Nowa matryca stawek VAT coraz bliżej

VAT

W piątek, 19 lipca, Sejm przyjął przepisy, które wprowadzą nową matrycę stawek VAT i tzw. wiążące informacje stawkowe. Ułożenie na nowo systemu klasyfikacji, likwidacja niektórych pozycji z załączników do ustawy o VAT na rzecz bardziej ogólnego podejścia ma w założeniu pomóc przedsiębiorcom – pisze Krzysztof Wiński z PwC.

22.07.2019

Sejm za uszczelnieniem obrotu olejem opałowym

VAT Akcyza

System monitorowania drogowego przewozu towarów akcyzowych będzie rozszerzony. Nowelizację przepisów przyjął w piątek Sejm. Dodatkową kontrolą będzie objęty obrót olejem opałowym i napędowym, służącym do celów opałowych. Zmiany dotkną także stawek podatku akcyzowego.

19.07.2019

Obowiązkowy split payment od listopada

VAT

Rząd chciał, żeby firmy zaczęły obowiązkowo stosować podzieloną płatność w VAT tzw. split payment już od września br. Sejm zdecydował jednak w piątek, że przepisy w tym zakresie wejdą w życie 1 listopada br. Przedsiębiorcy proponowali, żeby było to dwa miesiące później. Zmiany dotkną też stawek VAT.

19.07.2019

Obowiązkowy split payment jednak później - od listopada

VAT

Premier Mateusz Morawiecki zakończył spekulacje wokół terminu wprowadzenia obowiązkowego split payment. W czwartek ogłosił, że firmy będą musiały stosować podzieloną płatność w VAT nie od września, jak początkowo planowano, ale od 1 listopada tego roku. Nad projektem zmian w przepisach pracuje właśnie Sejm.

18.07.2019

Od lipca nie można już kupować zwykłych kas fiskalnych

VAT

Kasy z papierowym zapisem kopii stopniowo będą wycofywane. Urządzenia z elektronicznym zapisem kopii będzie można używać do 31 grudnia 2022 roku. Firmy czeka teraz stopniowa wymiana urządzeń - docelowo wszystkie mają mieć kasy online.

17.07.2019

Firmy muszą przejrzeć umowy dotyczące kart paliwowych

VAT

Zgodnie z ostatnim wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej karty paliwowe to usługi finansowe zwolnione z VAT. To pogląd sprzeczny z dotychczasową praktyką ich rozliczania w Polsce. Firmy korzystające z tego typu rozwiązań powinny więc poddać analizie zapisy zawarte w umowach na korzystanie z kart flotowych - pisze Małgorzata Miller, radca prawny.

17.07.2019

NSA: Sprzedaż w zestawie nie wpływa na odwrotne obciążenie

VAT

Włączenie do ustawy podatkowej identyfikacji towarów i usług na podstawie przepisów o statystyce publicznej sprawia, że symbole klasyfikacji statystycznych mają znaczenie prawnopodatkowe. Potwierdził to NSA. Podkreślił, że ustawa o VAT nie uzależnia mechanizmu odwrotnego obciążenia od tego, czy nabywane towary stanowią zestawy.

16.07.2019

NSA: Niewpisany do rejestru członek zarządu odpowiada za długi spółki

Ordynacja CIT VAT Spółki

Wspólnicy wybrali do zarządu spółki osobę, która z uwagi na prawomocne skazanie nie mogła być jego członkiem. Dlatego też sąd omówił jej wpisania do rejestru. Sytuacja ta nie miała jednak wpływu na kwestię odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

15.07.2019

Problematyczne opodatkowanie VAT sprzedaży marihuany

VAT Farmacja

Handel marihuaną to popularny temat nie tylko dla twórców seriali czy kina. Ma też różne aspekty podatkowe, jak choćby to, czy sprzedaż nielegalnej marihuany podlega VAT, albo to z jaką stawką sprzedawać legalną, leczniczą marihuanę. Pojawiają się już pierwsze interpretacje i wyroki w tym zakresie.

13.07.2019

Zmiany w VAT przyjęte także przez Senat

VAT

Senat przyjął w piątek przepisy nowelizujące ustawę o VAT. Zmiany mają na celu uszczelnienie systemu VAT, uwzględnienie Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w katalogu podmiotów, którym mogą być udostępniane informacje objęte tajemnicą skarbową i uproszczenia rozliczeń VAT. Za wystawienie faktury do paragonu bez NIP grozić będą kary. Zmiany wejdą w życie 1 września 2019 roku.

12.07.2019

Za brak podzielonej płatności podatnika dotkną kary

VAT

We wrześniu mają wejść w życie przepisy, które nałożą na niektóre branże obowiązek stosowania podzielonej płatności tzw. split payment. Przewidziano też różnego rodzaju sankcje. Poza konsekwencjami podatkowymi, projektodawca przewiduje także odpowiedzialność karną skarbową – pisze mec. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

12.07.2019

Odpowiedzialność solidarna w VAT już od pierwszej złotówki

VAT

Przesłana w środę do Sejmu ostateczna wersja projektu nowelizacji przepisów o VAT przewiduje zmiany w odpowiedzialności solidarnej w VAT. Już od września zniesiony zostanie obowiązujący obecnie próg 50 tys. złotych. Ministerstwo Finansów chce, żeby nabywca odpowiadał za zobowiązania sprzedawcy bez względu na wartość.

11.07.2019

Płatności dla zagranicznych kontrahentów - do zgłoszenia fiskusowi

CIT PIT VAT

We wrześniu zacznie działać specjalny rejestr podatników VAT. Będą tam podane również ich numery rachunków bankowych. Zapłata na inne konto nie będzie mogła być kosztem podatkowym, chyba, że o płatności powiadomi się skarbówkę w ciągu trzech dni. Problem w tym, że rejestr będzie zawierał informacje tylko o polskich rachunkach.

11.07.2019

Nowa wersja projektu ustawy o split paymencie już w Sejmie

VAT

W środę do Sejmu trafiła nowa wersja, po konsultacjach, projektu nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy ona wprowadzenia obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności tzw. split paymentu. Część postulatów została uwzględniona, jednak nie wszystkie. Nowe przepisy mają wejść w życie już 1 września 2019 roku.

10.07.2019

Obowiązek podatkowy w VAT przy towarach wysyłanych - nie taki oczywisty

VAT

Dla powstania obowiązku podatkowego w VAT główne znaczenie ma moment przekazania towaru i prawo do dysponowania nim przez nabywcę jak właściciel. Potwierdza to najnowsza interpretacja podatkowa. Problem pojawia się jednak, gdy dostawa odbywa się na przełomie okresów rozliczeniowych. Spory z fiskusem znajdują swój finał w sądach administracyjnych.

09.07.2019

Obniżenie limitu płatności gotówkowych ma służyć dalszemu uszczelnianiu VAT

PIT VAT Małe i średnie firmy

Ministerstwo Finansów prowadzi analizy dotyczące obniżenia limitu płatności gotówkowych, by jeszcze efektywniej uszczelnić system podatkowy. MF powołuje się na przykłady Włoch i Francji, gdzie limit płatności gotówkowych wynosi tysiąc euro, a w Polsce jest to 15 tys. złotych.

06.07.2019

Wraca pomysł nowej matrycy stawek i informacji stawkowych

VAT

Sejm będzie jednak kontynuował prace nad nowelizacją ustawy o VAT. Ma ona wprowadzić nową matrycę stawek i możliwość wnioskowania o wydanie wiążących informacji stawkowych. Opozycja chciała odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu. Punktem spornym jest stawka VAT na napoje.

04.07.2019

Obowiązkowy split payment zastąpi odwrotne obciążenie VAT

VAT

Mechanizm odwrotnego obciążenia nie sprawdził się w walce z wyłudzeniami VAT. Obowiązek stosowania podzielonej płatności pojawi się więc już we wrześniu 2019 roku. Ma wyeliminować oszustwa już na samym początku obrotu. Za jej brak będą grozić surowe kary. Projekt zmian przyjął we wtorek rząd.

02.07.2019

Dobra wiara ma w podatkach znaczenie

VAT Prawo gospodarcze

Pojęcie dobrej wiary ma kluczowe znaczenie. Może uchronić podatnika przed negatywnymi konsekwencjami, zwłaszcza w kontekście nadużyć w VAT. Najlepsze rezultaty przynosi wdrożenie konkretnych procedur. Dopiero wystarczająca świadomość pracowników w danej firmie jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa – pisze Przemysław Powierza

02.07.2019

Polska przodownikiem w uszczelnianiu podatków

CIT PIT VAT Podatki międzynarodowe

Europa coraz intensywniej walczy z unikaniem opodatkowania. Państwa stosują różne poziomy opodatkowania dochodu. Stawki CIT wynoszą od 9 do 33 proc. Całkowity koszt płac pracodawców jest nadal bliski 160 proc. wynagrodzenia netto. Pierwszorzędne znaczenie ma jednak cały czas VAT. Takie wnioski wynikają z najnowszego raportu kancelarii Mazars.

01.07.2019