SN: Zażalenie na zwrot wniosku o udzielenie zabezpieczenia do sądu, który wydał zarządzenie

Prawo cywilne Prawnicy Zmiany w k.p.c.

Do rozpoznania zażalenia na zarządzenie przewodniczącego o zwrocie wniosku o udzielenie zabezpieczenia w sądzie pierwszej instancji, wniesionego po 7 listopada 2019 r., właściwy jest sąd, w którym wydano zaskarżone zarządzenie w składzie trzech sędziów - taki jest sens uchwały, którą podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

20.12.2021

WSA: Były funkcjonariusz nie zaskarży odpisu świadectwa służby

Policja Prawo pracy

Świadectwo służby jest informacją, która w sposób pisemny potwierdza przebieg służby. Dokument ten może zostać zmieniony tylko w drodze sprostowania. Natomiast wydanie jego odpisu nie może być kwestionowane w postępowaniu przed sądem administracyjnym. Świadectwo służby nie mieści się bowiem w żadnej z kategorii aktów lub czynności podlegających jurysdykcji tych sądów.

18.12.2021

Bydgoski sąd nakazał przywrócić sędziego Juszczyszyna do orzekania

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie zobowiązany jest do dopuszczenia zawieszonego sędziego Pawła Juszczyszyna do wykonywania wszystkich praw i obowiązków służbowych, a w szczególności do pełnienia funkcji orzeczniczej - stwierdził w piątek Sąd Rejonowy w Bydgoszczy. Sędzia jest od blisko dwóch lat zawieszony w pełnieniu urzędu.

17.12.2021

SN: Odrzucenie pozwu przeciwegzekucyjnego rozpoznaje sąd drugiej instancji

Prawo cywilne Emerytury i renty Zmiany w k.p.c.

W przypadku zaskarżenia postanowień sądu pierwszej instancji o odrzuceniu pozwu i w sprawie o zabezpieczenie zażalenie na pierwsze z tych postanowień podlega rozpoznaniu przez sąd drugiej instancji, a drugie – przez sąd, który wydał zaskarżone postanowienie. Dotyczy to również przypadku, w którym zaskarżone postanowienia zostały objęte jednym dokumentem, a zażalenia zawarto w jednym piśmie procesowym.

17.12.2021

Izba Kontroli SN: Obwieszczenia o naborze na sędziów nie wymagają kontrasygnaty premiera

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w Sądzie Najwyższym lub w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, jako czynność urzędowa o charakterze informacyjnym i niewładczym, nie podlega obowiązkowi kontrasygnaty premiera - stwierdził w przyjętej w czwartek uchwale 7-osobowy skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

16.12.2021

SA potwierdza: Piotrowicz ma przeprosić sędziów Gersdorf i Rączkę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Stanisław Piotrowicz - do niedawna polityk PiS a obecnie sędzia Trybunału Konstytucyjnego - ma przeprosić byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatę Gersdorf i sędziego SN prof. Krzysztofa Rączkę za naruszenie ich dóbr osobistych - orzekł w czwartek Sąd Apelacyjny w Warszawie. Wcześniej taki sam wyrok wydał sąd okręgowy. Ma też zapłacić 20 tys. zł zadośćuczynienia.

16.12.2021

WSA: Wynagrodzenie głównego specjalisty pod kontrolą społeczeństwa

Administracja publiczna Prawo pracy

Obywatel zaniepokoił się doniesieniami na temat wysokości wynagrodzenia na stanowisku głównego specjalisty w jednostce budżetowej gminy. Przeznaczone na ten cel środki mają charakter publiczny, więc ma on prawo do uzyskania informacji w tym zakresie. Kilkudniowa zwłoka organu w ich przekazaniu nie uzasadnia jednak przyznania nawet symbolicznej sumy tytułem odszkodowania.

16.12.2021

Izba Dyscyplinarna: Sędzia z Elbląga zawieszony, bo nie uznał decyzji Izby Dyscyplinarnej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zdecydowała w środę o zawieszeniu w obowiązkach sędziego Sądu Rejonowego w Elblągu Macieja Rutkiewicza i odebrała mu 40 proc. wynagrodzenia. Wcześniej sędzia został na miesiąc odsunięty od orzekania przez prezes sądu. Powód tych decyzji to odmowa uznania skuteczności uchylenia immunitetu prokuratora z przez Izbę Dyscyplinarną.

15.12.2021

SN rozwikłał niejasne terminy procesowe związane z pandemią Covid-19

Prawo cywilne

Nieobowiązywanie terminów procesowych z 14-dniowym vacatio legis związanym z działaniami osłonowymi w związku z Covid-19 dotyczy tylko tych, które zostały wstrzymane, zawieszone lub nie zaczęły biec. Ale nie dotyczy terminów, które zgodnie z zasadami ogólnymi rozpoczynają bieg po uchyleniu przepisu ustawy z marca 2020 r. Taki jest sens uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

15.12.2021

Skarbówka nie może odmawiać wydania interpretacji przepisów o schematach podatkowych

Ordynacja CIT Doradca podatkowy

Przepisy o schematach podatkowych mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej. Organy podatkowe nie mają prawa odmówić jej wydania. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny. Podatnicy mogą więc zadawać pytania w tym zakresie i oczekiwać odpowiedzi dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

15.12.2021

TSUE: Państwa mają wydawać dukumenty dzieciom osób tej samej płci

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Dziecko będące obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej ma prawo do dowodu lub paszportu na podstawie aktu urodzenia wskazującego dwie matki, wydanego przez inne państwo członkowskie. Nawet jeśli dane państwo nie uznaje rodzicielstwa jednopłciowego - orzekł we wtorek 14 grudnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w odpowiedzi pytanie prejudycjalne sądu z Bułgarii.

15.12.2021

SN: Żądanie wierzyciela wydania mu depozytu blokuje wydanie rzeczy dłużnikowi

Prawo cywilne

Na żądanie dłużnika sąd postanowi o zwrocie depozytu sądowego, chyba że przed lub równocześnie ze złożeniem wniosku przez dłużnika zostało złożone do sądu żądanie wierzyciela wydania mu depozytu - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego w odpowiedzi na zagadnienie prawne przedstawione przez Sąd Okręgowy w Poznaniu.

14.12.2021

SN: Odszkodowanie za bezprawne korzystanie z lokalu gminy przedawnia się później

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Roszczenie odszkodowawcze uzupełniające obejmujące opłaty niezależne od właściciela, dochodzone przez gminę przeciwko osobie zajmującej lokal bez tytułu prawnego za okres po ustaniu tego tytułu, nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - tą uchwałę podjął Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. A więc roszczenia przedawniają się po 10, gdy wyrok zapadł przed 2018 r. i po 6 latach - po reformie

14.12.2021

Starsburg: Odmowa potwierdzenia obywatelstwa polskiego dziecka z surogacji dopuszczalna

Administracja publiczna

Odmowa potwierdzenia obywatelstwa polskiego w przypadku dziecka urodzonego wskutek surogacji w USA, którego prawnym rodzicem w USA został uznany partner związku jednopłciowego posiadający również obywatelstwo polskie, nie stanowiło naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego skarżących - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka.

13.12.2021

SN: Kara umowna może być określona w postaci działania rachunkowego

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Dopuszczalne jest zastrzeżenie kary umownej za zwłokę w wykonaniu zobowiązania w postaci określonego procentu ustalonego wynagrodzenia umownego za każdy dzień zwłoki, nawet jeżeli nie określono końcowego terminu naliczania kary umownej ani jej kwoty maksymalnej - taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego odpowiadając na pytanie postawione przez sędziów Sądu Okręgowego w Łodzi.

13.12.2021

WSA: Izba nie może tolerować niepłacenia składek przez członka samorządu

Administracja publiczna Zawody medyczne

Lekarz weterynarii nie płacił składek od 2004 r. Izba zareagowała dopiero po piętnastu latach i chciała rozwiązać sprawę ugodowo. Nie udało się, więc doszło do podjęcia uchwały stwierdzającej utratę prawa do wykonywania zawodu. Tak długie tolerowanie zachowania potwierdzającego lekceważący stosunek weterynarza do obowiązków było wadliwe, ale nie miało wpływu na legalność podjętej uchwały.

13.12.2021

Niemieckie nieruchomościowe fundusze inwestycyjne mogą nie płacić podatku w Polsce

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki

Przychody osiągane przez nieruchomościowe fundusze inwestycyjne z siedzibą w Niemczech są zwolnione z podatku dochodowego w Polsce. Ważne tylko, by przychody te były uzyskiwane z inwestycji prowadzonych w Polsce za pośrednictwem spółek z o.o. Potwierdził to właśnie NSA. Fundusze wspólnego inwestowania mogą teraz sprawdzić, czy w przypadku zapłaty podatku od dochodów z inwestycji w Polsce nie przysługuje im zwrot.

13.12.2021

SN: Po zaprzeczeniu ojcostwa sąd postanawia o wydaniu nowego aktu urodzenia dziecka

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Sąd opiekuńczy może - na podstawie ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego - postanowić o sporządzeniu nowego aktu urodzenia po prawomocnym zaprzeczeniu ojcostwa męża matki. Zainteresowanym w takiej sprawie jest także mężczyzna, którego ojcostwo zostało zaprzeczone. Jeżeli okaże się, że nie jest on uczestnikiem postępowania, sąd wezwie go do udziału w sprawie (art. 510 § 2 k.p.c.).

11.12.2021

Izba Dyscyplinarna: Pięć lat zawieszenia w wykonywaniu zawodu radcy prawnego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Radca prawny z chwilą zawieszenia nie traci posiadanego tytułu zawodowego, ale nie może posługiwać się nim podczas aktywności zawodowej. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego 8 grudnia, mimo nakazujących jej zawieszenie wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE, zawiesiła w prawie do wykonywania zawodu radcę prawnego na pięć lat, gdyż nie respektował on orzeczeń sądów dyscyplinarnych.

10.12.2021

TSUE: Pozwolenie na import równoległy nie może wygasać z mocy prawa

Pacjent Farmacja Prawo europejskie

Organ stwierdził wygaśnięcie pozwolenia na import równoległy po upływie roku od dnia wygaśnięcia pozwolenia na dopuszczenie do obrotu referencyjnego produktu leczniczego. Powołał się na przepisy Prawa farmaceutycznego. Sprawa trafiła na wokandę Trybunał Sprawiedliwości UE. Uznał on, że prawo unijne stoi na przeszkodzie regulacji krajowej, która przewiduje wygaśnięcie z mocy prawa.

10.12.2021