Prawo.pl
Mechanizm kontroli praworządności w państwach członkowskich ma być jednym z awarunków wydawania miliardów euro przeznaczonych w ramach Unii Europejskiej na przezwyciężenie koronakryzysu. Taką propozycję wypracowali przedstawiciele grup politycznych w projekcie stanowiska dla Parlamentu Europejskiego.
Krzysztof Sobczak
25.08.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie toczą się prace na temat projektu dotyczącego konfiskaty prewencyjnej, a Stały Komitet Rady Ministrów się nie zajmował tego rodzaju projektem - powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk. Wskazał również, że PiS wielokrotnie udowadniała, że w swoich działaniach, także legislacyjnych bierze pod uwagę przede wszystkim dobro obywateli.
Patrycja Rojek-Socha
25.08.2020
Wymiar sprawiedliwości
Jeden z wprowadzonych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej przepisów "odwieszających" terminy przedawnień mówi o tym, że rozpoczyna się bieg przedawnienia karalności, oraz przedawnienia wykonania kary, drugi uchyla w całości artykuł wstrzymujący te terminy. Tarcza 3 wznawia czy rozpoczyna? - pyta Rzecznik Praw Obywatelskich ministra sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
25.08.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Zrobimy wszytko by XII Krajowy Zjazd Radców Prawnych w tym roku przeprowadzić. O ile jednak proces wyborów w poszczególnych izbach przebiega i to bez większych komplikacji, o tyle w przypadku organizacji zjazdu - w mojej ocenie - potrzebne są zmiany legislacyjne - mówi Prawo.pl prezes KRRP Maciej Bobrowicz.
Patrycja Rojek-Socha
25.08.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

System zmianowy w sądach się nie przyjmuje, prezesi szukają innych rozwiązań

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Koronawirus a prawo
Sądy w całym kraju zmagają się obecnie z zaległościami spowodowanymi koronawirusem. Ich pracę dodatkowo utrudniają restrykcje sanitarne, dotyczące choćby dezynfekcji i wietrzenia sal. Ministerstwo Sprawiedliwości tuż przed odmrażaniem sugerowało prace nad dwie zmiany - spotkało się to jednak z oporem pracowników sądów i pełnomocników.
Patrycja Rojek-Socha
25.08.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Koronawirus a prawo
Może dochodzić do nieprawidłowości na rynku świadczenia usług pomocy prawnej, których dopuszczają się kancelarie adwokackie i radcowskie - uznał prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I postanowił wszcząć postępowanie wyjaśniające wobec 15 kancelarii obsługujących m.in. frankowiczów i poszkodowanych w aferze GetBack.
Krzysztof Sobczak
24.08.2020
Prawo cywilne Prawnicy
Konfiskata in rem jest potrzebna do tego, by odbierać majątki pochodzące z brutalnych gangsterskich przestępstw, osobom które je posiadają, a nie są formalnie sprawcami - takie jak np. żona, dziewczyna, rodzice, rodzeństwo bossa mafii - wskazuje Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. I dodaje, że obowiązujące przepisy nie dają takiej możliwości.
Patrycja Rojek-Socha
24.08.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Aż 47 proc. osób LGBTI w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy doświadczyło dyskryminacji w kluczowych obszarach życia takich jak zatrudnienie, edukacja, opieka zdrowotna czy rozrywka. Jednocześnie, aż 15 proc. doświadczyło ataku fizycznego lub przemocy seksualnej w ciągu ostatnich 5 lat. Jest to najwyższy wskaźnik w Europie.
Krzysztof Sobczak
24.08.2020
Prawo karne
W najbliższym czasie do wykazu prac legislacyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ma trafić ustawa pozwalająca na tzw. konfiskatę prewencyjną. Przeciwko planowanym zmianom są m.in. organizacje zrzeszające przedsiębiorców - już w maju apelowały do resortu sprawiedliwości o wycofanie się z tych prac.
Patrycja Rojek-Socha
24.08.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
O podjęcie prac nad rozwiązaniami, które umożliwiłyby zorganizowanie XII Krajowym Zjazdem Radców Prawnych zaapelował do Ministerstwa Sprawiedliwości prezes KRRP Maciej Bobrowicz. Pismo - jak dowiedziało się Prawo.pl, zostało już przekazane. Równocześnie samorządy i radców prawnych i adwokatów pracują nad swoimi propozycjami zmian legislacyjnych.
Patrycja Rojek-Socha
24.08.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
Skracanie urlopów sędziów, wydłużanie sesji, nacisk na e-mediacje - sądy różnie radzą sobie z epidemią koronawirusa. Problem w tym, że obnaża ona nie tylko główne bolączki sądownictwa, ale też mocniej uwypukla podziały na liderów, którzy "idą do przodu" i placówki, które są daleko w tyle. Tymczasem Ministerstwo Sprawiedliwości - jak ustaliło Prawo.pl - analizuje sytuację i dane z poszczególnych sądów.
Patrycja Rojek-Socha
24.08.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Wnioskodawca chciał uzyskać informację publiczną w postaci wyroków z uzasadnieniami. Dokumenty miały zostać przekazane na płycie. Prezes sądu zażądał za to 20 zł opłaty kancelaryjnej. Powołał się przy tym na Kodeks postępowania cywilnego i ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Okazało się jednak, że działanie to nie było prawidłowe
Dorian Lesner
24.08.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Prokuratorzy okręgowi występują do Międzyzakładowej Organizacji Związkowa NSZZ “Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury o informacje dotyczące jej członków w poszczególnych jednostkach. Związek uważa to za uderzenie w wolności związkowe, niezależność i samorządność związków zawodowych i skierował pisemny sprzeciw do Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego.
Patrycja Rojek-Socha
23.08.2020
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Na mocy Kodeksu postępowania cywilnego tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności jest tytułem wykonawczym, chyba że ustawa stanowi inaczej. Tytuł wykonawczy jest natomiast podstawą egzekucji. Co do zasady klauzula potwierdza więc zdatność tytułu egzekucyjnego.
Patrycja Rojek-Socha
23.08.2020
Wymiar sprawiedliwości
Nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności regulują przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Sama klauzula jest aktem zawierającym stwierdzenie sądu, że tytuł uprawnia do egzekucji oraz oznaczającym w razie potrzeby jej zakres. Tytułami egzekucyjnymi, którym może zostać nadana klauzula wykonalności, jest m.in. orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu,
Patrycja Rojek-Socha
22.08.2020
Wymiar sprawiedliwości
Przedsiębiorcy nadal częściej idą do sądu niż decydują się na arbitraż. Tymczasem - jak podkreślają eksperci z elektronicznego sądu polubownego Ultima Ratio,rozwiązanie to jest skuteczne także w sytuacjach gdy kontrahenci nie wywiązują się z płatności. Wyrok sądu arbitrażowego - zgodnie z procedurą cywilną - ma moc wyroku sądu państwowego po nadaniu klauzuli wykonalności.
Patrycja Rojek-Socha
22.08.2020
Wymiar sprawiedliwości
Projekt zmian, które co do zasady mają gwarantować bezkarność urzędników w sytuacji przeciwdziałania COVID-19, podejmowanych w interesie społecznym, może stać się wytrychem legalizującym także pospolite przestępstwa, wymierzone w obywateli - alarmują prawnicy. Wskazują, że zaproponowane rozwiązanie jest tak szerokie, że może usprawiedliwić niemal każde bezprawie.
Patrycja Rojek-Socha
22.08.2020
Wymiar sprawiedliwości
Choć przepisy o rybactwie śródlądowym nie przewidują kary za połów gołymi rękami, nie oznacza to, że kłusownik pozostaje bezkarny. Odpowiada za zabór mienia i zapłaci za to grzywnę w wysokości 300 złotych. Sąd uznał, że czyn miał charakter nieuprawniony i nielegalny - został on dokonany w celu przywłaszczenia ryb.
Robert Horbaczewski
22.08.2020
Prawo karne
Policja nie zapewniła zatrzymanym 7 sierpnia uczestnikom zgromadzeń efektywnego prawa do obrony - stwierdza Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie i prosi o interwencję w tej sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich. I przypomina, że Polska wciąż nie wprowadziła europejskich zasad w tej dziedzinie.
Krzysztof Sobczak
21.08.2020
Prawo karne Prawnicy
Kierowcy furgonetek obwieszonych banerami ostrzegającymi przez „homoseksualnym lobby” stawali kilkakrotnie przed sądami obwinieni o popełnianie takich wykroczeń jak naruszenie zakazu używania urządzeń nagłaśniających, zakłócanie porządku i inne. Nasuwa się jednak pytanie, czy odpowiedzialność karną za homofobiczne banery ma ponosić tylko kierowca furgonetki - pisze Marcin Kochanowski.
Marcin Kochanowski
21.08.2020
Prawo karne Prawo cywilne
Rzecznik Praw Obywatelskich domaga się wyjaśnień rządu w sprawie - jak wskazuje - naruszania postanowień TSUE przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Chodzi o rozpatrywane przez nią sprawy o uchylenie immunitetu sędziów. Konsekwencjami - dodaje - mogą być kary finansowe i dalsze podważenie zaufania do polskiego sądownictwa. 
Patrycja Rojek-Socha
21.08.2020
Wymiar sprawiedliwości
Sędziowie nie mają wątpliwości, że po wyborach prezydenckich rzecznicy dyscyplinarni stają się coraz aktywniejsi i to w stosunku do coraz większych grup spośród nich. Mówią wręcz o presji i zastraszaniu. Sami rzecznicy podkreślają, że sprawy są jednostkowe i wynikają z nadaktywności politycznej sędziów. Jest też pewien wyłom - ich lokalni zastępcy zdecydowanie mniej chętnie podejmują działania.
Patrycja Rojek-Socha
21.08.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
U adwokatów i radców prawnych trwają dyskusje i analizy nad tym jak - mimo pandemii - zorganizować jesienne krajowe zjazdy. Jedna z konkluzji jest taka, że potrzebne są zmiany w prawie. Nieco inaczej na to patrzy ministerstwo. Przypomina, że samorządy były pytane o swoje potrzeby już na etapie prac nad "tarczami".
Patrycja Rojek-Socha
20.08.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo

Unia odrzuca, minister gminom dorzuca - ale wątpliwości są

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna
Kryterium podziału środków funduszu celowego nie może dyskryminować. Rząd może przeznaczyć pieniądze na dowolny cel, ale nie może to zachęcać do działań niezgodnych z prawem UE. Eksperci nie kryją wątpliwości wobec rządowego wsparcia dla gmin „odrzuconych ideologicznie”. Minister sprawiedliwości znajduje dwa źródła finansowania i uzasadnia pomoc dla samorządów, które nie dostały dofinansowania z UE.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
20.08.2020
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, policjanci na swoim umundurowaniu mają mieć znaki, które ich identyfikują. Jest jednak wyjątek - pododdział zwarty, czyli funkcjonariusze zabezpieczający zgromadzenia. Zdaniem prawników to oznacza w praktyce bezkarność policjantów.
Patrycja Rojek-Socha
20.08.2020
Prawo karne Policja
Od piątku na prywatne maile sędziów i kuratorów sądowych w całym kraju napływały anonimowe groźby. Łączą oni to z lutowym wyciekiem danych z poprzedniej bazy szkoleniowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Placówka w specjalnym oświadczeniu informuje, że powiadomiła o tym prokuraturę, dodaje jednak, że sama nie może potwierdzić czy jest związek.
Patrycja Rojek-Socha
19.08.2020
Wymiar sprawiedliwości
Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych sprawdza, czy wszczęto postępowania wyjaśniające w sprawie sędziów - sygnatariuszy listu do OBWE dotyczącego wyborów prezydenckich z 10 maja 2020 r. Podpisało go w sumie 1278 osób.
Patrycja Rojek-Socha
19.08.2020
Wymiar sprawiedliwości
Zabezpieczenie w przyszłorocznym budżecie odpowiednich środków zapewniających ustawową waloryzację wynagrodzeń, możliwość wypłacania dodatków specjalnych dla kuratorów pracujących w ośrodkach kuratorskich oraz awanse zawodowe - postuluje Krajowa Rada Kuratorów. To kolejna grupa zawodowa związana z wymiarem sprawiedliwości, zaniepokojona przyszłorocznym budżetem.
Patrycja Rojek-Socha
19.08.2020
Wymiar sprawiedliwości
Nie tylko adwokaci, ale też radcy prawni mają coraz to większe obawy związane z organizacją jesiennych zjazdów. Choć oficjalnie z NRA i KRRP płyną zapewnienia, że podejmowane będą wszelkie działania by się odbyły, nieoficjalnie członkowie samorządów mówią wprost: nic na siłę i dodają, że konieczne są m.in. zmiany w prawie, a to zależy od Ministerstwa Sprawiedliwości.
Patrycja Rojek-Socha
19.08.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
Komitet Obywatelski Inicjatywy Ustawodawczej "Tak dla rodziny, nie dla gender" złożył we wtorek w Sejmie projekt ustawy mający na celu wypowiedzenie konwencji stambulskiej. Autorzy projektu załączyli do niego 3,5 tys. podpisów. To kolejny krok w tym kierunku, po wezwaniu rządu do wypowiedzenia konwencji przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.
Krzysztof Sobczak
18.08.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości