Sudoł: Możliwość ustalenia stosunku pracy przez PIP nie mogłaby być decyzją ostateczną

Prawo pracy

Nawet gdyby Państwowa Inspekcja Pracy miała możliwość, w drodze decyzji administracyjnej, zmienić umowę cywilnoprawną w umowę o pracę, to postanowienie inspektora nie mogłoby mieć charakteru ostatecznego, a postępowanie powinno być wieloinstancyjne - podkreśla adwokat Magdalena Sudoł, szef praktyki prawa pracy w Kancelarii Czublun Trębicki.

22.07.2019

Konieczne ograniczenie biurokracji w edukacji

Uczniowie, nauczyciele, rodzice - wszyscy żyją w stresie. Jest im potrzebna szczera rozmowa – mówi Jakub Wygnański, prezes zarządu fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, wspierającej Narady Obywatelskie o Edukacji (NooE).

22.07.2019

Dr Kowalska: Klient wykluczony społecznie potrzebuje specjalnego traktowania

Prawo cywilne

Jeśli do prawnika zgłasza się po pomoc osoba dotknięta wykluczeniem społecznym, konieczne jest dostosowanie przekazu do jej sytuacji. Oprócz porady, często kluczowe jest również to, by przekazać tej osobie moralne wsparcie - wyjaśnia dr Katarzyna Julia Kowalska, przewodnicząca Rady Młodych Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

20.07.2019

Ile czasu potrzeba na złożenie oferty elektronicznej?

Zamówienia publiczne

Krajowa Izba Odwoławcza w orzeczeniu z 18 kwietnia uznała, że wykonawca przystępując do składania oferty 1,5 godziny przed upływem terminu działał lekkomyślnie. Można się zgodzić z taką tezą, ale nie w tej konkretnej sprawie, w której złożenie oferty było możliwe tylko z naruszeniem przepisów. Wykonawca tutaj nie zawinił - pisze Anna Serpina-Forkasiewicz, prezes PortalPZP.

19.07.2019

Nowa ulga w PIT nie obniży kosztów zatrudnienia ludzi młodych

PIT

Zwolnienie podatkowe dla osób do ukończenia 26. roku życia dyskryminuje ludzi z uwagi na wiek i wykształcenie. Stanowić będzie też ograniczenie w dostępie do pracy ‒ mówi Przemysław Hinc, doradca podatkowy ze spółki PJH Doradztwo Gospodarcze. Jego zdaniem, może to rodzić patologie i rynek fikcyjnych pracowników do nabijania kosztów przedsiębiorcom.

19.07.2019

Można delegować nauczyciela do komisji w innej szkole

Prawo pracy oraz odpowiednie przepisy oświatowe dają podstawy do tego, aby nauczyciele wykonywali pracę w zespołach nadzorujących, utworzonych w innych szkołach, niebędących dla nich pracodawcami - ocenia radca prawny Robert Stępień z kancelarii Raczkowski Paruch. Według ZNP nie było podstaw do delegowania nauczycieli z innych szkół do zasiadania w zespołach nadzorujących egzaminy.

19.07.2019

Prof. Rączka: Dysponowanie aktami sądowymi poza procedurami to delikt dyscyplinarny

Prawnicy

Działanie pana Zaradkiewicza jest nieracjonalne i zmierza do złamania regulaminu Sądu Najwyższego, kodeksu postępowania cywilnego i dobrych obyczajów. Na siłę przekazuje sprawę do Trybunału Konstytucyjnego, która nie mieści się w kanonach postępowania zabezpieczającego - mówi prof. Krzysztof Rączka, sędzia Sądu Najwyższego.

17.07.2019

Firmy muszą przejrzeć umowy dotyczące kart paliwowych

VAT

Zgodnie z ostatnim wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej karty paliwowe to usługi finansowe zwolnione z VAT. To pogląd sprzeczny z dotychczasową praktyką ich rozliczania w Polsce. Firmy korzystające z tego typu rozwiązań powinny więc poddać analizie zapisy zawarte w umowach na korzystanie z kart flotowych - pisze Małgorzata Miller, radca prawny.

17.07.2019

Kara umowna za niezrealizowanie obrotów może być nieważna

Prawo cywilne

Za każdym razem, gdy w umowie zastrzegana jest kara umowna, strony powinny precyzyjnie wskazać tytuł do jej naliczenia, np. nienależyte wykonanie umowy lub jednego ze świadczeń, do których dłużnik jest zobowiązany, wadliwość przedmiotu świadczenia, opóźnienie lub zwłokę w wykonaniu świadczenia, wskazując przy tym określoną jej wysokość albo sztywne kryterium odniesienia - twierdzi radca prawny Bartosz Halejak z kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.

17.07.2019

Klauzula skutecznie blokuje wydanie opinii zabezpieczającej

Ordynacja

W lipcowym wyroku NSA potwierdził, że minister finansów zasadnie odmówił wydania opinii zabezpieczającej. Wyrok NSA jest ważny z kilku przyczyn. Po pierwsze, może w przyszłości rzutować na ocenę podobnych czynności z punktu widzenia zastosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania – piszą Michał Goj i Monika Ruzik z EY.

16.07.2019

Prof. Adamus: Apteki nie można zamknąć na czas urlopu kierownika

Farmacja

Atrybut kierownika apteki nie jest uprawnieniem osobistym i może być delegowany na inne osoby poprzez instytucję zastępstwa. Zastępstwo może przybrać postać długoterminowego, dłuższego niż 30 dni, i krótkoterminowego, tymczasowego - uważa prof. Rafał Adamus z Uniwersytetu Opolskiego.

16.07.2019

Kontrowersje wokół kontroli wizyjnej składowisk odpadów

Środowisko

Zbyt krótki okres vacatio legis, którego dotrzymanie może być niemożliwe, wątpliwości interpretacyjne i ryzyko dalszych wzrostów opłat dla mieszkańców – to zdaniem eksperta główne problemy, które powinny być rozwiązane w aktach wykonawczych do znowelizowanej niedawno ustawy o odpadach.

16.07.2019

Całkiewicz: Zabójca dziecka czai się w rodzinie, nie jest obcy

Wymiar sprawiedliwości

W Polsce problemem nie jest brak właściwych uregulowań prawnych chroniących dzieci, ale skuteczne ich stosowanie. Sytuacja dziecka często jest nieprawidłowo rozpoznana, bo nie zostały ustalone faktyczne warunki, w jakich przebywa. Zdecydowanie szwankuje też kontrola obywatelska. Nadal większość Polaków nie reaguje na płacz za ścianą, bo nie chcą się wtrącać – mówi w rozmowie z Prawo.pl prof. Monika Całkiewicz z Akademii Leona Koźmińskiego, radca prawny.

16.07.2019

Firmy muszą sprawdzać, czy ich kontrahenci mają warunki do prowadzenia biznesu

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Płatnicy dokonujący płatności podlegających podatkowi u źródła mają obowiązek dochowywania należytej staranności. W praktyce sprawia to jednak wiele trudności. Trzeba sprawdzać m.in. to, czy kontrahent ma wystarczające środki do prowadzenia biznesu – pisze Iwona Krzemińska, ekspert w zespole ds. podatku CIT w KPMG w Polsce.

15.07.2019

Skarga nadzwyczajna paraliżuje postępowania odszkodowawcze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie skargi nadzwyczajnej wywołuje negatywne skutki dla osób, które liczą na odszkodowanie za wadliwe orzeczenia sądów cywilnych. Postępowania takie kończą się niepowodzeniem, bowiem Sąd Najwyższy wymaga, aby strona wykazała swoje starania o złożenie nowego środka zaskarżenia - pisze radca prawny Maciej Woźniak.

15.07.2019

Czy pracownik musi dostać urlop w wakacje?

Prawo pracy

Pogląd o tym, że pracownik może się na termin urlopu nie zgodzić i przez to uniemożliwić pracodawcy udzielenia mu urlopu jest błędny i wynika z niezrozumienia przepisów prawa pracy. Nie może podlegać ochronie prawnej pracownik, który „dla zasady” nie akceptuje żadnego z proponowanych przez pracodawcę terminów urlopu, bo takie ma widzimisię albo akurat chciał jechać nad Balaton w sierpniu, a nie w lipcu - pisze dr Karol Kulig.

13.07.2019

Brakuje klimatu dla rodziców zastępczych

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Skoro rodzice zastępczy mają zapewniać bezpieczeństwo powierzonym im dzieciom, to sami powinni czuć się bezpieczni. Umowy o pracę są koniecznością i prędzej czy później ten problem musi być rozwiązany – mówi Prawo.pl Joanna Luberadzka-Gruca, ekspert Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.

13.07.2019

Za brak podzielonej płatności podatnika dotkną kary

VAT

We wrześniu mają wejść w życie przepisy, które nałożą na niektóre branże obowiązek stosowania podzielonej płatności tzw. split payment. Przewidziano też różnego rodzaju sankcje. Poza konsekwencjami podatkowymi, projektodawca przewiduje także odpowiedzialność karną skarbową – pisze mec. Marta Hermanowicz z kancelarii FILIPIAKBABICZ.

12.07.2019

Machińska: W Polsce nadal dochodzi do tortur - słabym ogniwem jest policja

Wymiar sprawiedliwości Policja

Polacy zapominają o tym, że osądzenie człowieka tak naprawdę może nastąpić już w momencie zatrzymania. To, jak go potraktujemy, czy zostanie publicznie zlinczowany, może zaburzyć całą ocenę sprawy przez sąd. Każda taka nieprawidłowość ogranicza prawo do sprawiedliwego osądzenia - mówi w rozmowie z Prawo.pl zastępczyni RPO dr Hanna Machińska.

12.07.2019

Prof. Glumińska-Pawlic: Tajemnica zawodowa doradców podatkowych jest świętością

Ordynacja Doradca podatkowy

Zachowanie tajemnicy zawodowej doradców podatkowych powinno być rozpatrywane nie tylko jako obowiązek, lecz także jako podstawowe prawo i przywilej. Nawet oświadczenie klienta o zwolnieniu z obowiązku jej zachowania w jego sprawie nie jest wiążące. Obowiązek ustawowy i etyczny ma pierwszeństwo – pisze prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic.

11.07.2019