Prawo.pl
Zakaz eksmisji i przeprowadzania dużej części licytacji nieruchomości, miał co do zasady chronić przed skutkami koronowirusa. Efektem jest jednak spadek takich licytacji o ponad 50 proc. Dane wynikają z porównania pierwszego półrocza 2020 r. i 2019 r. Co ważne jednak - jak mówią komornicy - przepisy nie uderzyły jedynie w wierzycieli, ale też w dłużników - choćby frankowych.
Patrycja Rojek-Socha
19.11.2020
Wymiar sprawiedliwości Poprawmy prawo
Intrum, międzynarodowa firma zajmująca się obrotem wierzytelnościami i windykacją, obecna w 24 krajach Europy, zaczyna korzystać z e-arbitrażu Ultima Ratio. Od teraz będzie proponować osobom zadłużonym zawarcie zapisu na sąd polubowny w zawieranych ugodach dotyczących spłaty zaległych zobowiązań - informuje e-sąd.
Patrycja Rojek-Socha
19.11.2020
Wymiar sprawiedliwości
Samorząd radcowski udowodnił już dojrzałość i zdolność do dostosowania się do trudnych warunków wywołanych koronawirusem. Moim celem jest kontynuowanie i rozwijanie działań na szczeblu krajowym - choćby wspierania radców w budowaniu kompetencji dotyczących pracy zdalnej. Ważne jest także zaangażowanie w prace zmierzające do większej elektronizacji postępowań
Patrycja Rojek-Socha
19.11.2020
Prawnicy
Komisja Europejska pyta Polskę, czy przestrzega praw konsumentów, zwłaszcza frankowiczów. Jej wątpliwości budzą m.in. rozbieżności w orzecznictwie. Jeśli Unia uzna, że są łamane prawa kredytobiorców, może wytoczyć postępowanie. O rozbieżności w orzecznictwie pyta też sądy powszechne I prezes Sądu Najwyższego, która planuje skierować pytania do poszerzonego składu. Kto pierwszy pomoże frankowiczom - Unia czy SN? Zdaniem prawników - powinien SN.
Jolanta Ojczyk
19.11.2020
Kredyty frankowe
Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya będzie sądzony przez sąd karny za korzystanie z prawa do ujawnienia przebiegu posiedzenia. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uznała w środę, że istnieją poważne podejrzenia, że popełnił przestępstwo ujawnienia informacji z postępowania przygotowawczego jako funkcjonariusz publiczny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.11.2020
Prawo karne
Posłowie zagłosowali za przyjęciem prawie wszystkich poprawek Senatu do ustawy o doręczeniach elektronicznych. Ustawa została skierowana do podpisu prezydenta. Dzięki niej możliwa ma być prosta i przejrzysta komunikacja elektroniczna między administracją publiczną a obywatelem.
Katarzyna Kubicka-Żach
18.11.2020
Administracja publiczna Prawo AI
Nie ma jednej, określonej ścieżki kariery po ukończeniu studiów prawniczych - można skończyć aplikację albo spróbować swoich sił w pracy naukowej, można też rozpocząć karierę w administracji publicznej. Wszystko zależy od predyspozycji i planu na siebie.
Monika Sewastianowicz
18.11.2020
Prawnicy

Adoptowane dziecko nie odziedziczy długów po biologicznym ojcu     

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Adoptowana dziewczynka nie nabyła spadku obciążonego długiem – orzekł prawomocnie sąd okręgowy, rozpatrując sprawę po orzeczeniu Sądu Najwyższego, który uwzględnił skargę nadzwyczajną RPO w sprawie niemożności odrzucenia przez rodziców adopcyjnych spadku w imieniu dziecka. Inny sąd wcześniej uznał to dziecko w sprawie spadkowej za pełnoprawnego spadkobiercę.
Krzysztof Sobczak
18.11.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Wprowadzenie pewnych zmian organizacyjnych wydaje się konsekwencją zadań, które już spoczywają na Sądzie Okręgowym w Warszawie i pojawią się od stycznia 2021 r. - mówi nowy prezes Piotr Schab. Wymienia przy tym potrzebę wzmocnienia kadrowego, czy - w kontekście "spraw frankowych" - rozważenie specjalnego wydziału. Nie widzi też konfliktu między nowymi obowiązkami, a tymi wynikającymi z funkcji rzecznika dyscyplinarnego.
Patrycja Rojek-Socha
18.11.2020
Wymiar sprawiedliwości
Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec rozwiązania, które oznaczałoby przepadek mienia bez prawomocnego wyroku sądu, a tylko na podstawie podejrzeń - piszę pracodawcy zrzeszeni w Radzie Przedsiębiorczości. Chodzi o plany Ministerstwa Sprawiedliwości wprowadzenia konfiskaty prewencyjnej.
Jolanta Ojczyk Patrycja Rojek-Socha
18.11.2020
Prawo karne Prawo gospodarcze

Premier nie powie, dlaczego nie ogłasza ustawy covidowej

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Premier Mateusz Morawiecki nie przedstawi na środowym posiedzeniu Sejmu informacji o przyczynach zwlekania przez Rządowe Centrum Legislacji z publikacją najnowszej ustawy "covidowej". Brakiem wejścia w życie tej regulacji szczególnie zaniepokojone jest środowisko medyczne, które oczekuje na przepis pozwalający na wypłacanie dodatków za pracę przy zwalczaniu epidemii koronawirusa.
Krzysztof Sobczak
18.11.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Mimo XXI wieku i wszędobylskiego koronawirusa z sądami łatwiej kontaktować się wrzucając pismo do specjalnej urny, niż przez maila. I choć część z nich pokusiła się nawet o czat z interesantami, rzeczywistość w większości jest nadal papierowa. Ministerstwo chce w procedurze cywilnej zobowiązać pełnomocników do podawania maila, ale prawnicy twierdzą, że problem tkwi w sądach, a nie u nich.
Patrycja Rojek-Socha
18.11.2020
Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Prokurator w stanie spoczynku nie uzyskał zgody swojego przełożonego na wykłady. Uznano to za naruszenie godności zawodu. Jednak był to czyn mniejszej wagi, zwłaszcza, że sąd pomylił przepisy. Niedopuszczalne jest bowiem, aby w opisie czynów wskazać, że swoim zachowaniem obwiniony naruszył przepisy nieobowiązującej wówczas ustawy z 2016 roku Prawo o prokuraturze
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
18.11.2020
Prawnicy Prokuratura Szkolnictwo wyższe
Zarówno Komitet Praw Człowieka ONZ jak i Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) wskazywały w przeszłości na naruszenie zakazu tortur, nieludzkiego i poniżającego traktowania przez państwa, które odmówiły kobietom aborcji, mimo istnienia po ich stronie wskazań embriopatologicznych - pisze w opinii do prezydenckiego projektu Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Patrycja Rojek-Socha
18.11.2020
Wymiar sprawiedliwości
Jako Komitet Nauk Prawnych PAN podjęliśmy uchwałę potępiającą niejasne i nietransparentne zasady tworzenia listy czasopism naukowych i nadawania im punktacji - mówi prof. Grzegorz Wierczyński z Uniwersytetu Gdańskiego. I przy okazji ujawnia tajemniczą procedurę nadania wysokiej rangi naukowej wydawnictwu Ordo Iuris.
Krzysztof Sobczak
18.11.2020
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Po wyrokach TSUE w polskich sprawach - kredytu frankowego państwa Dziubaków i zwrotu kosztów kredytu po jego wcześniejszej spłacie - lawinowo wzrosła liczba wniosków o pomoc do Rzecznika Finansowego. Zdaniem rzecznika potrzeba kilku lat, aby sytuacja kredytobiorców się ustabilizowała. By ją poprawić proponuje powołanie sądu polubownego.
Jolanta Ojczyk
18.11.2020
Rynek i konsument
Sąd Rejonowy w Poznaniu wstrzymał wykonalność wszystkich środków zapobiegawczych zastosowanych wobec Romana Giertycha przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu. O decyzji sądu poinformował we wtorek pełnomocnik Giertycha adwokat Jakub Wende, a potwierdził to rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu sędzia Aleksander Brzozowski.
Krzysztof Sobczak
17.11.2020
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Przejrzysty, odpowiedzialny, demokratyczny i pluralistyczny proces stanowienia prawa, pewność prawna, zakaz arbitralności władzy wykonawczej, skuteczna ochrona sądowa, w tym dostęp do wymiaru sprawiedliwości, zapewniane przez niezawisłe i bezstronne sądy - tak m.in. zdefiniowana jest praworządność w przyjętym w poniedziałek rozporządzeniu dotyczącym warunkowości w budżecie UE.
Krzysztof Sobczak
17.11.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie
Komitet Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk jest zaskoczony sposobem prowadzenia przez Ministra Edukacji i Nauki prac nad wykazem czasopism naukowych. - Są one nietransparentne, bez konsultacji z właściwymi komitetami naukowymi Polskiej Akademii Nauk - czytamy w przyjętej 17 listopada uchwale Komitetu.
Krzysztof Sobczak
17.11.2020
Prawnicy Szkolnictwo wyższe
Kancelaria Kopeć Zaborowski została wyróżniona już po raz trzeci z rzędu, uzyskując nominację w kategorii European Specialist Law Firm of the Year (specjalistyczna kancelaria w Europie), wyróżniając się w takich obszarach jak prawo karne gospodarcze z naciskiem na white collar crime.
Patrycja Rojek-Socha
17.11.2020
Rynek
Adwokaci Joanna Parafianowicz, Przemysław Rosati, prof. Maciej Gutowski, dziekan ORA w Poznaniu i Jarosław Zdzisław Szymański, dziekan ORA w Łodzi to dotychczasowi, potwierdzeni kandydaci na stanowisko prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Nadal trwa oczekiwanie na deklarację dotychczasowego prezesa Jacka Treli, który oficjalnie doniesień o tym, że "stanie w szranki" nie potwierdza.
Patrycja Rojek-Socha
17.11.2020
Prawnicy
Od praw człowieka poprzez nowe technologie, rynek gier, arbitraż, prawo medyczne i ochronę zabytków - obszary zainteresowań 35 młodych prawników nominowanych przez Kapitułę konkursu "Rising Stars Prawnicy - liderzy jutra 2020" są różnorodne. 15 grudnia, podczas gali konkursowej, ogłoszonych zostanie dziesięciu finalistów oraz pięciu laureatów nagród specjalnych.
Patrycja Rojek-Socha
17.11.2020
Prawnicy
Sędzia Piotr Schab, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych, został powołany przez ministra sprawiedliwości na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie. Zastąpi tym samym prezes Joannę Bitner, która zrezygnowała w ubiegłym tygodniu. Schab jest też od maja sędzią sądu apelacyjnego.
Patrycja Rojek-Socha
16.11.2020
Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmienić rozporządzenia dotyczące odwołań od wyniku egzaminu radcowskiego i notarialnego, tak by mogły być rozpatrywane na posiedzeniu zdalnym. To - jak uzasadnia - podyktowane jest szczególną sytuacją i rozprzestrzenieniem się na terenie całej Polski koronawirusa.
Patrycja Rojek-Socha
16.11.2020
Prawnicy Koronawirus a prawo
Stały przedstawiciel Polski przy Unii Europejskiej na spotkaniu ambasadorów przedstawił stanowisko, że akceptacja dla budżetu UE i funduszu odbudowy wymaga jednomyślnej zgody na wszystkie elementy tego pakietu. To kolejna deklaracja, że polski rząd zamierza zawetować te dokumenty. Tymczasem ambasadorowie zatwierdzili tekst rozporządzenia ws. uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności
Krzysztof Sobczak
16.11.2020
Administracja publiczna Prawo europejskie
Teraz jest ten moment, kiedy Polska może zgłosić weto w sprawie budżetu UE - stwierdził w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Powiedział, że jest przekonany, że weto zostanie zastosowane. I podkreślił, że brak weta oznaczałby całkowitą utratę zaufania do premiera "z wszelkimi tego konsekwencjami".
Krzysztof Sobczak
16.11.2020
Administracja publiczna Prawo europejskie
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał za niedopuszczalną skargę na przewlekłość postępowania wniesioną przez byłego esesmana i strażnika obozu w Oświęcimiu, przeciwko któremu jedno postępowanie wszczęto w 1978 r., a kolejne w 2014 r. Zdaniem Trybunału zakaz przewlekłości należy rozumieć ściśle, jako termin pomiędzy wszczęciem a prawomocnym zakończeniem konkretnego postępowania w danej sprawie.
Katarzyna Warecka
16.11.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem – to temat przewodni 11. edycji Dnia Otwartego Notariatu. W sobotę 28 listopada br. w godzinach 10-16 notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych – zarówno telefonicznie, mailowo, jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Patrycja Rojek-Socha
16.11.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Pod koniec października Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia zadał dwa pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów frankowych. Prawnicy nie mają wątpliwości, że są zbędne, bo odpowiedź na nie jest znana. Uważają jednak, że tym razem ich autor, sędzia Michał Maj chce wytrącić argumenty bankom.
Jolanta Ojczyk
16.11.2020
Prawo cywilne Prawo europejskie Kredyty frankowe
Jedną z nieoczekiwanych konsekwencji sporu polityczno-prawnego o podstawy funkcjonowania i skład Trybunału Konstytucyjnego, jest nowa odsłona rozproszonej kontroli konstytucyjności ustaw. Podjęły ją sądy w reakcji na ten kryzys konstytucyjny, a wykształciła ona mechanizm obronny demokracji konstytucyjnej i w konsekwencji prowadzi do zmiany konstytucji
Piotr Radziewicz
16.11.2020
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości