Prawo.pl
Ministerstwo sprawiedliwości rozważa ewentualną zmianę przepisów w celu umożliwienia zgromadzeń i przeprowadzenie wyborów do samorządu adwokackiego - ustaliło Prawo.pl. W ubiegłym tygodniu Naczelna Rada Adwokacka zarekomendowała izbom rozważenie powstrzymanie się od organizacji zgromadzeń, oraz wystąpienie z propozycjami legislacyjnymi m.in. przedłużającymi kadencję organów.
Patrycja Rojek-Socha
03.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego na skutek skargi nadzwyczajnej Prokuratora Generalnego uchyliła wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi w sprawie zniesławienia b. sędziego Wojciecha Łączewskiego. Sąd zgodził się, że zachodzi oczywista sprzeczność istotnych ustaleń sądu z treścią zebranego w sprawie materiału dowodowego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.09.2020
Prawo karne
MOZ NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa i Prokuratury wystąpiła do Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego z petycją w sprawie utrzymania jednozmianowej organizacji pracy w jednostkach prokuratury. Chodzi o polecenia zastępcy Prokuratora Generalnego z maja br., zobowiązujące do wprowadzenia dwuzmianowego systemu.
Patrycja Rojek-Socha
02.09.2020
Prawnicy
Zdaniem Rady Legislacyjnej zakres przetwarzanych informacji kryminalnych obejmować powinien nie tylko przedmioty, w tym nieruchomości wykorzystane do popełnienia przestępstwa lub utracone w związku z przestępstwem, ale również nieruchomości uzyskane z wyniku przestępstwa. Rządowy projekt nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece wymaga zatem poprawek
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.09.2020
Prawo cywilne
Od 2 do 4 września osiem komisji powołanych przez Ministra Sprawiedliwości przeprowadzi w całym kraju egzamin notarialny. Podobnie jak egzaminy radcowski i adwokacki, odbędzie się on w szczególnym reżimie sanitarnym. Wymogiem będzie m.in. zakrywanie ust i nosa - do momentu zajęcia miejsca i zachowanie dystansu społecznego. Na salę nie będzie można wnosić telefonów komórkowych.
Patrycja Rojek-Socha
02.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W odstępie 30 lat ten sam sąd wydał dwa orzeczenia w tej samej sprawie spadkowej. Uniemożliwiło to spadkobiercom uregulowanie spraw majątkowych. Wystąpili do RPO z wnioskiem o skargę nadzwyczajną, Rzecznik uznał jednak, że wystarczy zwykła skarga o wznowienie postępowania, bo nie upłynęły stosowne terminy. Apeluje też o systemowe rozwiązanie dotyczące wadliwych postanowień spadkowych.
Patrycja Rojek-Socha
01.09.2020
Wymiar sprawiedliwości
Interakcje o charakterze administracyjnym między władzą wykonawczą a sądowniczą nie są przeszkodą, aby sprawy karne przedstawicieli lokalnej władzy były rozpoznawane przez sądy miejscowo właściwe. Ponadto żadne „naciski” ze strony opinii publicznej czy sugestie medialne, nie mogą ograniczać swobody orzekania sądu - uznał Sąd Najwyższy i oddalił wniosek o przekazanie sprawy prezydenta miasta innemu sądowi.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.09.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozprawy online nadal głównie na papierze

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
E-rozprawy w sprawach cywilnych i karnych miały być kołem ratunkowym dla sądów, zalewanych sprawami po COVID-19. Problem w tym, że o ile przepisy są, z możliwościami technicznymi - znaczenie gorzej. Prawnicy wskazują, że po raz kolejny rysuje się podział na sądy - niekoniecznie duże - biegłe technologicznie i te, które rozprawy online traktują jako niepotrzebny dodatek.
Patrycja Rojek-Socha
01.09.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Prawie miesiąc obowiązuje już rozporządzenie o ustanawianiu czerwonych i żółtych stref oraz związanych z tym obostrzeniach. Nadal jednak nie we wszystkich sądach wydano zarządzenia jak pracować w takiej sytuacji. Ogólnopolski Związek Zawodowy Kuratorów Sądowych wystąpił do wiceminister sprawiedliwości Anny Dalkowskiej o rekomendacje dotyczące kuratorów.
Patrycja Rojek-Socha
01.09.2020
Wymiar sprawiedliwości
25 tys. złotych - tyle jeden ze śląskich szpitali ma wypłacić mężczyźnie za omyłkowe stwierdzenie...
Patrycja Rojek-Socha
01.09.2020
Wymiar sprawiedliwości
Zgodnie z europejskim standardem prawnym, cudzoziemiec, którego podstawowe prawa człowieka takie jak prawo do życia, wolności od tortur mogą być zagrożone w kraju pochodzenia, nie zostanie tam deportowany przed rozpatrzeniem jego odwołania od decyzji deportacyjnej - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka i przychylił się do wniosku o wstrzymanie deportacji zatrzymanego w maju przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego obywatela Tadżykistanu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.08.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Konwencja stambulska jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą neutralności światopoglądowej państwa, uderza w prawo rodziców do wychowywania dzieci, a użyte w niej terminy burzą polski system prawny - wskazuje w stanowisku dla Trybunału Konstytucyjnego Prokurator Generalny. Według niego niekonstytucyjny był również tryb procedowania i przyjęcia przez polski parlament ustawy o wyrażeniu zgody na jej ratyfikację.
Patrycja Rojek-Socha
31.08.2020
Wymiar sprawiedliwości
Koronawirus od miesięcy miesza na rynku prawniczym. Kancelarie jeśli decydują się na nowych pracowników, to chcą stawiać na "pewniaków". Niektórzy uważają za takich absolwentów aplikacji, ale też przyznają, że narzędzie to wciąż nie jest doskonałe. Swoje argumenty mają też prawnicy przystępujący do egzaminów zawodowych "z doświadczenia". Wszyscy mówią o potrzebnej reformie aplikacji.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
31.08.2020
Prawnicy Dla studenta
Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Sprawiedliwości na terenie sądów powinna obowiązywać zasada zakrywania ust i nosa - i to nie tylko dla interesantów, ale też pracowników sądów oraz każdego uczestnika rozprawy. Dopuszczalne są tu przyłbice. Sędziowie podchodzą do tego różnie - jest grupa, która uważa, że powinno to być restrykcyjnie przestrzegane, według innych maseczki utrudniają choćby zeznania świadków.
Patrycja Rojek-Socha
31.08.2020
Wymiar sprawiedliwości
Kuratorzy uważają, że konieczne jest ujednolicenie kryteriów oceny ryzyka ich pracy. Zwrócili się w tej sprawie do resortu sprawiedliwości, a ministerstwo nie mówi "nie". Obecnie jest przygotowywana opinia, obiecano dyskusję, a m.in. Krajowa Rada Kuratorów liczy na nadanie pomysłowi dalszego biegu i przyszłe rekomendacje. Chodzi również o kwestie wyposażenia w środki ochrony osobistej, odzież i obuwie.
Patrycja Rojek-Socha
29.08.2020
Wymiar sprawiedliwości
Jako była pierwsza prezes nie chcę komentować umorzenia postępowania dyscyplinarnego wobec mojej następczyni, uznaję też autonomię rzecznika dyscyplinarnego Sądu Najwyższego. Jednak w jego decyzji chcę zwrócić uwagę na stwierdzenie, że prof. Małgorzata Manowska popełniła przewinienie, ignorując wydany przeze mnie zakaz wykonywania dodatkowej pracy
Krzysztof Sobczak
29.08.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sąd Okręgowy zdecydował się uchylić areszt orzeczony wobec aktywistki LGBT, której zarzuca się zniszczenie furgonetki propagującej homofobiczne treści. Sąd uznał, że utrzymanie aresztu na czas prowadzenia postępowania przeciwko aktywistce jest bezzasadne.
Monika Sewastianowicz
28.08.2020

Rząd planuje zamrożenie płac w budżetówce

Wymiar sprawiedliwości Finanse samorządów Administracja publiczna
Zamrożenie na poziomie z roku 2020 wynagrodzeń w jednostkach sektora finansów publicznych - to jedno z założeń projektu ustawy okołobudżetowej na 2021 r., który został w piątek przekazany do konsultacji partnerom społecznym. Natomiast na poziomie z 2017 r. ma pozostać wskaźnik służący do ustalania wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa, samorządowych, komunalnych itp.
Krzysztof Sobczak
28.08.2020
Wymiar sprawiedliwości Finanse samorządów Administracja publiczna
Rozważenie powstrzymanie się od organizacji zgromadzeń izb adwokackich do czasu, gdy sytuacja pozwoli na przeprowadzenie ich bez zagrożenia dla adwokatów i ich rodzin i wystąpienie z propozycjami legislacyjnymi dotyczącymi m.in. przedłużenie kadencji organów samorządu - rekomenduje Naczelna Rada Adwokacka.
Patrycja Rojek-Socha
28.08.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
Powodowie w toku kilkuletniego procesu domagali się przyznania im odszkodowania związanego z pogorszeniem się sytuacji życiowej po śmierci dziecka. Mimo, że byli reprezentowani przez zawodowego pełnomocnika, nie zgłosili dodatkowego roszczenia o zasądzenie zadośćuczynienia. Nie ma więc podstaw do przyznania im świadczeń z tytułu traumy doznanej po śmierci dziecka
Aleksandra Partyk
28.08.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
W Sądzie Okręgowym w Krakowie miano ograniczyć czas przeglądania akt przez strony sporu do 15 minut, niezależnie od objętości. RPO prosi o rozważenie o zmiany polecenia, by zapewnić stronom i pełnomocnikom optymalne warunki do zapoznania się z aktami w czytelni. Sam sąd zapewnia, że czytelnia działa w sposób elastyczny.
Patrycja Rojek-Socha
27.08.2020
Wymiar sprawiedliwości
Adwokat Jakub Michałeczko, specjalizuje się w prawie nieruchomości, prawie handlowym oraz prawie budowlanym został nowym wspólnikiem w kancelarii Dąbrowski Radziejewska co też spowodowało zmianę jej nazwy na: Dąbrowski i Partnerzy Kancelaria Adwokacka sp.p.
Patrycja Rojek-Socha
27.08.2020
Rynek
MSWiA oraz MON przygotowały projekty rozporządzeń dotyczących nowego narzędzia dla policjantów i Żandarmerii Wojskowej, czyli możliwości stosowania wobec sprawcy przemocy w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenie mieszkania i zakazu zbliżania się do niego. Jest m.in. wzór pisma, które będzie można umieścić na drzwiach, w razie jego nieobecności.
Patrycja Rojek-Socha
27.08.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Naczelna Rada Adwokacka po raz kolejny ma zająć się sprawą przeprowadzenia zgromadzeń w izbach i organizacji Krajowego Zjazdu Adwokatury. Adwokaci nie kryją zniecierpliwienia, mówią o niekończących się analizach i szukają wyborczych podtekstów. Część z nich uważa, że trzeba pójść w kierunku formy zdalnej i hybrydowej,
Patrycja Rojek-Socha
27.08.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Wydanie przez Trybunał Konstytucyjny postanowienia zawieszającego lub wstrzymującego wykonanie orzeczenia sądu nie jest czymś nadzwyczajnym, chociaż dotychczas nie było często stosowane. Decyzja blokująca wydanie dziecka cudzoziemcowi nie wzbudzałaby kontrowersji, gdyby nie jej antyeuropejski kontekst - twierdzi prof. Ewa Łętowska, sędzia TK w stanie spoczynku.
Krzysztof Sobczak
27.08.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Prawo europejskie

Z podwyższoną temperaturą nie do każdego sądu

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy BHP RODO Koronawirus a prawo
Sądy, podobnie jak inne instytucje i firmy, mierzą temperaturę wchodzącym osobom, mimo że nie ma w Polsce przepisu, który określałby wysokość temperatury, od której zaczyna się gorączka. W efekcie do jednego sądu nie wejdziemy z temperaturą 37,5 stopnia, do innego – 38 stopni. Do tego dochodzą wątpliwości związane z przetwarzaniem danych osobowych.
Grażyna J. Leśniak Patrycja Rojek-Socha
27.08.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy BHP RODO Koronawirus a prawo

TK wstrzymuje wykonanie wyroku belgijskiego sądu

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Polski sąd ma wstrzymać wykonanie nakazu wydania 4-letniej Ines ojcu, który jest obywatelem Belgii - zdecydował na niejawnym posiedzeniu Trybunał Konstytucyjny. Sąd ma poczekać na rozpatrzenie przez TK skargi babci dziecka, która zgodnie z prawem nie została dopuszczona do postępowania.
Krzysztof Sobczak
26.08.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Szefowie czterech głównych frakcji Parlamentu Europejskiego, reprezentujących zdecydowaną większość europosłów, wezwali w środę kanclerz Niemiec Angelę Merkel i szefową KE Ursulę von der Leyen do zakończenia prac nad mechanizmem praworządności, który miał towarzyszyć wieloletnim ramom finansowym UE.
Krzysztof Sobczak
26.08.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Projekt zmian w kodeksie karnym ma być zbliżony do reformy, którą w lipcu zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Chodzi więc m.in. o zaostrzenie kar za przestępstwa pedofilskie czy wprowadzenie elastycznego wymiaru kar. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zapowiada, że projekt zostanie skierowany pod obrady Rady Ministrów do końca roku.
Agnieszka Matłacz
26.08.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
W połowie sierpnia zakończyło się opiniowanie projektu rozporządzenia podwyższającego wynagrodzenia kuratorów sądowych. Środowisko czeka na nie z niecierpliwością, wskazując że prace powinny się już zakończyć. Chodzi o wzrost mnożników kwoty bazowej - podwyżki mają wynieść około 900 zł na etat.
Patrycja Rojek-Socha
26.08.2020
Wymiar sprawiedliwości