WSA: Organ może w każdym czasie sprostować wydaną decyzję

Ordynacja Doradca podatkowy

Organ podatkowy w decyzji dopuścił się oczywistej omyłki pisarskiej w zakresie podstawy wydanego rozstrzygnięcia. Mógł on następnie sprostować dostrzeżony błąd, nawet po tym jak strona wniosła odwołanie. Sprostowanie nie doprowadziło do istotnej zmiany zaskarżonego rozstrzygnięcia. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

14.01.2021

NSA: Członek zarządu odpowie za zaległości spółki, nawet jeśli zaskarżono decyzję

Ordynacja CIT VAT Spółki

Wniesienie skargi na decyzje, które są podstawą do orzeczenia o odpowiedzialności członka zarządu za zaległości podatkowe spółki, nie wstrzymuje postępowania. Wolą ustawodawcy było prowadzenie tych spraw na podstawie ostatecznego rozstrzygnięcia w administracyjnym toku instancji. Nie ma więc konieczności, aby jego legalność została potwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu.

12.01.2021

Skarbówka do pomocy w rozliczaniu podatków potrzebuje księdza

Ordynacja PIT Administracja publiczna

Krajowa Administracja Skarbowej zatrudnia 11 księży. Resort finansów tłumaczy, że ich obecność przyczynia się do kreowania właściwych postaw etycznych i społecznych. Księża m.in. współorganizują uroczystości patriotyczno-religijne i publikują rozważania na stronach internetowych pracowników skarbówki. Ich średnie wynagrodzenie za listopad wyniosło 6 064,12 złotych.

09.01.2021

WSA: Zaświadczenie w sprawie podatnika nie rozstrzyga sprawy, ale stwierdza fakty

Ordynacja Doradca podatkowy

Podatnik domagał się wydania mu zaświadczenia o braku zaległości podatkowych. Nie wykazał on interesu prawnego w uzyskaniu dokumentu, więc organy podatkowe słusznie nie uwzględniły jego żądania. Przy wydaniu zaświadczenia organ ma jedynie stwierdzić w nim to, co wynika z odpowiednich rejestrów, do których ma dostęp - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

08.01.2021

WSA: Ustanowienie kuratora kończy misję pełnomocnika tymczasowego

Ordynacja Doradca podatkowy

Przepisy Ordynacji podatkowej wskazują, że pełnomocnik tymczasowy jest upoważniony do działania w postępowaniu do czasu ustanowienia kuratora przez sąd. Decyzja naczelnika urzędu skarbowego nie została więc skutecznie doręczona, ponieważ otrzymał ją pełnomocnik, a nie kurator. To zaś oznacza, że rozstrzygnięcie nie weszło do obrotu i wniesienie odwołania było niedopuszczalne.

07.01.2021

W przyszłym roku kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe będą wyższe

Prawo karne Ordynacja

Niemal 27 milionów złotych w przyszłym roku wyniesie maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Natomiast najniższa grzywna za wykroczenie - 280 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. W przyszłym roku wyniesie ono 2,8 tys. złotych.

29.12.2020

NSA tłumaczy zasady kierowania spraw na posiedzenia niejawne

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy Koronawirus

Naczelny Sąd Administracyjny zapewnia, że nie działa automatycznie. Sędziowie przesyłają stronom bądź ich pełnomocnikom z odpowiednim wyprzedzeniem informacje o przeniesieniu sprawy na posiedzenie niejawne. Wskazują jednocześnie na możliwość przedstawienia stanowiska w sprawie w formie pisemnej. NSA przygotowuje się także do prowadzenia rozpraw w trybie zdalnym.

29.12.2020

Fiskus coraz częściej blokuje majątek firm

Ordynacja Doradca podatkowy

Coraz wyraźniej ostatnio widać wzmożone zainteresowanie fiskusa możliwością zabezpieczenia przewidywanej zaległości podatkowej – i to jeszcze w toku kontroli podatkowej, przed wydaniem decyzji określającej zobowiązanie. To naciąganie prawa. Zdarzają się nawet przypadki decyzji zabezpieczających, w których określana jest tylko przybliżona kwota zobowiązania podatkowego – bez żadnych podstaw ani dokumentów.

29.12.2020

Resort finansów szykuje e-Urząd Skarbowy

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Do wykazu prac legislacyjnych rządu w poniedziałek trafił projekt nowelizacji przepisów o Krajowej Administracji Skarbowej. Powszechną formą kontaktu ze skarbówką ma być e-Urząd Skarbowy. Zmiany w tym zakresie zostaną przyjęte w pierwszym kwartale przyszłego roku.

28.12.2020

MF zaktualizowało wzór dokumentu elektronicznego TPR-P

Ordynacja CIT PIT

Resort finansów poinformował w poniedziałek o aktualizacji formularza interaktywnego informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (TPR-P) oraz wzoru dokumentu elektronicznego TPR-P. Nowe formularze zostały opublikowane w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych.

28.12.2020

Rzecznik MŚP prosi NSA o zajęcie się postępowaniami karnymi skarbowymi

Ordynacja Doradca podatkowy

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił do NSA o wyjaśnienie, czy sądy administracyjne mogą oceniać decyzje o wszczęciu postępowania karnego skarbowego pod kątem tego, czy nie zostało ono wszczęte wyłącznie w celu odsunięcia terminu przedawnienia. Wyjaśnienia NSA mogą być wydane w formie uchwały.

20.12.2020

MF zaczyna konsultacje w sprawie dokumentacji cen transferowych

Ordynacja CIT PIT

Do 31 stycznia 2021 roku potrwają prowadzone przez Ministerstwo Finansów konsultacje projektu objaśnień podatkowych w zakresie metody porównywalnej ceny niekontrolowanej. Uwagi i pomysły mogą zgłaszać wszyscy. MF zaprasza do przesyłania propozycji opinii, wniosków i uwag wraz ze szczegółowym ich uzasadnieniem.

18.12.2020

Przez kogo powinien być podpisany czynny żal?

Ordynacja Rachunkowość

Złożenie czynnego żalu jest potrzebne, aby uniknąć kar z błędy w rozliczeniach podatkowych określonych z kodeksie karnym skarbowym. Powinien go złożyć sprawca, czyli konkretna osoba odpowiedzialna za nieprawidłowości. Przepisy tarczy antykryzysowej zmieniły nieco zasady składania czynnego żalu.

17.12.2020

Kolejna edycja kongresu podatkowego KPMG już w styczniu

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

W dniach 20 i 21 stycznia odbędzie się kolejna, jedenasta już edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG. Hasłem przewodnim będzie tym razem „Business Reimagined”. Po raz pierwszy Kongres odbędzie się wyłącznie w formule online. Potrwa dwa dni. 25 ekspertów KPMG wygłosi 13 prelekcji.

15.12.2020

Terminy raportowania MDR już wkrótce odwieszone

Ordynacja Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Polski prawodawca przedłużył (zawiesił) terminy dotyczące raportowania zarówno tzw. schematów podatkowych krajowych, jak też tych transgranicznych. Te ostatnie jednak wkrótce już zaczną biec ponownie. Szczególnie uważni powinni być promotorzy. Niektórzy z nich ponownie zmierzą się z raportowaniem jeszcze w okresie świątecznym, tak by zdążyć przed końcem roku – piszą eksperci z PwC.

14.12.2020

Wszczynanie niektórych postępowań karnych skarbowych to przestępstwo

Ordynacja Doradca podatkowy

Postępowania karne skarbowe wszczynane jedynie w celu zawieszenia biegu przedawnienia mogą być przestępstwami oraz rażącym naruszeniem prawa. Takie wnioski wypływają z najnowszego orzecznictwa NSA. Sądy winny rozważyć konieczność stwierdzania nieważności takich decyzji, a nie poprzestawać na ich uchylaniu – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.

10.12.2020

Przedsiębiorcy apelują o zmiany w podatku bankowym

Ordynacja CIT

Rada Przedsiębiorczości apeluje o pilne wprowadzenie zmian w zasadach funkcjonowania podatku od niektórych instytucji finansowych. Chodzi przede wszystkim o zmiany w podstawie opodatkowania i zmniejszenie obciążeń podatkowych banków. Ma to pomóc instytucjom, które uczestniczą w finansowaniu pomocy firmom.

09.12.2020

Podatek cukrowy już od stycznia 2021 roku

Ordynacja Finansowanie zdrowia

Przedsiębiorcy sprzedający napoje alkoholowe przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży będą wnosić opłaty związane ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Chodzi o tzw. małpki. Specjalna opłata będzie też nałożona na napoje słodzone. Przepisy w tym zakresie zaczną obowiązywać w styczniu 2021 roku.

07.12.2020

Niejawne postępowania sądowe szkodzą podatnikom

Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy

Wszystkie rozprawy przed sądami administracyjnymi są teraz niejawne. Podatnicy mają więc ograniczony wpływ na ich przebieg i nie zawsze mogą bronić swoich racji. Rozprawa tradycyjna dawała szanse na dyskusje, a sąd miał czas na analizę problemu. Budzi to wiele wątpliwości, także konstytucyjnych. Podobnie jak niejawne ogłaszanie wyroków.

01.12.2020

Jest zgoda Unii na ulgi dla przedsiębiorców w spłacie podatków

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Koronawirus

Ministerstwo finansów poinformowało w piątek, że Komisja Europejska zaakceptowała polski program dotyczący ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Firmy, w których nastąpił spadek obrotów gospodarczych z powodu COVID-19 o co najmniej 25 proc., mogą skorzystać z ulg w opłacaniu podatków. Mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie jej na raty.

27.11.2020
Prawo.pl