SO: Trzeba zapłacić za remont łodzi, która nie pływa

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Przyjmujący zamówienie naprawy łodzi żąda zapłaty i sąd ją zasądza, gdyż zamawiający odmówili zgody na wykonanie nieprzewidzianych wcześniej prac niezbędnych dla osiągnięcia uzgodnionego rezultatu umowy o dzieło. Należy to traktować jako odstąpienie od umowy przez pozwanych - stwierdził sąd drugiej instancji i uwzględnił powództwo o zapłatę.

19.03.2022

WSA umorzył skargę na "pushback", bo Straż Graniczna dostarczyła dokument o wycofaniu

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku zdecydował w czwartek 17 marca br. o umorzeniu postępowania w sprawie dotyczącej zawrócenia do granicy irackiej rodziny. Powodem decyzji było wycofanie skargi przez zainteresowanych, ale Helsińska Fundacja Praw Człowieka uznaje tę deklarację za niewiarygodną, bo złożoną pod naciskiem Straży Granicznej, i zapowiada odwołanie do NSA. 

18.03.2022

SN odpowie, czy korekta błędu referendarza to jest wpis do księgi wieczystej

Prawo cywilne

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej rozstrzygnie, czy może badać dokumenty załączone do kolejnych pism procesowych w sprawie o wpis do księgi wieczystej dokonany przez referendarza sądowego w czasie rozpoznania apelacji, gdy ten referendarz skorygował oczywistą omyłkę. Problem powstał w czasie rozpoznawania postępowania układowego w sporze między przedsiębiorcami.

18.03.2022

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości: Rosyjska inwazja na Ukrainę nielegalna

Wymiar sprawiedliwości

Atak Rosji na Ukrainę jest nielegalny - uznał w środę 16 marca br. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze - jednocześnie odrzucił rosyjskie zarzuty o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie i wydał środek tymczasowy nakazujący Rosji wstrzymanie inwazji. Brak reakcji na to orzeczenie może skończyć się dla Rosji usunięciem z Organizacji Narodów Zjednoczonych.

17.03.2022

Izba Pracy SN rozstrzygnie o nabyciu emerytury pomostowej

Emerytury i renty

Trzech sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego powzięło wątpliwość, czy dla spełnienia przesłanki do nabycia prawa do emerytury pomostowej konieczne jest wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze po dniu wejścia w życie ustawy, po 31 grudnia 2008 r. przez okres przynajmniej miesiąca. W przepisach nigdzie nie jest zaznaczony czas konieczny do uzyskania takiej emerytury.

17.03.2022

Izba Dyscyplinarna: Adwokat sądzony przez 20 lat i ukarany mimo zatarcia skazania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czyn adwokata wyłudzającego list żelazny dla swego klienta nie może pozostać bez kary - orzekła Izba Dyscyplinarna i oddaliła kasację obwinionego. Wskazała, że nie doszło do przedawnienia, gdyż w przypadku takich przestępstw przedawnienie następuje dopiero po 20 latach. Obwiniony został zawieszony na cztery lata w czynnościach służbowych.

17.03.2022

Strasburg: Ochrona dóbr osobistych organu władzy w postępowaniu cywilnym zasadna tylko wyjątkowo

Prawo cywilne Administracja publiczna

Powództwo cywilne o ochronę dóbr osobistych przysługuje organom władzy publicznej jedynie wyjątkowo, inaczej stanowiąc naruszenie wolności wyrażania opinii - stwierdził w wyroku z 15 marca br. Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem Trybunału, atak na reputację zainteresowanego podmiotu musi być wystarczająco poważny, aby udzielenie takiej ochrony było zasadne i proporcjonalne do innych interesów.

16.03.2022

SN: Wyrok nie istnieje, jeśli nie został ogłoszony

Prawnicy

Nieogłoszenie ustnie wyroku przez sędziego oznacza, że w ogóle on nie zapadł. Dokument opatrzony nazwą „wyrok”, nawet jeżeli zostanie włączony do akt sprawy, nie wywołuje skutków prawnych, w tym w szczególności nie uprawnia stron postępowania do wniesienia środka odwoławczego albo nadzwyczajnego środka zaskarżenia - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej.

16.03.2022

Izba Dyscyplinarna: Adwokat zawieszona za nieobyczajne zachowanie w więzieniu

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokat, która dopuściła się nieobyczajnego czynu w zakładzie karnym, musi ponieść konsekwencje. Została więc przez sądy korporacyjne zawieszona w czynnościach zawodowych na dwa lata, a Izba Dyscyplinarna uznała, że kara jest zgodna z prawem. - Więzienie to nie miejsce, w którym można dopuszczać się czynów o charakterze seksualnym - dodał sędzia sprawozdawca.

16.03.2022

SN: Sąd na rozprawie ma ocenić, czy w Warszawie można hodować owce

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Obywatel został ukarany grzywną za hodowlę owiec na swej nieruchomości w Warszawie, wbrew obowiązującemu zakazowi. Sąd wydał wyrok w trybie nakazowym, czyli bez wysłuchania ani jego, ani świadków, oparł się na materiale zebranym przez Straż Miejską. Według składającego kasację RPO, tryb ten możliwy jest jednak tylko wobec braku jakichkolwiek wątpliwości, a w tej sprawie były istotne wątpliwości.

15.03.2022

SO: "Zatrudnienie" ojca w pizzerii, aby oszukać ZUS

BHP Ubezpieczenia społeczne

Fikcyjne zatrudnienie, czyli tylko pozorne zawarcie umowy o pracę, nie może stanowić podstawy do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami pracowników. Głównym celem zawarcia umowy o pracę winno być nawiązanie stosunku pracy, a jedynie rezultatem i pośrednim celem zatrudnienia jest uzyskanie korzyści - orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi oceniając decyzję ZUS.

15.03.2022

SN: Najlepsza prezentacja i orzekanie w sądzie to za mało do nominacji sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przyjęcie przez Krajową Radę Sądownictwa za decydujące kryterium „orzekania w sądzie” w sytuacji, gdy pozostali kandydaci legitymują się innym doświadczeniem zawodowym, w ocenie Sądu Najwyższego ma charakter dyskryminujący. A ponadto - prezentacja na wideokonferencji nie może być decydującym kryterium - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

14.03.2022

WSA: Bezczynność wojewody pomorskiego w sprawie cudzoziemca

Administracja publiczna

Wyrobienie cudzoziemcowi karty pobytu, po uzyskaniu przez niego decyzji o udzielenie zezwolenia na pobyt w charakterze rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, jest czynnością materialno-techniczną. A więc ze swojej istoty powinno nastąpić niezwłocznie. W tym przypadku wojewoda pomorski nie dotrzymał miesięcznego terminu, ale kary nie zapłaci - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

12.03.2022

NSA: Po zakończeniu postępowania nie można skarżyć się na przewlekłość

Administracja publiczna Budownictwo

Skarga na przewlekłe prowadzenie postępowania administracyjnego wniesiona po jego ostatecznym zakończeniu, poprzedzona ponagleniem złożonym w jego toku, podlega odrzuceniu na podstawie Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - taką uchwałę w składzie siedmiorga sędziów podjął Naczelny Sąd Administracyjny.

11.03.2022

SN: Słuszny protest przeciwko łamaniu prawa przez posłów i senatorów

Prawo karne

Zamalowanie napisami PZPR i "czas na sąd ostateczny" biur poselskich PiS - to był usprawiedliwiony protest przeciwko zmianom w wymiarze sprawiedliwości - orzekł Sad Najwyższy w Izbie Karnej i uchylił dwa wyroki zapadłe w sprawie o niszczenie mienia przez aktywistkę. Stopień społecznej szkodliwości czynu był minimalny, a szkody materialne znikome - dodał sąd umarzając postępowanie.

10.03.2022

SN: Fundusz Sprawiedliwości to nowy szyld do starej instytucji

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy uznał, że Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej to jest Fundusz Sprawiedliwości, tylko pod zmienioną nazwą. I stwierdził, że nie jest jego sprawą oceniać, czy środki z tego źródła są właściwie wydawane. Co innego oznacza wykonanie wyroku, a co innego orzekanie w sprawie wypłat z tego funduszu. Jednak nie zachodzi tu w żadnym razie nieważność całego postępowania.

10.03.2022

Strasburg: Wywiad z małoletnim bez zgody rodziców narusza prawo do poszanowania życia rodzinnego i prywatnego

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Przeprowadzenie wywiadu telewizyjnego z 11-latką bez zgody rodziców stanowiło naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego i prywatnego dziecka - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła Rumunii, ale polskie prawo stanowi także, że w takich sytuacjach konieczna jest zgoda przedstawiciela ustawowego, czyli rodziców lub opiekunów prawnych.

09.03.2022

Izba Dyscyplinarna: Prokurator i policjant zlekceważyli doniesienie o pedofilii

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prokurator rejonowa została karnie przeniesiona na inne miejsce służbowe, gdyż przez dwa lata nie podejmowała postępowania przygotowawczego w sprawie policjanta, który zaniedbał zgłoszenia o przypadku pedofilii. Zdaniem Izby Dyscyplinarnej, które zdecydowała o karze, brak reakcji w takiej sprawie nie jest czynem mniejszej wagi, gdyż narusza społeczne poczucie sprawiedliwości.

09.03.2022

SN: Pobyt w szpitalu psychiatrycznym nie wyklucza udziału w rozprawie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Podejrzany, który został pozbawiony prawa do obrony w procesie karnym o znieważenie funkcjonariusza, nie będzie ukarany, gdyż został uznany za niepoczytalnego. Jednak jego pobyt w szpitalu psychiatrycznym nie zwalnia sądu z przeprowadzenia procesu z jego udziałem i zapewnienia podejrzanemu transportu na rozprawę - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego, uwzględniając kasację rzecznika praw obywatelskich.

08.03.2022

SN chroni prawa majątkowe członków upadłych spółdzielni

Prawo cywilne Nieruchomości

Sąd Najwyższy uwzględnił pierwszą spośród 56 skarg nadzwyczajnych Prokuratora Generalnego od wpisów hipoteki przymusowej na lokalach po upadłej spółdzielni mieszkaniowej. Postanowił wykreślić wpis z hipoteki. SN potwierdził, że księga wieczysta lokalu nabytego na własność na skutek sprzedaży upadłościowej nieruchomości spółdzielni mieszkaniowej, nie może być obciążana hipoteką ustanowioną dla zabezpieczenia długów likwidowanej spółdzielni.

08.03.2022