MF daje za mało czasu na konsultacje przepisów

Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy

Samorząd doradców podatkowych wystosował apel o rzetelne konsultacje nowych przepisów podatkowych. Na przygotowanie uwag do nowej ustawy wprowadzającej m.in. CIT dla spółek komandytowych resort finansów dał doradcom podatkowym zaledwie dwa dni robocze. Zdaniem KIDP to naruszenie przepisów i dobrej praktyki legislacyjnej.

22.09.2020

NSA: Liczy się data odbioru maila przez pełnomocnika, a nie wysłanie go przez urząd

Ordynacja Doradca podatkowy

Upływ terminu na zawiadomienie pełnomocnika podatnika następuje z chwilą odbioru pisma doręczonego w drodze elektronicznej. Moment wpłynięcia dokumentu na jego skrzynkę elektroniczną nie ma znaczenia. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałkowej uchwale, rozpatrując kwestię skutecznego przedłużenia terminu zwrotu VAT.

21.09.2020

WSA: Zawieszenie biegu terminów także przed obowiązywaniem przepisów

Ordynacja Administracja publiczna Koronawirus

Przepisy zawieszające bieg terminów weszły w życie 31 marca 2020 r. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zastosować je do sytuacji, które zdarzyły się przed tą datą. Zgodnie z wolą ustawodawcy, miały one mieć zastosowanie także do stanu zagrożenia epidemicznego w związku z COVID-19, który został ogłoszony już 14 marca.

18.09.2020

Skarbówka może zdecydować o domiarze podatku

Ordynacja Doradca podatkowy

Organy podatkowe mogą domagać się dodatkowych kwot związanych z unikaniem opodatkowania. Wysokość domiaru jest uzależniona od wartości stwierdzonej w postępowaniu korzyści podatkowej. Maksymalnie może wynieść nawet 120 proc. Prawo to ma zapobiec zaniżaniu podstawy opodatkowania.

17.09.2020

Ministerstwo Finansów zaprasza podatników do współdziałania

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Resort finansów przypomina, że od lipca prowadzony jest pilotaż programu współdziałania. Współpraca w praktyce ma polegać na pełnej przejrzystości rozliczeń, bieżącym kontakcie ze skarbówką i mniejszej liczbie kontroli. Do programu cały czas można się zgłaszać. Chęć współpracy z fiskusem wyraziło na razie kilkanaście podmiotów.

16.09.2020

Członek zarządu łatwo od odpowiedzialności się nie uwolni

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Każda osoba, będąca członkiem zarządu spółki, powinna posiadać wiedzę o stanie finansów spółki. Co istotne, rezygnacja czy odwołanie z funkcji nie uwolni jej od odpowiedzialności za zobowiązania firmy. Zarządy odpowiadają solidarnie ze spółką za zobowiązania określone decyzją wymiarową, na którą często nie miały już wpływu – pisze Dorota Borkowska-Chojnacka z Grant Thornton.

16.09.2020

WSA: Odmowa umorzenia zaległości podatkowej wymaga dokładnych ustaleń

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne

Zarówno wójt gminy, jak i Samorządowe Kolegium Odwoławcze, uznały wniosek o umorzenie zaległości podatkowych za niezasadny. Ustalenia organów były jednak ogólnikowe i dowolne. Zaniechano bowiem zbadania wysokości wydatków ponoszonych w rodzinie podatnika. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu.

15.09.2020

Łamigłówki umysłowe ministra finansów

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Minister finansów minął się chyba z powołaniem. Zamiast tworzyć jasne i precyzyjne prawo, wziął się za układanie szarad i łamigłówek. Potwierdza to najnowszy projekt resortu dotyczący przedłużenia terminu na zatwierdzenie sprawozdania finansowego. Problem jednak w tym, że takich przykładów jest znacznie więcej. Może to potwierdzić każdy, kto choć raz musiał przeczytać jakiś przepis podatkowy.

10.09.2020

Czynny żal podatników w epoce online coraz mniej skuteczny

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Profesjonalizacja działania fiskusa, jednolite pliki kontrolne i elektroniczne rozliczenia podatków powodują, że urzędnicy na bieżąco mogą weryfikować ich poprawność. Automatyczne przekazywanie informacji może jednak skutecznie utrudnić korzystanie przez podatników z prawa do czynnego żalu. Wymaga on przyznania się do nieprawidłowości. Problem w tym, że urząd o wszystkim może już wiedzieć.

10.09.2020

Coraz więcej skarg podatników w sądach administracyjnych

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Ponad 70 tysięcy skarg wpłynęło w 2019 roku do sądów administracyjnych. Najwięcej rozstrzygnięć dotyczyło spraw podatkowych - ich liczba wzrosła. Osoby fizyczne wniosły ponad dwukrotnie więcej skarg, niż osoby prawne. Niemal połowa skarg kasacyjnych kierowanych do Izby Finansowej NSA dotyczyła podatku VAT.

09.09.2020

Ważny interes podatnika przesądza o prawie do ulg

Ordynacja Doradca podatkowy

Przesłanka ważnego interesu podatnika warunkuje – obok warunku interesu publicznego – zastosowanie jednej z istotniejszych dla podatnika instytucji m.in. instytucji umorzenia zaległości podatkowych. Problem jednak w tym, że przepisy tego pojęcia nie definiują. Może to więc powodować zbyt rygorystyczne podejście i trudności w uzyskaniu ulgi czy umorzenia podatku.

08.09.2020

Skarbówka na tropie członków zarządów

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Prawnicy zwracają uwagę, że w ostatnim czasie organy podatkowe zaczęły masowo wydawać decyzje o odpowiedzialności członków zarządu za niezapłacone lub źle rozliczone firmowe podatki. Sprawa jest szczególnie problematyczna zwłaszcza dla byłych szefów. W praktyce muszą oni udowodnić swoją niewinność, a na dyskusje merytoryczne dotyczące długów, jest już za późno.

08.09.2020

Trybunał zbada konstytucyjność raportowania schematów podatkowych

Ordynacja Doradca podatkowy

Trybunał Konstytucyjny przyjął wniosek doradców podatkowych o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ordynacji podatkowej w zakresie związanym z raportowaniem schematów podatkowych. W konsekwencji sprawa dotyczy tajemnicy doradców podatkowych. Do Krajowej Rady Doradców Podatkowych wpłynęło zawiadomienie prezes TK o skierowaniu wniosku do merytorycznego rozpoznania.

03.09.2020

Z państwowych autostrad znikną szlabany

Ordynacja Domowe finanse Administracja publiczna Finanse

Resort finansów pracuje nad wprowadzeniem nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą. Przejazd odcinkami Konin – Stryków (autostrada A2) i Bielany Wrocławskie – Sośnica (autostrada A4) bez zatrzymywania się przed szlabanem będzie możliwy od czwartego kwartału 2021 roku.

01.09.2020

Polska skarbówka będzie współpracować z ukraińskim fiskusem

Ordynacja Podatki międzynarodowe

Polska i Ukraina stają razem do walki przeciwko oszustom podatkowym. Ministrowie finansów Polski i Ukrainy Tadeusz Kościński i Siergiej Marczenko, podpisali w Kijowie wspólną deklarację o pogłębieniu współpracy w walce z przestępczością podatkową i karuzelami VAT.

31.08.2020

Fiskus ściga firmy, które nie wpłacają na czas zaliczek na PIT

Ordynacja PIT Rachunkowość

Przepisy tarczy antykryzysowej odroczyły nieco terminy wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. PIT za marzec i kwiecień firmy mogły rozliczyć do 1 czerwca. Więcej czasu było też na wpłatę zaliczek za maj. Jak jednak potwierdzają doradcy podatkowi, skarbówka zaczęła ostatnio dotkliwie karać nawet na minimalne opóźnienie we wpłacie PIT. Automatycznie stosowane są też przepisy kodeksu karnego skarbowego o przestępstwach.

31.08.2020

NSA: Interpretacje podatkowe chronią spółkę także po przekształceniu

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki

Gdy dochodzi do przekształcenia formy prawnej spółki, następca prawny może korzystać z ochrony, jaką daje interpretacja indywidualna wydana poprzednikowi. Fakt, że spółka przekształcana nie zdążyła się do niej zastosować nie ma znaczenia. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.

27.08.2020

Skarbówka na tropie podróbek

Prawo karne Ordynacja Administracja publiczna

Przez pierwsze siedem miesięcy 2020 roku (od stycznia do lipca) Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziło niemal 300 interwencji. Zatrzymała w tym czasie podrobione towary o łącznej wartości około 27,5 milionów złotych. Najczęściej są to: odzież, zabawki, sprzęt sportowy, kosmetyki, papierosy, zegarki, biżuteria, galanteria i sprzęt elektroniczny.

24.08.2020

RPO apeluje do MF o ochronę uczciwych podatników i zmianę przepisów

Prawo karne Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Przepisy umożliwiają organom podatkowym nakładanie surowych kar na uczciwych podatników. A przed zarzutami wykorzystywania nierzetelnych faktur nie da się obronić. Rzecznik praw obywatelskich apeluje do ministra finansów o zmianę prawa.

21.08.2020

Jest wyrok TSUE, a polski fiskus wciąż wykorzystuje dowody z innych spraw

Prawo karne Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

Organy skarbowe nie chcą wznawiać postępowań podatkowych po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w głośnej sprawie Glencore. Polska skarbówka - wbrew stanowisku unijnego sądu - odmawia dostępu do zebranych w innych postępowaniach dowodów także w bieżących sprawach. Podatnicy w rezultacie pozbawieni są ochrony, a fiskus wykorzystuje sytuację i wydaje niekorzystne decyzje.

14.08.2020