WSA: Zamknięcie siłowni w pandemii słuszne, ale zastosowany tryb niezgodny z prawem

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus

Ustanowione w związku z pandemią koronawirusa zakazy, nakazy i ograniczenia, były merytorycznie uzasadnione, ale tryb ich wprowadzenia naruszył podstawowe standardy konstytucyjne i prawa w zakresie wolności działalności gospodarczej. Oznacza to, że decyzja nakładająca karę za nieprzestrzeganie zakazu prowadzenia siłowni została wydana niezgodnie z prawem.

25.09.2021

SN: Nie można kwestionować statusu sędziów w Izbie Karnej - postanowienie-polemika

Prawo karne Prawnicy

Trzej sędziiowie Izby Karnej - Marek Motuk, Antoni Bojańczyk i Igor Zgoliński - którzy zostali wybrani do SN przez nową Krajową Radę Sądownictwa, skrytykowali postanowienie innego składu w tej samej kwestii - badania istnienia bezwzględnej przyczyny odwoławczej z powodu niewłaściwej obsady sądu. Stwierdzili w postanowieniu, że sędziowie wybrani przez nową KRS są sędziami.

24.09.2021

NSA: Protesty wyborcze w samorządzie lekarskim to sprawa publiczna

Administracja publiczna Zawody medyczne

Samorząd zawodowy nie chciał udostępnić uchwał okręgowej komisji wyborczej w sprawie protestów zgłoszonych przeciwko ważności wyborów delegatów na okręgowy zjazd lekarzy. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nie są to dokumenty wewnętrzne. Osoby wybrane do organów samorządu będą w przyszłości decydować o sprawach publicznych, więc proces związany z ich wyborem dotyczy spraw publicznych.

24.09.2021

Izba Dyscyplinarna pozbawiła sędziego SN Marka Pietruszyńskiego immunitetu

Prawnicy

W czwartek 23 września Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła immunitet sędziemu Izby Karnej tego sądu Markowi Pietruszyńskiemu, z powodu - jak stwierdzono w sentencji - pozbawienia bezprawnie wolności skazanego. Według obrońców orzeczenie to nie ma mocy prawnej, gdyż Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. Uzasadnienie uchwały i całe posiedzenie było niejawne.

23.09.2021

WSA: Nie będzie kary za dyskotekę w lockdownie

Prawo gospodarcze Koronawirus

W związku z pandemią koronawirusa i wysoką liczbą zakażeń, rząd przyjął rozporządzenie, które zakazywało prowadzenia działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych. Przedsiębiorca, który pomimo tego otworzył swój lokal, został ukarany. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uchylił wydane w tej sprawie rozstrzygnięcia i umorzył postępowanie

23.09.2021

NSA: Niewłaściwie powołani sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie istnieje w obrocie prawnym uchwała, która powołała na urząd kilku sędziów, w tym obecną prezes tej Izby Joannę Lemańską i sędziego Aleksandra Stępkowskiego, który jest rzecznikiem prasowym całego Sądu Najwyższego - stwierdził NSA. I dodał, że konstytucja przewiduje, że sędziowie są powoływani przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, której powołanie budzi poważne wątpliwości.

22.09.2021

Izba Dyscyplinarna: Skromny Sylwester i fatalny początek 2020 r. dla pani prokurator

Prawnicy Prokuratura

Przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego stanęła we wtorek, 21 września br. prokurator Sylwia C. z Torunia, której postawiono zarzut prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Miała bowiem 0,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Obwinionej grozi nawet złożenie z urzędu. Równolegle toczy się postępowanie karne w tej sprawie.

22.09.2021

WSA: Z liczeniem głosów oddanych korespondencyjnie nie należy się śpieszyć

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Z uwagi ryzyko zakażenia koronawirusem rada powiatu przeprowadziła sesję korespondencyjnie. Oddane przez radnych głosy zostały przeliczone jeszcze przed jej rozpoczęciem. W trakcie sesji wiceprzewodnicząca ograniczyła się jedynie do podania wyników głosowania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał, że doszło do rażącego naruszenia prawa

22.09.2021

SN: Umowa nieważna z powodu jej zawarcia z niewłaściwą osobą

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego przyznała pierwszeństwo konstytucyjnej wartości pewności prawa, której immanentnym elementem jest ochrona powagi rzeczy osądzonej. Służy to ochronie stabilności i prawomocności orzeczeń sądowych oraz kształtowanych przez nie stosunków prawnych. Zatem skarga kasacyjną Prokuratora Generalnego została oddalona,

21.09.2021

Utrata zaufania to nie powód odwołania dyrektora szkoły w ciągu roku

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Prawo pracy

Tylko jeśli dyrektor utracił zdolność wykonywania powierzonej mu funkcji z przyczyn etycznych lub rażącej niekompetencji w realizacji obowiązków, można go odwołać ze stanowiska w czasie roku szkolnego - uważają sądy administracyjne. Takimi przypadkami są: notoryczne poniżanie i upokarzanie pracowników, nieregulowanie zobowiązań finansowych oraz udowodniona kradzież.

21.09.2021

WSA: Najmłodsi uczniowie też mają prawo do stypendium

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rada gminy wyłączyła uczniów klas I - III szkół podstawowych z możliwości ubiegania się o stypendium. Tłumaczyła to specyfiką oceniania na tym etapie edukacji, który wynika z troski o prawidłowy rozwój psychiczny i emocjonalny dzieci. Nie przekonało to jednak Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Różnicowanie uprawnień wynikające z faktu uczęszczania do różnych klas jest bowiem sprzeczne z Konstytucją RP.

20.09.2021

SN: Pogwałcone prawo do odpoczynku, ale lekarz nie otrzyma odszkodowania

Prawo cywilne Zawody medyczne

Nie ma kary dla dowódców, którzy nie udzielają żołnierzom zawodowym dni wolnych w celu wypoczynku, a roszczenie o udzielenie czasu wolnego przedawnia się po trzech latach, jako majątkowe - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i oddalił skargę kasacyjną powoda jako niezasadną, choć w tej sprawie mogły być złamane zasady współżycia społecznego.

18.09.2021

NSA: Żona bez pieniędzy za opiekę nad niepełnosprawnym mężem

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Żona starała się o świadczenie pielęgnacyjne z tytułu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym mężem. Nie wykonywała jej jednak w sposób stały i długoterminowy. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że świadczenie nie jest przyznawane za samo troszczenie się, ponieważ jest to prawny i moralny obowiązek współmałżonka. Konieczne jest zaistnienie braku możliwości podjęcia zatrudnienia z uwagi na sprawowanie opieki.

18.09.2021

Strasburg: Państwo ma obowiązek chronić ofiary przemocy domowej także w cyberprzestrzeni

Prawo karne Policja Prawo AI RODO

Brak ochrony ofiary przemocy domowej przed jej sprawcą w cyberprzestrzeni, w tym w mediach społecznościowych, stanowił naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego ofiary - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Trybunał potwierdził, że w przypadku przemocy domowej podstawową gwarancją skutecznej pomocy państwa jest niezwłoczna izolacja sprawcy od jego ofiar.

17.09.2021

SN: Lichwiarskie odsetki od umowy pożyczki - nakaz zapłaty uchylony po 22 latach

Prawo cywilne

Wydanie nakazu zapłaty rażąco wygórowanych odsetek narusza zasadę zaufania obywatela do państwa i podważa jego bezpieczeństwo prawne - podkreślił Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej. Tym samym dla zapewnienia zgodności z zasadą demokratycznego państwa prawnego konieczne było uchylenie nakazu zapłaty, mimo, że prawomocne orzeczenie zapadło w 1999 roku.

17.09.2021

NSA: Niższe stypendia doktorantów w trakcie studiów

Prawo pracy Szkolnictwo wyższe

Zmiana przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce spowodowała problemy w wyliczeniu stypendium doktoranckiego, zwłaszcza dla tych, którzy rozpoczęli studia doktoranckie pod rządami "starych" przepisów. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że decydują przepisy przejściowe i reguła wypłaty 60 proc. minimalnego wynagrodzenia zasadniczego asystenta.

17.09.2021

W Izbie Karnej SN zasiada osoba niepowołana - stwierdza trzech sędziów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Pierwszy raz Izba Karna Sądu Najwyższego oceniła, że sędzia tej Izby nie ma statusu sędziego, a wydane przez niego postanowienie nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Skazany, który złożył zażalenie nie miał zapewnionej gwarancji rozstrzygnięcia sprawy przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą. Nie ma też mocy prawnej wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który miał unieważnić uchwałę trzech Izb ze stycznia 2020 r.

16.09.2021

Strasburg: Związek matki dziecka z inną kobietą to nie powód do dyskryminacji przed sądem rodzinnym

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Odebranie przez sąd matce opieki nad dziećmi, ograniczenie jej praw rodzicielskich i przekazanie dzieci pod opiekę ojca ze względu na związek matki z inną kobietą, stanowiło dyskryminację ze względu na orientację seksualną i naruszenie prawa matki i dziecka do poszanowania życia rodzinnego - stwierdził 16 września Europejski Trybunał Praw Człowieka w sprawie przeciwko Polsce.

16.09.2021

WSA: Podróż samochodem narusza obowiązek izolacji zakażonego koronawirusem

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Samotna podróż samochodem do mobilnego punktu w celu pobrania wymazu stanowiła złamanie nałożonego obowiązku izolacji. Sanepid nie widział podstaw, aby odstąpić od nałożenia za to administracyjnej kary pieniężnej i poprzestać na pouczeniu. Z takim rozstrzygnięciem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu,

16.09.2021

SN odpowie, czy jest zbyt restrykcyjna wykładnia przepisów o uzasadnieniach wyroków

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku z niewielkim czasowym wyprzedzeniem, czyli w granicach daty kalendarzowej ogłoszenia wyroku, a nie „na zapas”, stanowi raczej wyraz dbałości o swoje interesy procesowe i zapobiegliwości, a nie świadczy o nadużyciu instytucji procesowej - uważa sąd rejonowy. Jednak dla pewności pyta Sąd Najwyższy czy dotychczasowa linia orzecznicza po nowelizacji kpc z 2019 r. zachowuje aktualność.

16.09.2021