Prawo.pl

Przeniesienie praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej niesie skutki podatkowe

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy
Jeżeli przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej nastąpiło pod tytułem darmym na rzecz żony, to skutkuje ono przysporzeniem majątkowym po jej stronie, rodzącym obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn. W przypadku zaś, gdy umowa darowizny, nie wiąże się z przejęciem przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań, to opodatkowania nie ma.
Wiesława Moczydłowska
12.04.2022
Ordynacja Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy
Grupa organizacji pozarządowych zwróciła się do rządu z apelem o objęcie 0 proc. stawką VAT nieodpłatnych dostaw towarów i usług na rzecz organizacji pozarządowych, działających na rzecz uchodźców. Tę prośbę poparł też rzecznik praw obywatelskich prof. Marcin Wiącek. RPO chwali to zwolnienie z VAT, ale dziwi się, dlaczego nie objęto nim organizacji niosących pomoc humanitarną.
Krzysztof Sobczak
11.04.2022
Pomoc społeczna VAT Ukraina
Podatnik będący obywatelem Ukrainy może potwierdzić przeniesienie na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych poprzez złożenie oświadczenia - poinformowało Ministerstwo Finansów. I zaznaczyło, że złożenie oświadczenia pracodawcy lub innemu płatnikowi powoduje, że od pierwszego dnia przybycia do Polski podatnik zostanie uznany za polskiego rezydenta podatkowego.
Krzysztof Sobczak
11.04.2022
PIT Ukraina
Istotne z perspektywy stałego miejsca prowadzenia działalności jest ustalenie charakteru zaplecza technicznego i personalnego – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Eksperci uważają, że dzięki wyrokowi TSUE zmianie może ulec restrykcyjne podejście organów podatkowych do kwestii stałego miejsca prowadzenia działalności opodatkowanej na gruncie VAT.
Wiesława Moczydłowska
11.04.2022
VAT Prawo gospodarcze

Z papierowych faktur trudno będzie zrezygnować

Ordynacja VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Wprowadzenie w przyszłym roku obowiązku wystawiania faktur w formie elektronicznej w założeniu ma uprościć rozliczenia między przedsiębiorcami. Ponad jedna trzecia firm ciągle jednak woli wystawiać dokumenty papierowe. Rządowi trudno będzie przekonać je do przejścia na e-faktury – zwłaszcza, że trzeba będzie podawać w nich dużo więcej informacji. W niektórych branżach może to być wręcz niemożliwe.
Krzysztof Koślicki
11.04.2022
Ordynacja VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Nowelizacja Polskiego Ładu nie rozwiąże wszystkich problemów

Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Zakończyły się konsultacje planowanych zmian w przepisach Polskiego Ładu. Nowelizacja ma służyć przede wszystkim uproszczeniu systemu i wprowadzeniu ograniczonych zmian na korzyść przedsiębiorców. Propozycje rządowe nie rozwiązują jednak wszystkich wątpliwości oraz problemów zgłaszanych do pierwotnej wersji Polskiego Ładu, a w niektórych obszarach generują dodatkowe komplikacje.
Maciej Gruchot Damian Piłat
11.04.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Ministerstwo Finansów przyznaje, że miesięczny okres rozliczania tych wydatków jest archaiczny, a odliczana kwota 100 zł od sumarycznego rachunku za leki, nie podlegała zmianie od wielu lat. Mimo to w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która jest w toku, nie będzie zmiany zasad odliczania wydatków na leki od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Beata Dązbłaż
09.04.2022
Pacjent PIT Farmacja
Ulga 4+, czyli rozwiązanie podatkowe mające wspierać duże rodziny, nie przysługuje osobom, które sprawują jedynie faktyczną opiekę nad dzieckiem swojego małżonka i jednocześnie nie przysługuje im władza rodzicielska, nie są opiekunem dziecka lub nie sprawują względem niego funkcji rodziny zastępczej. Skarbówka wydała już interpretację w tej kwestii.
Wiesława Moczydłowska
09.04.2022
Domowe finanse PIT

Podatkowy Rollercoaster, czyli księgowy od spraw wszelakich

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Ryzyka w pracy księgowych rosną. Im więcej zmian i wariantów, tym większe ryzyko popełnienia błędu przez biura rachunkowe. Już dziś najwięcej szkód ubezpieczyciele likwidują z ubezpieczeń dobrowolnych z tytułu czynności doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Szkody wynikające ze skutków Polskiego Ładu będą widoczne w przyszłym roku – to wnioski płynące z konferencji podatkowo-księgowej zorganizowanej przez Wolters Kluwer Polska.
Wiesława Moczydłowska
08.04.2022
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
W czwartek późnym wieczorem Sejm przyjął nowelizację specustawy dotyczącej wsparcia dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski. Zakłada ona zmiany w rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów przez pomagające firmy, a także w rozliczaniu PIT przez Ukraińców. Chodzi m.in. o zasady ustalania rezydencji podatkowej dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych.
Krzysztof Koślicki
08.04.2022
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Ukraina

Zbiornik dla podatku od nieruchomości może być budowlą, ale tylko wyjątkowo

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Wciąż jest problem z opodatkowaniem budowli, a niedawny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczący zbiorników mógł go rozwiązać, ale niestety rodzi on kolejne wątpliwości. NSA orzekł, że w wyjątkowych przypadkach zbiornik dla potrzeb podatku od nieruchomości może być kwalifikowany jako budowla. Eksperci do takiej interpretacji mają jednak szereg zastrzeżeń.
Krzysztof Koślicki
08.04.2022
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Rząd obstaje przy rekompensacie subwencją utraconych przez samorządy wpływów z PIT

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład
Kolejna tura rządowo – samorządowych rozmów na temat projektu nowelizacji ustawy o PIT na razie nie przyniosła rozstrzygnięć. Żadna ze stron nie chce zmienić swojego stanowiska w kwestii zasadniczej, a mianowicie formy rekompensaty samorządom utraconych dochodów. Wiceminister finansów Sebastian Skuza nie wyklucza rozmów w sprawie propozycji przyznania JST udziałów w PIT płaconym w formie ryczałtu.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
07.04.2022
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Polski Ład
W postępowaniach przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi w 2021 roku wystąpiło 4938 radców prawnych, 3336 adwokatów i 798 doradców podatkowych. Przed Izbą Finansową Naczelnego Sądu Administracyjnego wśród pełnomocników zdecydowanie dominują doradcy podatkowi - 41,8 proc. Rośnie liczba wyeliminowanych przez sądy administracyjne decyzji organów administracji.
Wiesława Moczydłowska
07.04.2022
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów zapewnia, że Polska popiera działania na rzecz ustanowienia sprawiedliwego i skutecznego systemu przeciwdziałającego unikaniu i uchylaniu się od opodatkowania. Priorytetem jest także zapewnienie sprawiedliwego opodatkowania tzw. gigantów cyfrowych. To reakcja na informacje, że Polska jest przeciwna wprowadzeniu podatku dla gigantów cyfrowych.
Krzysztof Koślicki
07.04.2022
Doradca podatkowy
Kiedy umożliwić podatnikom zmianę formy opodatkowania: w trakcie 2022 roku czy po jego zakończeniu, w rozliczeniu rocznym - to kwestia do dyskusji. Po powiązaniu składki zdrowotnej z formą opodatkowania, taką decyzję trzeba podjąć, i to jak najszybciej – uważają autorzy listu otwartego do premiera w sprawie składki zdrowotnej. Zwłaszcza, że Ministerstwo Finansów zaczyna dopuszczać taką możliwość.
Grażyna J. Leśniak
07.04.2022
PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Komisja Europejska zgodziła się, by wystawianie faktur elektronicznych przez Krajowy System e-Faktur było obligatoryjne dla wszystkich polskich podatników. Pomysły Ministerstwa Finansów doprowadzą jednak do sytuacji, że wiele firm będzie musiało prowadzić podwójne systemy do fakturowania. Problemem jest także to, że w e-fakturach trzeba będzie przekazywać dużo więcej szczegółowych informacji.
Krzysztof Koślicki
07.04.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Prawidłowe rozlicznie zeznania podatkowego zaczyna się od wybrania odpowiedniego formularza PIT. Przedsiębiorcy, rozliczając swoje przychody z działalności za 2021 rok, powinni najpierw zatem sięgnąć po właściwy druk PIT do swojej deklaracji podatkowej. Następnym krokiem będzie przygotowanie informacji o uzyskanych przychodach i poniesionych kosztach z prowadzonej działalności gospodarczej.
Yurii Krasniuk
06.04.2022
Ordynacja PIT Małe i średnie firmy
W niektórych sytuacjach prawo wierzyciela do obniżenia VAT należnego z tytułu tzw. złych długów może przysługiwać nawet po upływie dwóch lat od wystawienia faktury. Potwierdził to niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Dla przedsiębiorców to korzystne rozstrzygnięcie oznacza szansę na szersze skorzystanie z wyroku TSUE dotyczącego ulgi na złe długi w VAT.
Wiesława Moczydłowska
06.04.2022
VAT Doradca podatkowy

Zmiany w obliczaniu składki zdrowotnej z podpisem prezydenta

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki
Podpisana przez prezydenta nowelizacja kodeksu spółek handlowych zmienia również zasady odliczania składki zdrowotnej. Chodzi m.in. o umożliwienie uwzględniania różnic remanentowych. Możliwe będzie więc rozliczenie zakupów z lat poprzednich. Dzięki temu przedsiębiorcy będą obliczać dochód dla celów składki zdrowotnej na zbliżonych zasadach jak w podatku dochodowym.
Krzysztof Koślicki
05.04.2022
Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki
Od 1 maja br. obowiązywał będzie zaktualizowany zestaw pytań i zadań egzaminacyjnych dla kandydatów na doradców podatkowych. Obejmuje on pytania testowe, otwarte oraz zadania. Poinformowała o tym Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego przy Ministerstwie Finansów.
Wiesława Moczydłowska
05.04.2022
Doradca podatkowy Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Kwota czynszu, która była ponoszona przez biorącego w użyczenie mieszkanie, z wyłączeniem opłat rozliczanych na podstawie wskazań liczników, stanowi dla właściciela mieszkania przychód i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Skarbówka jest nieugięta w tej kwestii. Eksperci podkreślają, że fiskus lepiej traktuje wynajmujących niż użyczających lokal bezpłatnie – ma to ogromne znaczenie także dla użyczających mieszkania Ukraińcom.
Wiesława Moczydłowska
05.04.2022
Domowe finanse PIT
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, samotni rodzice mają możliwość wspólnego rozliczenia się ze swoim dzieckiem za 2021 rok. W rocznym zeznaniu podatkowym osoba samotnie wychowująca dziecko może rozliczyć podatek w podwójnej wysokości podatku od połowy swoich dochodów. Jednak, aby skorzystać z preferencyjnego rozliczenia, należy spełnić kilka kluczowych warunków.
Dominika Trzmiel
04.04.2022
Domowe finanse PIT

Nowy formularz VAT-R także w języku angielskim

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów przygotowało nowy formularz VAT-R. Jego wprowadzenie ma związek z grupami VAT, które będzie można tworzyć od lipca 2022 roku. Wtedy też stosowanie zmienionego druku stanie się obowiązkowe. Nowy formularz będzie zawierał tłumaczenie na język angielski.
Krzysztof Koślicki
04.04.2022
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Ryzyko, że wybrana na początku roku forma opodatkowania PIT za moment okaże się nieopłacalna, staje się coraz bardziej realne. Z początkiem lipca ma wejść w życie duża nowelizacja Polskiego Ładu. Może się wtedy okazać, że lepiej jednak być na skali podatkowej, a nie na ryczałcie. Problem jednak w tym, że zasad rozliczania PIT nie można zmieniać w trakcie roku.
Krzysztof Koślicki
04.04.2022
PIT Rachunkowość Polski Ład
W sobotę, 2 kwietnia, kończą się konsultacje zmian w Polskim Ładzie. Według tego projektu ulga PIT-0 dla seniorów od początku przyszłego roku będzie przysługiwała tylko tym osobom, które mimo nabycia uprawnień, nigdy nie pobierały świadczenia emerytalnego. Zwolnieniem z opodatkowania objęte zostaną natomiast nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.
Wiesława Moczydłowska
02.04.2022
Domowe finanse PIT Polski Ład
Podatnicy, rozliczający podatek dochodowy od osób fizycznych, zobowiązani są do złożenia deklaracji w przewidzianym ustawą terminie. W przypadku najbardziej powszechnych deklaracji podatkowych, takich jak PIT-37 czy PIT-36, termin przekazania zeznania podatkowego do urzędu skarbowego upływa 30 kwietnia. Wyjątkiem jest deklaracja PIT-28, którą należało złożyć do 28 lutego.
Anna Lewandowska
01.04.2022
Domowe finanse PIT
W sobotę kończą się konsultacje zmian w Polskim Ładzie. Z projektu wynika, że stawka PIT zostanie obniżona z 17 do 12 proc. dla podatników rozliczających się według skali podatkowej. Likwidacji ulegnie też ulga dla klasy średniej. Zmiany mają wejść w życie w 2023 roku, ale będą obowiązywać wstecznie - od 1 lipca 2022 r.
Krzysztof Koślicki
01.04.2022
PIT Polski Ład

NSA: W sądach administracyjnych coraz więcej spraw

Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
W 2021 roku wpłynęło o 20 proc. więcej skarg do wojewódzkich sądów administracyjnych, a do Naczelnego Sądu Administracyjnego prawie o 100 proc. więcej skarg kasacyjnych. Eksperci ostrzegają, że liczba skarg może jeszcze wzrosnąć z powodu skomplikowania systemu prawnego przez Polski Ład, a czas oczekiwania na rozstrzygnięcie się jeszcze wydłuży.
Wiesława Moczydłowska
01.04.2022
Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał 31 marca 2022 r. wyrok, w którym oddalił skargę Komisji Europejskiej przeciwko Polsce w sprawie zwolnienia z akcyzy wyrobów energetycznych wykorzystywanych przez zakłady energochłonne. TSUE stwierdził, że unijne przepisy nie wykluczają ze zwolnienia od akcyzy zakładów energochłonnych, objętych unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji.
Krzysztof Sobczak
31.03.2022
Akcyza Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Dotychczas podatnik komercjalizujący wyniki prac badawczo-rozwojowych i osiągający z nich dochody kwalifikowane w rozumieniu przepisów o IP-Box nie miał możliwości korzystania przy obliczeniu podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu z odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R. Teraz zyskał taką możliwość – mówi dr Przemysław Szymczyk.
Wiesława Moczydłowska
31.03.2022
Ordynacja CIT PIT