Prof. Zajadło: Można naruszyć konstytucję, by ją ratować

Wymiar sprawiedliwości

Przy przywracaniu standardów państwa prawa konieczne może być sięgnięcie po środki nadzwyczajne - twierdzi prof. Jerzy Zajadło. Jego zdaniem dla realizacji tego celu uprawnione byłoby nawet sięgnięcie do metod pozornie sprzecznych z konstytucją po to żeby ją ratować.

22.01.2019

Brexit – co to oznacza dla podatników i przedsiębiorców

CIT VAT Podatki międzynarodowe

W debacie wokół brexitu często zapominamy o bardzo ważnych kwestiach. O ile umowa pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską zostanie ratyfikowana, wystąpi okres przejściowy. Jeśli ostatecznie nie zostanie przyjęta, to już za 2,5 miesiąca nastąpi twardy brexit. Zachowajmy jednak optymizm – wiele może się jeszcze wydarzyć – pisze Tomasz Barańczyk, partner PwC.

21.01.2019

Dyskusja o znikaniu linków z sieci wciąż otwarta

RODO

Opinia rzecznika generalnego TSUE wywołała dyskusję o zasięgu terytorialnego prawa do zapomnienia. Zwrócił on uwagę na istotne argumenty ograniczające eksterytorialność czy brak możliwości ważenia interesów w oparciu o prawa podstawowe. Możliwość przeniesienia innych wniosków opinii na obecny stan prawny może być jednak ograniczona - pisze Dominik Lubasz

20.01.2019

Nie unikniemy brexitu - otwarta jest kwestia czasu i kosztów

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Podatki międzynarodowe

W obliczu obecnego kryzysu politycznego nie sposób przewidzieć, kiedy i w jaki sposób Brytyjczycy opuszczą struktury unijne. Najbardziej prawdopodobnym wydaje się scenariusz zakładający wydłużenie okresu negocjacyjnego - uważa dr Elżbieta Sadowska-Wieciech z Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

19.01.2019

Podpis elektroniczny może być niebezpieczny w e-zamówieniach

Zamówienia publiczne

Choć wykonawca kupił podpis elektroniczny od zaufanego dostawcy, podpisany nim JEDZ został uznany za nieważny. I to mimo, że dyrektywa mówi, że jeżeli oferta jest podpisana kwalifikowanym certyfikatem z zaufanej listy, zamawiający nie może stosować dodatkowych wymogów mogących utrudnić korzystanie z tych podpisów. KIO oparła się na ustawie o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej. Wyrok analizuje Anna Prigan, radca prawny z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

19.01.2019

Dr Radwan-Röhrenschef: Kolejna zmiana procedury bez oceny poprzedniej

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Przygotowując kolejne zmiany w procedurze cywilnej resort sprawiedliwości nie dokonał analizy skutków poprzedniej nowelizacji sprzed pięciu lat - twierdzi adwokat dr Marcin Radwan-Röhrenschef. I dodaje, że już ona wprowadziła niektóre z rozwiązań proponowanych czy udoskonalanych teraz.

18.01.2019

Trzeba zmienić cały system opieki nad dziećmi w kryzysie

Opieka zdrowotna

O tym czy nowy model opieki środowiskowej, który jest testowany w dwóch miejscach Polski - na warszawskich Bielanach oraz w Wieliczce - może zapewnić taką kompleksową nad dziećmi i ich bliskimi, a także o planach utworzenia nowej specjalizacji – psychoterapeuty klinicznego dzieci i młodzieży - mówią Krzysztof Błażejewski i Aleksandra Andruszczak-Zin

17.01.2019

Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych na nowo – czy jest się czego bać?

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Proponowana przez rząd nowa ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych przewiduje zmiany o charakterze wręcz rewolucyjnym, zarówno jeśli chodzi o zakres odpowiedzialności, surowość kar jak i sposób prowadzenia postępowań wobec podmiotów zbiorowych - pisze Mariusz Minkiewicz, adwokat w zespole postępowań spornych kancelarii CMS.

17.01.2019

Rewolucja w cenach transferowych stała się faktem

CIT PIT

Zmiana przepisów jest bardzo istotna i dotyczy wielu aspektów. Nowe regulacje to próba kompleksowego uregulowania i uporządkowania tematyki dotyczącej cen transferowych. Odrębną kwestią pozostaje ocena czy jest to próba udana – tłumaczy Jacek Jędrszczyk, doradca podatkowy, trener w EY Academy of Business.

16.01.2019

Piebiak: Mediacje szansą na trwałość małżeństw

Prawo rodzinne

Rozwód pary, która ma dzieci nie jest ich prywatną sprawą, ponieważ wywołuje skutki społeczne. Postępowaniem informacyjnym, mediacjami chcemy zwiększyć świadomość konsekwencji takich decyzji - mówi portalowi Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

16.01.2019

Jak zadbać o motywację i zaangażowanie pracowników na cały rok

HR

Na początku roku każdy menedżer ma nadzieję na realizację celów biznesowych i dobrą współpracę ze swoimi pracownikami. I gdy ma dojrzałych i odpowiedzialnych członków zespołu – to marzenie może mieć szanse na realizację z końcem 2019 roku.

15.01.2019

Zmiany w procedurze mogą zrewolucjonizować proces cywilny

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Proponowana przez rząd nowelizacja przewiduje szereg rewolucyjnych rozwiązań, które będą miały fundamentalne znaczenie dla przebiegu postępowania cywilnego - pisze Łukasz Warszawski, radca prawny w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. I jako przykłady podaje   m.in.: posiedzenia organizacyjne i przywrócenie odrębnego postępowania gospodarczego

15.01.2019

Firmy muszą zacząć myśleć poważnie o compliance

Spółki Compliance Kontrola zarządcza

Jeśli Sejm uchwali ustawę o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, wzrośnie znaczenie compliance officera w Polsce. W praktyce wprowadzi ona bowiem obowiązek zaangażowania specjalisty od zarządzania zgodnością podejmowanych działań m.in.: z przepisami prawa, rekomendacjami, dobrymi praktykami rynkowymi. O tym, komu i na jakich zasadach powierzyć taką funkcję wyjaśniają Agata Kowalczyk-Borek i Marcin Klimczak z PwC.

15.01.2019

RPO: Niebezpieczne uproszczenia w procedurze karnej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Możliwość przesłuchiwania świadków pod nieobecność oskarżonego lub obrońcy oraz oddalania przez sąd wniosków dowodowych obrony, jeśli złożono je po określonym terminie, jest sprzeczna z prawem do obrony – takie m.in. zastrzeżenia ma rzecznik praw obywatelskich do proponowanych przez resort sprawiedliwości zmian w procedurze karnej.

14.01.2019

Prof. Pisuliński: Po reformie jest problem z finansowaniem wydziałów prawa

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Chcemy, żeby nasi studenci uczestniczyli w międzynarodowych konkursach, żeby mieli dostęp do międzynarodowych baz danych, do zagranicznych książek. To wszystko kosztuje - mówi prof. Jerzy Pisuliński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

14.01.2019

Norweski badacz: Dyktatorzy mają różne sposoby na podporządkowanie sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie tylko bezpośredni nacisk i oczekiwanie na wyroki zgodne z oczekiwaniami władz, ale także tworzenie różnego rodzaju zachęt oraz powoływanie do sądów „właściwych” osób - takie środki wykorzystywane są przez autorytarnych przywódców dla podporządkowania sobie wymiaru sprawiedliwości - twierdzi prof. Hans Petter Graver z Uniwersytetu w Oslo.

12.01.2019

PPK - niejasny status państwowych instytutów badawczych

Prawo pracy

Każdy podmiot zatrudniający będzie zobowiązany zawrzeć z wybraną instytucją finansową umowę o zarządzanie PPK oraz w imieniu i na rzecz swoich pracowników - umowę o prowadzenie PPK. O terminie ich zawarcia decyduje liczba zatrudnionych. Dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego zwracają uwagę, że specyficzną grupę podmiotów stanowią Państwowe Instytuty Badawcze.

12.01.2019

Czynsz normowany, ale norm brakuje

Budownictwo

Wobec braku przepisów dotyczących relacji między maksymalnym czynszem normowanym a czynszem normowanym faktycznie stosowanym przez operatora mieszkaniowego, należy zakładać, że kwestię ustalenia czynszu normowanego w wysokości niższej pozostawiono do uznania tego operatora - pisze Ewa Bończak-Kucharczyk.

11.01.2019