NSA: Wynik egzaminu zawodowego bez luzu decyzyjnego

Prawnicy

Ujęcie w uchwale Komisji Egzaminacyjnej drugiego stopnia nowych, niestawianych dotychczas zdającemu aplikantowi zarzutów co do treści jego pracy spowodował, że nie mógł on podjąć stosownej polemiki na etapie postępowania administracyjnego. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że wystawione oceny oraz ich indywidualizowanie nie jest przejawem "luzu decyzyjnego",

06.10.2021

WSA: Do scalenia i wymiany gruntów rolnych też trzeba dwojga

Prawo cywilne Kodeks postępowania administracyjnego

Instytucja scalania gruntów nie służy korygowaniu błędnych wpisów w ewidencji gruntów, nie zastępuje też innych procedur, których koszt wdrożenia obciąża właściciela nieruchomości. Uczestników postępowania scaleniowego musi być również co najmniej dwóch. Tak orzekł w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

05.10.2021

Izba Karna: Trybunał Konstytucyjny popełnił delikt, uchylając uchwałę SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Próby ograniczenia przez Trybunał Konstytucyjny prerogatyw Sądu Najwyższego w zakresie wykładni prawa są nie do pogodzenia z Konstytucją RP i Europejską Konwencją Praw Człowieka. To już trzecie takie orzeczenie w Sądzie Najwyższym, które uchyliło zaskarżone postanowienie wydane przez sąd nienależycie obsadzony, a przy okazji odniosło się do orzeczeń wydawanych ostatnio przez TK.

04.10.2021

NSA: Bez planu miejscowego grunt jest rolny, nawet jeśli leży odłogiem

Administracja publiczna Nieruchomości

Jeżeli dla danego terenu nie uchwalono planu miejscowego, o przeznaczeniu nieruchomości decydują wpisy w ewidencji gruntów i budynków. Działka ma zatem charakter rolny, choćby była położona na terenie miasta, jak też od wielu lat nie była wykorzystywana do produkcji rolnej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

04.10.2021

WSA: Trzynastka i wydatki na używki nie przemawiają za umorzeniem zaległości

Ordynacja Pomoc społeczna Domowe finanse PIT

Sytuacja wnioskodawcy ubiegającego się o umorzenie zaległego podatku dochodowego od osób fizycznych była bardzo trudna z uwagi na niskie dochody, znaczące wydatki i niepełnosprawność. Niemniej zaległość nie została umorzona, ponieważ udowodniono, że miał on możliwość spłaty zobowiązań, a ponoszone przez niego wydatki na papierosy i alkohol nie były koniczne

04.10.2021

Strasburg: Kara za publikację wywiadu o marihuanie narusza wolność wyrażania opinii

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Wymierzenie nadawcy programów audiowizualnych kary pieniężnej za emisję wywiadu, w którym celebryta opowiada o swoich doświadczeniach z marihuaną, stanowiło naruszenie wolności wyrażania opinii i prawa do rozpowszechniania informacji - uznał w wydanym niedawno wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka.

03.10.2021

SN: Dług nie spłacony, tytuł wykonawczy nie do podważenia

Prawo cywilne

Sama zmiana przepisów prawa nie wpływa na pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności - orzekł Sąd Najwyższy. Dłużnik po prawomocnym wyroku zasądzającym musi wykazać, że wierzytelności nie można wyegzekwować, np. z tego powodu, że dług już uregulowano - dodał sąd i podkreślił, że zarzut przedawnienia nie jest trafny.

02.10.2021

NSA: Najpierw zobowiązania wobec państwa, potem rachunki za kablówkę

Zaległości w podatku od nieruchomości nie zostaną umorzone. Wnioskująca bezsprzecznie znajdowała się w trudnej sytuacji finansowej. Niemniej jednocześnie podejmowała ryzykowne decyzje, które skutkowały kolejnymi formami zadłużenia. Ponadto priorytetowo traktowała zobowiązania cywilnoprawne, a w przypadku publicznoprawnych systematycznie występowała o ich umorzenie

02.10.2021

WSA: Hejtowanie polityków zaprzecza misji dyrektora szkoły

Kadry w oświacie

Dyrektor szkoły podstawowej szkalowała polityków na Twitterze. Burmistrz, zarzucając podwładnej naruszenie godności nauczyciela i szarganie opinii szkoły, odwołał ją ze stanowiska. Sąd Administracyjny w Poznaniu potwierdził, że miał do tego prawo. Dyrektor placówki po opuszczeniu murów szkoły nie staje się bowiem osobą prywatną.

02.10.2021

NSA: Zlecenie prowadzenia księgowości nie zwalnia z odpowiedzialności za długi spółki

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Prowadzenie księgowości zostało zlecone profesjonalnemu podmiotowi. Nie zwalnia to jednak zarządu z odpowiedzialności za zaległości podatkowe. Członkowie tego gremium powinni być należycie zorientowani w sprawach zarządzanego przez nich podmiotu. W sposób szczególny odnosi się to do informacji o stanie majątkowym spółki i ciążących na niej zobowiązaniach - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

01.10.2021

WSA: Nie można żądać kilkukrotnie tej samej informacji publicznej

Samorząd terytorialny RODO

Zobowiązany powinien odmówić udostępnienia informacji publicznej, którą zainteresowany posiada. Wówczas kwestia dostępu do informacji będzie bezprzedmiotowa - wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim. Takie żądanie nie zmierza bowiem do uzyskania pewnych wiadomości, lecz ewentualnego potwierdzenia wiadomości znanych już wnioskującemu.

30.09.2021

Strasburg: Zakaz wydawania gazety w czasie stanu wyjątkowego naruszył Konwencję

Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 21 września 2021 uznał, iż uniemożliwienie skarżącemu wydawnictwu wydawania gazety codziennej w czasie stanu wyjątkowego, ogłoszonego po wyborach prezydenckich, stanowiło naruszenie prawa do wolności wyrażania opinii i rozpowszechniania informacji.

30.09.2021

SN: Niesłuszna nagana dla funkcjonariusza za... obecność w sądzie

Prawo pracy

Strażnik więzienny domagał się uchylenia kary dyscyplinarnej nagany z powodu przebywania w lokalu gastronomicznym i obecności w sądzie w czasie zwolnienia lekarskiego. Izba Pracy Sądu Najwyższego stwierdziła, że zachowanie funkcjonariusza nie może zostać uznane za przewinienie dyscyplinarne, a sprawa powinna się zakończyć z powodu braku podstaw do ukarania.

30.09.2021

WSA: Zwolnienie z VAT nie tylko dla osób z wykształceniem kierunkowym

Kadry w oświacie Ordynacja Doradca podatkowy

Świadczone przez nauczycieli usługi prywatnego nauczania na różnych poziomach edukacji są zwolnione z podatku od towarów i usług. Kwalifikacje nauczającego nie muszą jednak wynikać z faktu posiadania wykształcenia kierunkowego w danej dziedzinie. Oznacza to, że dyplom magistra farmacji nie przekreśla szans na skorzystanie ze zwolnienia. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

30.09.2021

NSA: Umowa o dofinasowanie po Covidzie może być zaskarżona do sądu administracyjnego

Prawo pracy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Zawieranie umowy o dofinansowanie z urzędem pracy wiąże się z realizacją określonych zadań dyrektora tej jednostki jako organu administracyjnego. Umowa o dofinansowanie nie jest umową nazwaną prawa cywilnego, a jedynie umową regulującą wypłatę należnych świadczeń - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. I uznał, że sądy administracyjne mogą oceniać umowy z przedsiębiorcami.

29.09.2021

WSA: Swoboda w ustalaniu diet dla radnych ma swoje granice

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Swoboda rady gminy w określaniu zasad przyznawania diet nie jest nieograniczona. Trzeba pamiętać, że jest to ekwiwalent utraconych korzyści, jakich radny nie uzyskuje w związku z wykonywaniem mandatu. Ponadto kwota diety nie może przekroczyć limitu określonego w ustawie i rozporządzeniu Rady Ministrów. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

29.09.2021

Izba Dyscyplinarna: Minister nie ustaje w wysiłkach, by radcę pozbawić zawodu

Prawo karne Prawnicy

Minister Sprawiedliwości nalega, aby Izba Dyscyplinarna wykluczyła z samorządu radców prawnych osobę, która złożyła fałszywe oświadczenie lustracyjne. Już po raz drugi minister złożył kasację. Jego zdaniem kara zawieszenia na pięć lat jest rażąco niewspółmierna w stosunku do stopnia społecznej szkodliwości popełnionego deliktu i stopnia winy obwinionego.

28.09.2021

SN: Najwyższy czas na uchwałę w sprawie skutków wezwania do próby ugodowej

Prawo cywilne

Trzech sędziów Sądu Najwyższego pyta skład 7-osobowy, czy z przerwa biegu przedawnienia zależy od tego, czy wierzyciel, mając na względzie zachowanie dłużnika, mógł oceniać, że postępowanie pojednawcze nie jest pozorne. Czy dopuszczalne jest ustalenie, że nie przerwało ono biegu przedawnienia roszczenia? - wątpliwości nasuwają się w związku z rozbieżnymi orzeczeniami.

27.09.2021

NSA: Sąd nie ocenia negatywnej opinii o prawie do prowadzenia studiów

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej nie ma uprawnień do rozstrzygania we władczy sposób o prawach i obowiązkach strony. Wobec tego sądy administracyjne nie są właściwe do rozstrzygania sporów dotyczących uprawnienia do prowadzenia studiów przez uczelnie wyższe - taki jest sens postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

27.09.2021

WSA: Zamknięcie siłowni w pandemii słuszne, ale zastosowany tryb niezgodny z prawem

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus

Ustanowione w związku z pandemią koronawirusa zakazy, nakazy i ograniczenia, były merytorycznie uzasadnione, ale tryb ich wprowadzenia naruszył podstawowe standardy konstytucyjne i prawa w zakresie wolności działalności gospodarczej. Oznacza to, że decyzja nakładająca karę za nieprzestrzeganie zakazu prowadzenia siłowni została wydana niezgodnie z prawem.

25.09.2021