Pytanie prawne zostało zadane w związku z przyspieszonym postępowaniem układowym spółki akcyjnej oraz stwierdzeniem przez sąd rejonowy niedopuszczalności wpisu.

Zakaz obciążania majątku dłużnika

Sąd Rejonowy w N. utrzymał w mocy postanowienie o zmianę wpisu księdze wieczystej zabezpieczającego umowę pożyczki do sumy 350 tys. zł i stosunku wekslowego. Umowa ta była wynikiem aktu notarialnego sporządzonego we wrześniu 2015 r.

 

 

Skargę na ten wpis złożył uczestnik Dariusz M., prowadzący klinikę lekarską, powołując się na art. 246 Prawa restrukturyzacyjnego i niezgodne z prawem obciążenie nieruchomości. Przepis ten zakazuje obciążenia składników majątku dłużnika hipoteką lub zastawem. Od postanowienia referendarza utrzymującego w mocy taki wpis uczestnik złożył apelację.

Oleszko Aleksander: Złożenie e-wniosku o wpis w księdze wieczystej na żądanie strony czynności notarialnej >

Wpis czy korekta w księdze wieczystej?

Sąd odwoławczy powziął na tym tle wątpliwość, czy może badać również dokumenty załączone do kolejnych pism procesowych w sprawie, w tym skargi na wpis dokonany przez referendarza sądowego i apelacji?  Czy musi wziąć pod uwagę fakty znane z urzędu, wynikające z prawomocnych orzeczeń sądowych, w tym wydanych już po złożeniu wniosku o wpis?

W razie udzielenia odpowiedzi pozytywnej na to pytanie, sąd II instancji prosi Izbę Cywilną Sądu Najwyższego o wyjaśnienie, czy przy rozpoznaniu wniosku o dokonanie zmian w dziale IV księgi wieczystej w zakresie oznaczenia wierzytelności oraz stosunku prawnego, zabezpieczonej hipoteką, decydujące znaczenie ma stan rzeczy istniejący w chwili orzekania?

Sąd pytający wskazuje przy tym, że po złożeniu wniosku o wpis powstała przeszkoda do jego dokonania. Czy decydujące znaczenie w tej sytuacji ma stan rzeczy z chwili złożenia wniosku w sprawie, z uwzględnieniem w obu przypadkach wyjątku wynikającego z treści art. 246 w zw. z art. 295 ustawy z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne? - pyta sąd.

II CSK 755/17, Otwarcie postępowania układowego, a wpis hipoteki. - Postanowienie Sądu Najwyższego >

Zdaniem sądu II instancji nie ma tej sprawie zastosowania art. 246 Prawa restrukturyzacyjnego, gdyż wpis referendarza sądowego był jedynie korektą oczywistego błędu. A od takiej korekty nie przysługuje odwołanie.

Sygnatura akt III CZP 93/22

 

Piotr Marquardt, Aneta Wilkowska-Płóciennik

Sprawdź