Ministerstwo Finansów poinformowało w środę, że szybko przybywa wizyt umawianych internetowo, a najczęstszym powodem przyjścia do urzędu są sprawy związane z podatkami majątkowymi i uzyskaniem zaświadczeń.

- Od pół roku klienci KAS w całym kraju korzystają z usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym”. Elektroniczna usługa, umożliwia umówienie wizyty w urzędzie skarbowym. To ważny krok w programie Klient w centrum uwagi KAS. Została wprowadzona, aby poprawić komfort załatwiania spraw i zadbać o bezpieczeństwo zarówno klientów, jak i pracowników w czasie pandemii. Czas na pierwsze podsumowania funkcjonowania usługi, z której skorzystało już ponad 2,5 mln ludzi – powiedziała zastępca szefa KAS Anna Chałupa.

Zobacz również:

Na wizytę w urzędzie skarbowym można umówić się przez internet >>
Na spotkanie w urzędzie skarbowym trzeba się umówić >>

 

Liczba wizyt i rezerwacji internetowych

Od 16 listopada w całym kraju umówiono łącznie ok. 2 mln 560 tys. wizyt. Tylko w 2021 roku średnia liczba rezerwowanych wizyt wyniosła 21 tys. dziennie, a ogólny średni czas obsługi wizyty podatnika to jedynie 13 minut.

Szybko przybywa rezerwacji za pośrednictwem internetowego formularza, dostępnego na https://wizyta.podatki.gov.pl/  W kwietniu 2021 roku ponad 108 tys. wizyt zostało umówionych internetowo, podczas gdy jeszcze 3 miesiące wcześniej było ich 53 tys.

MF wskazuje, że to dobra informacja, ponieważ rezerwacja internetowa jest najszybszą i najłatwiejszą formą umówienia się do urzędu skarbowego na dogodny dzień i godzinę.

 

Najczęściej załatwiane sprawy

Ze statystyk Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że podatnicy najczęściej rezerwowali wizyty, aby uzyskać zaświadczenia lub załatwić sprawy związane z podatkami majątkowymi (głównie by opodatkować umowy kupna-sprzedaży). Obie kategorie spraw stanowiły w sumie ok. 50 proc. ogólnej liczby rezerwacji. Dużo rezerwacji było także związanych z tegorocznym rozliczeniem PIT.

MF przypomina jednocześnie, że wiele spraw w urzędzie skarbowym można załatwić bez wychodzenia z domu, w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl lub telefonicznie. W razie konieczności osobistej wizyty należy pamiętać, że jest ona możliwa po wcześniejszym umówieniu terminu i godziny. Najprościej zrobić to za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego na podatki.gov.pl. Umożliwia to szybkie i komfortowe załatwienie spraw, bez konieczności stania w kolejkach i z zachowaniem środków ostrożności. 

MF przypomina również, że nie ma potrzeby umawiania wizyty w urzędzie, aby zostawić dokument w urnie (bez potwierdzenia odbioru).