Prokurator Aleksandra Z.-H. z Kępna odpowiadała dyscyplinarnie za rażące opóźnienia w czynnościach służbowych. Jako referent w sprawie policjanta dopuściła się przewlekłości postępowania i nie podjęła postępowania przygotowawczego przez dwa lata.

Bezczynność prokuratora

Policjant był oskarżony o to, że zawiadomiony o przestępstwie z art. 200 kk nie przesłuchał świadków zdarzenia, czym naruszył swoje obowiązki. Przepis ten mówi o karaniu do 12 lat pozbawienia wolności za seksualne obcowanie z dzieckiem do 15 roku życia.

Czytaj też:  Izba Dyscyplinarna: Prokurator Generalny nie może kwestionować opinii psychiatrów>>

Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym 30 czerwca 2021 r. uniewinnił obwinioną. Z tym orzeczeniem nie zgodził się zastępca rzecznika dyscyplinarnego dla łódzkiego okręgu regionalnego i wniósł odwołanie żądając wymierzenia kary upomnienia. Rzecznik dyscyplinarny Rafał Sławnikowski przypomniał, że obwiniona nie wszczynała postępowania, gdyż "znała dobrze tego policjanta i cieszył się on nieskazitelna opinią."

Warecka Katarzyna, Śledztwo w sprawie pedofilii musi być skuteczne. Omówienie wyroku Wielkiej Izby ETPC z dnia 2 lutego 2021 r., 22457/16 (X i inni) >

Izba zaostrza karę

Izba Dyscyplinarna SN 8 marca 2022 r. uznała prokurator Aleksandrę Z-H. winną popełnionego deliktu, który trwał od stycznia 2017 roku przez dwa lata. Zmieniła orzeczenie uniewinniające i ukarał prokurator przeniesieniem na drugi koniec Polski do Okręgu Rzeszowskiego z powodu rażących zaniedbań obowiązków.

Wyrok zapadł przy zdaniu odrębnym sędziego Adama Tomczyńskiego.

Jak powiedział na rozprawie sędzia Jarosław Duś, przesłuchania innych policjantów w danej sprawie przez funkcjonariusza to za mało. Prokurator powinna zwrócić na to uwagę, pogłębić rozpoznanie sprawy. Argument, że prokurator została ukarana karą porządkową nie przekonał Izby Dyscyplinarnej.

 

 

Prokurator musi odpowiedzieć - zdaniem sędziego sprawozdawcy - za naruszenie wizerunku prokuratury, jej zachowanie godziło w poczucie sprawiedliwości i braku praworządności. Prokurator nie powinien bagatelizować zgłoszeń policji. Gdy reakcja policji nie następuje, prokurator powinien zainicjować postępowanie z art. 231 kpk.  Brak reakcji w takiej sprawie nie jest czynem mniejszej wagi - dodał sędzia Duś.

Sygnatura akt II DOW 43/21, wyrok z 8 marca 2022 r.