Rzecznik TSUE: Sądy muszą mieć prawo kontroli przekazywania informacji o podatnikach

Ordynacja Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości UE uważa, że podatnik i inne zainteresowane osoby trzecie muszą mieć możliwość poddania kontroli sądowej decyzji nakazowej o udzieleniu informacji wydanej w ramach transgranicznej wymiany informacji między organami podatkowymi. Brak takiej ochrony narusza prawo.

06.07.2020

MF prowadzi nabór do walki z unikaniem opodatkowania

Ordynacja

Ministerstwo Finansów ogłosiło w środę nabór do Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania II kadencji na lata 2020-2024. Na dwa miejsca mogą kandydować pracownicy szkół wyższych, jednostek organizacyjnych Polskiej Akademii Nauk i instytutów badawczych. Zgłoszenia można przesyłać do końca lipca.

02.07.2020

Poborem opłaty elektronicznej za przejazd po drogach zajmie się skarbówka

Ordynacja Administracja publiczna Finanse

Od 1 lipca 2020 r. szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przejmie od Głównego Inspektora Transportu Drogowego pobór opłaty elektronicznej za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz pobór opłaty za autostrady na wyznaczonych odcinkach A2 i A4. Dotychczasowy system poboru opłat zostanie wygaszony do końca lipca 2021 r.

01.07.2020

Duże zmiany w podatkach od 1 lipca

Ordynacja CIT VAT Doradca podatkowy

Nowa matryca stawek VAT, podatek od Netflixa i innych dostawców filmów, raportowanie schematów podatkowych, implementacja dyrektywy ATAD2, rozliczanie kosztów podatkowych i strat – to tylko część zmian, które zaczną obowiązywać w środę, 1 lipca 2020 roku. Kolejne nowelizacje planowane są - póki co - na październik.

30.06.2020

Terminy coraz dłuższe - interpretacje podatkowe powoli tracą znaczenie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Przepisy tarczy antykryzysowej wydłużyły termin wydawania interpretacji podatkowych. Na odpowiedź skarbówki trzeba teraz czekać pół roku - problem w tym, że rzadko kiedy można tak długo czekać z transakcją. W rezultacie liczba wniosków o interpretacje spadła niemal o połowę. Jak podkreślają eksperci, dodatkowym problemem jest fakt, że skarbówka zbyt często podważa stanowiska podatników.

30.06.2020

Prezes UOKiK będzie miał dostęp do danych o podatnikach

Ordynacja Koronawirus

Uchwalone przez parlament przepisy tarczy antykryzysowej 4 dadzą prezesowi UOKiK więcej uprawnień. Zmiana ordynacji podatkowej umożliwi mu dostęp do informacji o podatnikach, w tym także tych objętych tajemnicą bankową. Zdaniem ekspertów, to kolejny przykład tzw. wrzutki, która nie ma nic wspólnego w rzeczywistymi potrzebami wynikającymi z ratowania gospodarki przed skutkami epidemii.

22.06.2020

Fiskus zbyt ochoczo blokuje konta podatników

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Od 1 stycznia do 31 maja skarbówka zablokowała 52 rachunki bankowe. Niektóre "tylko" na 72 godziny, ale aż 45 kont zostało zablokowanych na trzy miesiące. To ponad 86 procent. Uzasadnieniem ma być obawa wyłudzeń skarbowych. Najnowszy wyrok NSA pokazuje jednak, że działania organów podatkowych są na wyrost i nie mają poparcia w przepisach. Przy okazji pojawia się kwestia zasady zaufania i należytej staranności.

16.06.2020

NSA: Fikcyjna działalność spółki nie uratuje prezesa przed zaległościami

Ordynacja Spółki

Prezes zarządu bronił się przed odpowiedzialnością za zaległości podatkowe spółki. Okazało się jednak, że motywy jej zawiązania były bez znaczenia. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nawet jeżeli przedsięwzięcie miało mieć charakter fikcyjny i było nakierowane na popełnienie czynu zabronionego, to członkowie zarządu odpowiadają za zobowiązania.

10.06.2020

NSA: Mimo braku całkowitej nieściągalności, umorzenie składek ZUS możliwe

Ordynacja Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne

Ubezpieczeni, będący równocześnie płatnikami składek na te ubezpieczenia, mają prawo do umorzenia składek pomimo niespełnienia warunku ich całkowitej nieściągalności. ZUS może umorzyć składki, jeżeli zobowiązany wykaże, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie ich opłacić, ponieważ pociągnęłoby to zbyt ciężkie skutki dla niego i jego rodziny.

08.06.2020

Pełnomocnik nie podpisze raportu o schematach podatkowych

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Uchwalone przez Sejm przepisy zlikwidują obowiązek podpisywania raportów o schematach podatkowych przez wszystkich członków zarządu. Po zmianach wystarczą podpisy osób uprawnionych do reprezentacji. W dalszym ciągu dokumentu nie będą mogli jednak podpisać pełnomocnicy spółek.

01.06.2020

Do urzędu skarbowego najlepiej online albo telefonicznie

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy

Krajowa Administracja Skarbowa zachęca do korzystania z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu z urzędami. Dostępny jest także e-PUAP. W wyjątkowych przypadkach podatnicy będą obsługiwani w urzędach, ale tylko przez trzy dni w tygodniu - w poniedziałki, środy i piątki.

29.05.2020

Sebastian Skuza nowym wiceministrem finansów

Ordynacja Administracja publiczna

Sebastian Skuza 1 czerwca 2020 roku obejmie stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Zastąpi wiceministra Tomasza Robaczyńskiego, który 31 maja 2020 r. kończy swoją pracę w resorcie. Będzie odpowiadał za budżet państwa i finanse samorządu terytorialnego.

28.05.2020

Fiskus niezbyt chętnie uwalnia pieniądze z rachunków VAT

Ordynacja VAT

Mimo apeli przedsiębiorców rząd nie zdecydował się na systemowe - w ramach tarczy antykryzysowej - uwolnienie środków zgromadzonych na rachunkach VAT przy podzielonej płatności. MF zapewnia, że o odblokowanie pieniędzy można wnioskować indywidualnie, a organy podatkowe traktują takie prośby priorytetowo. Obserwacje doradców podatkowych pokazują jednak, że w rzeczywistości fiskus nie jest aż tak przychylny.

27.05.2020

Czy tarcza antykryzysowa zawiesiła terminy przedawnienia podatków?

Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Brak precyzji ustawodawcy spowodował liczne wątpliwości interpretacyjne. Jedna z nich dotyczy biegu terminów materialnoprawnych na gruncie prawa podatkowego. Powstała bowiem wątpliwość czy przepis dotyczący zawieszenia terminów prawa administracyjnego, odnosi się również do zawieszenia biegu terminów podatkowych, a w szczególności, czy zawiesza bieg terminów przedawnienia

26.05.2020

Podatnicy mogą być zmuszeni ponownie raportować te same schematy podatkowe

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W Sejmie od lutego 2020 roku procedowany jest projekt ustawy nowelizującej przepisy o schematach podatkowych. Po niedawnej propozycji Komisji Europejskiej, aby odroczyć obowiązki dotyczące takich schematów w całej Europie, tempo prac nad ustawą może jeszcze zwolnić. Pojawi się pewnie obowiązek ponownego raportowania zgłoszonych już wcześniej schematów.

26.05.2020

Komisja Europejska daje więcej czasu na MDR

Ordynacja Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Na początku maja Komisja Europejska zaproponowała odroczenie części obowiązków wynikających z dyrektywy 2018/822 wprowadzającej przepisy o schematach podatkowych. Inicjatywa Komisji Europejskiej może mieć istotne skutki dla planów nowelizacji przepisów o schematach podatkowych zaproponowanych przez polski rząd

21.05.2020

NSA: Choroba podatnika nie wystarczy, żeby przywrócić termin

Ordynacja

Nawet choroba poświadczona zaświadczeniem lekarskim nie jest okolicznością wystarczającą do uprawdopodobnienia braku winy w uchybieniu terminowi podatkowemu. Trzeba też uprawdopodobnić, że rodzaj choroby uniemożliwiał dokonanie czynności oraz że nie istniała możliwość skorzystania z pomocy domowników lub innych osób. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

21.05.2020

Fiskus wkrótce wznowi kontrole i postępowania podatkowe

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

Przepisy tarczy antykryzysowej 3.0 są już opublikowane w Dzienniku Ustaw. W praktyce zatem, za kilka dni, skarbówka znów będzie mogła wydawać decyzje podatkowe, również na niekorzyść podatników. Dodatkowo, wznowione zostaną też kontrole i postępowania podatkowe.

19.05.2020

Prokurator sprawdzi wszczynanie kontroli tuż przed przedawnieniem

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez urzędników administracji państwowej. Chodziło o wszczęcie postępowania podatkowego tuż przed upływem terminu przedawnienia. Zdaniem rzecznika, instrumentalne działania urzędników wciąż są częstym zjawiskiem.

18.05.2020

Lustracja zobowiązań podatnika przed zwrotem nadpłaty podatku

Ordynacja Doradca podatkowy

Zaliczenie nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych nie zależy od uznania organu podatkowego, ani od dyspozycji podatnika. Przed zwrotem nadpłaty organ powinien zweryfikować stan zobowiązań podatnika. Bez wpływu na postanowienie pozostają okoliczności dotyczące jego sytuacji materialnej i rodzinnej. Potwierdził to WSA w Gorzowie Wielkopolskim

15.05.2020