Dla kogo nowa ulga na innowacje i rozwój

CIT PIT

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy o Innovation Box (znanego w innych krajach pod nazwą Patent Box, IP Box). Jest to preferencyjne opodatkowanie 5-proc. stawką dochodów z patentów i innych praw własności intelektualnych. Na ich rezultaty przyjdzie nam jednak poczekać.

08.03.2019

Podpisywanie sprawozdań finansowych wreszcie bez kłopotów

Rachunkowość

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło nową usługę na rządowym serwisie gov.pl. Tzw. podpisywarka, bo o niej mowa, umożliwia obywatelom i przedsiębiorcom elektroniczne podpisywanie dokumentów, m.in. sprawozdań finansowych.

08.03.2019

VAT na audiobooki - wyższy, zamiast niższego?

VAT

Z przyjętej przez rząd nowelizacji ustawy o VAT wynika, że już od czerwca sprzedaż książek papierowych i elektronicznych będzie obciążona 5-proc. podatkiem. Jednak nowe przepisy, które miały uporządkować stawki VAT, powodują kolejne problemy. Zdaniem części ekspertów audiobooki w formie mp3 będą nadal opodatkowane 23 proc. stawką.

08.03.2019

Bez limitu tylko część odsetkowa opłaty leasingowej za samochód

PIT

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał właśnie pierwszą interpretację dotyczącą stosowania nowych zasad rozliczania wydatków związanych z samochodami. Limitowaniu nie podlega jedynie część odsetkowa opłaty leasingowej i niektóre ubezpieczenia. Zdaniem ekspertów, przepisy są niejasne, a odpowiedź fiskusa jeszcze ten chaos pogłębia.

07.03.2019

Doradcy podatkowi wspierają bezpieczny start w biznesie

Doradca podatkowy

Dużym zainteresowaniem cieszy się akcja samorządu doradców podatkowych dla świeżo upieczonych przedsiębiorców. W ramach programu „Start biznes” eksperci bezpłatnie doradzają, w jaki sposób najkorzystniej rozliczać się z fiskusem. W akcji bierze już udział ponad 500 kancelarii doradztwa podatkowego.

06.03.2019

Zmiany w stawkach VAT przyjęte

VAT

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT. Ma ona wprowadzić całkowicie nową matrycę stawek podatkowych. Będzie także można występować do skarbówki o wydanie wiążących informacji stawkowych. Pierwsze zmiany wejdą w życie już w czerwcu br.

05.03.2019

Niektóre firmy CIT-8 złożą później

CIT

Ministerstwo Finansów planuje wydłużyć niektórym firmom termin składania CIT-8 aż do końca października. Do tego czasu mają zostać opracowane nowe rozwiązania, które uproszczą rozliczenie z fiskusem. Chodzi przede wszystkim o małe podmioty, fundacje i stowarzyszenia, których dochody są zwolnione z CIT.

05.03.2019

Rolnik łatwiej sprzeda nieruchomość bez podatku

Domowe finanse PIT

Rolnicy, którzy zamierzają przenieść własność nieruchomości, zarówno gruntów rolnych, siedlisk, jak i gruntów pozbawionych statusu rolnego, doczekali się korzystnej zmiany przepisów. Od stycznia zwolnione z PIT są przychody nie tylko ze sprzedaży, ale wszelkiego rodzaju odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części, a także – to nowość – udziałów.

05.03.2019

Fiskus coraz bardziej zainteresowany podmiotami powiązanymi i cenami transferowymi

CIT PIT

Organy podatkowe coraz dokładniej sprawdzają rozliczenia między podmiotami powiązanymi. Jeszcze niedawno fiskusowi wystarczał sam fakt posiadania dokumentacji. Obecnie urzędnicy bardzo drobiazgowo weryfikują prawidłowość i rynkowość zawieranych transakcji. Na cenzurowanym są wszystkie podmioty powiązane, także te małe i działające tylko w Polsce.

05.03.2019

Uproszczenia i zwrot podatku u źródła nie takie oczywiste

CIT

Od początku roku nie można już automatycznie stosować zwolnień lub obniżonych stawek podatku u źródła (WHT). Możliwe jest jednak ubieganie się o zwrot pobranego podatku. Zdaniem ekspertów, procedura jest nadmiernie skomplikowana. W wielu sytuacjach zwrot, ale i korzystanie z uproszczeń, mogą okazać się niemożliwe.

04.03.2019

Rekordowo dużo zmian w prawie podatkowym

CIT PIT VAT

Rok 2018 był w Polsce jednym z najbardziej chwiejnych pod względem stabilności prawa podatkowego. Nowelizacje ustaw dotyczących podatków liczyły aż 362 strony, gdy całe prawo podatkowe ma ich 1330. To oznacza, że zmieniono 25 procent tego prawa - wynika z raportu firmy doradczej Grant Thornton.

02.03.2019

Warszawska skarbówka najbardziej skuteczna w poborze podatków

Ordynacja VAT

Krajowa Administracja Skarbowa obchodzi właśnie swoje drugie urodziny. Jak poinformowano przy tej okazji, Izba Administracji Skarbowej w Warszawie jest największym organem podatkowym w Polsce. Zapewnia ponad 40 procent podatkowych dochodów państwa.

01.03.2019

Według MF reprezentowanie podatnika przed TK to schemat podatkowy

Ordynacja

Ministerstwo Finansów nie wymieniło wsparcia i reprezentowania klienta przed Trybunałem Konstytucyjnym na liście czynności, które nie będą powodowały obowiązku raportowania jako schematów podatkowych. Przypadek? Zdaniem ekspertów, nie. Zwłaszcza, jeśli wyrok TK przyniesie podatnikom wymierne korzyści w przyszłości.

01.03.2019

Stawki VAT na pączki będą uporządkowane

VAT

Obecnie pączki mogą być opodatkowane 5, 8, albo 23-proc. stawką VAT. Wszystko zależy od terminu przydatności do spożycia i tego, czy zaliczymy je do pieczywa, czy potraktujemy jako wyrób ciastkarski. Wszystko zmieni się najprawdopodobniej już w przyszłym roku.

28.02.2019

Firmowe samochody wciąż źródłem niejasności podatkowych

CIT PIT VAT

Podatnicy mają problem z zaliczaniem do kosztów wydatków związanych z samochodami służbowymi. Nowe przepisy powodują wiele niejasności, zwłaszcza, że są skrajnie różne od regulacji VAT. Resort finansów wyjaśnił Prawo.pl, w jaki sposób można teraz odliczać VAT od wydatków samochodowych. Zdaniem ekspertów, odpowiedź MF nie jest jednak taka oczywista.

28.02.2019

Księgowi przed nowymi wyzwaniami - zaproszenie na kongres

Rachunkowość

Ciągłe zmiany w przepisach podatkowych i wprowadzanie przez Ministerstwo Finansów kolejnych rozwiązań służących automatyzacji rozliczeń księgowych i podatkowych to główne problemy, z jakimi mierzą się obecnie księgowi. Nic nie wskazuje, że sytuacja w najbliższym czasie ulegnie zmianie.

27.02.2019

Polski fiskus ma surowy system karania

Ordynacja Kontrola zarządcza

31,6 mln zł ‒ tyle może wynieść maksymalna, łączna kara pieniężna z kodeksu karnego skarbowego i decyzji administracyjnej, jaka będzie mogła być wymierzona promotorom, którzy nie wywiążą się z obowiązków w zakresie schematów podatkowych. Zdaniem ekspertów, przepisy są niezgodne z Konstytucją. Mogą też doprowadzić do utraty prawa wykonywania zawodu.

27.02.2019

Małżonek będzie mógł spłacić zobowiązania za dłużnika

Ordynacja Finanse

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt dużej nowelizacji przepisów dotyczących postępowania egzekucyjnego w administracji. Według tej propozycji ściąganie długów ma być prostsze i bardziej skuteczne. Organy egzekucyjne będą też mogły same dostarczać dłużnikom listy.

26.02.2019

Bartosz Głowacki nowym partnerem w MDDP

Doradca podatkowy

Bartosz Głowacki z zespołu podatków międzynarodowych awansował na stanowisko partnera w MDDP. Grono partnerów MDDP powiększyło się do 15 osób.

26.02.2019