W 2012 roku miał premierę film pt. „Rising Stars”, o którym dziś niewiele osób pamięta i nie kojarzy grających w nim aktorów. W tym samym roku wystartował też konkurs „Rising Stars – Prawnicy liderzy jutra", który doczekał się już jubileuszowej, 10. edycji, a jego dotychczasowi finaliści są rozpoznawalni w prawniczym świecie. 

Młodzi, ambitni, z sukcesami

To konkurs dla prawników przed 35. rokiem życia, którzy wyróżniają się m.in. wiedzą merytoryczną, pracą na rzecz państwa prawa i społeczeństwa oraz kreatywnością i wykorzystaniem nowych technologii w pracy zawodowej. 
- Konkurs Rising Stars jest wyjątkowy – mówi Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska. – Od 2012 roku staramy się wyróżniać młodych prawników, a ci stają się coraz bardziej wszechstronni. Są już nie tylko prawnikami, ale też naukowcami, aktywistami, działają w samorządach zawodowych czy znajdują czas na działalność pro bono. Choć na co dzień pracują zwykle w dużych kancelariach, doradzają klientom biznesowym, to jednak znajdują czas na wiele dodatkowych aktywności – podkreśla prezes Wolters Kluwer. W sumie przez tyle lat do konkursu zgłosiło się ponad 1000 młodych prawników, a finalistami zostało ponad 200 (licząc tegorocznych 225).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Chcesz poznać finalistów X edycji konkursu „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2021”? Zarejestruj się na galę online i poprzedzającą ją debatę. Dodatkowo otrzymasz bezpłatny dostęp testowy do serwisu do LEX Kancelaria Prawna Optimum z LEX Kompas Orzeczniczy na 27 dni. Gościem specjalnym gali będzie Mateusz Kusznierewicz.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prestiżowy konkurs z tradycją 

Marcin Radwan-Röhrenschef, adwokat, członek kapituły konkursu, zwraca uwagę na inny aspekt. - Popularność konkursu rośnie z roku na rok. Młodzi prawnicy chcą w nim brać udział, uważają go za ważny, a wyróżnieni chwalą się, że zostali docenieni – mówi.

O tym, że jest to potrzebny i ważny konkurs przekonany jest Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, też członek kapituły.
- Patrząc na sylwetki kandydatów, nie ulega wątpliwości, że po pierwsze - konkurs dodaje skrzydeł, a po drugie - otwiera nowe perspektywy, które jednak zwycięzcy sami sobie tworzą. To pokazuje, że wygrywają prawdziwi liderzy – podkreśla. 

Warto przypomnieć, że w pierwszych pięciu edycjach konkursu kapituła wybierała 30 finalistów. W kolejnych nominowała do finału 35 osób, z których wyłaniała 10 zwycięzców oraz przyznawała pięć nagród specjalnych. - Cieszę się, że to już dziesiąta, jubileuszowa edycja i liczę na kilka kolejnych dekad, ponieważ uważam, że ten plebiscyt spełnia dwie, bardzo ważne funkcje -  mówi Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, członek kapituły. - Po pierwsze prezentuje nie tylko środowisku prawniczemu, ale i szeroko rozumianemu otoczeniu, jak wiele młodzi prawnicy mają do zaoferowania: talentu, kompetencji, wiedzy, zaangażowania. Po drugie nagradza ciężką pracę i tak ważne dla zawodów zaufania publicznego zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego, wartości i szczególnie potrzebujących wsparcia grup. W otaczającym nas niestety świecie konfliktów, entropii, chaosu i niepewności działania tych młodych ludzi dają nadzieję na lepszą, bezpieczną przyszłość nie tylko naszego prawa, ale i naszego społeczeństwa - dodaje prezes Chróścik.

 

Liderzy branży prawniczej

Choć trudno jest prześledzić kariery dotychczasowych ponad 200 finalistów konkursu, to o wielu wciąż jest głośno. W  pierwszej edycji w 2012 r., wśród 30 finalistów było tylko sześć prawniczek, ale to właśnie jedna z nich zajęła pierwsze miejsce. Była to Justyna Szpara, obecnie partner w kancelarii Łaszczuk. Wśród finalistów była też dr hab. Katarzyna Bilewska, która dziś jest już profesorem i nadal partnerem w kancelarii Dentons. Finalistami byli również Bartosz Piechota, członek zarządu Polskiej Grupy Lotniczej, dr Maciej Kawecki, który wdrażał w Polsce RODO, a obecnie jest prorektorem do spraw  innowacji i współpracy Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie oraz prezesem Instytutu Lema. Z kolei Sylwia Gregorczyk-Abram, finalistka z 2016 roku, zainicjowała akcję „Wolne Sądy” i według Dziennika Gazety Prawnej została uznana za jednego z bardziej wpływowych prawników w Polsce w 2020 roku.

Inni, choć nie są tak medialni i rozpoznawalni, cieszą się autorytetem w środowisku, jak choćby Małgorzata Kozak, która robi europejską karierę naukową i obecnie wykłada w Holandii na Uniwersytecie w Utrechcie, a dr Patryk Filipiak, specjalista w prawie restrukturyzacyjnym, jest współwłaścicielem prężnie działającej kancelarii Filipiak Babicz. - Pamiętam, że na gali laureatów czułem podekscytowanie, ale też energię bijącą od uczestników. Patrzyłem na nich z podziwem i miałem wrażenie, że mogliby zrealizować fajne rzeczy niezależnie od tego w jakiej branży by działali czy też jaki zawód by wykonywali - wspomina mec. Filipiak. Michał Zacharski, adwokat, laureat konkursu z 2018 roku, we wrześniu 2020 roku został partnerem w kancelarii Dubois i Wspólnicy, gdzie kieruje praktyką prawa karnego. A adwokat Marina Skarbek-Kozietulska, nominowana w 2018 roku, rok później została wspólnikiem w kancelarii Rö. Finaliści nie mają wątpliwości, że konkurs pomaga w karierze zawodowej. Łukasz Dziamski, finalista z 2020 roku, został w tym roku partnerem w kancelarii Hanton Szalc Zięba &Partnerzy. Partnerem w SWW Pragmatic Solution w tym roku został też Piotr Balcerzak, laureat z 2019 roku.

Rising Stars - ta nagroda ma moc

- Zdobycie pierwszego miejsca ułatwia mi interwencje w walce o prawa dzieci i lepsze ich traktowanie przez wymiar sprawiedliwości - mówi adwokat Monika Horna-Cieślak, zwyciężczyni z 2019 roku, nagrodzona za to, że działała na rzecz poprawy sytuacji krzywdzonych dzieci. Została zgłoszona do konkursu, by zwrócić uwagę na ich problemy, i to się udało. - Ta nagroda ma moc - mówi mec. Horna-Cieślak. Obecnie nadal działa pro bono, ale dzięki nagrodzie odważyła się rozwijać własną kancelarię.

– Statuetka Rising Stars dodała mi skrzydeł – po jej odebraniu założyłam własną działalność – mówi dr Aneta Sieradzka, finalistka z 2016 r. – Pomaga przede wszystkim w ukierunkowaniu kariery – potwierdza Agnieszka Poteralska, laureatka z 2019 r. Ubiegłoroczna zwyciężczyni Aleksandra Krawczyk, partner w SDZLEGAL Schindhelm Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy, też przyznaje, że dzięki wygranej odważyła się na wiele zmian w życiu zawodowym, zwłaszcza otwarcie Apla-Lab. To jej dodatkowa, własna  działalność – prowadzi interaktywne kursy online, przygotowując do egzaminów adwokackich i radcowskich oraz kolokwiów. Ponadto trzy miesiące po odebraniu statuetki Rising Stars obroniła doktorat z zakresu prawa restrukturyzacyjnego, ale nie tylko.  - Obecnie z Wolters Kluwer Polska intensywnie pracuję nad redakcją książki na podstawie mojej pracy doktorskiej. Kilka miesięcy temu ukazał się komentarz do dyrektywy restrukturyzacyjnej z moim wkładem, teraz kończę pracę nad komentarzem do prawa holdingowego, w planie są kolejne opracowania. Udało mi się również opublikować artykuł w języku czeskim na temat polskiego postępowania restrukturyzacyjnego – mówi dr Krawczyk.

Co ważniejsze, choć jest partnerem w kancelarii, to po 8 latach kończy z nią współpracę, by rozpocząć nowy projekt. Wszystko to wydarzyło się w ciągu niespełna dwunastu miesięcy, bo w 2020 roku finał konkursu odbył się w grudniu.
- Każda edycja konkursu potwierdza, że nasi finaliści bardzo dobrze radzą sobie w życiu zawodowym, wielu z nich zakłada własne kancelarie, awansuje, kontynuuje działalność naukową. Cieszę się, widząc jak stają się coraz bardziej samodzielni i rozpoznawalni – kwituje Włodzimierz Albin.

Tegorocznych finalistów poznamy już 23 listopada, aby obejrzeć transmisję z uroczystej gali, wystarczy się zarejestrować tutaj. W tym roku gali będzie towarzyszyć debata on-line pt: „Krajobraz po bitwie – konkurencyjność kancelarii w czasie zarazy”, którą poprowadzą: Ewa Usowicz, dyrektor Działu Serwisów Informacyjnych w Wolters Kluwer Polska oraz Marcin Zręda, dyrektor strategiczny Rynku Usług Prawnych i Przedsiębiorstw w Wolters Kluwer Polska.