SN: Trzech sędziów rozpoznaje i odrzuca zażalenie

Prawnicy Zmiany w k.p.c.

Zażalenie na postanowienie sądu pierwszej instancji w postępowaniu egzekucyjnym odrzuca sąd, który wydał zaskarżone postanowienie, w składzie trzech sędziów - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego, odpowiadając na wątpliwości sądu rejonowego, który rozpoznawał zażalenie na postanowienie komornika.

09.12.2021

NSA: Nie ma podstaw do przenoszenia 65-letniego komornika na emeryturę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Ukończenie przez komornika sądowego 65. roku życia nie może być podstawą odwołania go ze stanowiska. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że osiągnięcie wieku emerytalnego nie ma wpływu na szybkość i sprawność postępowania. Szczególnie, że żadna z czynności egzekucyjnych nie wymaga od komornika sprawności fizycznej, która wyróżniałaby go na tle innych zawodów prawniczych.

08.12.2021

SN: Zarządca przymusowy nie może złożyć wniosku o zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Zarządca przymusowy, ustanowiony przez sąd na podstawie kodeksu postępowania cywilnego przy pozbawieniu przedsiębiorcy prawa do prowadzenia działalności gospodarczej, nie jest uprawniony do złożenia wniosku o orzeczenie zakazu prowadzenia takiej działalności - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego wypowiadając się na pytanie sądu, który prowadził postępowanie upadłościowe.

08.12.2021

SN: Zadośćuczynienie w sądzie karnym nie przekreśla szans pokrzywdzonych przed sądem cywilnym

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Prawomocny wyrok zasądzający z urzędu w postępowaniu karnym zadośćuczynienie na rzecz pokrzywdzonego (art. 46 § 1 k.k.) nie stwarza powagi rzeczy osądzonej w części, w której zadośćuczynienie nie zostało zasądzone - takiej treści uchwałę trzech sędziów podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, w odpowiedzi na zagadnienie przedstawione przez Sąd Okręgowy w Elblągu.

07.12.2021

NSA: Burmistrz nie zwalczy epidemii, odstępując od opłat za parkowanie

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Burmistrz wydał przepisy porządkowe, na podstawie których odstąpiono od poboru opłat za parkowanie. W ten sposób chciał zachęcić mieszkańców do korzystania z prywatnych środków transportu i ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wojewoda uznał jednak, że nie było do tego podstaw i stwierdził nieważność wydanego zarządzenia. Sądy administracyjne przyznały mu rację.

07.12.2021

NSA: Trzeba podpisać skargę, a nie samo pismo ogólne

Prawnicy Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Skargę stanowiącą załącznik do formularza pisma ogólnego, podpisanego podpisem zaufanym, przesłanego przez platformę ePUAP, należy uznać za podpisaną jedynie wówczas, gdy została ona odrębnie podpisana podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Wynika to z poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.

06.12.2021

SN: Oprogramowanie przewidujące wygraną nie wpływa na to, że gra jest losowa

Prawo karne Prawo gospodarcze

"Losowy charakter gry” oraz „element losowości” oznaczają nieprzewidywalność wyniku gry dla osoby korzystającej z urządzenia do gier hazardowych bez względu na budowę takiego automatu, w tym oprogramowania nim sterującego - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego. I dodała, że dlatego koncesja na urządzanie takich gier jest konieczna. Ale nie wydała uchwały w tej sprawie.

06.12.2021

SN: Sprostowanie do reportażu o "odświeżaniu jaj" w TVN nie jest nadużyciem prawa

Prawo cywilne RODO

Odmowa udzielenia wyjaśnień w reportażu nie przekreśla możliwości publikacji sprostowania. Nie jest więc nadużyciem prawa. Podobnie jak opublikowanie przez redakcję oświadczenia osoby zainteresowanej w internecie nie uchroni redaktora naczelnego od konieczności rzeczowego sprostowania dotyczącego faktów zaprezentowanych w materiale dziennikarskim.

06.12.2021

SA: Szpital zapłaci ojcu 180 tys. zł za samobójstwo syna

Prawo cywilne Opieka zdrowotna

Myśli samobójcze były jednym z symptomów stanu chorobowego pacjenta. Jednak to nie mogło być okolicznością zwalniającą pozwany szpital od odpowiedzialności i obowiązku objęcia go szczególnym nadzorem. Dlatego dostrzegając związek przyczynowy między śmiercią syna powoda a zaniedbaniami w opiece nad nim, zasądził na rzecz rodziców zadośćuczynienie w wysokości 180 tys. zł.

04.12.2021

NSA: Członkostwo w radzie seniorów nie tylko dla osób starszych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Rada gminy nie może wprowadzić definicji pojęcia „senior” lub określić wieku uprawniającego do uczestnictwa w radzie seniorów. W skład tego gremium mogą bowiem wchodzić przedstawiciele osób starszych oraz przedstawiciele podmiotów działających na ich rzecz. Tym samym członkostwo w tym gremium nie jest zależne od wieku – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

04.12.2021

Czy można pominąć nowy przepis kodeksu, gdy pozwany jest sąd - SN podejmie uchwałę

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Zmiany w k.p.c.

Sądy mają wątpliwości, jakie będą skutki niestosowania się do nowych regulacji w kodeksie postepowania cywilnego, które dotyczą przekazania sprawy innemu sądowi spraw w toku, gdy pozwanym jest Skarb Państwa. A konkretnie sam sąd. Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozważy podjęcie uchwały w tej sprawie, mając na uwadze konstytucyjne gwarancje do bezstronnego rozpoznania sprawy.

03.12.2021

NSA: Udział przyszłego inkasenta w głosowaniu to poważne naruszenie prawa

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna

W głosowaniu nad uchwałą wziął udział radny, który na mocy tego aktu miał zostać inkasentem. Sąd pierwszej instancji uznał, że doszło do naruszenia prawa, ale nie było ono istotne, więc uchwała nie została uchylona. Zdania tego nie podzielił Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał bowiem, że stwierdzone uchybienie może prowadzić do skutków, które nie mogą być tolerowane w demokratycznym państwie.

03.12.2021

NSA unieważnia regulamin odbioru odpadów od mieszkańców

Samorząd terytorialny Odpady

Pojęcia "odbieranie" i "pozbywanie się" odpadów nie mogą być używane zamiennie - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Gdyby te pojęcia mogły być używane zamiennie, to zbędne byłyby w ustawie dwa przepisy regulujące tą samą materię. Wystarczyłby jeden, który upoważniałby radę gminy do uregulowania częstotliwości np. pozbywania się odpadów komunalnych - dodał sąd i unieważnił regulamin gminny.

02.12.2021

SN: Wadliwy skład sądu nie wstrzymał wykonania kary dla syndyka

Prawnicy

Kara zawieszenia w czynnościach służbowych syndyka na cztery lata nie będzie wstrzymana. Sąd Najwyższy w Izbie Karnej orzekł, że orzekanie przez sędziego wadliwie powołanego przez nową KRS nie ma wpływu w wykonanie wyroku skazującego. Podobnie jak powołanie się na wniosek sędziego SN Kamila Zaradkiewicza do Trybunału Konstytucyjnego o ujawnienie listy sędziów powołanych przez Radę Państwa PRL.

01.12.2021

Klauzula generalna przeciw unikaniu opodatkowania tylko do czynności po 2016 roku - mimo późniejszych korzyści

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Do zdarzeń, które miały miejsce przed 15 lipca 2016 roku, nie może mieć zastosowania klauzula generalna przeciw unikaniu opodatkowania, nawet jeśli korzyści podatkowe wystąpiły po tej dacie – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny. Rada ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania twierdzi, że nie jest właściwe, aby moment osiągnięcia korzyści odczytywać jako moment dokonania czynności.

01.12.2021

SA: Jeśli przyczyna wypowiedzenia umowy jest pozorna, świadczenie przedemerytalne nie przysługuje

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Jeśli stosunek pracy w rzeczywistości nie został rozwiązany z przyczyny dotyczącej zakładu pracy w postaci „likwidacji etatu” to świadczenie przedemerytalne się nie należy, mimo spełnienia dwóch innych warunków - orzekł Sąd Apelacyjny. Podana przyczyna podana była pozorna, co w sytuacji bliskich relacji rodzinnych sugeruje, że miała w celu jedynie uzyskanie prawa do świadczenia.

01.12.2021

SN podejmie uchwałę w sprawie nakładów na remonty w spółdzielni

Prawo cywilne Budownictwo

Nowelizacja prawa spółdzielczego po wyroku Trybunału Konstytucyjnego nadal budzi poważne wątpliwości sądów. Niejasny jest zwłaszcza system rozliczania nakładów na remonty nieruchomości i możliwość ich zwrotu przed i po wprowadzeniu nowych przepisów. Dlatego Sąd Najwyższy wyda uchwałę w sprawie rozliczenia wpłat posiadaczy lokali danej nieruchomości z nakładami spółdzielni.

30.11.2021

WSA: Sołtys nie może się odwołać od decyzji w imieniu mieszkańców

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Inwestor chciał wybudować kompostownię odpadów. Wójt wydał decyzję ustalającą środowiskowe uwarunkowania. Sołtys złożył odwołanie, które doprowadziło do uchylenia spornego rozstrzygnięcia. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uznał, że doszło do istotnego naruszenia prawa. Żaden przepis proceduralny nie nadaje bowiem sołtysowi legitymacji do reprezentacji mieszkańców.

30.11.2021

SN: Sędzia Widło sam wyłącza się od orzekania, bo wyrok może być nieważny

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do tej pory w Sądzie Najwyższym dochodziło do wyłączenia "nowego" sędziego, powołanego z udziałem nowej KRS przez "starych" sędzów. Teraz nastąpiło "samowyłączenie się". Sędzia Sądu Najwyższego Jacek Widło, rozpoznając skargę kasacyjną powołał się na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 8 listopada 2021 r., który orzekł, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie jest bezstronnym sądem.

29.11.2021