Czas ustalić płatnika zasiłków w 2019 roku
Na dzień 30 listopada 2018 r. należy ustalić liczbę osób ubezpieczonych, zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Od tego zależy, kto w 2019 r. będzie wypłacał tym osobom zasiłki.
Na dzień 30 listopada 2018 r. należy ustalić liczbę osób ubezpieczonych, zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Od tego zależy, kto w 2019 r. będzie wypłacał tym osobom zasiłki.
Od 1 grudnia obowiązkowe będą zwolnienia elektroniczne, czyli e-ZLA - lekarze nie będą już mogli wypisywać papierowych druków. ZUS szykuje się na zwiększone zainteresowanie lekarzy, pacjentów oraz pracodawców i 30 listopada wydłuża godziny pracy, a od 3 grudnia uruchamia specjalną infolinię.
Ojczym niepełnosprawnego dziecka zaprzestał pracy, by się nim opiekować. Nie może adoptować dziecka, gdyż jego biologiczny ojciec nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej. SKO błędnie więc uznał,...
Największe firmy, zatrudniające powyżej 250 osób, zaczną stosować przepisy ustawy o pracowniczych planach kapitałowych od 1 lipca 2019 r., a ostatni pracodawcy zostaną objęci nowymi przepisami na początku 2021 roku.
Ubezpieczona wygrała w sądzie okręgowym sprawę przeciwko ZUS o odsetki od niewypłaconych świadczeń. ZUS złożył apelację. W międzyczasie ubezpieczona zmarła.
Coraz więcej firm uruchamia infolinie obsługiwane w języku ukraińskim, banki oferują konta z preferencyjnymi cenami przekazów na Ukrainę, a w kinie trzeba dokładnie przeczytać opis filmu, bo można się natknąć na ukraiński dubbing - już nie tylko pracodawcy ścigają się o pracowników zza wschodniej granicy. Czy planowane otwarcie niemieckiego rynku wyciągnie cudzoziemców z Polski?
W firmach, które delegują pracowników, zawrzało, gdy okazało się, że KE chce, aby składki na ubezpieczenie społeczne płacić tam, gdzie pracownik wykonuje największą część swej pracy. Joanna Torbé, ekspert BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, studzi emocje i przypomina, że prace nad propozycjami zmian będą trwały, nie można ich traktować jako ostatecznych.
Sejmowa komisja zajmie się projektem zmian w sposobie wypłacania wynagrodzenia kobietom w ciąży, które przebywają na zwolnieniu chorobowym. Obecnie za 33 dni choroby pracownika płaci pracodawca. Posłowie Kukiz'15 chcą, żeby koszt ten przejął Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.
Posłowie Kukiz'15 proponują, żeby pracodawcy nie płacili za 33 pierwsze dni choroby pracownicy, która jest w ciąży. Sejm zajmie się tym projektem zmian w kodeksie pracy i ustawie zasiłkowej w piątek.
Składki na ubezpieczenie społeczne trzeba będzie płacić tam, gdzie pracownik wykonuje największą część swej pracy - taką zmianę ma wprowadzić nowelizacja rozporządzenia o koordynacji ubezpieczeń społecznych. We wtorek komisja zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego przyjęła poprawkę francuskiego europosła Guillaume'a Balasa o takiej właśnie treści.
Już za kilka dni lekarze przestaną wystawiać papierowe zwolnienia lekarskie. Od 1 grudnia jedyną możliwością wypisania takiego zaświadczenia pacjentowi będzie elektroniczne e-ZLA. Wielu lekarzy zostawiło tę sprawę na ostatnią chwilę i oblężeni są konsultanci ZUS, którzy szkolą ich w wystawianiu e-zwolnień.
Minister Rafalska poinformowała w piątek, że ustawa o tzw. matczynych emeryturach nie wejdzie w życie od stycznia 2019 roku. Realnym terminem wydaje się 1 marca.
Ustawa znosząca ograniczenie limitu składek ZUS nie wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku. Trybunał Konstytucyjny uznał w środę, że nowelizacja wprowadzająca tę zmianę jest niezgodna z art. 7 Konstytucji.
14 listopada Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić, co dalej z limitem trzydziestokrotności składek ZUS. Skargę prezydenta na tryb prac nad ustawą znoszącą ten limit rozpatrywał 30 października i 13 listopada. Na ostateczną decyzję trzeba jednak jeszcze poczekać.
Trybunał Konstytucyjny ma kontynuować we wtorek 13 listopada rozpatrywanie wniosku prezydenta o zbadanie konstytucyjności nowelizacji dotyczącej zniesienia górnego limitu składek na ZUS.
Liczba kontroli pracowników na zwolnieniach lekarskich może wzrosnąć. Wchodzące w życie od grudnia e-zwolnienia dostarczą natychmiastowej informacji ZUS i pracodawcy, że pracownik dostał zwolnienie, a przyjęta w piątek nowelizacja ułatwi wzywanie chorych na kontrolę.
Strona w sporze z ZUS złożyła wniosek o ustanowienie dla niej pełnomocnika z urzędu. Takie żądanie było niezasadne. Wnioskodawca sporządza poprawne pisma procesowe i w sposób zrozumiały przedstawia swoje racje. Brak wiedzy prawniczej nie jest samodzielną przesłanką do ustanowienia pełnomocnika z urzędu - wskazał Sąd Apelacyjny w Krakowie.
O ponad 70 zł wzrośnie w przyszłym roku najniższa emerytura. Minister Rafalska zapowiedziała też zmianę mechanizmu waloryzacji rent i emerytur.
Osoba, która przebywała na zwolnieniu chorobowym po ustaniu umowy o pracę, ale zatrudniona była na umowie zlecenia w pierwszych dniach tej niezdolności miała prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia z tytułu zatrudnienia, gdyż nie kontynuowała działalności zarobkowej - orzekł Sąd Najwyższy.
Najbliższy piątek, 2 listopada będzie we wszystkich oddziałach i inspektoratach ZUS zwykłym dniem pracującym.