jacek Czaja
5. Artur Fal
6. Anita Garnuszek
7. Anna Glas
8. Jakub Groszkowski
9. Joanna Iwanicka
10. Jędrzej Jachira
11. Teresa Kaczyńska-Kochaniec
12. Roksana Kałużna-Bałazy
13. Paweł Kaźmierczyk
14. Wojciech Kiełbasiński
15. Angelika Kimbort
16. Piotr Kuźnicki
17. Jakub Majewski
18. Angelika Makar
19. Iga Małobęcka-Szwast
20. Hanna Marcinkiewicz-Grzesiak
21. Michał Matuszak
22. Damian Nartowski
23. Magdalena Niedźwiecka
24. Aleksandra Orzeł-Jakubowska
25. Maximilian Piekut
26. Agata Plichta-Trzonkowska
27. Marek Porzeżyński
28. Jakub Puszkarski
29. Filip Rak
30. Agnieszka Scipio del Campo
31. Michał Skrzywanek
32. Piotr Szulc
33. Mikołaj Śniatała
34. Maria Włoskowicz
35. Piotr Zieliński


Zgłoszone do konkursu kandydatury oceniała kapituła w składzie: Danuta Przywara, przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i przewodnicząca tegorocznej kapituły, Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska, Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Aleksander Szymański, wiceprezes Krajowej Rady Notarialnej, Waldemar Koper, prezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw, Marcin Radwan-Rohrenschef, członek Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Prawniczych, Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Wybierze ona z tej listy 10 laureatów konkursu, może też wskazać pięciu prawników w kategorii nagród specjalnych. Finałowa gala, podczas której ogłoszone zostaną wyniki konkursu, odbędzie się  14 listopada.

Z pomysłem na siebie, z sercem dla innych

Jak podkreśla prezes Włodzimierz Albin, choć od lat mówi się o tym, że rynek prawniczy w Polsce jest już bardzo nasycony, to Rising Stars pokazuje, że młodzi prawnicy wciąż znajdują dla siebie rozmaite nisze. - To zarówno pocieszające, bo ta profesja z pewnością nie „umiera”, jak i często – imponujące! Przeglądając zgłoszenia zauważam, że uczestnicy konkursu przykładają coraz większą wagę do dobrej współpracy z biznesem, do zrozumienia jego potrzeb, podobnie jak do efektywnego wykorzystania nowych technologii - zaznacza.

- Cieszę się, że tak wiele osób zgłasza się do tego konkursu - mówi Danuta Przywara. - Przeglądając zgłoszenia, widzę jak bardzo aktywni i zajęci są młodzi prawnicy – tym bardziej doceniam fakt, że znajdują jeszcze czas na działalność społeczną, pomoc pro bono. Imponujące jest też to, że wielu z nich nie tylko wciąż się edukuje – kolejne studia (często z dziedzin zupełnie nie związanych z prawem), kolejne języki obce i kwalifikacje - ale również chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi - wskazuje.

 

Już nie tylko klasyczna pomoc prawna

Z kolei Przemysław Rosati, prezes NRA zaznacza, że każda edycja jest wyjątkowa.

- W dużej mierze pokazuje też, że świat prawniczy jest różnorodny, a młodzi prawnicy fantastycznie odnajdują się na rynku i potrafią mieć plan i pomysł na swoją karierę. To co zwróciło moją uwagę, to przede wszystkim nieszablonowość w wykonywaniu zawodu, a także bardzo duże zaangażowanie w projekty społeczne, co adwokaci doskonale łączą z praktyką. Pomoc prawna ma wymiar nie tylko klasycznego świadczenia pomocy prawnej, ale także wspierania ciekawych projektów społecznych - mówi.

I dodaje, że kolejną kwestią szczególnie przykuwającą uwagę jest realne wpływanie na zmianę rzeczywistości. - To jest też asumpt do optymistycznego patrzenia w przyszłość - wskazuje.

Jak mówi Włodzimierz Chróścik, prezes KIRP w tegorocznym plebiscycie z pewnością zwraca uwagę fakt, że młodzi prawnicy bardzo szybko określają swoją specjalizację - odnajdują nisze, które korespondują z ich zainteresowaniami.

- Od początku swojej zawodowej drogi obierają je jako specjalizacje. To z jednej strony wynika ze specyfiki współczesnego rynku usług prawnych i potrzeb klientów, a z drugiej dowodzi dużej przenikliwości i umiejętności strategicznego myślenia naszych nominowanych. Obserwowanie, jak te kariery będą rozwijać się w najbliższych latach stanie się dla wielu wartościową inspiracją - zaznacza.

Z kolei laureaci poprzednich edycji podkreślają, że to wyróżnienie było dla nich dużą motywacją. Przykładowo, na 15 laureatów z 2017 roku, dziewięcioro awansowało, w tym cztery osoby zostały partnerami i to w dużych kancelariach. Wielu też zakłada własne kancelarie, robi karierę naukową. Dr Judyta Latymowicz (lauretka I miejsca w 2022 r.), adwokatka, współzałożycielka i partnerka w kancelarii Legally.Smart Latymowicz, Liżewski, Rozbicka-Cieślinska, Tkaczyk, Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Spółka Partnerska, kierująca praktyką azjatycką i India Desk, podkreśla, że konkurs Rising Stars jest wspaniałą inicjatywą, która daje prawnikom zwłaszcza niszowych specjalizacji (choć oczywiście nie tylko), możliwość zweryfikowania potencjału obranej ścieżki zawodowej oraz poddania swojej pracy ocenie środowiska.

- Zazwyczaj sami oceniamy siebie najbardziej surowo, często myśląc, że wciąż robimy niewystarczająco dużo. Dlatego też wygrana w ubiegłorocznej edycji konkursu jest dla mnie szczególnie ważna - zauważenie mojej pracy, docenienie jej przez Kapitułę, dało mi wiatr w żagle. Nagroda z pewnością utwierdziła mnie w przekonaniu, że wybrana droga zawodowa była właściwa. Dodatkowo pozwoliła zyskać na rynku większą rozpoznawalność mojej specjalizacji w ramach India Desk oraz praktyki Asia Desk, którą przez ostatni rok udało mi się znacząco rozwinąć - wskazuje.