Sąd: Najem pojazdu zastępczego do czasu kupna nowego auta

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Koszt najmu pojazdu zastępczego powinien być liczony z uwzględnieniem faktu zakupu przez poszkodowanego nowego pojazdu, jeszcze przed zakończeniem najmu. A także musi obejmować koszty celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego - orzekł Sąd Okręgowy korygując wyrok sądu pierwszej instancji.

09.04.2021

Prokuratura "idzie na wojnę" ze związkowcami? Kasacja po wyroku w sprawie dostępu do informacji

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura Prawo pracy

Prokurator Generalny wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uchylił decyzję o odmowie udostępnienia MOZ NSZZ “Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury informacji publicznej o wynagrodzeniach w Prokuraturze Krajowej. Wskazał, że związek nie może wykorzystywać takich informacji w interesie publicznym,

08.04.2021

NSA: Adwokatura mogła przyjąć komornika i mogła skreślić

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Skreślenie z listy adwokatów osoby wykonującej zawód komornika nie nosi znamion naruszenia Konstytucji RP wobec zarzutu złamania zasady "praw nabytych". Każde prawo nabyte, przy spełnieniu określonych przesłanek, może być uprawnionemu odjęte. Zaś skreślony adwokat może wrócić do zawodu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny

08.04.2021

Prokuratorzy stanu wojennego nie unikną sprawiedliwości

Prawo karne Prokuratura

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w ostatnim czasie coraz częściej uchyla immunitet prokuratorom stanu wojennego, aby ich osądzić w procesach karnych. Wnioskuje o to Naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Są to już funkcjonariusze wiekowi w stanie spoczynku, ale zbrodnie komunistyczne nie przedawniają się

07.04.2021

SN: Zakaz prowadzenia pojazdów - zawsze, gdy kierowca pił alkohol

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sądy nadal popełniają fundamentalne błędy przy orzekaniu kar za prowadzenie pojazdu przez nietrzeźwych kierowców. Jedną z takich rażących spraw było wymierzenie kierowcy, który jechał samochodem po spożyciu alkoholu, tysiąca złotych grzywny. Sąd przeoczył, że przepis kodeksu wykroczeń nakazuje w takiej sytuacji obowiązkowo zakazać prowadzenia pojazdów.

07.04.2021

TSUE: Strajk nie zwalnia przewoźnika z odszkodowania za odwołany lot

Prawo cywilne Rynek i konsument

Strajk zorganizowany przez związek zawodowy personelu przewoźnika lotniczego, który ma w szczególności na celu zapewnienie podwyżki płac, nie wchodzi w zakres pojęcia ′′ nadzwyczajnej okoliczności ′′, która zwalnia linię lotniczą z obowiązku wypłaty odszkodowania za odwołanie lub opóźnienie lotu – tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

07.04.2021

SN: Sędziowie nie potrafią liczyć, błędy rachunkowe przy podziale majątku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Okręgowy trzy razy prostował wartość majątku wspólnego byłych małżonków oraz wzajemne dopłaty, a i tak końcowy wynik był błędny. Skutkiem tego sprostowanie okazało się odrębnym prawomocnym orzeczeniem, od którego przysługuje skarga nadzwyczajna, choć wcześniej Izba Cywilna odrzuciła skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego postanowienia.

06.04.2021

SN: Odszkodowanie za zakaz wyjazdu z kraju i poręczenie majątkowe zniknęły z kpk

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Osoba niesłusznie oskarżona, wobec której zastosowano poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju, może domagać się odszkodowania, jeśli ten środek zastosowano przed 15 kwietnia 2016 roku, przed zmianą kodeksu postępowania karnego. Podstawą do zasądzenia jest art. 3 kodeksu cywilnego, czyli reguła nie działania prawa wstecz - orzekł Sąd Najwyższy.

03.04.2021

Sąd: Niedopuszczalne orzekanie o alimentach przez sąd krajowy, jeśli uprawniony za granicą

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Powód dążył do uchylenia obowiązku alimentacyjnego. Pozew odrzucono, gdyż w sprawie nie występuje jurysdykcja krajowa. Centrum życiowe pozwanej znajduje się w Danii - orzekł Sąd Rejonowy w Puławach. Sąd podkreślił, że sprawy nie należą do jurysdykcji krajowej, jeżeli pozwany ma miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu w Polsce.

03.04.2021

WSA: Prawo do prywatności nie chroni informacji o pensjach członków rady nadzorczej szpitala

Spółki Finansowanie zdrowia RODO

Szpital działał w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziały należały do powiatu. Wydatkowanie środków na wynagrodzenia członków rady nadzorczej należało więc do zakresu gospodarowania mieniem publicznym. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał więc, że osoby te pełniły funkcje publiczne, a informacje o ich zarobkach podlegały udostępnieniu.

02.04.2021

SN wyjaśni problem zażalenia na odrzucenie skargi na wpis referendarza w księdze wieczystej

Prawo cywilne Zmiany w k.p.c.

Sąd Rejonowy w Lidzbarku Warmińskim powziął wątpliwość przy rozpoznawaniu sprawy: Czy do rozpoznania zażalenia, które zostało wniesione po 7 listopada 2019 r. na postanowienie sądu pierwszej instancji o odrzuceniu skargi na wpis referendarza sądowego w księdze wieczystej, właściwy jest inny skład sądu pierwszej instancji? Czy sąd drugiej instancji?

01.04.2021

SA: Nie warto samemu naprawiać budynku po pożarze

Prawo cywilne BHP Budownictwo

W sytuacji, gdy ubezpieczony po pożarze wykonał określone roboty sam, a więc systemem gospodarczym, to nie ma podstaw, aby do wartości tych robót doliczać podatek VAT - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Dlatego, że przyznanie odszkodowania w wysokości obejmującej ten podatek prowadziłoby do bezpodstawnego wzbogacenia ubezpieczonego.

01.04.2021

WSA: Nie można wykreślić beneficjenta w trybie sprostowania

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Organ wskazał dwóch adresatów decyzji w sprawie przyznania zasiłku na zakup żywności. Po kilku dniach uznał, że był to błąd pisarski i wykreślił jednego z nich w trybie sprostowania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie orzekł, że doprowadziło to do merytorycznej zmiany rozstrzygnięcia, której nie można dokonać przy zastosowaniu tego trybu i uchylił wydane w tej sprawie postanowienia.

01.04.2021

SN: Każda przemoc psychiczna musi być karana

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Przestępstwo z użyciem przemocy to każde przestępstwo, które faktycznie zostało popełnione z użyciem przemocy. Z tym, że słowo "przemoc" obejmuje przemoc zarówno psychiczną, jak i fizyczną - brzmi uchwała trzech sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego z 31 marca br. Inne rozumienie słowa "przemoc" spowodowałoby, że nie można by było karać za użycie przemocy psychicznej.

31.03.2021

WSA: Adres prezesa spółki w upadłości likwidacyjnej niezbędny do pozwu, więc trzeba go podać

Spółki Prawo gospodarcze

Wnioskodawca chciał uzyskać adres prezesa zarządu, aby pozwać go i odzyskać pieniądze, które dłużna była mu spółka w upadłości likwidacyjnej. Z planu podziału majątku wynikało bowiem, że nie uzyska on zaspokojenia swoich wierzytelności. Organy administracji publicznej odmówił, ponieważ nie widziały interesu prawnego. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny

31.03.2021

NSA: Nawet niepełnosprawny aplikant musi zdać kolokwium

Prawnicy Strefa aplikanta

Na drugim roku aplikacji skarżący nie zaliczył dwóch kolokwiów, a ponadto opuścił w ciągu tego roku szkoleniowego zbyt dużą ilość zajęć, co skutkowało niezaliczeniem mu aplikacji i skreśleniem z listy aplikantów radcowskich - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Dodał, że przepisy Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych nie miały w tej sprawie zastosowania.

31.03.2021

WSA: Organ zaginionego dokumentu nie wyczaruje, ale poszukać musi

Samorząd terytorialny

Brak regulacji dotyczącej odtwarzania akt zaginionych lub zniszczonych nie jest przeszkodą do uwzględnienia żądania strony - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Korzyść z zastosowania tej instytucji sprawia, że organ administracji powinien poszukiwać właściwej podstawy prawnej w obowiązujących przepisach.

31.03.2021

Sąd wysłał zawiadomienie o rozprawie, ale do innej osoby - Sąd Najwyższy uwzględnia kasację

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd rejonowy wysłał zawiadomienie o rozprawie nie do oskarżonego ale na adres osoby, która miała takie samo imię i nazwisko. Potem mimo braku potwierdzenia uznał, że został on prawidłowo powiadomiony. Sąd Najwyższy wskazuje, że doszło do uchybienia, która uderza w prawo do obrony i dodaje: bez pewności w tym zakresie, nie można prowadzić rozprawy.

30.03.2021

SA: Wada wzroku nie upoważnia do renty rodzinnej po ojczymie

Prawo pracy

Jeśli ubezpieczony nie był osobą całkowicie niezdolną do pracy przed 16 rokiem życia, to tym samym nie spełnia warunków do przyznania prawa do renty rodzinnej po ojczymie - orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie i uchylił wyrok sądu I instancji. Stwierdził, że rozpoznanie u ubezpieczonego wrodzonej genetycznie choroby oczu nie przeszkodziło powodowi w podejmowaniu, choć nieudolnie prac

30.03.2021

WSA: Formularz stypendialny ma ułatwiać złożenie wniosku, a nie wprowadzać utrudnienia

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Wystąpienie o przyznanie nagrody bez użycia opracowanego wzoru, przy założeniu, że spełnione zostały wszystkie określone w uchwale wymagania, nie może wnioskodawcy dyskwalifikować - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Stąd organ gminy powinien rozpatrzeć wszystkie złożone wnioski, a nie jedynie te prawidłowo wypełnione i kompletne.

30.03.2021