Faktury zaliczkowe VAT czasem będą zbędne

VAT Rachunkowość

Nowe przepisy o VAT zredukują obowiązki fakturowania w przypadku otrzymywania zaliczek na poczet dostawy towarów i świadczenia usług. Faktury zaliczkowej w pewnych sytuacjach po prostu nie trzeba będzie wystawiać. Unowocześnione będą też reguły przechowywania paragonów. To część większego programu upraszczania rozliczeń VAT.

17.08.2022

Bartłomiej Kołodziej: Grupy VAT będą ułatwieniem dla przedsiębiorstw

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Najistotniejszą korzyścią dla podatników jest realizacja zasady neutralności VAT. Obroty wewnątrz grupy nie są opodatkowane VAT, przez co nie wystawia się faktur, nie ma również konieczności weryfikacji kontrahenta w wykazie podatników VAT (tzw. biała lista) oraz ewentualnego stosowania mechanizmu podzielonej płatności - mówi Bartłomiej Kołodziej, wicedyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów.

16.08.2022

Rzecznik MŚP: Przepisy antykaruzelowe dobrze działają

VAT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Spada liczba decyzji organów skarbowych dotyczących wyłudzeń VAT. O ile za 2016 rok wyniosła ponad trzy tysiące, to za rok 2021 tylko 62. Zdaniem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców świadczy to o skuteczności wprowadzanych w ostatnich latach przepisów przeciwdziałających oszustwom na tle tego podatku.

12.08.2022

SLIM VAT poprawi płynność firm handlujących w UE

VAT Prawo gospodarcze Finanse

W pakiecie zmian w ustawie o VAT znalazły się przepisy, które zlikwidują niektóre podatkowe przyczyny pogarszania płynności finansowej firm, zwłaszcza tych handlujących z krajami Unii Europejskiej. Projektodawcy sami zauważają, że niektóre dzisiejsze regulacje powodują nieuzasadnione kredytowanie budżetu państwa przez przedsiębiorców.

12.08.2022

Doradztwo obywatelskie bez VAT

Domowe finanse VAT

Usługi doradztwa obywatelskiego nie stanowią samodzielnej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, o ile osoba je świadcząca nie ma wpływu na wysokość uzyskiwanego z tego tytułu wynagrodzenia oraz nie ponosi ryzyka gospodarczego w związku z ich świadczeniem. Usługi te nie podlegają VAT, nawet gdy osoba je świadcząca prowadzi również działalność gospodarczą w innym zakresie, opodatkowaną VAT.

11.08.2022

Urząd skarbowy będzie miarkował kary za nieświadome pomyłki w rozliczeniu VAT

Wymiar sprawiedliwości VAT

Organy skarbowe nie będą automatycznie karały podatnika VAT dodatkową sankcją, gdy ten nieświadomie pomyli się w rozliczeniu podatkowym albo zostanie bez swojej wiedzy wciągnięty do oszustwa. Będzie można miarkować tę karę, zależnie od okoliczności i skali uszczupleń podatkowych. To pokłosie wyroku TSUE podważającego polskie przepisy o dodatkowym zobowiązaniu podatkowym.

10.08.2022

Będą nowe reguły wydawania informacji o stawkach VAT, akcyzy i cła

VAT Akcyza

W projekcie nowelizacji ustawy o VAT ujednolicono system wydawania informacji klasyfikacyjnych mających znaczenie dla tego podatku, a także akcyzy i cła. Wiążące informacje w tych sprawach będzie wydawał Dyrektor Krajowej Administracji Skarbowej. Będzie on rozpatrywał te sprawy zarówno w pierwszej, jak i drugiej instancji.

09.08.2022

Rozliczenia VAT będą mniej skomplikowane - projekt w konsultacjach

VAT Akcyza

Zniesienie sankcji za nieświadomy błąd w rozliczeniach, podniesienie do 2 mln euro limitu sprzedaży dla małego podatnika i centralizacja wydawania interpretacji dotyczących stawek - to przewiduje pakietu zmian w podatku od towarów i usług, zwany "SLIM VAT 3". Projekt ustawy w tej sprawie został właśnie skierowany do konsultacji, a rząd ma go przyjąć do końca września.

09.08.2022

Nowe przepisy wymuszają więcej kontaktów księgowych z klientami

VAT Rachunkowość

Czasy, w których przedsiębiorca przynosił do biura rachunkowego teczkę z fakturami i niczym się już nie interesował, minęły. Teraz konieczny jest nieustający kontakt, bo niemal każde księgowanie muszą poprzedzać dyskusje i wyjaśnienia. Klienci biur rachunkowych muszą wiedzieć chociażby, jak przygotowywać dokumenty, by potem można je było właściwie ująć w księgach rachunkowych i podatkowych.

05.08.2022

Senat chce obniżki VAT na olej opałowy, pellet i LPG

VAT

Gaz płynny, olej opałowy oraz pellet powinny być objęte zerowym VAT. Projekt ustawy obniżającej stawkę tego podatku przygotował Senat. W ten sposób senatorowie chcą wspomóc walkę z rosnącymi cenami paliw stosowanych do ogrzewania. Jeśli Sejm zaakceptowałby ten projekt, obniżka nastąpiłaby 1 października.

04.08.2022

Zainteresowanie e-fakturowaniem w ramach KSeF na razie niewielkie

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Z danych, które Ministerstwo Finansów udostępniło redakcji Prawo.pl, wynika, że firmy nie są szczególnie zainteresowane Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF). Testy obecnej wersji systemu pokazują jednak zbyt wiele mankamentów. Wystawianie faktur elektronicznych niedługo będzie obowiązkowe dla wszystkich. Firmy liczą więc na zmiany i dopracowanie systemu.

04.08.2022

Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu czasem z VAT

VAT Doradca podatkowy

Skoro wynajmujący nie podjęli żadnych innych czynności, a jednocześnie obciążali co miesiąc najemcę opłatami – czynsz, odszkodowanie oraz media, to w rzeczywistości tolerują taką sytuację. Otrzymywane kwoty stanowią dla wynajmującej spółdzielni wynagrodzenie za świadczenie usług za przyzwolenie na korzystanie z lokalu bez umowy – mówi Radosław Żuk, doradca podatkowy, partner w kancelarii Żuk i Pośpiech.

03.08.2022

Unijny handel internetowy daje zarobić polskiemu budżetowi, ale jest omijany

Finanse publiczne Rynek i konsument VAT Małe i średnie firmy

Nowy system rozliczania VAT od e-handlu w Unii Europejskiej przyniósł zaplanowane dochody polskiemu budżetowi. Jednak Ministerstwo Finansów przyznaje, że wciąż są kłopoty z małymi przesyłkami spoza Unii, które też obejmuje nowy system. Przepisy o zwolnieniu przesyłek wartych do 150 euro wciąż są nadużywane, przez co część dochodów z VAT ucieka skarbówce.

02.08.2022

NSA: Jeden wierzyciel nie zwalnia byłego prezesa zarządu z odpowiedzialności za długi spółki

VAT Spółki Prawo gospodarcze

Były prezes zarządu nie chciał ponieść odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spółki. W tym celu starał się wykazać, że spółka posiadała tylko jednego wierzyciela, więc złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości nie było uzasadnione. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że przyjęcie takiego poglądu doprowadziłoby do nierównego traktowania członków zarządów w zależności od tego, ilu wierzycieli miały zarządzane przez nich spółki.

01.08.2022

Grupy VAT mogą być interesujące, ale przepisy trzeba poprawić

VAT Doradca podatkowy Finanse

Od stycznia przyszłego roku firmy będą mogły zakładać grupy VAT i wspólnie rozliczać podatek. W piątek kończą się konsultacje tego rozwiązania. Eksperci widzą w nim wiele zalet, jednak niektóre kwestie wymagają poprawek. Bez nich korzyści z funkcjonowania w grupach VAT pozostają tylko w teorii.

29.07.2022

Zamówionego towaru nie można wysłać na Ukrainę, ale zaliczka podlega VAT

VAT Rachunkowość Ukraina

Przepisy ustawy o VAT nie przewidują szczególnych rozwiązań pozwalających na zastosowanie 0-proc. stawki VAT do otrzymanej zaliczki na poczet dostawy, która nie doszła do skutku. Wystąpienie siły wyższej i wojna to za mało. Po upływie sześciu miesięcy od otrzymania zaliczki, rozliczenie VAT trzeba skorygować i zastosować stawkę krajową dla takiej dostawy. Potwierdza to skarbówka i eksperci.

22.07.2022

Firmy czekają na wyrok TSUE w sprawie pustych faktur

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Finanse

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się wkrótce pytaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego. Chodzi o niezwykle istotną kwestię odpowiedzialności za wystawianie pustych faktur, które dokumentują fikcyjne transakcje. Problem mają firmy – zwłaszcza w sytuacji, gdy fałszywe faktury wystawiają na własną rękę ich pracownicy.

21.07.2022

Opodatkowanie VAT usług elektronicznych pełne niejasności

VAT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Prawo unijne

Obecnie wielu przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie swojego biznesu do sieci. Przyczyn takiego działania można doszukiwać się w chęci sprostania oczekiwaniom nabywców, dla których tradycyjne (stacjonarne) kanały dystrybucji – z uwagi na postęp technologiczny - nie są już tak atrakcyjne. Innym powodem jest potrzeba ograniczenia kosztów prowadzonej przez siebie działalności.

20.07.2022

Usługi podologa bez zwolnienia z VAT, dietetyka ze zwolnieniem - jednak nie zawsze

VAT Rachunkowość Zawody medyczne

Organy skarbowe w najnowszej interpretacji orzekły o prawie do zwolnienia przedmiotowego z VAT dla usług dietetycznych. Odmówiły jednak w przypadku usług podologicznych. Eksperci podkreślają, że interpretacja nie ma jednak uniwersalnego charakteru i nie może być odnoszona do wszystkich usług świadczonych przez dietetyków - zwłaszcza tych, których celem jest jedynie poprawa wyglądu.

19.07.2022

Ministerstwo Finansów chce objaśnić przepisy o grupach VAT

VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Finanse

Grupy VAT będzie można tworzyć od 1 stycznia 2023 r., a już dziś Ministerstwo Finansów zaprasza do dyskusji w sprawie objaśnień do tych przepisów. Według ekspertów, jest sporo wątpliwości co do tworzenia takich grup, a projekt objaśnień na razie niewiele wyjaśnia. Doradcy podatkowi postulują, by wyjaśnić, kiedy tworzenie grup może być naruszeniem prawa.

18.07.2022