Prawo.pl
Bez wątpienia ogłoszenie programu Polski Ład rozpoczęło ogólnonarodową dyskusję o potrzebie reformy podatkowej i to jest, jak na razie, główna „podatkowa” zaleta tego programu. Niestety, nic nie wskazuje na to, że Polski Ład to przemyślana reforma podatkowa – mówi dr Jowita Pustuł, radca prawny i doradca podatkowy.
Krzysztof Koślicki
03.06.2021
Ordynacja PIT Polski Ład
Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyznała Powstańcom Warszawskim nagrody pieniężne. Otrzymają je 1043 osoby. Ministerstwo Finansów zwolni te pieniądze z podatku dochodowego od osób fizycznych. Jest już projekt przepisów w sprawie zaniechania poboru PIT.
Krzysztof Koślicki
02.06.2021
Domowe finanse PIT

MF zapowiada kolejne ulgi podatkowe

CIT VAT Doradca podatkowy Polski Ład
Już w przyszłym roku obok pakietu ulg na innowacje, wprowadzone zostaną rozwiązania nakierowane na ekspansję biznesu i rozwój firm. Będą też ulgi na inwestycje w giełdowych debiutantów, a także ulga dla inwestujących za pośrednictwem funduszy Venture Capital. Zmienią się również zasady zastosowania tzw. estońskiego CIT.
Krzysztof Koślicki
02.06.2021
CIT VAT Doradca podatkowy Polski Ład
Dla organów podatkowych puste faktury i transakcje pozorne - to pojęcia tożsame. Fiskus, ścigając wyłudzenia VAT, w ramach tego samego stanu faktycznego stosuje jednak dwie różne podstawy prawne. Zdaniem ekspertów, skarbówka chce po prostu odmówić odliczenia VAT, a konkretny przepis nie ma dla niej znaczenia. Po stronie firm stoją sądy administracyjne.
Krzysztof Koślicki
02.06.2021
VAT Spółki Małe i średnie firmy
Wkrótce za przejazd autostradami będzie można płacić za pomocą elektronicznego biletu autostradowego, a także na podstawie danych geolokalizacyjnych pojazdu. Prezydent Andrzej Duda we wtorek podpisał zmiany przepisów ustawy o autostradach płatnych.
Krzysztof Koślicki
01.06.2021
Ordynacja Administracja publiczna Finanse

Ministerstwo Finansów planuje wielkie reformy i... nie panuje nad zmianami w prawie podatkowym

CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
Resort finansów wprowadza nowe przepisy na ostatnią chwilę, albo… wcale. Zapowiadane są wielkie zmiany, ale potem ślad po nich ginie. Ulga na roboty została szumnie ogłoszona w Polskim Ładzie, ale to pomysł sprzed roku. Regulacje dotyczące podatku u źródła zostały natomiast odroczone już pięć razy. Za wszystko płacą jednak podatnicy.
Krzysztof Koślicki
01.06.2021
CIT VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Administracja publiczna
MF zaczyna prekonsultacje projektu przepisów, które pozwolą tworzyć grupy VAT na wzór podatkowych grup kapitałowych w podatku dochodowym. Założeniem jest jeden zbiorczy JPK_VAT zamiast oddzielnych JPK_VAT składanych przez poszczególne spółki, brak faktur wewnątrz grupy i ekonomiczna neutralność obrotów. Konsultowanie projektu potrwa do 7 czerwca.
Krzysztof Koślicki
31.05.2021
VAT Rachunkowość

Po pięciu latach przedawnia się podatek od darowizn

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Biorąc pod uwagę, że podatnicy podatku od spadków i darowizn są obowiązani do składania zeznań podatkowych (traktowanych na równi z deklaracjami), w praktyce termin przedawnienia prawa do wydania decyzji wynosi pięć lat licząc od końca roku podatkowego, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Adam Bartosiewicz
31.05.2021
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Na Polskim Ładzie straci klasa średnia oraz przedsiębiorcy a zyskają tylko najmniej zarabiający - uważa Rada Przedsiębiorczości. Według niej najbardziej to widać w rozwiązaniach podatkowo-składkowych. Korzyści osiągane przez rodziny w wieku emerytalnym z tego tytułu wyniosą aż 11,3 mld zł, a straty rodziny w wieku produkcyjnym - 6,2 mld zł.
Renata Krupa-Dąbrowska
31.05.2021
Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Coraz mniej czasu na wnioski o zwrot VAT lub wznowienie postępowania

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo unijne
Przypominamy - wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący opodatkowania VAT wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i importu usług daje szanse na odzyskanie niesłusznie zapłaconego wcześniej podatku. Można też wznawiać zakończone postępowania podatkowe - czasu na złożenie odpowiedniego wniosku jest jednak coraz mniej.
Krzysztof Koślicki
31.05.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo unijne
Urząd skarbowy wydał decyzję określającą zobowiązanie podatkowe wobec przejętego podmiotu i skierował ją na jego adres. Spółki co prawda nie poinformowały go o przejęciu, ale nie oznacza to, że nie powinien on samodzielne ustalić stron postępowania. Powinność ta wynika z zasady prawy obiektywnej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.
Dorian Lesner
31.05.2021
Ordynacja Spółki
Już za dwa dni 1 czerwca 2021 r. wchodzi w życie zmiana ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników poszerzająca definicję podatników, których identyfikatorem podatkowym jest PESEL. Dzięki nowym przepisom urzędy gminy będą mogły nadawać numer PESEL cudzoziemcom na ich wniosek.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.05.2021
Podatki i opłaty lokalne

Kilkanaście mieszkań to ciągle najem prywatny

Domowe finanse PIT Rachunkowość
Wydana kilka dni temu przez NSA uchwała ma szansę zakończyć spory między skarbówką a podatnikami, którzy wynajmują mieszkania. Fiskus domagał się, by właściciel kilku nieruchomości rejestrował działalność i rozliczał najem jako firma. Sąd nie ma jednak wątpliwości – to podatnik decyduje o sposobie opodatkowania, a wynajmowanie nawet kilkunastu mieszkań nie wyklucza najmu prywatnego.
Krzysztof Koślicki
29.05.2021
Domowe finanse PIT Rachunkowość

Tarcza prawna to także zmiany w podatkach

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo
Rząd przygotowuje tzw. tarczę prawną. Chodzi o przepisy mające na celu likwidowanie barier administracyjnych i prawnych mających wpływ na funkcjonowanie obywateli i przedsiębiorców. Zmiany dotkną systemu SENT i podatników podatku dochodowego od osób prawnych.
Krzysztof Koślicki
28.05.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus a prawo

Tarcza prawna - rząd chce uprościć formalności budowlane

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Budownictwo Nowe technologie
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało projekt Tarczy prawnej, do którego dotarło Prawo.pl. Szykują się kolejne uproszczenia w formalnościach budowlanych, a gminy, które będą zwlekać z wydaniem warunków zabudowy, zapłacą kary. Łatwiej też będzie budować w centrach miast. Zmiany dotyczą również m.in. bonu turystycznego, podatków, ubezpieczeń społecznych czy zdrowia.
Renata Krupa-Dąbrowska
28.05.2021
Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Ubezpieczenia społeczne Budownictwo Nowe technologie
Złożenie wniosku o upadłość może uchronić członków zarządu przed odpowiedzialnością za niezapłacone podatki. Wielu menadżerów nie robi tego jednak, licząc na szybką poprawę wyników firmy. Z najnowszego wyroku NSA wynika, że prezes nie może też uwolnić się od odpowiedzialności tłumacząc, że w dacie pełnienia przez niego funkcji, nie występowały okoliczności do złożenia wniosku o upadłość.
Krzysztof Koślicki
28.05.2021
Ordynacja Doradca podatkowy Spółki
Istnienie zaległości podatkowej w dniu składania wniosku o jej umorzenie to zasada, która jest utrwalona w orzecznictwie. Ocena co do jej występowania musi odnosić się do stanu istniejącego w dacie zgłoszenia wniosku. Dlatego też nie można zwracać się o umorzenie zaległości podatkowej, która jeszcze nie powstała. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Dorian Lesner
27.05.2021
Ordynacja Doradca podatkowy
Krajowa Administracja Skarbowa skontroluje obrót częściami samochodowymi w internecie. Potwierdził to w czwartek resort finansów. Skarbówka sprawdzi podmioty, które nie zgłosiły do opodatkowania działalności gospodarczej, nie ewidencjonują sprzedaży lub zaniżają obroty.
Krzysztof Koślicki
27.05.2021
Ordynacja Doradca podatkowy

Firmy szukają sposobu, by uciec przed Polskim Ładem

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Rejestracja firmy w Czechach czy przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Przedsiębiorcy szukają alternatyw w obliczu Polskiego Ładu. Rozliczanie podatków w Czechach może być kuszące, jednak nie każdy może sobie pozwolić na taką zmianę. Klienci doradców podatkowych analizują więc krajowe alternatywy.
Krzysztof Koślicki
27.05.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Sprawozdanie z wykonania budżetu za 2020 rok przyjęte

Finanse publiczne Administracja publiczna
W środę rząd przyjął uchwałę w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu za ubiegły rok wraz z uchwałą w sprawie zamknięcia rachunków budżetu państwa za rok 2020. Z dokumentu wynika, że dochody budżetu państwa wyniosły blisko 420 mld zł, wydatki ok. 505 mld zł. Deficyt budżetu państwa zamknął się w kwocie prawie 85 mld zł.
Krzysztof Koślicki
26.05.2021
Finanse publiczne Administracja publiczna
Obecnie na etapie opiniowania znajduje się projekt nowelizacji ustawy o VAT zakładający wprowadzenie od 1 października 2021 r. możliwości wystawiania faktur ustrukturyzowanych (tzw. e-faktur). Będzie to dodatkowa forma dokumentowania transakcji obok faktur papierowych i elektronicznych – mówi Małgorzata Trzęsimiech z Mazars.
Krzysztof Koślicki
26.05.2021
Ordynacja VAT Rachunkowość

Skarbówka zajmie się ochroną dóbr kultury

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy
Podpisana kilka dni temu przez prezydenta nowelizacja przepisów dotyczących ochrony zabytków i opieki nad zabytkami daje dodatkowe uprawnienia Krajowej Administracji Skarbowej. Naczelnicy urzędów celno-skarbowych zajmą się wykrywaniem i zwalczaniem nielegalnego przywozu dóbr kultury spoza Unii Europejskiej.
Krzysztof Koślicki
26.05.2021
Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów poinformowało we wtorek o uruchomieniu rejestracji w systemie e-TOLL oraz rozpoczęciu pracy przez Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta. Kolejnym etapem wdrożenia nowego systemu, będzie uruchomienie w czerwcu br. poboru opłat w systemie e-TOLL.
Krzysztof Sobczak
25.05.2021
Zawiadomienie o wszczęciu postępowania karnego skarbowego jest instrumentem nadużywanym przez organy podatkowe - stwierdza adwokat Mateusz Szynwelski z kancelarii ID Advisory, komentując poniedziałkową uchwałę siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie wszczynania postępowań karno skarbowych mających na celu zawieszenie biegu terminu przedawnienia.
Mateusz Szynwelski
25.05.2021
Ordynacja Wymiar sprawiedliwości CIT
Przesądzenie o dopuszczalności badania przez sądy administracyjne wpływu wszczęcia postępowania karnoskarbowego na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego - to przełomowa uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wynika z niej, że sąd administracyjny kontroluje zaskarżoną decyzję w całości, czyli w jej wszystkich aspektach.
Radosław Bulejak
25.05.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Remont po pożarze nieruchomości został przeprowadzony w taki sposób, by zminimalizować wydatki. Prace wykonano w systemie gospodarczym. Do należnego odszkodowania nie można więc doliczyć podatku VAT. Uwzględnienie tej daniny byłoby zasadne, gdyby podatek ten faktycznie został rozliczony - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.
Aleksandra Partyk
25.05.2021
Domowe finanse VAT
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński zapowiedział w poniedziałek, że pakiet ulg związanych z innowacyjnością jest efektem wielomiesięcznych konsultacji z rynkiem. Chcemy, aby z tego pakietu firmy skorzystały już od stycznia - zadeklarował, prezentując pakiet zmian w podatkach, wynikających z programu Polski Ład.
Krzysztof Sobczak
24.05.2021
CIT Prawo gospodarcze
Trzeba ochronić klasę średnią przed drastycznym wzrostem podatków – stwierdził w poniedziałek wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. I zapowiedział rozpoczęcie konsultacji Polskiego Ładu z przedsiębiorcami. Przedmiotem dyskusji mają być m.in. projekty dotyczące m.in. zmian w Kodeksie pracy, lądowej energetyki wiatrowej, a także zaproponowane rozwiązania podatkowe.
Krzysztof Sobczak
24.05.2021
Ordynacja CIT PIT

Fiskus będzie szukał dodatkowych pieniędzy

Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Szczególne zainteresowanie skarbówki budzą transakcje z wykorzystaniem wartości niematerialnych i prawnych. Organy dużą wagę przywiązują również do nabywanych usług niematerialnych. W tym zakresie bardzo ważne jest udokumentowanie w trakcie kontroli, że były one rzeczywiście świadczone. Na celowniku są również szeroko pojęte działania restrukturyzacyjne – mówi Dominik Niewadzi,
Krzysztof Koślicki
24.05.2021
Ordynacja CIT Doradca podatkowy
Resort finansów chwali się co jakiś czas skuteczniejszą walką z wyłudzeniami podatkowymi. Wprowadza też coraz to nowsze rozwiązania. Problem jednak w tym, że raporty elektroniczne, czy to dla potrzeb VAT, czy podatków dochodowych, wymagają podawania dużo więcej szczegółowych informacji. Urzędnicy mają mniej pracy, a dużo więcej obowiązków spada jednak na księgowych.
Krzysztof Koślicki
21.05.2021
Ordynacja CIT PIT VAT Rachunkowość